You are here: BP HOME > LON > Old Norse Grammar > fulltext
Old Norse Grammar

Choose languages

Choose images, etc.

Choose languages
Choose display
  • Enable images
  • Enable footnotes
    • Show all footnotes
    • Minimize footnotes
Search-help
Choose specific texts..
    Click to Expand/Collapse Option Complete text
Click to Expand/Collapse OptionI. Nouns
Click to Expand/Collapse OptionII. Adjectivs
Click to Expand/Collapse OptionIII. Pronouns, prepositions, conjunctions, numbers, etc.
Click to Expand/Collapse OptionIV. Verbs
I. Nouns 
Pure a-stems 
armr: masc, a-stem, “arm”
sg
N armr, armrinn
A arm, arminn
G arms, armsins
D armi, arminum
pl
N armar, armarnir
A arma, armana
G arma, armanna
D ǫrmum, ǫrmunum
álfr m. “elf”, bátr m. “boat”, dagr m. “day”, dvergr m. “dwarf”, fiskr m. “fish”, heimr m. “home”, hestr m. “horse”, kalfr m. “calf”, leikr m. “game”, ormr m. “snake”, prestr m. “priest”, vargr m. “wolf” kaupangr m. “town”, víkingr m. “viking”, kaérleikr m. “love”, -ngr, -leikr, -.r. 
ulfr: masc, a-stem, “wolf”
sg
N ulfr, ulfrinn
A ulf, ulfinn
G ulfs, ulfsins
D ulfi, ulfinum
pl
N ulfar, ulfarnir
A ulfa, ulfana
G ulfa, ulfanna
D ulfum, ulfunum 
konungr: masc, a-stem, “king”
sg
N konungr, konungrinn
A konung, konunginn
G konungs, konungsins
D konngi, konnginum
pl
N konngar, konngarnir
A konnga, konngana
G konnga, konnganna
D konngum, konngunum 
harmr: masc, a-stem, “sorrow, grief”
sg
N harmr, harmrinn
A harm, harminn
G harms, harmsins
D harmi, harminum
pl
N harmar, harmarnir
A harma, harmana
G harma, harmanna
D hǫrmum, hǫrmunum 
himinn: masc, a-stem, “heaven”
sg
N himinn, himinninn
A himin, himininn
G himins, himinsins
D himni, himninum
pl
N himnar, himnarnir
A himna, himnana
G himna, himnanna
D himnum, himnunum 
hrafn: masc, a-stem, “raven”
sg
N hrafn, hrafninn
A hrafn, hrafninn
G hrafns, hrafnsins
D hrafni, hrafninum
pl
N hrafnar, hrafnarnir
A hrafna, hrafnana
G hrafna, hrafnanna
D hrǫfnum, hrǫfnunum 
jarl: masc, a-stem, “earl, free-born man, gentleman”
sg
N jarl, jarlinn
A jarl, jarlinn
G jarls, jarlsins
D jarli, jarlinum
pl
N jarlar, jarlarnir
A jarla, jarlana
G jarla, jarlanna
D jǫrlum, jǫrlunum 
karl: masc, a-stem, “man; common man, churl; old man”
sg
N karl, karlinn
A karl, karlinn
G karls, karlsins
D karli, karlinum
pl
N karlar, karlarnir
A karla, karlana
G karla, karlanna
D kǫrlum, kǫrlunum 
aldr: masc, a-stem, “age”
sg
N aldr, aldrinn
A aldr, aldrinn
G aldrs, aldrsins
D aldri, aldrinum
pl
N aldrar, aldrarnir
A aldra, aldrana
G aldra, aldranna
D ǫldrum, ǫldrunum 
kvistr: masc, a-stem, “twig, branch”
sg
N kvistr, kvistrinn
A kvist, kvistinn
G kvists, kvistsins
D kvisti, kvistinum
pl
N kvistar, kvistarnir
A kvista, kvistana
G kvista, kvistanna
D kvistum, kvistunum 
þumlungr: masc, a-stem, “thumb of a glove”
sg
N þumlungr, þumlungrinn
A þumlung, þumlunginn
G þumlungs, þumlungsins
D þumlungi, þumlunginum
pl
N þumlungar, þumlungarnir
A þumlunga, þumlungana
G þumlunga, þumlunganna
D þumlungum, þumlungunum 
hamarr: masc, a-stem, “hammer; cliff, crag”
sg
N hamarr, hamarrinn
A hamar, hamarinn
G hamars, hamarsins
D hamri, hamrinum
pl
N hamrar, hamrarnir
A hamra, hamrana
G hamra, hamranna
D hǫmrum, hǫmrunum 
land: neut, a-stem, “land”
sg
N land, landit
A land, landit
G lands, landsins
D landi, landinu
pl
N lǫnd, lǫndin
A lǫnd, lǫndin
G landa, landanna
D lǫndum, lǫndunum 
barn: neut, a-stem, “child”
sg
N barn, barnit
A barn, barnit
G barns, barnsins
D barni, barninu
pl
N bǫrn, bǫrnin
A bǫrn, bǫrnin
G barna, barnanna
D bǫrnum, bǫrnunum 
kné: neut, a-stem, “knee”
sg
N kné, knéit
A kné, knéit
G knés, knésins
D kné, knéinu
pl
N kné, knéin
A kné, knéin
G knjá, knjáinna
D knjám, knjáminum 
bú: neut, a-stem, “farming, farm, dwelling, livestock”
sg
N bú, búit
A bú, búit
G bús, búsins
D búi, búinu
pl
N bú, búin
A bú, búin
G búa, búanna
D búum, búunum 
tré: neut, a-stem, “tree, log, beam”
sg
N tré, tréit
A tré, tréit
G trés, trésins
D tré, tréinu
pl
N tré, tréin
A tré, tréin
G trjá, trjáinna
D trjám, trjáminum 
hǫfuð: neut, a-stem, “head, person”
sg
N hǫfuð, hǫfuðit
A hǫfuð, hǫfuðit
G hǫfuðs, hǫfuðsins
D hǫfði, hǫfðinu
pl
N hǫfuð, hǫfuðin
A hǫfuð, hǫfuðin
G hǫfða, hǫfðanna
D hǫfðum, hǫfðunum 
sumar: neut, a-stem, “summer”
sg
N sumar, sumarit
A sumar, sumarit
G sumars, sumarsins
D sumri, sumrinu
pl
N sumǫr, sumǫrin
A sumǫr, sumǫrin
G sumra, sumranna
D sumǫrum, sumǫrunum 
mál: neut, a-stem, “time”
sg
N mál, málit
A mál, málit
G máls, málsins
D máli, málinu
pl
N mál, málin
A mál, málin
G mála, málanna
D málum, málunum 
mál: neut, a-stem, “speech, tale; language, dialect; conversation; discussion; tale, story; suit, cause, case; proposition, information; hitta ... at máli = obtain speech with”
sg
N mál, málit
A mál, málit
G máls, málsins
D máli, málinu
pl
N mál, málin
A mál, málin
G mála, málanna
D málum, málunum 
bak: neut, a-stem, “back; af baki = from his horse; á bak aptr = behind their backs”
sg
N bak, bakit
A bak, bakit
G baks, baksins
D baki, bakinu
pl
N bǫk, bǫkin
A bǫk, bǫkin
G baka, bakanna
D bǫkum, bǫkunum 
hamarskapt: neut, a-stem, “handle of a hammer”
sg
N hamarskapt, hamarskaptit
A hamarskapt, hamarskaptit
G hamarskapts, hamarskaptsins
D hamarskapti, hamarskaptinu
pl
N hamarskǫpt, hamarskǫptin
A hamarskǫpt, hamarskǫptin
G hamarskapta, hamarskaptanna
D hamarskǫptum, hamarskǫptunum 
tros: neut, a-stem, “droppings”
sg
N tros, trosit
A tros, trosit
G tross, trossins
D trosi, trosinu
pl
N tros, trosin
A tros, trosin
G trosa, trosanna
D trosum, trosunum 
skip: neut, a-stem, “ship”
sg
N skip, skipit
A skip, skipit
G skips, skipsins
D skipi, skipinu
pl
N skip, skipin
A skip, skipin
G skipa, skipanna
D skipum, skipunum 
hafr: masc, a-stem, “goat”
sg
N hafr, hafrinn
A haf, hafinn
G hafs, hafsins
D hafi, hafinum
pl
N hafar, hafarnir
A hafa, hafana
G hafa, hafanna
D hǫfum, hǫfunum 
kostr: masc, a-stem, “choice, alternative, offer, chance, opportunity, money available, match, marriage, condition, quality, terms; at ǫðrum kosti = as another course; hneppir kostir = distress”
sg
N kostr, kostrinn
A kost, kostinn
G kosts, kostsins
D kosti, kostinum
pl
N kostar, kostarnir
A kosta, kostana
G kosta, kostanna
D kostum, kostunum 
trog: neut, a-stem, “trough”
sg
N trog, trogit
A trog, trogit
G trogs, trogsins
D trogi, troginu
pl
N trog, trogin
A trog, trogin
G troga, troganna
D trogum, trogunum 
bein: neut, a-stem, “bone”
sg
N bein, beinit
A bein, beinit
G beins, beinsins
D beini, beininu
pl
N bein, beinin
A bein, beinin
G beina, beinanna
D beinum, beinunum 
horn: neut, a-stem, “horn, drinking horn, corner”
sg
N horn, hornit
A horn, hornit
G horns, hornsins
D horni, horninu
pl
N horn, hornin
A horn, hornin
G horna, hornanna
D hornum, hornunum 
skeið: neut, a-stem, “course, running ground, race”
sg
N skeið, skeiðit
A skeið, skeiðit
G skeiðs, skeiðsins
D skeiði, skeiðinu
pl
N skeið, skeiðin
A skeið, skeiðin
G skeiða, skeiðanna
D skeiðum, skeiðunum 
fang: neut, a-stem, “grasp, hold, breast, wrestling contest, catch, provisions”; hafa fult fang “have all one can do”; taka fang “wrestle”
sg
N fang, fangit
A fang, fangit
G fangs, fangsins
D fangi, fanginu
pl
N fǫng, fǫngin
A fǫng, fǫngin
G fanga, fanganna
D fǫngum, fǫngunum 
drykkr: masc, a-stem, “draught, drink”
sg
N drykkr, drykkrinn
A drykk, drykkinn
G drykks, drykksins
D drykki, drykkinum
pl
N drykkar, drykkarnir
A drykka, drykkana
G drykka, drykkanna
D drykkum, drykkunum 
horn: neut, a-stem, “horn”
sg
N horn, hornit
A horn, hornit
G horns, hornsins
D horni, horninu
pl
N horn, hornin
A horn, hornin
G horna, hornanna
D hornum, hornunum 
úlfr: masc, a-stem, “wolf”
sg
N úlfr, úlfrinn
A úlf, úlfinn
G úlfs, úlfsins
D úlfi, úlfinum
pl
N úlfar, úlfarnir
A úlfa, úlfana
G úlfa, úlfanna
D úlfum, úlfunum 
skapt: neut, a-stem, “handle; shaft of a spear”
sg
N skapt, skaptit
A skapt, skaptit
G skapts, skaptsins
D skapti, skaptinu
pl
N skǫpt, skǫptin
A skǫpt, skǫptin
G skapta, skaptanna
D skǫptum, skǫptunum 
gólf: neut, a-stem, “floor”
sg
N gólf, gólfit
A gólf, gólfit
G gólfs, gólfsins
D gólfi, gólfinu
pl
N gólf, gólfin
A gólf, gólfin
G gólfa, gólfanna
D gólfum, gólfunum 
mót: neut, a-stem, “manner”; með ǫllu móti “of every sort”
sg
N mót, mótit
A mót, mótit
G móts, mótsins
D móti, mótinu
pl
N mót, mótin
A mót, mótin
G móta, mótanna
D mótum, mótunum 
mót: neut, a-stem, “meeting”; til móts við “to meet (someone)”; í mót(i), á mót(i) “against; towards, to meet”; þar í móti “opposing him; in return”; í móti at fara út “against going out”
sg
N mót, mótit
A mót, mótit
G móts, mótsins
D móti, mótinu
pl
N mót, mótin
A mót, mótin
G móta, mótanna
D mótum, mótunum 
hallargólf: neut, a-stem, “floor of a hall”
sg
N hallargólf, hallargólfit
A hallargólf, hallargólfit
G hallargólfs, hallargólfsins
D hallargólfi, hallargólfinu
pl
N hallargólf, hallargólfin
A hallargólf, hallargólfin
G hallargólfa, hallargólfanna
D hallargólfum, hallargólfunum 
ja-stems 
niðr: masc, ja-stem, “kinsman, son, scion”
sg
N niðr, niðrinn
A nið, niðinn
G niðs, niðsins
D nið, niðinum
pl
N niðjar, niðjarnir
A niðja, niðjana
G niðja, niðjanna
D niðjum, niðjunum 
herr: masc, ja-stem, “great number, host, army”
sg
N herr, herrinn
A her, herinn
G hers, hersins
D her, herinum
pl
N herjar, herjarnir
A herja, herjana
G herja, herjanna
D herjum, herjunum 
beðr: masc, ja-stem, “bed”
sg
N beðr, beðrinn
A beð, beðinn
G beðs, beðsins
D beð, beðinum
pl
N beðjar, beðjarnir
A beðja, beðjana
G beðja, beðjanna
D beðjum, beðjunum 
hirðir: masc, ja-stem, “herdman”
sg
N hirðir, hirðirinn
A hirði, hirðinn
G hirðis, hirðisins
D hirði, hirðinum
pl
N hirðar, hirðarnir
A hirða, hirðana
G hirða, hirðanna
D hirðum, hirðunum 
hellir: masc, ja-stem, “cave”
sg
N hellir, hellirinn
A helli, hellinn
G hellis, hellisins
D helli, hellinum
pl
N hellar, hellarnir
A hella, hellana
G hella, hellanna
D hellum, hellunum 
mækir: masc, ja-stem, “sword”
sg
N mækir, mækirinn
A mæki, mækinn
G mækis, mækisins
D mæki, mækinum
pl
N mækar, mækarnir
A mæka, mækana
G mæka, mækanna
D mækum, mækunum 
Skrýmir: masc, ja-stem, ja-stem, nomen proprium
sg
N Skrýmir, Skrýmirinn
A Skrými, Skrýminn
G Skrýmis, Skrýmisins
D Skrými, Skrýminum
pl
N Skrýmar, Skrýmarnir
A Skrýma, Skrýmana
G Skrýma, Skrýmanna
D Skrýmum, Skrýmunum 
Grettir: masc, ja-stem, nomen proprium
sg
N Grettir, Grettirinn
A Gretti, Grettinn
G Grettis, Grettisins
D Gretti, Grettinum
pl
N Grettar, Grettarnir
A Gretta, Grettana
G Gretta, Grettanna
D Grettum, Grettunum 
kyn: neut, ja-stem, “kin, kindred, origin, kind”
sg
N kyn, kynit
A kyn, kynit
G kyns, kynsins
D kyni, kyninu
pl
N kyn, kynin
A kyn, kynin
G kynja, kynjanna
D kynjum, kynjunum 
egg: neut, ja-stem, “egg”
sg
N egg, eggit
A egg, eggit
G eggs, eggsins
D eggi, egginu
pl
N egg, eggin
A egg, eggin
G eggja, eggjanna
D eggjum, eggjunum 
grey: neut, ja-stem, “bitch, dog”
sg
N grey, greyit
A grey, greyit
G greys, greysins
D greyi, greyinu
pl
N grey, greyin
A grey, greyin
G greyja, greyjanna
D greyjum, greyjunum 
skegg: neut, ja-stem, “beard”
sg
N skegg, skeggit
A skegg, skeggit
G skeggs, skeggsins
D skeggi, skegginu
pl
N skegg, skeggin
A skegg, skeggin
G skeggja, skeggjanna
D skeggjum, skeggjunum 
ský: neut, ja-stem, “cloud”
sg
N ský, skýit
A ský, skýit
G skýs, skýsins
D skýi, skýinu
pl
N ský, skýin
A ský, skýin
G skýja, skýjanna
D skýjum, skýjunum 
ríki: neut, ja-stem, “kingdom, power, authority”
sg
N ríki, ríkit
A ríki, ríkit
G ríkis, ríkisins
D ríki, ríkinu
pl
N ríki, ríkin
A ríki, ríkin
G ríka, ríkanna
D ríkum, ríkunum 
merki: neut, ja-stem, “boundary”
sg
N merki, merkit
A merki, merkit
G merkis, merkisins
D merki, merkinu
pl
N merki, merkin
A merki, merkin
G merka, merkanna
D merkum, merkunum 
kvæði: neut, ja-stem, “poem”
sg
N kvæði, kvæðit
A kvæði, kvæðit
G kvæðis, kvæðisins
D kvæði, kvæðinu
pl
N kvæði, kvæðin
A kvæði, kvæðin
G kvæða, kvæðanna
D kvæðum, kvæðunum 
ørndi: neut, ja-stem, “breath (?)”
sg
N ørndi, ørndit
A ørndi, ørndit
G ørndis, ørndisins
D ørndi, ørndinu
pl
N ørndi, ørndin
A ørndi, ørndin
G ørnda, ørndanna
D ørndum, ørndunum 
erfði: neut, ja-stem, “toil, trouble”
sg
N erfði, erfðit
A erfði, erfðit
G erfðis, erfðisins
D erfði, erfðinu
pl
N erfði, erfðin
A erfði, erfðin
G erfða, erfðanna
D erfðum, erfðunum 
wa-stems 
sǫngr: masc, wa-stem, “singing, song”
sg
N sǫngr, sǫngrinn
A sǫng, sǫnginn
G sǫngs, sǫngsins
D sǫng, sǫnginum
pl
N sǫngvar, sǫngvarnir
A sǫngva, sǫngvana
G sǫngva, sǫngvanna
D sǫngum, sǫngunum 
sær: masc, wa-stem, “sea”
sg
N sær, særinn
A sæ, sæinn
G sæs, sæsins
D sæ, sæinum
pl
N sævar, sævarnir
A sæva, sævana
G sæva, sævanna
D sæum, sæunum 
sjór: masc, wa-stem, “sea”
sg
N sjór, sjórinn
A sjó, sjóinn
G sjós, sjósins
D sjó, sjóinum
pl
N sjóvar, sjóvarnir
A sjóva, sjóvana
G sjóva, sjóvanna
D sjóum, sjóunum 
hǫgg: neut, wa-stem, “stroke, blow”
sg
N hǫgg, hǫggit
A hǫgg, hǫggit
G hǫggs, hǫggsins
D hǫggvi, hǫggvinu
pl
N hǫgg, hǫggin
A hǫgg, hǫggin
G hǫggva, hǫggvanna
D hǫggum, hǫggunum 
o-stems 
grǫf: fem, o-stem, “pit, hole, ditch”
sg
N grǫf, grǫfin
A grǫf, grǫfina
G grafar, grafarinnar
D grǫf, grǫfinni
pl
N grafar, grafarnar
A grafar, grafarinar
G grafa, grafanna
D grǫfum, grǫfunum 
brú: fem, o-stem, “bridge”
sg
N brú, brúin
A brú, brúina
G brúar, brúarinnar
D brú, brúinni
pl
N brúar, brúarnar
A brúar, brúarinar
G brúa, brúanna
D brúum, brúunum 
mǫn: fem, o-stem, “mane”
sg
N mǫn, mǫnin
A mǫn, mǫnina
G manar, manarinnar
D mǫn, mǫninni
pl
N manar, manarnar
A manar, manarinar
G mana, mananna
D mǫnum, mǫnunum 
rún: fem, o-stem, “runic letter; in pl. mysteries, charms”
sg
N rún, rúnin
A rún, rúnina
G rúnar, rúnarinnar
D rún, rúninni
pl
N rúnar, rúnarnar
A rúnar, rúnarinar
G rúna, rúnanna
D rúnum, rúnunum 
fjǫðr: fem, o-stem, “firth, inlet, fjord”
sg
N fjǫðr, fjǫðrin
A fjǫðr, fjǫðrina
G fjaðrar, fjaðrarinnar
D fjǫðr, fjǫðrinni
pl
N fjaðrar, fjaðrarnar
A fjaðrar, fjaðrarinar
G fjaðra, fjaðranna
D fjǫðrum, fjǫðrunum 
gjóf: fem, o-stem, “gift”
sg
N gjóf, gjófin
A gjóf, gjófina
G gjófar, gjófarinnar
D gjóf, gjófinni
pl
N gjófar, gjófarnar
A gjófar, gjófarinar
G gjófa, gjófanna
D gjófum, gjófunum 
á: fem, o-stem, “river”
sg
N á, áin
A á, áina
G áar, áarinnar
D á, áinni
pl
N áar, áarnar
A áar, áarinar
G áa, áanna
D áum, áunum 
spá: fem, o-stem, “prophecy, song of fate”
sg
N spá, spáin
A spá, spáina
G spáar, spáarinnar
D spá, spáinni
pl
N spáar, spáarnar
A spáar, spáarinar
G spáa, spáanna
D spáum, spáunum 
grind: fem, o-stem, “gate of bars; pen, field”
sg
N grind, grindin
A grind, grindina
G grindar, grindarinnar
D grind, grindinni
pl
N grindar, grindarnar
A grindar, grindarinar
G grinda, grindanna
D grindum, grindunum 
list: fem, o-stem, “art”
sg
N list, listin
A list, listina
G listar, listarinnar
D list, listinni
pl
N listar, listarnar
A listar, listarinar
G lista, listanna
D listum, listunum 
íþrótt: fem, o-stem, “accomplishment, feat”
sg
N íþrótt, íþróttin
A íþrótt, íþróttina
G íþróttar, íþróttarinnar
D íþrótt, íþróttinni
pl
N íþróttar, íþróttarnar
A íþróttar, íþróttarinar
G íþrótta, íþróttanna
D íþróttum, íþróttunum 
Ingibjǫrg: fem, o-stem, nomen proprium
sg
N Ingibjǫrg, Ingibjǫrgin
A Ingibjǫrg, Ingibjǫrgina
G Ingibjrgar, Ingibjrgarinnar
D Ingibjǫrg, Ingibjǫrginni
pl
N Ingibjrgar, Ingibjrgarnar
A Ingibjrgar, Ingibjrgarinar
G Ingibjrga, Ingibjrganna
D Ingibjǫrgum, Ingibjǫrgunum 
jo-stems 
ben: fem, jo-stem, “wound”
sg
N ben, benin
A ben, benina
G benjar, benjarinnar
D ben, beninni
pl
N benjar, benjarnar
A benjar, benjarinar
G benja, benjanna
D benjum, benjunum 
ey: fem, jo-stem, “island”
sg
N ey, eyin
A ey, eyina
G eyjar, eyjarinnar
D ey, eyinni
pl
N eyjar, eyjarnar
A eyjar, eyjarinar
G eyja, eyjanna
D eyjum, eyjunum 
dys: fem, jo-stem, “grave”
sg
N dys, dysin
A dys, dysina
G dysjar, dysjarinnar
D dys, dysinni
pl
N dysjar, dysjarnar
A dysjar, dysjarinar
G dysja, dysjanna
D dysjum, dysjunum 
il: fem, jo-stem, “sole of the foot”
sg
N il, ilin
A il, ilina
G iljar, iljarinnar
D il, ilinni
pl
N iljar, iljarnar
A iljar, iljarinar
G ilja, iljanna
D iljum, iljunum 
nauðsyn: fem, jo-stem, “need, necessity”
sg
N nauðsyn, nauðsynin
A nauðsyn, nauðsynina
G nauðsynjar, nauðsynjarinnar
D nauðsyn, nauðsyninni
pl
N nauðsynjar, nauðsynjarnar
A nauðsynjar, nauðsynjarinar
G nauðsynja, nauðsynjanna
D nauðsynjum, nauðsynjunum 
egg: fem, jo-stem, “edge”
sg
N egg, eggin
A egg, eggina
G eggjar, eggjarinnar
D egg, egginni
pl
N eggjar, eggjarnar
A eggjar, eggjarinar
G eggja, eggjanna
D eggjum, eggjunum 
hel: fem, jo-stem, “hell, death”
sg
N hel, helin
A hel, helina
G heljar, heljarinnar
D hel, helinni
pl
N heljar, heljarnar
A heljar, heljarinar
G helja, heljanna
D heljum, heljunum 
Frigg: fem, jo-stem, divine name
sg
N Frigg, Friggin
A Frigg, Friggina
G Friggjar, Friggjarinnar
D Frigg, Frigginni
pl
N Friggjar, Friggjarnar
A Friggjar, Friggjarinar
G Friggja, Friggjanna
D Friggjum, Friggjunum 
Sif: fem, jo-stem, divine name
sg
N Sif, Sifin
A Sif, Sifina
G Sifjar, Sifjarinnar
D Sif, Sifinni
pl
N Sifjar, Sifjarnar
A Sifjar, Sifjarinar
G Sifja, Sifjanna
D Sifjum, Sifjunum 
heiðr: fem, jo-stem, “heath”
sg
N heiðr, heiðrin
A heiði, heiðina
G heiðar, heiðarinnar
D heiði, heiðinni
pl
N heiðar, heiðarnar
A heiðar, heiðarinar
G heiða, heiðanna
D heiðum, heiðunum 
ermrr: fem, jo-stem, “sleeve”
sg
N ermrr, ermrrin
A ermri, ermrina
G ermrar, ermrarinnar
D ermri, ermrinni
pl
N ermrar, ermrarnar
A ermrar, ermrarinar
G ermra, ermranna
D ermrum, ermrunum 
hildr: fem, jo-stem, “battle”
sg
N hildr, hildrin
A hildri, hildrina
G hildrar, hildrarinnar
D hildri, hildrinni
pl
N hildrar, hildrarnar
A hildrar, hildrarinar
G hildra, hildranna
D hildrum, hildrunum 
øx: fem, jo-stem, “axe”
sg
N øx, øxin
A øxi, øxina
G øxar, øxarinnar
D øxi, øxinni
pl
N øxar, øxarnar
A øxar, øxarinar
G øxa, øxanna
D øxum, øxunum 
nd-stems 
bóndi: masc, nd-stem, “yeoman, franklin; husband”
sg
N bóndi, bóndinn
A bónda, bóndann
G bónda, bóndans
D bónda, bóndanum
pl
N bœndr, bœndrinir
A bœndr, bœndrina
G bónda, bóndanna
D bóndum, bóndunum 
i-stems 
náttstaðr: masc, i-stem, “lodging for the night”
sg
N náttstaðr, náttstaðrinn
A náttstað, náttstaðinn
G náttstaðar, náttstaðarins
D náttstað, náttstaðinum
pl
N náttstaðir, náttstaðirinir
A náttstaði, náttstaðina
G náttstaða, náttstaðanna
D náttstǫðum, náttstǫðunum 
nauðr: fem, i-stem, “distress, harm, poverty”
sg
N nauðr, nauð, nauðin
A nauð, nauðina
G nauðarinnar, nauðar
D nauð, nauðinni, nauðu
pl
N nauðir, nauðirnar
A nauðir, nauðirnar
G nauða, nauðanna
D nauðum, nauðnum 
þǫkkr: fem, i-stem, “thanks”
sg
N þǫkkr, þǫkk, þǫkkin
A þǫkk, þǫkkina
G þakkar, þakkarinnar
D þǫkk, þǫkku, þǫkkinni
pl
N þakkir, þakkirnar
A þakkirnar, þakkir
G þakka, þakkanna
D þǫkkum, þǫkknum 
borgr: fem, i-stem, “stronghold, town”
sg
N borgr, borg, borgin
A borg, borgina
G borgar, borgarinnar
D borg, borgu, borginni
pl
N borgir, borgirnar
A borgir, borgirnar
G borga, borganna
D borgum, borgnum 
brúðr: fem, i-stem, “bride”
sg
N brúðr, brúð, brúðin
A brúð, brúðina
G brúðar, brúðarinnar
D brúð, brúðu, brúðinni
pl
N brúðir, brúðirnar
A brúðir, brúðirnar
G brúða, brúðanna
D brúðum, brúðnum 
dǫðr: fem, i-stem, “energy, courage”
sg
N dǫðr, dǫð, dǫðin
A dǫð, dǫðina
G daðar, daðarinnar
D dǫð, dǫðu, dǫðinni
pl
N daðir, daðirnar
A daðir, daðirnar
G daða, daðanna
D dǫðum, dǫðnum 
hǫllr: fem, i-stem, “hall”
sg
N hǫllr, hǫll, hǫllin
A hǫll, hǫllina
G hallar, hallarinnar
D hǫll, hǫllu, hǫllinni
pl
N hallir, hallirnar
A hallir, hallirnar
G halla, hallanna
D hǫllum, hǫllnum 
jǫrðr: fem, i-stem, “earth”
sg
N jǫrðr, jǫrð, jǫrðin
A jǫrð, jǫrðina
G jarðar, jarðarinnar
D jǫrð, jǫrðu, jǫrðinni
pl
N jarðir, jarðirnar
A jarðir, jarðirnar
G jarða, jarðanna
D jǫrðum, jǫrðnum 
sútr: fem, i-stem, “sorrow; sút leiðar þvengs &eq; serpent's sorrow, i.e. winter”
sg
N sútr, sút, sútin
A sút, sútina
G sútar, sútarinnar
D sút, sútu, sútinni
pl
N sútir, sútirnar
A sútir, sútirnar
G súta, sútanna
D sútum, sútnum 
unnr: fem, i-stem, “wave”
sg
N unnr, unn, unnin
A unn, unnina
G unnar, unnarinnar
D unn, unnu, unninni
pl
N unnir, unnirnar
A unnir, unnirnar
G unna, unnanna
D unnum, unnnum 
urðr: fem, i-stem, “Urðr = one of the Norns”
sg
N urðr, urð, urðin
A urð, urðina
G urðar, urðarinnar
D urð, urðu, urðinni
pl
N urðir, urðirnar
A urðir, urðina, urðirnar
G urða, urðanna
D urðum, urðnum 
vistr: fem, i-stem, “food and lodging, employment, services; vera á vist með e-m = stay with one”
sg
N vistr, vist, vistin
A vist, vistina
G vistar, vistarinnar
D vistinni, vist, vistu
pl
N vistir, vistirnar
A vistir, vistirnar
G vista, vistanna
D vistum, vistnum 
bygðr: fem, i-stem, “dwelling, settlement”
sg
N bygðr, bygð, bygðin
A bygð, bygðina
G bygðar, bygðarinnar
D bygð, bygðu, bygðinni
pl
N bygðir, bygðirnar
A bygðir, bygðirnar
G bygða, bygðanna
D bygðum, bygðnum 
Consonantal stems 
maðr: masc, stem, “man”
sg
N maðr, maðrinn
A mann, manninn
G manns, mannsins
D manni, manninum
pl
N menn, mennin
A menn, menna
G manna, mannanna
D mǫnnum, mǫnnunum 
fogll: masc, cons-stem, “bird”
sg
N fogll, fogllinn
A fogl, foglinn
G foglar, foglarins
D fogl, foglinum
pl
N fogll, fogllinir
A fogll, fogllina
G fogla, foglanna
D foglum, foglunum 
fugll: masc, cons-stem, “bird”
sg
N fugll, fugllinn
A fugl, fuglinn
G fuglar, fuglarins
D fugl, fuglinum
pl
N fugll, fugllinir
A fugll, fugllina
G fugla, fuglanna
D fuglum, fuglunum 
nótt: fem, cons-stem, “night”
sg
N nótt, nóttin
A nótt, nóttina
G nóttar, nóttarinnar
D nótt, nóttinni
pl
N nóttr, nóttrinar
A nóttr, nóttrinar
G nótta, nóttanna
D nóttum, nóttunum 
Weak stems 
nestbaggi: masc, weak, “provision bag”
sg
N nestbaggi, nestbagginn
A nestbagga, nestbaggann
G nestbagga, nestbaggans
D nestbagga, nestbagganum
pl
N nestbaggar, nestbaggarnir
A nestbagga, nestbaggana
G nestbagga, nestbagganna
D nestbaggum, nestbaggunum 
afli: masc, weak, “power, aid”
sg
N afli, aflinn
A afla, aflann
G afla, aflans
D afla, aflanum
pl
N aflar, aflarnir
A afla, aflana
G afla, aflanna
D aflum, aflunum 
vangi: masc, weak, “upper part of the cheek”
sg
N vangi, vanginn
A vanga, vangann
G vanga, vangans
D vanga, vanganum
pl
N vangar, vangarnir
A vanga, vangana
G vanga, vanganna
D vangum, vangunum 
logi: masc, weak, “flame”
sg
N logi, loginn
A loga, logann
G loga, logans
D loga, loganum
pl
N logar, logarnir
A loga, logana
G loga, loganna
D logum, logunum 
heilráð: ráði, nom, “wholesome counsel”
sg
N heilráð, heilráð
A heilráð, heilráð
G heilráð, heilráð
D heilráð, heilráð
pl
N heilráð, heilráð
A heilráð, heilráð
G heilráð, heilráð
D heilráð, heilráð 
II. Adjectivs 
alll: strong, masc, “all”
sg
N alll
A allan
G alls
D ǫllum
pl
N allir
A alla
G allla
D ǫllum 
ǫll: strong, fem, “all”
sg
N ǫll
A alla
G alllar
D allli
pl
N allar
A allar
G allla
D ǫllum 
allt: strong, neut, “all”
sg
N allt
A allt
G alls
D ǫllu
pl
N ǫll
A ǫll
G allla
D ǫllum 
alli: weak, masc, “all”
sg
N alli
A alla
G alla
D alla
pl
N ǫllu
A ǫllu
G ǫllu
D ǫllum 
alla: weak, fem, “all”
sg
N alla
A ǫllu
G ǫllu
D ǫllu
pl
N ǫllu
A ǫllu
G ǫllu
D ǫllum 
alla: weak, neut, “all”
sg
N alla
A alla
G alla
D alla
pl
N ǫllu
A ǫllu
G ǫllu
D ǫllum 
mikill: strong, masc, “great”
sg
N mikill
A miklan
G mikils
D miklum
pl
N miklir
A mikla
G mikilla
D miklum 
mikil: strong, fem, “great”
sg
N mikil
A mikla
G mikillar
D mikilli
pl
N miklar
A miklar
G mikilla
D miklum 
mikilt: strong, neut, “great”
sg
N mikilt
A mikilt
G mikils
D miklu
pl
N mikil
A mikil
G mikilla
D miklum 
mikli: weak, masc, “great”
sg
N mikli
A mikla
G mikla
D mikla
pl
N miklu
A miklu
G miklu
D miklum 
mikla: weak, fem, “great”
sg
N mikla
A miklu
G miklu
D miklu
pl
N miklu
A miklu
G miklu
D miklum 
mikla: weak, neut, “great”
sg
N mikla
A mikla
G mikla
D mikla
pl
N miklu
A miklu
G miklu
D miklum 
stór: strong, masc, “huge, great”
sg
N stór
A stóran
G stórs
D stórum
pl
N stórir
A stóra
G stóra
D stórum 
stór: strong, fem, “huge, great”
sg
N stór
A stóra
G stórar
D stóri
pl
N stórar
A stórar
G stóra
D stórum 
stórt: strong, neut, “huge, great”
sg
N stórt
A stórt
G stórs
D stóru
pl
N stór
A stór
G stóra
D stórum 
stóri: weak, masc, “huge, great”
sg
N stóri
A stóra
G stóra
D stóra
pl
N stóru
A stóru
G stóru
D stórum 
stóra: weak, fem, “huge, great”
sg
N stóra
A stóru
G stóru
D stóru
pl
N stóru
A stóru
G stóru
D stórum 
stóra: weak, neut, “huge, great”
sg
N stóra
A stóra
G stóra
D stóra
pl
N stóru
A stóru
G stóru
D stórum 
margr: strong, masc, “many”
sg
N margr
A margan
G margs
D mǫrgum
pl
N margir
A marga
G margra
D mǫrgum 
mǫrg: strong, fem, “many”
sg
N mǫrg
A marga
G margrar
D margri
pl
N margar
A margar
G margra
D mǫrgum 
margt: strong, neut, “many”
sg
N margt
A margt
G margs
D mǫrgu
pl
N mǫrg
A mǫrg
G margra
D mǫrgum 
margi: weak, masc, “many”
sg
N margi
A marga
G marga
D marga
pl
N mǫrgu
A mǫrgu
G mǫrgu
D mǫrgum 
marga: weak, fem, “many”
sg
N marga
A mǫrgu
G mǫrgu
D mǫrgu
pl
N mǫrgu
A mǫrgu
G mǫrgu
D mǫrgum 
marga: weak, neut, “many”
sg
N marga
A marga
G marga
D marga
pl
N mǫrgu
A mǫrgu
G mǫrgu
D mǫrgum 
flestr: strong, masc, “most”
sg
N flestr
A flestan
G flests
D flestum
pl
N flestir
A flesta
G flestra
D flestum 
flest: strong, fem, “most”
sg
N flest
A flesta
G flestrar
D flestri
pl
N flestar
A flestar
G flestra
D flestum 
flestt: strong, neut, “most”
sg
N flestt
A flestt
G flests
D flestu
pl
N flest
A flest
G flestra
D flestum 
flesti: weak, masc, “most”
sg
N flesti
A flesta
G flesta
D flesta
pl
N flestu
A flestu
G flestu
D flestum 
flesta: weak, fem, “most”
sg
N flesta
A flestu
G flestu
D flestu
pl
N flestu
A flestu
G flestu
D flestum 
flesta: weak, neut, “most”
sg
N flesta
A flesta
G flesta
D flesta
pl
N flestu
A flestu
G flestu
D flestum 
langr: strong, masc, “long”
sg
N langr
A langan
G langs
D lǫngum
pl
N langir
A langa
G langra
D lǫngum 
lǫng: strong, fem, “long”
sg
N lǫng
A langa
G langrar
D langri
pl
N langar
A langar
G langra
D lǫngum 
langt: strong, neut, “long”
sg
N langt
A langt
G langs
D lǫngu
pl
N lǫng
A lǫng
G langra
D lǫngum 
langi: weak, masc, “long”
sg
N langi
A langa
G langa
D langa
pl
N lǫngu
A lǫngu
G lǫngu
D lǫngum 
langa: weak, fem, “long”
sg
N langa
A lǫngu
G lǫngu
D lǫngu
pl
N lǫngu
A lǫngu
G lǫngu
D lǫngum 
langa: weak, neut, “long”
sg
N langa
A langa
G langa
D langa
pl
N lǫngu
A lǫngu
G lǫngu
D lǫngum 
lítill: strong, masc, “little, short”
sg
N lítill
A lítlan
G lítils
D lítlum
pl
N lítlir
A lítla
G lítilla
D lítlum 
lítil: strong, fem, “little, short”
sg
N lítil
A lítla
G lítillar
D lítilli
pl
N lítlar
A lítlar
G lítilla
D lítlum 
lítilt: strong, neut, “little, short”
sg
N lítilt
A lítilt
G lítils
D lítlu
pl
N lítil
A lítil
G lítilla
D lítlum 
lítli: weak, masc, “little, short”
sg
N lítli
A lítla
G lítla
D lítla
pl
N lítlu
A lítlu
G lítlu
D lítlum 
lítla: weak, fem, “little, short”
sg
N lítla
A lítlu
G lítlu
D lítlu
pl
N lítlu
A lítlu
G lítlu
D lítlum 
lítla: weak, neut, “little, short”
sg
N lítla
A lítla
G lítla
D lítla
pl
N lítlu
A lítlu
G lítlu
D lítlum 
heilráðr: strong, masc, “giving wholesome counsel”
sg
N heilráðr
A heilrðan
G heilráðs
D heilrðum
pl
N heilrðir
A heilrða
G heilráðra
D heilrðum 
heilráð: strong, fem, “giving wholesome counsel”
sg
N heilráð
A heilrða
G heilráðrar
D heilráðri
pl
N heilrðar
A heilrðar
G heilráðra
D heilrðum 
heilráðt: strong, neut, “giving wholesome counsel”
sg
N heilráðt
A heilráðt
G heilráðs
D heilrðu
pl
N heilráð
A heilráð
G heilráðra
D heilrðum 
heilrði: weak, masc, “giving wholesome counsel”
sg
N heilrði
A heilrða
G heilrða
D heilrða
pl
N heilrðu
A heilrðu
G heilrðu
D heilrðum 
heilrða: weak, fem, “giving wholesome counsel”
sg
N heilrða
A heilrðu
G heilrðu
D heilrðu
pl
N heilrðu
A heilrðu
G heilrðu
D heilrðum 
heilrða: weak, neut, “giving wholesome counsel”
sg
N heilrða
A heilrða
G heilrða
D heilrða
pl
N heilrðu
A heilrðu
G heilrðu
D heilrðum 
ǫndverðr: strong, masc, “early”
sg
N ǫndverðr
A ǫndvrðan
G ǫndverðs
D ǫndvrðum
pl
N ǫndvrðir
A ǫndvrða
G ǫndverðra
D ǫndvrðum 
ǫndverð: strong, fem, “early”
sg
N ǫndverð
A ǫndvrða
G ǫndverðrar
D ǫndverðri
pl
N ǫndvrðar
A ǫndvrðar
G ǫndverðra
D ǫndvrðum 
ǫndverðt: strong, neut, “early”
sg
N ǫndverðt
A ǫndverðt
G ǫndverðs
D ǫndvrðu
pl
N ǫndverð
A ǫndverð
G ǫndverðra
D ǫndvrðum 
ǫndvrði: weak, masc, “early”
sg
N ǫndvrði
A ǫndvrða
G ǫndvrða
D ǫndvrða
pl
N ǫndvrðu
A ǫndvrðu
G ǫndvrðu
D ǫndvrðum 
ǫndvrða: weak, fem, “early”
sg
N ǫndvrða
A ǫndvrðu
G ǫndvrðu
D ǫndvrðu
pl
N ǫndvrðu
A ǫndvrðu
G ǫndvrðu
D ǫndvrðum 
ǫndvrða: weak, neut, “early”
sg
N ǫndvrða
A ǫndvrða
G ǫndvrða
D ǫndvrða
pl
N ǫndvrðu
A ǫndvrðu
G ǫndvrðu
D ǫndvrðum 
gamall: strong, masc, “old”
sg
N gamall
A gamlan
G gamals
D gǫmlum
pl
N gamlir
A gamla
G gamalla
D gǫmlum 
gǫmul: strong, fem, “old”
sg
N gǫmul
A gamla
G gamallar
D gamalli
pl
N gamlar
A gamlar
G gamalla
D gǫmlum 
gamalt: strong, neut, “old”
sg
N gamalt
A gamalt
G gamals
D gǫmlu
pl
N gǫmul
A gǫmul
G gamalla
D gǫmlum 
gamli: weak, masc, “old”
sg
N gamli
A gamla
G gamla
D gamla
pl
N gǫmlu
A gǫmlu
G gǫmlu
D gǫmlum 
gamla: weak, fem, “old”
sg
N gamla
A gǫmlu
G gǫmlu
D gǫmlu
pl
N gǫmlu
A gǫmlu
G gǫmlu
D gǫmlum 
gamla: weak, neut, “old”
sg
N gamla
A gamla
G gamla
D gamla
pl
N gǫmlu
A gǫmlu
G gǫmlu
D gǫmlum 
fúss “ready, eager” 
III. Pronouns, prepositiones, conjunctions, numbers, etc. 
Personal pronouns 
1sg N ek “I”
1sg A mik “me”
1sg G mín “my, mine”
1sg D mér “to me”
2sg N þú “you”
2sg A þik “you”
2sg G þín “your, yours”
2sg D þér “to you”
1du N vit “we two”
1du A okkr “us two”
1du G okkar “of us two”
1du D okkr “to us two”
2du N it “you two”
2du A ykkr “you two”
2du G ykkar “of you two”
2du D ykkr “to you two”
1pl N vér “we”
1pl A oss “us”
1pl G vár “our”
1pl D oss “us”
2pl N ér “you”
2pl A yðr “you”
2pl G yðar “your, yours”
2pl D yðr “to you”
2du N þit “you two”
2pl N þér “you (pl. nom.)” 
“he, she, that”
3sg m N hann
3sg m A hann
3sg m G hans
3sg m D honum
3sg f N hon
3sg f A hana
3sg f G hennar
3sg f D henni
3sg n N þat
3sg n A þat
3sg n G þess
3sg n D því
3pl m N þeir
3pl m A þá
3pl m G þeira
3pl m D þeim
3pl f N þær
3pl f A þær
3pl f G þeira
3pl f D þeim
3pl n N þau
3pl n A þau
3pl n G þeira
3pl n D þeim 
3sg m G þeirra
3sg f G þeirra
3sg n G þeirra
3sg n D þí 
Reflectives 
“my”
3sg N minn
3sg A minn
3sg G míns
3sg D mínum
3pl N mínir
3pl A mína
3pl G minna
3pl D mínum
3sg N mín
3sg A mína
3sg G minnar
3sg D minni
3pl N mínar
3pl A mínar
3pl G minna
3pl D mínum
3sg N mitt
3sg A mitt
3sg G míns
3sg D mínu
3pl N mín
3pl A mín
3pl G minna
3pl D mínum 
“your”
3sg N þinn
3sg A þinn
3sg G þíns
3sg D þínum
3pl N þínir
3pl A þína
3pl G þinna
3pl D þínum
3sg N þín
3sg A þína
3sg G þinnar
3sg D þinni
3pl N þínar
3pl A þínar
3pl G þinna
3pl D þínum
3sg N þitt
3sg A þitt
3sg G þíns
3sg D þínu
3pl N þín
3pl A þín
3pl G þinna
3pl D þínum 
“his”
3sg N sinn
3sg A sinn
3sg G síns
3sg D sínum
3pl N sínir
3pl A sína
3pl G sinna
3pl D sínum
3sg N sín
3sg A sína
3sg G sinnar
3sg D sinni
3pl N sínar
3pl A sínar
3pl G sinna
3pl D sínum
3sg N sitt
3sg A sitt
3sg G síns
3sg D sínu
3pl N sín
3pl A sín
3pl G sinna
3pl D sínum 
A sik “oneself”
G sín “oneself’s”
D sér “(to/for) oneself” 
Demonstrative pronouns 
“this”
sg m N sjá
sg m N þessi
sg m A þenna
sg m G þessa
sg m D þessum
pl m N þessir
pl m A þessa
pl m G þessa
pl m D þessum
sg f N sjá
sg f N þessi
sg f A þessa
sg f G þessar
sg f D þessi
pl f N þessar
pl f A þessar
pl f G þessa
pl f D þessum
sg n N þetta
sg n A þetta
sg n G þessa
sg n D þessu
pl n N þessi
pl n A þessi
pl n G þessa
pl n D þessum 
“other”
sg m N annarr
sg m A annan
sg m G annars
sg m D ǫðrum
pl m N aðrir
pl m A aðra
pl m G annarra
pl m D ǫðrum
sg f N ǫnnur
sg f A aðra
sg f G annarrar
sg f D annarri
pl f N aðrar
pl f A aðrar
pl f G annarra
pl f D ǫðrum
sg n N annat
sg n A annat
sg n G annars
sg n D ǫðrum
pl n N ǫnnur
pl n A ǫnnur
pl n G annarra
pl n D ǫðrum 
“no, none”
sg m N engi
sg m A engan
sg m G engis
sg m D engum
pl m N engir
pl m A enga
pl m G engra
pl m D engum
sg f N engi
sg f A enga
sg f G engrar
sg f D engri
pl f N engar
pl f A engar
pl f G engra
pl f D engum
sg n N ekki
sg n A ekki
sg n G engis
sg n D engu
pl n N engi
pl n A engi
pl n G engra
pl n D engum
sg m A engi
sg m G enskis
sg n G enskis 
“both”
masc N báðir
masc A báða
masc G beggja
masc D báðum
fem N báðar
fem A báðar
fem G beggja
fem D báðum
neut N bæði
neut A bæði
neut G beggja
neut D báðum 
“some, any”
sg m N nakkvarr
sg m A nakkvarn
sg m G nakkvars
sg m D nǫkkurum
pl m N nakkvarir
pl m A nakkvara
pl m G nakkvarra
pl m D nǫkkurum
sg f N nǫkkur
sg f A nakkvara
sg f G nakkvarrar
sg f D nakkvarri
pl f N nakkvarar
pl f A nakkvarar
pl f G nakkvarra
pl f D nǫkkurum
sg n N nakkvat
sg n A nakkvat
sg n G nakkvars
sg n D nǫkkuru
pl n N nǫkkur
pl n A nǫkkur
pl n G nakkvarra
pl n D nǫkkurum
sg m N nǫkkurr
sg m A nǫkkurn
sg m G nǫkkurs
pl m N nǫkkurir
pl m A nǫkkura
pl m G nǫkkurra
sg f A nǫkkura
sg f G nǫkkurrar
sg f D nǫkkurri
pl f N nǫkkurar
pl f A nǫkkurar
pl f G nǫkkurra
sg n N nǫkkut
sg n A nǫkkut
sg n G nǫkkurs
pl n G nǫkkurra 
ekki pron “nothing” 
Definite article 
“the”
sg m N inn
sg m A inn
sg m G ins
sg m D inum
pl m N inir
pl m A ina
pl m G inna
pl m D inum
sg f N in
sg f A ina
sg f G innar
sg f D inni
pl f N inar
pl f A inar
pl f G inna
pl f D inum
sg n N it
sg n A it
sg n G ins
sg n D inu
pl n N in
pl n A in
pl n G inna
pl n D inum 
Interrogatives 
N mf hverr
A mf hvern
G mf hvess
D mf hveim
N n hvat
A n hvat
G n hvess
D n hví 
hvar “where, everywhere; hvar sem = wherever” 
Relative pronouns 
sem, er “who, which” 
Conjunctions 
ok “and; also; but; though; ok þó = although; ok þá = then”
oc “and; also; but; though; ok þó = although; ok þá = then”
en “but, and”
en “than; en at = than that”
en “when, if; þā en, when”
at “who, that”
at “that, so that”
þá “then; þá ok þá = at nearly every moment; þa er (conj) = when”
sem “as, as if, that, while, when, where; jafn...sem = equal to; with superl sem skjótast, sem lengst, as soon (long) as possible; hvat sem = whatever; þar sem = where, whereas”
ef “if, whether, lest”
síðan “since, because, as (sometimes in síðan er)”
eða “or, and, but”
áðr “aðr (en) = before, until”
enda “and indeed, moreover”
er “when;”
þá er conj = when, that, since, as
þó “nevertheless, yet” 
Adverbs 
á “onward”
þar “there, in that place; þar er, þar sem = where, whereas, although, since, seeing that; þar til (er) until”
skykkjum Dat pl as adv. “in ganga sk. go rocking, shake”
snimma, snemma “early”
“now”
eigi “not”
eptir “afterwards, behind, back; vera eptir = remain behind; honum varð eptir = he (unintentionally) left behind; eptir (þat) er = conj. after”
af “off; (E Norse) waræ aff = be made of; (vera) af = be past; af því at = conj. because, for”
svá “so, thus, in this way; thus, this; so (of degree); also, as well; svá..at so...that, in such wise that, in such wise as to; svá...sem = as if, now that, as (far) as”
svát “such that (see svá)”
til “vera til = be obtainable; er þat til = this is to be done; til þess er, þil þess unz = conj. until; till þess at = in order to; þar til (er) = until”
með “along, with it, as well; með því at = inasmusch as, because”
fyrir “first, in front, ahead, present, to be found, in return, in retaliation, in the way, along the coast, beforehand”
um “round about, concerning this; hvat um var = what was going on; um sinnsakar = for this once”
upp “up; upp frá þessu = from now on”
ekki “not, by no means”
við “thereupon, back, against, at it; við innan = inside”
síðan “afterwards, since then; at síðan = in future”
út “out, from abroad; fara út í lǫnd = go abroad”
vel “well, readily, easily, gladly; vel kominn = welcome; vel at sér = nobleminded; vel flestir = almost any, nearly all; vel hvat = everything”
of “round (about)”
of “too”
fram “forward, on, away; fram ór = out of; i dalnum fram = in the upper part of the valley; fram í Hrafnkelsdal = to the upper part of Hrafnkelsdal; um fram = (w. acc) better than, surpassing”
framar “ahead, further forward”
mjǫk “much, very; mjǫk frá = far from”
hér “here; hér af = from here”
áðr “before, first;”
ofan “downward, from above, southwards; ofan um knappinn = around the staff just below the knob; þar á ofan = in addition; fyrir ofan = prep. w. acc. over, above”
enn “still, again, further, moreover”
aptr “back, aft”
fast “fast, strongly, hard; certainly”
hvárt “whether (can introduce direct questions); hvárt er = can it be?; hvárt er ... eða = whether ... or; hvárt sem ... eða = whether ... or”
hversu “how, however”
þannig “thither, in that way”
seint “slowly, coldly”
heim “home; to(wards) the house”
saman “together”
útan “from without, externally, abroad (from Iceland/Greenland); um útan = around it”
nær “near, nearly, closely”
nær “nearer; manni at nær = nearer to the help of man; ”
næst “nearest”
því næst “thereupon, next”
þessu næst after this;
þat er nú þessu næst, at “the next event to be told is that”
nær (short for hvé nær) “how soon, when, until”
næsta “nearly”
því var næsta “very nearly so”
litlu “a little”
stórum “hugely”
útar “farther out”
útarst “farthest out” 
Prepostions 
at dat “to, towards, against, close up to, at, in, by, from, according to, as regards, concerning, for, as, after, at/in (of time)” vera at “to be busy at; at”; því er “how”; at + infinitive “to, in order to”; as adv “in this”
í dat “in, within, among, in (a state of), in the form of, in respect of, during (a time);
í því = “at this, thereupon”; with acc “in, into, to, on, onto, into (a state of), during“; í annat sinn “(for) a second time”; inn í “into”
til gen “to, in, of, concerning, on, as, for, to obtain; gott til e-s = well off for; until (a time)”; hér til “up to now”; þar til “to this end”
útan acc “beyond, without, except; fyr útan acc “outside, beyond”
á dat “on, upon; at, in, to, towards, by (means of); in the course of (time), in during, by”; with acc “to, towards, on to; in (a manner)”
af dat “out of, from, of, with, concerning, because of, through”
við dat “reaching to, against, toward, at, with or against (a foe), in reply to, in exchange for”; þar við for it; acc “(together) with, (in company) with, by, close to, against, upon, leaning against, towards, to meet, to, respecting, because of, upon perceiving, by means of, equal to, against or with (a foe), towards or at (a time)“; þar viðr “against it”; er ... við “on which”; við þat “for that purpose”
viðr alt form of við”
með dat “with, along with, using, by means of, among, along; þar meðr = as well, also”
meðr = með
nær dat “near”
fyrir dat “before, in front of, lying against one, in one’s way, against, because of, for, for this reason, for benefit of”
fyr = fyrir
um acc “around, about, (all) over, in, past, through, over, across, as regards, in of, about, concerning, during or in (time)”; dat “in”
um stund “for a while”
um þat er “when”
um þvert “across the hall” dat. um sumrum = in summer; ”
eptir dat “after, behind, for, to obtain, along, according to; w. acc after (time), in succession to, after the death of, in memory of; þar eptir = after it”
ór dat “out of, from, of, using (material); vera ór = be made of; þar or = out of it”
of dat “over; w. acc over, across, through, around, about, because of, for, as regards, concerning, in, during”
yfir dat “above, over, at”; acc “over, across, upon”
undir dat “under, below”
eiga undir sér = “have in one’s power, be able to manage”; acc “under, up to, behind”
niðr undir = “down into”
und dat “under, below”
eiga undir sér “have in one’s power, be able to manage”; acc “under, up to, behind”
niðr undir = “down into”
undan dat “away from, out of” 
Numbers 
“one”
masc N ein
masc A einn
masc G eins
masc D einum
fem N ein
fem A eina
fem G einnar
fem D einni
neut N eitt
neut A eitt
neut G eins
neut D einu 
“two”
masc N tveir
masc A tvá
masc G tveggja
masc D tveim
masc D tveimr
fem N tvær
fem A tvær
fem G tveggja
fem D tveim
fem D tveimr
neut N tvau
neut A tvau
neut G tveggja
neut D tveim
neut D tveimr 
“three”
masc N þrír
masc A þrjá
masc G þriggja
masc D þrim
masc D þrimr
fem N þrjár
fem A þrjár
fem G þriggja
fem D þrim
fem D þrimr
neut N þrjú
neut A þrjú
neut G þriggja
neut D þrim
neut D þrimr 
“four”
masc N fjórir
masc A fjóra
masc G fjǫgurra
masc D fjórum
fem N fjórar
fem A fjórar
fem G fjǫgurra
fem D fjórum
neut N fjógur
neut A fjógur
neut G fjǫgurra
neut D fjórum 
IV. Verbs 
Vera 
vera: “to be”
pres indic
sg
1 em
2 ert
3 er, es
pl
1 erum
2 eruð
3 eru
pret indic
sg
1 var, vas
2 vart
3 var, vas
pl
1 várum
2 váruð
3 váru
pres subj
sg
1
2 sér
3
pl
1 sém
2 séð
3
pret subj
sg
1 væra
2 værir
3 væri
pl
1 værim
2 værið
3 væri
vera inf
ver imper sg
verið imper pl
verit part pret 
Preteritum and present stems 
eiga: preteritum and presens, “have, own”
pres indic
sg
1 á
2 átt
3 á
pl
1 eigum
2 eigu
3 eiguð
eiga pres inf
eig pres imper 2sg
eiguð pres imper 2pl
eigandi pres ptc
pres subj
sg
1 eiga
2 eigir
3 eigi
pl
1 eigim
2 eigið
3 eigi
pret indic
sg
1 átta
2 áttir
3 átti
pl
1 áttum
2 áttuð
3 áttu
áttr pret ptc
pret subj
sg
1 ætta
2 ættir
3 ætti
pl
1 ættim
2 ættið
3 ætti 
knegu: preteritum and presens, “know how to, can”
pres indic
sg
1 kná
2 knátt
3 kná
pl
1 knegum
2 kneguð
3 knegu
pres subj
sg
1 knega
2 knegir
3 knegi
pl
1 knegim
2 knegið
3 knegi
pret indic
sg
1 knátta
2 knáttir
3 knátti
pl
1 knáttum
2 knáttuð
3 knáttu
knáttu pret inf
pret subj
sg
1 knætta
2 knættir
3 knætti
pl
1 knættim
2 knættið
3 knætti 
kunna: preteritum and presens, “recognize, know how to”
pres indic
sg
1 kann
2 kannt
3 kann
pl
1 kunnum
2 kunnuð
3 kunnu
kunna pres inf
kunn pres imper 2sg
kunnuð pres imper 2pl
kunnandi pres ptc
pres subj
sg
1 kunna
2 kunnir
3 kunni
pl
1 kunnim
2 kunnið
3 kunni
pret indic
sg
1 kunna
2 kunnir
3 kunni
pl
1 kunnum
2 kunnuð
3 kunnu
kunnat pret ptc
pret subj
sg
1 kynna
2 kynnir
3 kynni
pl
1 kynnim
2 kynnið
3 kynni 
mega: preteritum and presens, “can”
pres indic
sg
1
2 mátt
3
pl
1 megum
2 meguð
3 megu
mega pres inf
megandi pres ptc
pres subj
sg
1 mega
2 megir
3 megi
pl
1 megim
2 megið
3 megi
pret indic
sg
1 mátta
2 máttir
3 mátti
pl
1 máttum
2 máttuð
3 máttu
mátt pret ptc
pret subj
sg
1 mætta
2 mættir
3 mætti
pl
1 mættim
2 mættið
3 mætti 
muna: preteritum and presens, “remember”
pres indic
sg
1 man
2 mant
3 man
pl
1 munum
2 munið
3 muna
muna pres inf
mun pres imper 2sg
munið pres imper 2pl
munandi pres ptc
pres subj
sg
1 muna
2 munir
3 muni
pl
1 munim
2 munið
3 muni
pret indic
sg
1 munda
2 mundir
3 mundi
pl
1 mundum
2 munduð
3 mundu
munaðr pret ptc
pret subj
sg
1 mynda
2 myndir
3 myndi
pl
1 myndim
2 myndið
3 myndi 
munu: preteritum and presens, “will”
pres indic
sg
1 mun
2 munt
3 mun
pl
1 munum
2 munuð
3 munu
munu pres inf
pres subj
sg
1 muna, myna
2 munir, mynir
3 muni, myni
pl
1 munim, mynim
2 munið, mynið
3 muni, myni
pret indic
sg
1 munda
2 mundir
3 mundi
pl
1 mundum
2 munduð
3 mundu
mundu pret inf
pret subj
sg
1 mynda, munda
2 myndir, mundir
3 myndi, mundi
pl
1 myndim, mundim
2 myndið, mundið
3 myndi, mundi 
skulu: preteritum and presens, “should, must”
pres indic
sg
1 skal
2 skalt
3 skal
pl
1 skulum
2 skuluð
3 skulu
skulu pres inf
skulandi pres ptc
pres subj
sg
skula, skyla
skulir, skylir
skuli, skyli
skulim, skylim
skulið, skylið
skuli, skyli
pret indic
sg
1 skylda
2 skyldir
3 skyldi
pl
1 skyldum
2 skylduð
3 skyldu
skyldu pret inf
skyldr pret ptc
pret subj
sg
1 skylda
2 skyldir
3 skyldi
pl
1 skyldim
2 skyldið
3 skyldi 
unna: preteritum and presens, “grant willingly, allow, love”
pres indic
sg
1 ann
2 annt
3 ann
pl
1 unnum
2 unnið
3 unna
unna pres inf
unn pres imper 2sg
unnið pres imper 2pl
unnandi pres ptc
pres subj
sg
1 unna
2 unnir
3 unni
pl
1 unnim
2 unnið
3 unni
pret indic
sg
1 unna
2 unnir
3 unni
pl
1 unnum
2 unnuð
3 unnu
unnt pret ptc
unnat pret ptc
pret subj
sg
1 ynna
2 ynnir
3 ynni
pl
1 ynnim
2 ynnið
3 ynni 
vita: preteritum and presens, “know”
pres indic
sg
1 veit
2 veizt
3 veit
pl
1 vitum
2 vituð
3 vitu
vita pres inf
vit pres imper 2sg
vituð pres imper 2pl
vitandi pres ptc
pres subj
sg
1 vita
2 vitir
3 viti
pl
1 vitim
2 vitið
3 viti
pret indic
sg
1 vissa
2 vissir
3 vissi
pl
1 vissum
2 vissuð
3 vissu
vitaðr pret ptc
pret subj
sg
1 vissa
2 vissir
3 vissi
pl
1 vissim
2 vissið
3 vissi 
þurfa: preteritum and presens, “need”
pres indic
sg
1 þarf
2 þarft
3 þarf
pl
1 þurfum
2 þurfuð
3 þurfu
þurfa pres inf
þurfandi pres ptc
pres subj
sg
1 þurfa
2 þurfir
3 þurfi
pl
1 þurfim
2 þurfið
3 þurfi
pret indic
sg
1 þurfta
2 þurftir
3 þurfti
pl
1 þurftum
2 þurftuð
3 þurftu
þurft pret ptc
pret subj
sg
1 þyrfta
2 þyrftir
3 þyrfti
pl
1 þyrftim
2 þyrftið
3 þyrfti 
Strong stems I 
drífa: strongI, “drive”
pres indic
sg
1 dríf
2 drífr
3 drífr
pl
1 drífum
2 drífið
3 drífa
pres subj
sg
1 drífa
2 drífir
3 drífi
pl
1 drífim
2 drífið
3 drífi
dríf 2sg imper
drífum 1pl imper
drífið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 drífumk
2 drífsk
3 drífsk
pl
1 drífumk
2 drífizk
3 drífask
pres subj&middle
sg
1 drífumk
2 drífisk
3 drífisk
pl
1 drífimk
2 drífizk
3 drífisk
drífsk 2sg imper middle
drífumk 1pl imper middle
drífizk 2pl imper middle
drífandisk prespart middle
drífandi prespart N sg m
drífanda prespart A sg m
drífanda prespart G sg m
drífanda prespart D sg m
drífandi prespart N sg f
drífandi prespart A sg f
drífandi prespart G sg f
drífandi prespart D sg f
drífanda prespart N sg n
drífanda prespart A sg n
drífanda prespart G sg n
drífanda prespart D sg n
drífandi prespart N pl m
drífandi prespart A pl m
drífandi prespart G pl m
drífundum prespart D pl m
drífandi prespart N pl f
drífandi prespart A pl f
drífandi prespart G pl f
drífundum prespart D pl f
drífandi prespart N pl n
drífandi prespart A pl n
drífandi prespart G pl n
drífundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 dreif
2 dreift
3 dreif
pret indic&middle
sg
1 dreifumk
2 dreifzk
3 dreifsk
pl
1 drifum
2 drifuð
3 drifu
pret subj
sg
1 drifa
2 drifir
3 drifi
pl
1 drifim
2 drifið
3 drifi
pl
1 drifumk
2 drifuzk
3 drifusk
pret subj&middle
sg
1 drifumk
2 drifisk
3 drifisk
pl
1 drifimk
2 drifizk
3 drifisk
drifinn pp m
drifin pp f
drifit pp n
drifizk pp n&middle 
blífa: strongI, “fart”
pres indic
sg
1 blíf
2 blífr
3 blífr
pl
1 blífum
2 blífið
3 blífa
pres subj
sg
1 blífa
2 blífir
3 blífi
pl
1 blífim
2 blífið
3 blífi
blíf 2sg imper
blífum 1pl imper
blífið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 blífumk
2 blífsk
3 blífsk
pl
1 blífumk
2 blífizk
3 blífask
pres subj&middle
sg
1 blífumk
2 blífisk
3 blífisk
pl
1 blífimk
2 blífizk
3 blífisk
blífsk 2sg imper middle
blífumk 1pl imper middle
blífizk 1pl imper middle
blífandisk prespart middle
blífandi prespart N sg m
blífanda prespart A sg m
blífanda prespart G sg m
blífanda prespart D sg m
blífandi prespart N sg f
blífandi prespart A sg f
blífandi prespart G sg f
blífandi prespart D sg f
blífanda prespart N sg n
blífanda prespart A sg n
blífanda prespart G sg n
blífanda prespart D sg n
blífandi prespart N pl m
blífandi prespart A pl m
blífandi prespart G pl m
blífundum prespart D pl m
blífandi prespart N pl f
blífandi prespart A pl f
blífandi prespart G pl f
blífundum prespart D pl f
blífandi prespart N pl n
blífandi prespart A pl n
blífandi prespart G pl n
blífundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 bleif
2 bleift
3 bleif
pret indic&middle
sg
1 bleifumk
2 bleifzk
3 bleifsk
pl
1 blifum
2 blifuð
3 blifu
pret subj
sg
1 blifa
2 blifir
3 blifi
pl
1 blifim
2 blifið
3 blifi
pret subj&middle
sg
1 blifumk
2 blifisk
3 blifisk
pl
1 blifumk
2 blifuzk
3 blifusk
pl
1 blifimk
2 blifizk
3 blifisk
blifinn pp m
blifin pp f
blifit pp n
blifizk pp n&middle 
gína: strongI, “yawn, gape”
pres indic
sg
1 gín
2 gínn
3 gínn
pl
1 gínum
2 gínið
3 gína
pres subj
sg
1 gína
2 gínir
3 gíni
pl
1 gínim
2 gínið
3 gíni
gín 2sg imper
gínum 1pl imper
gínið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gínumk
2 gínsk
3 gínsk
pl
1 gínumk
2 gínizk
3 gínask
pres subj&middle
sg
1 gínumk
2 gínisk
3 gínisk
pl
1 gínimk
2 gínizk
3 gínisk
gínsk 2sg imper middle
gínumk 1pl imper middle
gínizk 1pl imper middle
gínandisk prespart middle
gínandi prespart N sg m
gínanda prespart A sg m
gínanda prespart G sg m
gínanda prespart D sg m
gínandi prespart N sg f
gínandi prespart A sg f
gínandi prespart G sg f
gínandi prespart D sg f
gínanda prespart N sg n
gínanda prespart A sg n
gínanda prespart G sg n
gínanda prespart D sg n
gínandi prespart N pl m
gínandi prespart A pl m
gínandi prespart G pl m
gínundum prespart D pl m
gínandi prespart N pl f
gínandi prespart A pl f
gínandi prespart G pl f
gínundum prespart D pl f
gínandi prespart N pl n
gínandi prespart A pl n
gínandi prespart G pl n
gínundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gein
2 geint
3 gein
pret indic&middle
sg
1 geinumk
2 geinzk
3 geinsk
pl
1 ginum
2 ginuð
3 ginu
pret subj
sg
1 gina
2 ginir
3 gini
pl
1 ginim
2 ginið
3 gini
pl
1 ginumk
2 ginuzk
3 ginusk
pret subj&middle
sg
1 ginumk
2 ginisk
3 ginisk
pl
1 ginimk
2 ginizk
3 ginisk
gininn pp m
ginin pp f
ginit pp n
ginizk pp n&middle 
grípa: strongI, “grasp”
pres indic
sg
1 gríp
2 grípr
3 grípr
pl
1 grípum
2 grípið
3 grípa
pres subj
sg
1 grípa
2 grípir
3 grípi
pl
1 grípim
2 grípið
3 grípi
gríp 2sg imper
grípum 1pl imper
grípið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 grípumk
2 grípsk
3 grípsk
pl
1 grípumk
2 grípizk
3 grípask
pres subj&middle
sg
1 grípumk
2 grípisk
3 grípisk
pl
1 grípimk
2 grípizk
3 grípisk
grípsk 2sg imper middle
grípumk 1pl imper middle
grípizk 1pl imper middle
grípandisk prespart middle
grípandi prespart N sg m
grípanda prespart A sg m
grípanda prespart G sg m
grípanda prespart D sg m
grípandi prespart N sg f
grípandi prespart A sg f
grípandi prespart G sg f
grípandi prespart D sg f
grípanda prespart N sg n
grípanda prespart A sg n
grípanda prespart G sg n
grípanda prespart D sg n
grípandi prespart N pl m
grípandi prespart A pl m
grípandi prespart G pl m
grípundum prespart D pl m
grípandi prespart N pl f
grípandi prespart A pl f
grípandi prespart G pl f
grípundum prespart D pl f
grípandi prespart N pl n
grípandi prespart A pl n
grípandi prespart G pl n
grípundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 greip
2 greipt
3 greip
pret indic&middle
sg
1 greipumk
2 greipzk
3 greipsk
pl
1 gripum
2 gripuð
3 gripu
pret subj
sg
1 gripa
2 gripir
3 gripi
pl
1 gripim
2 gripið
3 gripi
pl
1 gripumk
2 gripuzk
3 gripusk
pret subj&middle
sg
1 gripumk
2 gripisk
3 gripisk
pl
1 gripimk
2 gripizk
3 gripisk
gripinn pp m
gripin pp f
gripit pp n
gripizk pp n&middle 
hrífa: strongI, “grasp”
pres indic
sg
1 hríf
2 hrífr
3 hrífr
pl
1 hrífum
2 hrífið
3 hrífa
pres subj
sg
1 hrífa
2 hrífir
3 hrífi
pl
1 hrífim
2 hrífið
3 hrífi
hríf 2sg imper
hrífum 1pl imper
hrífið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hrífumk
2 hrífsk
3 hrífsk
pl
1 hrífumk
2 hrífizk
3 hrífask
pres subj&middle
sg
1 hrífumk
2 hrífisk
3 hrífisk
pl
1 hrífimk
2 hrífizk
3 hrífisk
hrífsk 2sg imper middle
hrífumk 1pl imper middle
hrífizk 1pl imper middle
hrífandisk prespart middle
hrífandi prespart N sg m
hrífanda prespart A sg m
hrífanda prespart G sg m
hrífanda prespart D sg m
hrífandi prespart N sg f
hrífandi prespart A sg f
hrífandi prespart G sg f
hrífandi prespart D sg f
hrífanda prespart N sg n
hrífanda prespart A sg n
hrífanda prespart G sg n
hrífanda prespart D sg n
hrífandi prespart N pl m
hrífandi prespart A pl m
hrífandi prespart G pl m
hrífundum prespart D pl m
hrífandi prespart N pl f
hrífandi prespart A pl f
hrífandi prespart G pl f
hrífundum prespart D pl f
hrífandi prespart N pl n
hrífandi prespart A pl n
hrífandi prespart G pl n
hrífundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hreif
2 hreift
3 hreif
pret indic&middle
sg
1 hreifumk
2 hreifzk
3 hreifsk
pl
1 hrifum
2 hrifuð
3 hrifu
pret subj
sg
1 hrifa
2 hrifir
3 hrifi
pl
1 hrifim
2 hrifið
3 hrifi
pl
1 hrifumk
2 hrifuzk
3 hrifusk
pret subj&middle
sg
1 hrifumk
2 hrifisk
3 hrifisk
pl
1 hrifimk
2 hrifizk
3 hrifisk
hrifinn pp m
hrifin pp f
hrifit pp n
hrifizk pp n&middle 
hrína: strongI, “touch”
pres indic
sg
1 hrín
2 hrínn
3 hrínn
pl
1 hrínum
2 hrínið
3 hrína
pres subj
sg
1 hrína
2 hrínir
3 hríni
pl
1 hrínim
2 hrínið
3 hríni
hrín 2sg imper
hrínum 1pl imper
hrínið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hrínumk
2 hrínsk
3 hrínsk
pl
1 hrínumk
2 hrínizk
3 hrínask
pres subj&middle
sg
1 hrínumk
2 hrínisk
3 hrínisk
pl
1 hrínimk
2 hrínizk
3 hrínisk
hrínsk 2sg imper middle
hrínumk 1pl imper middle
hrínizk 1pl imper middle
hrínandisk prespart middle
hrínandi prespart N sg m
hrínanda prespart A sg m
hrínanda prespart G sg m
hrínanda prespart D sg m
hrínandi prespart N sg f
hrínandi prespart A sg f
hrínandi prespart G sg f
hrínandi prespart D sg f
hrínanda prespart N sg n
hrínanda prespart A sg n
hrínanda prespart G sg n
hrínanda prespart D sg n
hrínandi prespart N pl m
hrínandi prespart A pl m
hrínandi prespart G pl m
hrínundum prespart D pl m
hrínandi prespart N pl f
hrínandi prespart A pl f
hrínandi prespart G pl f
hrínundum prespart D pl f
hrínandi prespart N pl n
hrínandi prespart A pl n
hrínandi prespart G pl n
hrínundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hrein
2 hreint
3 hrein
pret indic&middle
sg
1 hreinumk
2 hreinzk
3 hreinsk
pl
1 hrinum
2 hrinuð
3 hrinu
pret subj
sg
1 hrina
2 hrinir
3 hrini
pl
1 hrinim
2 hrinið
3 hrini
pl
1 hrinumk
2 hrinuzk
3 hrinusk
pret subj&middle
sg
1 hrinumk
2 hrinisk
3 hrinisk
pl
1 hrinimk
2 hrinizk
3 hrinisk
hrininn pp m
hrinin pp f
hrinit pp n
hrinizk pp n&middle 
hrína: strongI, “oink, neigh”
pres indic
sg
1 hrín
2 hrínn
3 hrínn
pl
1 hrínum
2 hrínið
3 hrína
pres subj
sg
1 hrína
2 hrínir
3 hríni
pl
1 hrínim
2 hrínið
3 hríni
hrín 2sg imper
hrínum 1pl imper
hrínið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hrínumk
2 hrínsk
3 hrínsk
pl
1 hrínumk
2 hrínizk
3 hrínask
pres subj&middle
sg
1 hrínumk
2 hrínisk
3 hrínisk
pl
1 hrínimk
2 hrínizk
3 hrínisk
hrínsk 2sg imper middle
hrínumk 1pl imper middle
hrínizk 1pl imper middle
hrínandisk prespart middle
hrínandi prespart N sg m
hrínanda prespart A sg m
hrínanda prespart G sg m
hrínanda prespart D sg m
hrínandi prespart N sg f
hrínandi prespart A sg f
hrínandi prespart G sg f
hrínandi prespart D sg f
hrínanda prespart N sg n
hrínanda prespart A sg n
hrínanda prespart G sg n
hrínanda prespart D sg n
hrínandi prespart N pl m
hrínandi prespart A pl m
hrínandi prespart G pl m
hrínundum prespart D pl m
hrínandi prespart N pl f
hrínandi prespart A pl f
hrínandi prespart G pl f
hrínundum prespart D pl f
hrínandi prespart N pl n
hrínandi prespart A pl n
hrínandi prespart G pl n
hrínundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hrein
2 hreint
3 hrein
pret indic&middle
sg
1 hreinumk
2 hreinzk
3 hreinsk
pl
1 hrinum
2 hrinuð
3 hrinu
pret subj
sg
1 hrina
2 hrinir
3 hrini
pl
1 hrinim
2 hrinið
3 hrini
pl
1 hrinumk
2 hrinuzk
3 hrinusk
pret subj&middle
sg
1 hrinumk
2 hrinisk
3 hrinisk
pl
1 hrinimk
2 hrinizk
3 hrinisk
hrininn pp m
hrinin pp f
hrinit pp n
hrinizk pp n&middle 
hvína: strongI, “whistle, rush”
pres indic
sg
1 hvín
2 hvínn
3 hvínn
pl
1 hvínum
2 hvínið
3 hvína
pres subj
sg
1 hvína
2 hvínir
3 hvíni
pl
1 hvínim
2 hvínið
3 hvíni
hvín 2sg imper
hvínum 1pl imper
hvínið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hvínumk
2 hvínsk
3 hvínsk
pl
1 hvínumk
2 hvínizk
3 hvínask
pres subj&middle
sg
1 hvínumk
2 hvínisk
3 hvínisk
pl
1 hvínimk
2 hvínizk
3 hvínisk
hvínsk 2sg imper middle
hvínumk 1pl imper middle
hvínizk 1pl imper middle
hvínandisk prespart middle
hvínandi prespart N sg m
hvínanda prespart A sg m
hvínanda prespart G sg m
hvínanda prespart D sg m
hvínandi prespart N sg f
hvínandi prespart A sg f
hvínandi prespart G sg f
hvínandi prespart D sg f
hvínanda prespart N sg n
hvínanda prespart A sg n
hvínanda prespart G sg n
hvínanda prespart D sg n
hvínandi prespart N pl m
hvínandi prespart A pl m
hvínandi prespart G pl m
hvínundum prespart D pl m
hvínandi prespart N pl f
hvínandi prespart A pl f
hvínandi prespart G pl f
hvínundum prespart D pl f
hvínandi prespart N pl n
hvínandi prespart A pl n
hvínandi prespart G pl n
hvínundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hvein
2 hveint
3 hvein
pret indic&middle
sg
1 hveinumk
2 hveinzk
3 hveinsk
pl
1 hvinum
2 hvinuð
3 hvinu
pret subj
sg
1 hvina
2 hvinir
3 hvini
pl
1 hvinim
2 hvinið
3 hvini
pl
1 hvinumk
2 hvinuzk
3 hvinusk
pret subj&middle
sg
1 hvinumk
2 hvinisk
3 hvinisk
pl
1 hvinimk
2 hvinizk
3 hvinisk
hvininn pp m
hvinin pp f
hvinit pp n
hvinizk pp n&middle 
klífa: strongI, “climb”
pres indic
sg
1 klíf
2 klífr
3 klífr
pl
1 klífum
2 klífið
3 klífa
pres subj
sg
1 klífa
2 klífir
3 klífi
pl
1 klífim
2 klífið
3 klífi
klíf 2sg imper
klífum 1pl imper
klífið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 klífumk
2 klífsk
3 klífsk
pl
1 klífumk
2 klífizk
3 klífask
pres subj&middle
sg
1 klífumk
2 klífisk
3 klífisk
pl
1 klífimk
2 klífizk
3 klífisk
klífsk 2sg imper middle
klífumk 1pl imper middle
klífizk 1pl imper middle
klífandisk prespart middle
klífandi prespart N sg m
klífanda prespart A sg m
klífanda prespart G sg m
klífanda prespart D sg m
klífandi prespart N sg f
klífandi prespart A sg f
klífandi prespart G sg f
klífandi prespart D sg f
klífanda prespart N sg n
klífanda prespart A sg n
klífanda prespart G sg n
klífanda prespart D sg n
klífandi prespart N pl m
klífandi prespart A pl m
klífandi prespart G pl m
klífundum prespart D pl m
klífandi prespart N pl f
klífandi prespart A pl f
klífandi prespart G pl f
klífundum prespart D pl f
klífandi prespart N pl n
klífandi prespart A pl n
klífandi prespart G pl n
klífundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 kleif
2 kleift
3 kleif
pret indic&middle
sg
1 kleifumk
2 kleifzk
3 kleifsk
pl
1 klifum
2 klifuð
3 klifu
pret subj
sg
1 klifa
2 klifir
3 klifi
pl
1 klifim
2 klifið
3 klifi
pl
1 klifumk
2 klifuzk
3 klifusk
pret subj&middle
sg
1 klifumk
2 klifisk
3 klifisk
pl
1 klifimk
2 klifizk
3 klifisk
klifinn pp m
klifin pp f
klifit pp n
klifizk pp n&middle 
rífa: strongI, “tear”
pres indic
sg
1 ríf
2 rífr
3 rífr
pl
1 rífum
2 rífið
3 rífa
pres subj
sg
1 rífa
2 rífir
3 rífi
pl
1 rífim
2 rífið
3 rífi
ríf 2sg imper
rífum 1pl imper
rífið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 rífumk
2 rífsk
3 rífsk
pl
1 rífumk
2 rífizk
3 rífask
pres subj&middle
sg
1 rífumk
2 rífisk
3 rífisk
pl
1 rífimk
2 rífizk
3 rífisk
rífsk 2sg imper middle
rífumk 1pl imper middle
rífizk 1pl imper middle
rífandisk prespart middle
rífandi prespart N sg m
rífanda prespart A sg m
rífanda prespart G sg m
rífanda prespart D sg m
rífandi prespart N sg f
rífandi prespart A sg f
rífandi prespart G sg f
rífandi prespart D sg f
rífanda prespart N sg n
rífanda prespart A sg n
rífanda prespart G sg n
rífanda prespart D sg n
rífandi prespart N pl m
rífandi prespart A pl m
rífandi prespart G pl m
rífundum prespart D pl m
rífandi prespart N pl f
rífandi prespart A pl f
rífandi prespart G pl f
rífundum prespart D pl f
rífandi prespart N pl n
rífandi prespart A pl n
rífandi prespart G pl n
rífundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 reif
2 reift
3 reif
pret indic&middle
sg
1 reifumk
2 reifzk
3 reifsk
pl
1 rifum
2 rifuð
3 rifu
pret subj
sg
1 rifa
2 rifir
3 rifi
pl
1 rifim
2 rifið
3 rifi
pl
1 rifumk
2 rifuzk
3 rifusk
pret subj&middle
sg
1 rifumk
2 rifisk
3 rifisk
pl
1 rifimk
2 rifizk
3 rifisk
rifinn pp m
rifin pp f
rifit pp n
rifizk pp n&middle 
rísa: strongI, “rise”
pres indic
sg
1 rís
2 ríss
3 ríss
pl
1 rísum
2 rísið
3 rísa
pres subj
sg
1 rísa
2 rísir
3 rísi
pl
1 rísim
2 rísið
3 rísi
rís 2sg imper
rísum 1pl imper
rísið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 rísumk
2 ríssk
3 ríssk
pl
1 rísumk
2 rísizk
3 rísask
pres subj&middle
sg
1 rísumk
2 rísisk
3 rísisk
pl
1 rísimk
2 rísizk
3 rísisk
ríssk 2sg imper middle
rísumk 1pl imper middle
rísizk 1pl imper middle
rísandisk prespart middle
rísandi prespart N sg m
rísanda prespart A sg m
rísanda prespart G sg m
rísanda prespart D sg m
rísandi prespart N sg f
rísandi prespart A sg f
rísandi prespart G sg f
rísandi prespart D sg f
rísanda prespart N sg n
rísanda prespart A sg n
rísanda prespart G sg n
rísanda prespart D sg n
rísandi prespart N pl m
rísandi prespart A pl m
rísandi prespart G pl m
rísundum prespart D pl m
rísandi prespart N pl f
rísandi prespart A pl f
rísandi prespart G pl f
rísundum prespart D pl f
rísandi prespart N pl n
rísandi prespart A pl n
rísandi prespart G pl n
rísundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 reis
2 reist
3 reis
pret indic&middle
sg
1 reisumk
2 reiszk
3 reissk
pl
1 risum
2 risuð
3 risu
pret subj
sg
1 risa
2 risir
3 risi
pl
1 risim
2 risið
3 risi
pl
1 risumk
2 risuzk
3 risusk
pret subj&middle
sg
1 risumk
2 risisk
3 risisk
pl
1 risimk
2 risizk
3 risisk
risinn pp m
risin pp f
risit pp n
risizk pp n&middle 
skína: strongI, “shine”
pres indic
sg
1 skín
2 skínn
3 skínn
pl
1 skínum
2 skínið
3 skína
pres subj
sg
1 skína
2 skínir
3 skíni
pl
1 skínim
2 skínið
3 skíni
skín 2sg imper
skínum 1pl imper
skínið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skínumk
2 skínsk
3 skínsk
pl
1 skínumk
2 skínizk
3 skínask
pres subj&middle
sg
1 skínumk
2 skínisk
3 skínisk
pl
1 skínimk
2 skínizk
3 skínisk
skínsk 2sg imper middle
skínumk 1pl imper middle
skínizk 1pl imper middle
skínandisk prespart middle
skínandi prespart N sg m
skínanda prespart A sg m
skínanda prespart G sg m
skínanda prespart D sg m
skínandi prespart N sg f
skínandi prespart A sg f
skínandi prespart G sg f
skínandi prespart D sg f
skínanda prespart N sg n
skínanda prespart A sg n
skínanda prespart G sg n
skínanda prespart D sg n
skínandi prespart N pl m
skínandi prespart A pl m
skínandi prespart G pl m
skínundum prespart D pl m
skínandi prespart N pl f
skínandi prespart A pl f
skínandi prespart G pl f
skínundum prespart D pl f
skínandi prespart N pl n
skínandi prespart A pl n
skínandi prespart G pl n
skínundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skein
2 skeint
3 skein
pret indic&middle
sg
1 skeinumk
2 skeinzk
3 skeinsk
pl
1 skinum
2 skinuð
3 skinu
pret subj
sg
1 skina
2 skinir
3 skini
pl
1 skinim
2 skinið
3 skini
pl
1 skinumk
2 skinuzk
3 skinusk
pret subj&middle
sg
1 skinumk
2 skinisk
3 skinisk
pl
1 skinimk
2 skinizk
3 skinisk
skininn pp m
skinin pp f
skinit pp n
skinizk pp n&middle 
svífa: strongI, “wander around”
pres indic
sg
1 svíf
2 svífr
3 svífr
pl
1 svífum
2 svífið
3 svífa
pres subj
sg
1 svífa
2 svífir
3 svífi
pl
1 svífim
2 svífið
3 svífi
svíf 2sg imper
svífum 1pl imper
svífið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 svífumk
2 svífsk
3 svífsk
pl
1 svífumk
2 svífizk
3 svífask
pres subj&middle
sg
1 svífumk
2 svífisk
3 svífisk
pl
1 svífimk
2 svífizk
3 svífisk
svífsk 2sg imper middle
svífumk 1pl imper middle
svífizk 1pl imper middle
svífandisk prespart middle
svífandi prespart N sg m
svífanda prespart A sg m
svífanda prespart G sg m
svífanda prespart D sg m
svífandi prespart N sg f
svífandi prespart A sg f
svífandi prespart G sg f
svífandi prespart D sg f
svífanda prespart N sg n
svífanda prespart A sg n
svífanda prespart G sg n
svífanda prespart D sg n
svífandi prespart N pl m
svífandi prespart A pl m
svífandi prespart G pl m
svífundum prespart D pl m
svífandi prespart N pl f
svífandi prespart A pl f
svífandi prespart G pl f
svífundum prespart D pl f
svífandi prespart N pl n
svífandi prespart A pl n
svífandi prespart G pl n
svífundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sveif
2 sveift
3 sveif
pret indic&middle
sg
1 sveifumk
2 sveifzk
3 sveifsk
pl
1 svifum
2 svifuð
3 svifu
pret subj
sg
1 svifa
2 svifir
3 svifi
pl
1 svifim
2 svifið
3 svifi
pl
1 svifumk
2 svifuzk
3 svifusk
pret subj&middle
sg
1 svifumk
2 svifisk
3 svifisk
pl
1 svifimk
2 svifizk
3 svifisk
svifinn pp m
svifin pp f
svifit pp n
svifizk pp n&middle 
þrífa: strongI, “grasp”
pres indic
sg
1 þríf
2 þrífr
3 þrífr
pl
1 þrífum
2 þrífið
3 þrífa
pres subj
sg
1 þrífa
2 þrífir
3 þrífi
pl
1 þrífim
2 þrífið
3 þrífi
þríf 2sg imper
þrífum 1pl imper
þrífið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 þrífumk
2 þrífsk
3 þrífsk
pl
1 þrífumk
2 þrífizk
3 þrífask
pres subj&middle
sg
1 þrífumk
2 þrífisk
3 þrífisk
pl
1 þrífimk
2 þrífizk
3 þrífisk
þrífsk 2sg imper middle
þrífumk 1pl imper middle
þrífizk 1pl imper middle
þrífandisk prespart middle
þrífandi prespart N sg m
þrífanda prespart A sg m
þrífanda prespart G sg m
þrífanda prespart D sg m
þrífandi prespart N sg f
þrífandi prespart A sg f
þrífandi prespart G sg f
þrífandi prespart D sg f
þrífanda prespart N sg n
þrífanda prespart A sg n
þrífanda prespart G sg n
þrífanda prespart D sg n
þrífandi prespart N pl m
þrífandi prespart A pl m
þrífandi prespart G pl m
þrífundum prespart D pl m
þrífandi prespart N pl f
þrífandi prespart A pl f
þrífandi prespart G pl f
þrífundum prespart D pl f
þrífandi prespart N pl n
þrífandi prespart A pl n
þrífandi prespart G pl n
þrífundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 þreif
2 þreift
3 þreif
pret indic&middle
sg
1 þreifumk
2 þreifzk
3 þreifsk
pl
1 þrifum
2 þrifuð
3 þrifu
pret subj
sg
1 þrifa
2 þrifir
3 þrifi
pl
1 þrifim
2 þrifið
3 þrifi
pl
1 þrifumk
2 þrifuzk
3 þrifusk
pret subj&middle
sg
1 þrifumk
2 þrifisk
3 þrifisk
pl
1 þrifimk
2 þrifizk
3 þrifisk
þrifinn pp m
þrifin pp f
þrifit pp n
þrifizk pp n&middle 
bíta: strongI, “bite”
pres indic
sg
1 bít
2 bítr
3 bítr
pl
1 bítum
2 bítið
3 bíta
pres subj
sg
1 bíta
2 bítir
3 bíti
pl
1 bítim
2 bítið
3 bíti
bít 2sg imper
bítum 1pl imper
bítið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 bítumk
2 bítsk
3 bítsk
pl
1 bítumk
2 bítizk
3 bítask
pres subj&middle
sg
1 bítumk
2 bítisk
3 bítisk
pl
1 bítimk
2 bítizk
3 bítisk
bítsk 2sg imper middle
bítumk 1pl imper middle
bítizk 1pl imper middle
bítandisk prespart middle
bítandi prespart N sg m
bítanda prespart A sg m
bítanda prespart G sg m
bítanda prespart D sg m
bítandi prespart N sg f
bítandi prespart A sg f
bítandi prespart G sg f
bítandi prespart D sg f
bítanda prespart N sg n
bítanda prespart A sg n
bítanda prespart G sg n
bítanda prespart D sg n
bítandi prespart N pl m
bítandi prespart A pl m
bítandi prespart G pl m
bítundum prespart D pl m
bítandi prespart N pl f
bítandi prespart A pl f
bítandi prespart G pl f
bítundum prespart D pl f
bítandi prespart N pl n
bítandi prespart A pl n
bítandi prespart G pl n
bítundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 beit
2 beizt
3 beit
pret indic&middle
sg
1 beitumk
2 beitzk
3 beitsk
pl
1 bitum
2 bituð
3 bitu
pret subj
sg
1 bita
2 bitir
3 biti
pl
1 bitim
2 bitið
3 biti
pl
1 bitumk
2 bituzk
3 bitusk
pret subj&middle
sg
1 bitumk
2 bitisk
3 bitisk
pl
1 bitimk
2 bitizk
3 bitisk
bitinn pp m
bitin pp f
bitit pp n
bitizk pp n&middle 
líta: strongI, “look”
pres indic
sg
1 lít
2 lítr
3 lítr
pl
1 lítum
2 lítið
3 líta
pres subj
sg
1 líta
2 lítir
3 líti
pl
1 lítim
2 lítið
3 líti
lít 2sg imper
lítum 1pl imper
lítið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 lítumk
2 lítsk
3 lítsk
pl
1 lítumk
2 lítizk
3 lítask
pres subj&middle
sg
1 lítumk
2 lítisk
3 lítisk
pl
1 lítimk
2 lítizk
3 lítisk
lítsk 2sg imper middle
lítumk 1pl imper middle
lítizk 1pl imper middle
lítandisk prespart middle
lítandi prespart N sg m
lítanda prespart A sg m
lítanda prespart G sg m
lítanda prespart D sg m
lítandi prespart N sg f
lítandi prespart A sg f
lítandi prespart G sg f
lítandi prespart D sg f
lítanda prespart N sg n
lítanda prespart A sg n
lítanda prespart G sg n
lítanda prespart D sg n
lítandi prespart N pl m
lítandi prespart A pl m
lítandi prespart G pl m
lítundum prespart D pl m
lítandi prespart N pl f
lítandi prespart A pl f
lítandi prespart G pl f
lítundum prespart D pl f
lítandi prespart N pl n
lítandi prespart A pl n
lítandi prespart G pl n
lítundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 leit
2 leizt
3 leit
pret indic&middle
sg
1 leitumk
2 leitzk
3 leitsk
pl
1 litum
2 lituð
3 litu
pret subj
sg
1 lita
2 litir
3 liti
pl
1 litim
2 litið
3 liti
pl
1 litumk
2 lituzk
3 litusk
pret subj&middle
sg
1 litumk
2 litisk
3 litisk
pl
1 litimk
2 litizk
3 litisk
litinn pp m
litin pp f
litit pp n
litizk pp n&middle 
ríða: strongI, “ride”
pres indic
sg
1 ríð
2 ríðr
3 ríðr
pl
1 ríðum
2 ríðið
3 ríða
pres subj
sg
1 ríða
2 ríðir
3 ríði
pl
1 ríðim
2 ríðið
3 ríði
ríð 2sg imper
ríðum 1pl imper
ríðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 ríðumk
2 ríðsk
3 ríðsk
pl
1 ríðumk
2 ríðizk
3 ríðask
pres subj&middle
sg
1 ríðumk
2 ríðisk
3 ríðisk
pl
1 ríðimk
2 ríðizk
3 ríðisk
ríðsk 2sg imper middle
ríðumk 1pl imper middle
ríðizk 1pl imper middle
ríðandisk prespart middle
ríðandi prespart N sg m
ríðanda prespart A sg m
ríðanda prespart G sg m
ríðanda prespart D sg m
ríðandi prespart N sg f
ríðandi prespart A sg f
ríðandi prespart G sg f
ríðandi prespart D sg f
ríðanda prespart N sg n
ríðanda prespart A sg n
ríðanda prespart G sg n
ríðanda prespart D sg n
ríðandi prespart N pl m
ríðandi prespart A pl m
ríðandi prespart G pl m
ríðundum prespart D pl m
ríðandi prespart N pl f
ríðandi prespart A pl f
ríðandi prespart G pl f
ríðundum prespart D pl f
ríðandi prespart N pl n
ríðandi prespart A pl n
ríðandi prespart G pl n
ríðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 reið
2 reizt
3 reið
pret indic&middle
sg
1 reiðumk
2 reiðzk
3 reiðsk
pl
1 riðum
2 riðuð
3 riðu
pret subj
sg
1 riða
2 riðir
3 riði
pl
1 riðim
2 riðið
3 riði
pl
1 riðumk
2 riðuzk
3 riðusk
pret subj&middle
sg
1 riðumk
2 riðisk
3 riðisk
pl
1 riðimk
2 riðizk
3 riðisk
riðinn pp m
riðin pp f
riðit pp n
riðizk pp n&middle 
rída: strongI, “twist, wind”
pres indic
sg
1 ríd
2 rídr
3 rídr
pl
1 rídum
2 rídið
3 rída
pres subj
sg
1 rída
2 rídir
3 rídi
pl
1 rídim
2 rídið
3 rídi
ríd 2sg imper
rídum 1pl imper
rídið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 rídumk
2 rídsk
3 rídsk
pl
1 rídumk
2 rídizk
3 rídask
pres subj&middle
sg
1 rídumk
2 rídisk
3 rídisk
pl
1 rídimk
2 rídizk
3 rídisk
rídsk 2sg imper middle
rídumk 1pl imper middle
rídizk 1pl imper middle
rídandisk prespart middle
rídandi prespart N sg m
rídanda prespart A sg m
rídanda prespart G sg m
rídanda prespart D sg m
rídandi prespart N sg f
rídandi prespart A sg f
rídandi prespart G sg f
rídandi prespart D sg f
rídanda prespart N sg n
rídanda prespart A sg n
rídanda prespart G sg n
rídanda prespart D sg n
rídandi prespart N pl m
rídandi prespart A pl m
rídandi prespart G pl m
rídundum prespart D pl m
rídandi prespart N pl f
rídandi prespart A pl f
rídandi prespart G pl f
rídundum prespart D pl f
rídandi prespart N pl n
rídandi prespart A pl n
rídandi prespart G pl n
rídundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 reit
2 reidt
3 reit
pret indic&middle
sg
1 reidumk
2 reidzk
3 reidsk
pl
1 ridum
2 riduð
3 ridu
pret subj
sg
1 rida
2 ridir
3 ridi
pl
1 ridim
2 ridið
3 ridi
pl
1 ridumk
2 riduzk
3 ridusk
pret subj&middle
sg
1 ridumk
2 ridisk
3 ridisk
pl
1 ridimk
2 ridizk
3 ridisk
ridinn pp m
ridin pp f
ridit pp n
ridizk pp n&middle 
rísta: strongI, “engrave, write”
pres indic
sg
1 ríst
2 rístr
3 rístr
pl
1 rístum
2 rístið
3 rísta
pres subj
sg
1 rísta
2 rístir
3 rísti
pl
1 rístim
2 rístið
3 rísti
ríst 2sg imper
rístum 1pl imper
rístið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 rístumk
2 rístsk
3 rístsk
pl
1 rístumk
2 rístizk
3 rístask
pres subj&middle
sg
1 rístumk
2 rístisk
3 rístisk
pl
1 rístimk
2 rístizk
3 rístisk
rístsk 2sg imper middle
rístumk 1pl imper middle
rístizk 1pl imper middle
rístandisk prespart middle
rístandi prespart N sg m
rístanda prespart A sg m
rístanda prespart G sg m
rístanda prespart D sg m
rístandi prespart N sg f
rístandi prespart A sg f
rístandi prespart G sg f
rístandi prespart D sg f
rístanda prespart N sg n
rístanda prespart A sg n
rístanda prespart G sg n
rístanda prespart D sg n
rístandi prespart N pl m
rístandi prespart A pl m
rístandi prespart G pl m
rístundum prespart D pl m
rístandi prespart N pl f
rístandi prespart A pl f
rístandi prespart G pl f
rístundum prespart D pl f
rístandi prespart N pl n
rístandi prespart A pl n
rístandi prespart G pl n
rístundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 reist
2 reiszt
3 reist
pret indic&middle
sg
1 reistumk
2 reistzk
3 reistsk
pl
1 ristum
2 ristuð
3 ristu
pret subj
sg
1 rista
2 ristir
3 risti
pl
1 ristim
2 ristið
3 risti
pl
1 ristumk
2 ristuzk
3 ristusk
pret subj&middle
sg
1 ristumk
2 ristisk
3 ristisk
pl
1 ristimk
2 ristizk
3 ristisk
ristinn pp m
ristin pp f
ristit pp n
ristizk pp n&middle 
síða: strongI, “do magic”
pres indic
sg
1 síð
2 síðr
3 síðr
pl
1 síðum
2 síðið
3 síða
pres subj
sg
1 síða
2 síðir
3 síði
pl
1 síðim
2 síðið
3 síði
síð 2sg imper
síðum 1pl imper
síðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 síðumk
2 síðsk
3 síðsk
pl
1 síðumk
2 síðizk
3 síðask
pres subj&middle
sg
1 síðumk
2 síðisk
3 síðisk
pl
1 síðimk
2 síðizk
3 síðisk
síðsk 2sg imper middle
síðumk 1pl imper middle
síðizk 1pl imper middle
síðandisk prespart middle
síðandi prespart N sg m
síðanda prespart A sg m
síðanda prespart G sg m
síðanda prespart D sg m
síðandi prespart N sg f
síðandi prespart A sg f
síðandi prespart G sg f
síðandi prespart D sg f
síðanda prespart N sg n
síðanda prespart A sg n
síðanda prespart G sg n
síðanda prespart D sg n
síðandi prespart N pl m
síðandi prespart A pl m
síðandi prespart G pl m
síðundum prespart D pl m
síðandi prespart N pl f
síðandi prespart A pl f
síðandi prespart G pl f
síðundum prespart D pl f
síðandi prespart N pl n
síðandi prespart A pl n
síðandi prespart G pl n
síðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 seið
2 seizt
3 seið
pret indic&middle
sg
1 seiðumk
2 seiðzk
3 seiðsk
pl
1 siðum
2 siðuð
3 siðu
pret subj
sg
1 siða
2 siðir
3 siði
pl
1 siðim
2 siðið
3 siði
pl
1 siðumk
2 siðuzk
3 siðusk
pret subj&middle
sg
1 siðumk
2 siðisk
3 siðisk
pl
1 siðimk
2 siðizk
3 siðisk
siðinn pp m
siðin pp f
siðit pp n
siðizk pp n&middle 
skíta: strongI, “shit”
pres indic
sg
1 skít
2 skítr
3 skítr
pl
1 skítum
2 skítið
3 skíta
pres subj
sg
1 skíta
2 skítir
3 skíti
pl
1 skítim
2 skítið
3 skíti
skít 2sg imper
skítum 1pl imper
skítið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skítumk
2 skítsk
3 skítsk
pl
1 skítumk
2 skítizk
3 skítask
pres subj&middle
sg
1 skítumk
2 skítisk
3 skítisk
pl
1 skítimk
2 skítizk
3 skítisk
skítsk 2sg imper middle
skítumk 1pl imper middle
skítizk 1pl imper middle
skítandisk prespart middle
skítandi prespart N sg m
skítanda prespart A sg m
skítanda prespart G sg m
skítanda prespart D sg m
skítandi prespart N sg f
skítandi prespart A sg f
skítandi prespart G sg f
skítandi prespart D sg f
skítanda prespart N sg n
skítanda prespart A sg n
skítanda prespart G sg n
skítanda prespart D sg n
skítandi prespart N pl m
skítandi prespart A pl m
skítandi prespart G pl m
skítundum prespart D pl m
skítandi prespart N pl f
skítandi prespart A pl f
skítandi prespart G pl f
skítundum prespart D pl f
skítandi prespart N pl n
skítandi prespart A pl n
skítandi prespart G pl n
skítundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skeit
2 skeizt
3 skeit
pret indic&middle
sg
1 skeitumk
2 skeitzk
3 skeitsk
pl
1 skitum
2 skituð
3 skitu
pret subj
sg
1 skita
2 skitir
3 skiti
pl
1 skitim
2 skitið
3 skiti
pl
1 skitumk
2 skituzk
3 skitusk
pret subj&middle
sg
1 skitumk
2 skitisk
3 skitisk
pl
1 skitimk
2 skitizk
3 skitisk
skitinn pp m
skitin pp f
skitit pp n
skitizk pp n&middle 
skríða: strongI, “stride, glide forward”
pres indic
sg
1 skríð
2 skríðr
3 skríðr
pl
1 skríðum
2 skríðið
3 skríða
pres subj
sg
1 skríða
2 skríðir
3 skríði
pl
1 skríðim
2 skríðið
3 skríði
skríð 2sg imper
skríðum 1pl imper
skríðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skríðumk
2 skríðsk
3 skríðsk
pl
1 skríðumk
2 skríðizk
3 skríðask
pres subj&middle
sg
1 skríðumk
2 skríðisk
3 skríðisk
pl
1 skríðimk
2 skríðizk
3 skríðisk
skríðsk 2sg imper middle
skríðumk 1pl imper middle
skríðizk 1pl imper middle
skríðandisk prespart middle
skríðandi prespart N sg m
skríðanda prespart A sg m
skríðanda prespart G sg m
skríðanda prespart D sg m
skríðandi prespart N sg f
skríðandi prespart A sg f
skríðandi prespart G sg f
skríðandi prespart D sg f
skríðanda prespart N sg n
skríðanda prespart A sg n
skríðanda prespart G sg n
skríðanda prespart D sg n
skríðandi prespart N pl m
skríðandi prespart A pl m
skríðandi prespart G pl m
skríðundum prespart D pl m
skríðandi prespart N pl f
skríðandi prespart A pl f
skríðandi prespart G pl f
skríðundum prespart D pl f
skríðandi prespart N pl n
skríðandi prespart A pl n
skríðandi prespart G pl n
skríðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skreið
2 skreizt
3 skreið
pret indic&middle
sg
1 skreiðumk
2 skreiðzk
3 skreiðsk
pl
1 skriðum
2 skriðuð
3 skriðu
pret subj
sg
1 skriða
2 skriðir
3 skriði
pl
1 skriðim
2 skriðið
3 skriði
pl
1 skriðumk
2 skriðuzk
3 skriðusk
pret subj&middle
sg
1 skriðumk
2 skriðisk
3 skriðisk
pl
1 skriðimk
2 skriðizk
3 skriðisk
skriðinn pp m
skriðin pp f
skriðit pp n
skriðizk pp n&middle 
slíta: strongI, “tear, break”
pres indic
sg
1 slít
2 slítr
3 slítr
pl
1 slítum
2 slítið
3 slíta
pres subj
sg
1 slíta
2 slítir
3 slíti
pl
1 slítim
2 slítið
3 slíti
slít 2sg imper
slítum 1pl imper
slítið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 slítumk
2 slítsk
3 slítsk
pl
1 slítumk
2 slítizk
3 slítask
pres subj&middle
sg
1 slítumk
2 slítisk
3 slítisk
pl
1 slítimk
2 slítizk
3 slítisk
slítsk 2sg imper middle
slítumk 1pl imper middle
slítizk 1pl imper middle
slítandisk prespart middle
slítandi prespart N sg m
slítanda prespart A sg m
slítanda prespart G sg m
slítanda prespart D sg m
slítandi prespart N sg f
slítandi prespart A sg f
slítandi prespart G sg f
slítandi prespart D sg f
slítanda prespart N sg n
slítanda prespart A sg n
slítanda prespart G sg n
slítanda prespart D sg n
slítandi prespart N pl m
slítandi prespart A pl m
slítandi prespart G pl m
slítundum prespart D pl m
slítandi prespart N pl f
slítandi prespart A pl f
slítandi prespart G pl f
slítundum prespart D pl f
slítandi prespart N pl n
slítandi prespart A pl n
slítandi prespart G pl n
slítundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sleit
2 sleizt
3 sleit
pret indic&middle
sg
1 sleitumk
2 sleitzk
3 sleitsk
pl
1 slitum
2 slituð
3 slitu
pret subj
sg
1 slita
2 slitir
3 sliti
pl
1 slitim
2 slitið
3 sliti
pl
1 slitumk
2 slituzk
3 slitusk
pret subj&middle
sg
1 slitumk
2 slitisk
3 slitisk
pl
1 slitimk
2 slitizk
3 slitisk
slitinn pp m
slitin pp f
slitit pp n
slitizk pp n&middle 
sníða: strongI, “cut”
pres indic
sg
1 sníð
2 sníðr
3 sníðr
pl
1 sníðum
2 sníðið
3 sníða
pres subj
sg
1 sníða
2 sníðir
3 sníði
pl
1 sníðim
2 sníðið
3 sníði
sníð 2sg imper
sníðum 1pl imper
sníðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sníðumk
2 sníðsk
3 sníðsk
pl
1 sníðumk
2 sníðizk
3 sníðask
pres subj&middle
sg
1 sníðumk
2 sníðisk
3 sníðisk
pl
1 sníðimk
2 sníðizk
3 sníðisk
sníðsk 2sg imper middle
sníðumk 1pl imper middle
sníðizk 1pl imper middle
sníðandisk prespart middle
sníðandi prespart N sg m
sníðanda prespart A sg m
sníðanda prespart G sg m
sníðanda prespart D sg m
sníðandi prespart N sg f
sníðandi prespart A sg f
sníðandi prespart G sg f
sníðandi prespart D sg f
sníðanda prespart N sg n
sníðanda prespart A sg n
sníðanda prespart G sg n
sníðanda prespart D sg n
sníðandi prespart N pl m
sníðandi prespart A pl m
sníðandi prespart G pl m
sníðundum prespart D pl m
sníðandi prespart N pl f
sníðandi prespart A pl f
sníðandi prespart G pl f
sníðundum prespart D pl f
sníðandi prespart N pl n
sníðandi prespart A pl n
sníðandi prespart G pl n
sníðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sneið
2 sneizt
3 sneið
pret indic&middle
sg
1 sneiðumk
2 sneiðzk
3 sneiðsk
pl
1 sniðum
2 sniðuð
3 sniðu
pret subj
sg
1 sniða
2 sniðir
3 sniði
pl
1 sniðim
2 sniðið
3 sniði
pl
1 sniðumk
2 sniðuzk
3 sniðusk
pret subj&middle
sg
1 sniðumk
2 sniðisk
3 sniðisk
pl
1 sniðimk
2 sniðizk
3 sniðisk
sniðinn pp m
sniðin pp f
sniðit pp n
sniðizk pp n&middle 
svíða: strongI, “burn”
pres indic
sg
1 svíð
2 svíðr
3 svíðr
pl
1 svíðum
2 svíðið
3 svíða
pres subj
sg
1 svíða
2 svíðir
3 svíði
pl
1 svíðim
2 svíðið
3 svíði
svíð 2sg imper
svíðum 1pl imper
svíðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 svíðumk
2 svíðsk
3 svíðsk
pl
1 svíðumk
2 svíðizk
3 svíðask
pres subj&middle
sg
1 svíðumk
2 svíðisk
3 svíðisk
pl
1 svíðimk
2 svíðizk
3 svíðisk
svíðsk 2sg imper middle
svíðumk 1pl imper middle
svíðizk 1pl imper middle
svíðandisk prespart middle
svíðandi prespart N sg m
svíðanda prespart A sg m
svíðanda prespart G sg m
svíðanda prespart D sg m
svíðandi prespart N sg f
svíðandi prespart A sg f
svíðandi prespart G sg f
svíðandi prespart D sg f
svíðanda prespart N sg n
svíðanda prespart A sg n
svíðanda prespart G sg n
svíðanda prespart D sg n
svíðandi prespart N pl m
svíðandi prespart A pl m
svíðandi prespart G pl m
svíðundum prespart D pl m
svíðandi prespart N pl f
svíðandi prespart A pl f
svíðandi prespart G pl f
svíðundum prespart D pl f
svíðandi prespart N pl n
svíðandi prespart A pl n
svíðandi prespart G pl n
svíðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sveið
2 sveizt
3 sveið
pret indic&middle
sg
1 sveiðumk
2 sveiðzk
3 sveiðsk
pl
1 sviðum
2 sviðuð
3 sviðu
pret subj
sg
1 sviða
2 sviðir
3 sviði
pl
1 sviðim
2 sviðið
3 sviði
pl
1 sviðumk
2 sviðuzk
3 sviðusk
pret subj&middle
sg
1 sviðumk
2 sviðisk
3 sviðisk
pl
1 sviðimk
2 sviðizk
3 sviðisk
sviðinn pp m
sviðin pp f
sviðit pp n
sviðizk pp n&middle 
stíga: strongI, “step”
pres indic
sg
1 stíg
2 stígr
3 stígr
pl
1 stígum
2 stígið
3 stíga
pres subj
sg
1 stíga
2 stígir
3 stígi
pl
1 stígim
2 stígið
3 stígi
stíg 2sg imper
stígum 1pl imper
stígið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 stígumk
2 stígsk
3 stígsk
pl
1 stígumk
2 stígizk
3 stígask
pres subj&middle
sg
1 stígumk
2 stígisk
3 stígisk
pl
1 stígimk
2 stígizk
3 stígisk
stígsk 2sg imper middle
stígumk 1pl imper middle
stígizk 1pl imper middle
stígandisk prespart middle
stígandi prespart N sg m
stíganda prespart A sg m
stíganda prespart G sg m
stíganda prespart D sg m
stígandi prespart N sg f
stígandi prespart A sg f
stígandi prespart G sg f
stígandi prespart D sg f
stíganda prespart N sg n
stíganda prespart A sg n
stíganda prespart G sg n
stíganda prespart D sg n
stígandi prespart N pl m
stígandi prespart A pl m
stígandi prespart G pl m
stígundum prespart D pl m
stígandi prespart N pl f
stígandi prespart A pl f
stígandi prespart G pl f
stígundum prespart D pl f
stígandi prespart N pl n
stígandi prespart A pl n
stígandi prespart G pl n
stígundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sté
2 stét
3 sté
pret indic&middle
sg
1 stéumk
2 stézk
3 stésk
pl
1 stigum
2 stiguð
3 stigu
pret subj
sg
1 stiga
2 stigir
3 stigi
pl
1 stigim
2 stigið
3 stigi
pl
1 stigumk
2 stiguzk
3 stigusk
pret subj&middle
sg
1 stigumk
2 stigisk
3 stigisk
pl
1 stigimk
2 stigizk
3 stigisk
stiginn pp m
stigin pp f
stigit pp n
stigizk pp n&middle 
hníga: strongI, “sink”
pres indic
sg
1 hníg
2 hnígr
3 hnígr
pl
1 hnígum
2 hnígið
3 hníga
pres subj
sg
1 hníga
2 hnígir
3 hnígi
pl
1 hnígim
2 hnígið
3 hnígi
hníg 2sg imper
hnígum 1pl imper
hnígið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hnígumk
2 hnígsk
3 hnígsk
pl
1 hnígumk
2 hnígizk
3 hnígask
pres subj&middle
sg
1 hnígumk
2 hnígisk
3 hnígisk
pl
1 hnígimk
2 hnígizk
3 hnígisk
hnígsk 2sg imper middle
hnígumk 1pl imper middle
hnígizk 1pl imper middle
hnígandisk prespart middle
hnígandi prespart N sg m
hníganda prespart A sg m
hníganda prespart G sg m
hníganda prespart D sg m
hnígandi prespart N sg f
hnígandi prespart A sg f
hnígandi prespart G sg f
hnígandi prespart D sg f
hníganda prespart N sg n
hníganda prespart A sg n
hníganda prespart G sg n
hníganda prespart D sg n
hnígandi prespart N pl m
hnígandi prespart A pl m
hnígandi prespart G pl m
hnígundum prespart D pl m
hnígandi prespart N pl f
hnígandi prespart A pl f
hnígandi prespart G pl f
hnígundum prespart D pl f
hnígandi prespart N pl n
hnígandi prespart A pl n
hnígandi prespart G pl n
hnígundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hné
2 hnét
3 hné
pret indic&middle
sg
1 hnéumk
2 hnézk
3 hnésk
pl
1 hnigum
2 hniguð
3 hnigu
pret subj
sg
1 hniga
2 hnigir
3 hnigi
pl
1 hnigim
2 hnigið
3 hnigi
pl
1 hnigumk
2 hniguzk
3 hnigusk
pret subj&middle
sg
1 hnigumk
2 hnigisk
3 hnigisk
pl
1 hnigimk
2 hnigizk
3 hnigisk
hniginn pp m
hnigin pp f
hnigit pp n
hnigizk pp n&middle 
míga: strongI, “piss”
pres indic
sg
1 míg
2 mígr
3 mígr
pl
1 mígum
2 mígið
3 míga
pres subj
sg
1 míga
2 mígir
3 mígi
pl
1 mígim
2 mígið
3 mígi
míg 2sg imper
mígum 1pl imper
mígið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 mígumk
2 mígsk
3 mígsk
pl
1 mígumk
2 mígizk
3 mígask
pres subj&middle
sg
1 mígumk
2 mígisk
3 mígisk
pl
1 mígimk
2 mígizk
3 mígisk
mígsk 2sg imper middle
mígumk 1pl imper middle
mígizk 1pl imper middle
mígandisk prespart middle
mígandi prespart N sg m
míganda prespart A sg m
míganda prespart G sg m
míganda prespart D sg m
mígandi prespart N sg f
mígandi prespart A sg f
mígandi prespart G sg f
mígandi prespart D sg f
míganda prespart N sg n
míganda prespart A sg n
míganda prespart G sg n
míganda prespart D sg n
mígandi prespart N pl m
mígandi prespart A pl m
mígandi prespart G pl m
mígundum prespart D pl m
mígandi prespart N pl f
mígandi prespart A pl f
mígandi prespart G pl f
mígundum prespart D pl f
mígandi prespart N pl n
mígandi prespart A pl n
mígandi prespart G pl n
mígundum prespart D pl n
pret indic
sg
1
2 mét
3
pret indic&middle
sg
1 méumk
2 mézk
3 mésk
pl
1 migum
2 miguð
3 migu
pret subj
sg
1 miga
2 migir
3 migi
pl
1 migim
2 migið
3 migi
pl
1 migumk
2 miguzk
3 migusk
pret subj&middle
sg
1 migumk
2 migisk
3 migisk
pl
1 migimk
2 migizk
3 migisk
miginn pp m
migin pp f
migit pp n
migizk pp n&middle 
síga: strongI, “sink”
pres indic
sg
1 síg
2 sígr
3 sígr
pl
1 sígum
2 sígið
3 síga
pres subj
sg
1 síga
2 sígir
3 sígi
pl
1 sígim
2 sígið
3 sígi
síg 2sg imper
sígum 1pl imper
sígið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sígumk
2 sígsk
3 sígsk
pl
1 sígumk
2 sígizk
3 sígask
pres subj&middle
sg
1 sígumk
2 sígisk
3 sígisk
pl
1 sígimk
2 sígizk
3 sígisk
sígsk 2sg imper middle
sígumk 1pl imper middle
sígizk 1pl imper middle
sígandisk prespart middle
sígandi prespart N sg m
síganda prespart A sg m
síganda prespart G sg m
síganda prespart D sg m
sígandi prespart N sg f
sígandi prespart A sg f
sígandi prespart G sg f
sígandi prespart D sg f
síganda prespart N sg n
síganda prespart A sg n
síganda prespart G sg n
síganda prespart D sg n
sígandi prespart N pl m
sígandi prespart A pl m
sígandi prespart G pl m
sígundum prespart D pl m
sígandi prespart N pl f
sígandi prespart A pl f
sígandi prespart G pl f
sígundum prespart D pl f
sígandi prespart N pl n
sígandi prespart A pl n
sígandi prespart G pl n
sígundum prespart D pl n
pret indic
sg
1
2 sét
3
pret indic&middle
sg
1 séumk
2 sézk
3 sésk
pl
1 sigum
2 siguð
3 sigu
pret subj
sg
1 siga
2 sigir
3 sigi
pl
1 sigim
2 sigið
3 sigi
pl
1 sigumk
2 siguzk
3 sigusk
pret subj&middle
sg
1 sigumk
2 sigisk
3 sigisk
pl
1 sigimk
2 sigizk
3 sigisk
siginn pp m
sigin pp f
sigit pp n
sigizk pp n&middle 
víkva: strongI, “give away”
pres indic
sg
1 víkv
2 víkvr
3 víkvr
pl
1 víkvum
2 víkvið
3 víkva
pres subj
sg
1 víkva
2 víkvir
3 víkvi
pl
1 víkvim
2 víkvið
3 víkvi
víkv 2sg imper
víkvum 1pl imper
víkvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 víkvumk
2 víkvsk
3 víkvsk
pl
1 víkvumk
2 víkvizk
3 víkvask
pres subj&middle
sg
1 víkvumk
2 víkvisk
3 víkvisk
pl
1 víkvimk
2 víkvizk
3 víkvisk
víkvsk 2sg imper middle
víkvumk 1pl imper middle
víkvizk 1pl imper middle
víkvandisk prespart middle
víkvandi prespart N sg m
víkvanda prespart A sg m
víkvanda prespart G sg m
víkvanda prespart D sg m
víkvandi prespart N sg f
víkvandi prespart A sg f
víkvandi prespart G sg f
víkvandi prespart D sg f
víkvanda prespart N sg n
víkvanda prespart A sg n
víkvanda prespart G sg n
víkvanda prespart D sg n
víkvandi prespart N pl m
víkvandi prespart A pl m
víkvandi prespart G pl m
víkvundum prespart D pl m
víkvandi prespart N pl f
víkvandi prespart A pl f
víkvandi prespart G pl f
víkvundum prespart D pl f
víkvandi prespart N pl n
víkvandi prespart A pl n
víkvandi prespart G pl n
víkvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 veik
2 veikt
3 veik
pret indic&middle
sg
1 veikumk
2 veikzk
3 veiksk
pl
1 vikum
2 vikuð
3 viku
pret subj
sg
1 vika
2 vikir
3 viki
pl
1 vikim
2 vikið
3 viki
pl
1 vikumk
2 vikuzk
3 vikusk
pret subj&middle
sg
1 vikumk
2 vikisk
3 vikisk
pl
1 vikimk
2 vikizk
3 vikisk
vikinn pp m
vikin pp f
vikit pp n
vikizk pp n&middle
pres indic
sg
1 víkje
2 víkjer
3 víkjer
pl
1 víkjǫum
2 víkjaið
3 víkjaa
pres subj
sg
1 víkjaa
2 víkjair
3 víkjai
pl
1 víkjaim
2 víkjaið
3 víkjai
víkja 2sg imper
víkjǫum 1pl imper
víkjaið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 víkjǫumk
2 víkjesk
3 víkjesk
pl
1 víkjǫumk
2 víkjaizk
3 víkjaask
pres subj&middle
sg
1 víkjǫumk
2 víkjaisk
3 víkjaisk
pl
1 víkjaimk
2 víkjaizk
3 víkjaisk
víkjask 2sg imper middle
víkjǫumk 1pl imper middle
víkjaizk 1pl imper middle
víkjaandisk prespart middle
víkjaandi prespart N sg m
víkjaanda prespart A sg m
víkjaanda prespart G sg m
víkjaanda prespart D sg m
víkjaandi prespart N sg f
víkjaandi prespart A sg f
víkjaandi prespart G sg f
víkjaandi prespart D sg f
víkjaanda prespart N sg n
víkjaanda prespart A sg n
víkjaanda prespart G sg n
víkjaanda prespart D sg n
víkjaandi prespart N pl m
víkjaandi prespart A pl m
víkjaandi prespart G pl m
víkjǫundum prespart D pl m
víkjaandi prespart N pl f
víkjaandi prespart A pl f
víkjaandi prespart G pl f
víkjǫundum prespart D pl f
víkjaandi prespart N pl n
víkjaandi prespart A pl n
víkjaandi prespart G pl n
víkjǫundum prespart D pl n
ykvinninn pp m
ykvinnin pp f
ykvinnit pp n
ykvinnizk pp n&middle 
svíkva: strongI, “betray”
pres indic
sg
1 svíkv
2 svíkvr
3 svíkvr
pl
1 svíkvum
2 svíkvið
3 svíkva
pres subj
sg
1 svíkva
2 svíkvir
3 svíkvi
pl
1 svíkvim
2 svíkvið
3 svíkvi
svíkv 2sg imper
svíkvum 1pl imper
svíkvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 svíkvumk
2 svíkvsk
3 svíkvsk
pl
1 svíkvumk
2 svíkvizk
3 svíkvask
pres subj&middle
sg
1 svíkvumk
2 svíkvisk
3 svíkvisk
pl
1 svíkvimk
2 svíkvizk
3 svíkvisk
svíkvsk 2sg imper middle
svíkvumk 1pl imper middle
svíkvizk 1pl imper middle
svíkvandisk prespart middle
svíkvandi prespart N sg m
svíkvanda prespart A sg m
svíkvanda prespart G sg m
svíkvanda prespart D sg m
svíkvandi prespart N sg f
svíkvandi prespart A sg f
svíkvandi prespart G sg f
svíkvandi prespart D sg f
svíkvanda prespart N sg n
svíkvanda prespart A sg n
svíkvanda prespart G sg n
svíkvanda prespart D sg n
svíkvandi prespart N pl m
svíkvandi prespart A pl m
svíkvandi prespart G pl m
svíkvundum prespart D pl m
svíkvandi prespart N pl f
svíkvandi prespart A pl f
svíkvandi prespart G pl f
svíkvundum prespart D pl f
svíkvandi prespart N pl n
svíkvandi prespart A pl n
svíkvandi prespart G pl n
svíkvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sveik
2 sveikt
3 sveik
pret indic&middle
sg
1 sveikumk
2 sveikzk
3 sveiksk
pl
1 svikum
2 svikuð
3 sviku
pret subj
sg
1 svika
2 svikir
3 sviki
pl
1 svikim
2 svikið
3 sviki
pl
1 svikumk
2 svikuzk
3 svikusk
pret subj&middle
sg
1 svikumk
2 svikisk
3 svikisk
pl
1 svikimk
2 svikizk
3 svikisk
svikinn pp m
svikin pp f
svikit pp n
svikizk pp n&middle 
bíða: strongI, “wait for # anomalous pp vowel”
pres indic
sg
1 bíð
2 bíðr
3 bíðr
pl
1 bíðum
2 bíðið
3 bíða
pres subj
sg
1 bíða
2 bíðir
3 bíði
pl
1 bíðim
2 bíðið
3 bíði
bíð 2sg imper
bíðum 1pl imper
bíðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 bíðumk
2 bíðsk
3 bíðsk
pl
1 bíðumk
2 bíðizk
3 bíðask
pres subj&middle
sg
1 bíðumk
2 bíðisk
3 bíðisk
pl
1 bíðimk
2 bíðizk
3 bíðisk
bíðsk 2sg imper middle
bíðumk 1pl imper middle
bíðizk 1pl imper middle
bíðandisk prespart middle
bíðandi prespart N sg m
bíðanda prespart A sg m
bíðanda prespart G sg m
bíðanda prespart D sg m
bíðandi prespart N sg f
bíðandi prespart A sg f
bíðandi prespart G sg f
bíðandi prespart D sg f
bíðanda prespart N sg n
bíðanda prespart A sg n
bíðanda prespart G sg n
bíðanda prespart D sg n
bíðandi prespart N pl m
bíðandi prespart A pl m
bíðandi prespart G pl m
bíðundum prespart D pl m
bíðandi prespart N pl f
bíðandi prespart A pl f
bíðandi prespart G pl f
bíðundum prespart D pl f
bíðandi prespart N pl n
bíðandi prespart A pl n
bíðandi prespart G pl n
bíðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 beit
2 beizt
3 beit
pret indic&middle
sg
1 beitumk
2 beitzk
3 beitsk
pl
1 biðum
2 biðuð
3 biðu
pret subj
sg
1 biða
2 biðir
3 biði
pl
1 biðim
2 biðið
3 biði
pl
1 biðumk
2 biðuzk
3 biðusk
pret subj&middle
sg
1 biðumk
2 biðisk
3 biðisk
pl
1 biðimk
2 biðizk
3 biðisk
beðinn pp m
beðin pp f
beðit pp n
beðizk pp n&middle 
blíkja: strongI, “shine # -j- in present”
pres indic
sg
1 blíkj
2 blíkjr
3 blíkjr
pl
1 blíkjum
2 blíkjið
3 blíkja
pres subj
sg
1 blíkja
2 blíkjir
3 blíkji
pl
1 blíkjim
2 blíkjið
3 blíkji
blíkj 2sg imper
blíkjum 1pl imper
blíkjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 blíkjumk
2 blíkjsk
3 blíkjsk
pl
1 blíkjumk
2 blíkjizk
3 blíkjask
pres subj&middle
sg
1 blíkjumk
2 blíkjisk
3 blíkjisk
pl
1 blíkjimk
2 blíkjizk
3 blíkjisk
blíkjsk 2sg imper middle
blíkjumk 1pl imper middle
blíkjizk 1pl imper middle
blíkjandisk prespart middle
blíkjandi prespart N sg m
blíkjanda prespart A sg m
blíkjanda prespart G sg m
blíkjanda prespart D sg m
blíkjandi prespart N sg f
blíkjandi prespart A sg f
blíkjandi prespart G sg f
blíkjandi prespart D sg f
blíkjanda prespart N sg n
blíkjanda prespart A sg n
blíkjanda prespart G sg n
blíkjanda prespart D sg n
blíkjandi prespart N pl m
blíkjandi prespart A pl m
blíkjandi prespart G pl m
blíkjundum prespart D pl m
blíkjandi prespart N pl f
blíkjandi prespart A pl f
blíkjandi prespart G pl f
blíkjundum prespart D pl f
blíkjandi prespart N pl n
blíkjandi prespart A pl n
blíkjandi prespart G pl n
blíkjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 bleik
2 bleikt
3 bleik
pret indic&middle
sg
1 bleikumk
2 bleikzk
3 bleiksk
pl
1 blikum
2 blikuð
3 bliku
pret subj
sg
1 blika
2 blikir
3 bliki
pl
1 blikim
2 blikið
3 bliki
pl
1 blikumk
2 blikuzk
3 blikusk
pret subj&middle
sg
1 blikumk
2 blikisk
3 blikisk
pl
1 blikimk
2 blikizk
3 blikisk 
Strong stems II 
drjúpa: strongII, “drip”
pres indic
sg
1 drýp
2 drýpr
3 drýpr
pl
1 drjúpum
2 drjúpið
3 drjúpa
pres subj
sg
1 drjúpa
2 drjúpir
3 drjúpi
pl
1 drjúpim
2 drjúpið
3 drjúpi
drjúp 2sg imper
drjúpum 1pl imper
drjúpið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 drjúpumk
2 drýpsk
3 drýpsk
pl
1 drjúpumk
2 drjúpizk
3 drjúpask
pres subj&middle
sg
1 drjúpumk
2 drjúpisk
3 drjúpisk
pl
1 drjúpimk
2 drjúpizk
3 drjúpisk
drjúpsk 2sg imper middle
drjúpumk 1pl imper middle
drjúpizk 1pl imper middle
drjúpandisk prespart middle
drjúpandi prespart N sg m
drjúpanda prespart A sg m
drjúpanda prespart G sg m
drjúpanda prespart D sg m
drjúpandi prespart N sg f
drjúpandi prespart A sg f
drjúpandi prespart G sg f
drjúpandi prespart D sg f
drjúpanda prespart N sg n
drjúpanda prespart A sg n
drjúpanda prespart G sg n
drjúpanda prespart D sg n
drjúpandi prespart N pl m
drjúpandi prespart A pl m
drjúpandi prespart G pl m
drjúpundum prespart D pl m
drjúpandi prespart N pl f
drjúpandi prespart A pl f
drjúpandi prespart G pl f
drjúpundum prespart D pl f
drjúpandi prespart N pl n
drjúpandi prespart A pl n
drjúpandi prespart G pl n
drjúpundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 draup
2 draupt
3 draup
pret indic&middle
sg
1 draupumk
2 draupzk
3 draupsk
pl
1 drupum
2 drupuð
3 drupu
pret subj
sg
1 drypa
2 drypir
3 drypi
pl
1 drypim
2 drypið
3 drypi
pl
1 drupumk
2 drupuzk
3 drupusk
pret subj&middle
sg
1 drypumk
2 drypisk
3 drypisk
pl
1 drypimk
2 drypizk
3 drypisk
dropinn pp m
dropin pp f
dropit pp n
dropizk pp n&middle 
fjúka: strongII, “fly off/around”
pres indic
sg
1 fýk
2 fýkr
3 fýkr
pl
1 fjúkum
2 fjúkið
3 fjúka
pres subj
sg
1 fjúka
2 fjúkir
3 fjúki
pl
1 fjúkim
2 fjúkið
3 fjúki
fjúk 2sg imper
fjúkum 1pl imper
fjúkið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fjúkumk
2 fýksk
3 fýksk
pl
1 fjúkumk
2 fjúkizk
3 fjúkask
pres subj&middle
sg
1 fjúkumk
2 fjúkisk
3 fjúkisk
pl
1 fjúkimk
2 fjúkizk
3 fjúkisk
fjúksk 2sg imper middle
fjúkumk 1pl imper middle
fjúkizk 1pl imper middle
fjúkandisk prespart middle
fjúkandi prespart N sg m
fjúkanda prespart A sg m
fjúkanda prespart G sg m
fjúkanda prespart D sg m
fjúkandi prespart N sg f
fjúkandi prespart A sg f
fjúkandi prespart G sg f
fjúkandi prespart D sg f
fjúkanda prespart N sg n
fjúkanda prespart A sg n
fjúkanda prespart G sg n
fjúkanda prespart D sg n
fjúkandi prespart N pl m
fjúkandi prespart A pl m
fjúkandi prespart G pl m
fjúkundum prespart D pl m
fjúkandi prespart N pl f
fjúkandi prespart A pl f
fjúkandi prespart G pl f
fjúkundum prespart D pl f
fjúkandi prespart N pl n
fjúkandi prespart A pl n
fjúkandi prespart G pl n
fjúkundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fauk
2 faukt
3 fauk
pret indic&middle
sg
1 faukumk
2 faukzk
3 fauksk
pl
1 fukum
2 fukuð
3 fuku
pret subj
sg
1 fyka
2 fykir
3 fyki
pl
1 fykim
2 fykið
3 fyki
pl
1 fukumk
2 fukuzk
3 fukusk
pret subj&middle
sg
1 fykumk
2 fykisk
3 fykisk
pl
1 fykimk
2 fykizk
3 fykisk
fokinn pp m
fokin pp f
fokit pp n
fokizk pp n&middle 
kljúfa: strongII, “split”
pres indic
sg
1 klýf
2 klýfr
3 klýfr
pl
1 kljúfum
2 kljúfið
3 kljúfa
pres subj
sg
1 kljúfa
2 kljúfir
3 kljúfi
pl
1 kljúfim
2 kljúfið
3 kljúfi
kljúf 2sg imper
kljúfum 1pl imper
kljúfið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 kljúfumk
2 klýfsk
3 klýfsk
pl
1 kljúfumk
2 kljúfizk
3 kljúfask
pres subj&middle
sg
1 kljúfumk
2 kljúfisk
3 kljúfisk
pl
1 kljúfimk
2 kljúfizk
3 kljúfisk
kljúfsk 2sg imper middle
kljúfumk 1pl imper middle
kljúfizk 1pl imper middle
kljúfandisk prespart middle
kljúfandi prespart N sg m
kljúfanda prespart A sg m
kljúfanda prespart G sg m
kljúfanda prespart D sg m
kljúfandi prespart N sg f
kljúfandi prespart A sg f
kljúfandi prespart G sg f
kljúfandi prespart D sg f
kljúfanda prespart N sg n
kljúfanda prespart A sg n
kljúfanda prespart G sg n
kljúfanda prespart D sg n
kljúfandi prespart N pl m
kljúfandi prespart A pl m
kljúfandi prespart G pl m
kljúfundum prespart D pl m
kljúfandi prespart N pl f
kljúfandi prespart A pl f
kljúfandi prespart G pl f
kljúfundum prespart D pl f
kljúfandi prespart N pl n
kljúfandi prespart A pl n
kljúfandi prespart G pl n
kljúfundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 klauf
2 klauft
3 klauf
pret indic&middle
sg
1 klaufumk
2 klaufzk
3 klaufsk
pl
1 klufum
2 klufuð
3 klufu
pret subj
sg
1 klyfa
2 klyfir
3 klyfi
pl
1 klyfim
2 klyfið
3 klyfi
pl
1 klufumk
2 klufuzk
3 klufusk
pret subj&middle
sg
1 klyfumk
2 klyfisk
3 klyfisk
pl
1 klyfimk
2 klyfizk
3 klyfisk
klofinn pp m
klofin pp f
klofit pp n
klofizk pp n&middle 
krjúpa: strongII, “crawl”
pres indic
sg
1 krýp
2 krýpr
3 krýpr
pl
1 krjúpum
2 krjúpið
3 krjúpa
pres subj
sg
1 krjúpa
2 krjúpir
3 krjúpi
pl
1 krjúpim
2 krjúpið
3 krjúpi
krjúp 2sg imper
krjúpum 1pl imper
krjúpið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 krjúpumk
2 krýpsk
3 krýpsk
pl
1 krjúpumk
2 krjúpizk
3 krjúpask
pres subj&middle
sg
1 krjúpumk
2 krjúpisk
3 krjúpisk
pl
1 krjúpimk
2 krjúpizk
3 krjúpisk
krjúpsk 2sg imper middle
krjúpumk 1pl imper middle
krjúpizk 1pl imper middle
krjúpandisk prespart middle
krjúpandi prespart N sg m
krjúpanda prespart A sg m
krjúpanda prespart G sg m
krjúpanda prespart D sg m
krjúpandi prespart N sg f
krjúpandi prespart A sg f
krjúpandi prespart G sg f
krjúpandi prespart D sg f
krjúpanda prespart N sg n
krjúpanda prespart A sg n
krjúpanda prespart G sg n
krjúpanda prespart D sg n
krjúpandi prespart N pl m
krjúpandi prespart A pl m
krjúpandi prespart G pl m
krjúpundum prespart D pl m
krjúpandi prespart N pl f
krjúpandi prespart A pl f
krjúpandi prespart G pl f
krjúpundum prespart D pl f
krjúpandi prespart N pl n
krjúpandi prespart A pl n
krjúpandi prespart G pl n
krjúpundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 kraup
2 kraupt
3 kraup
pret indic&middle
sg
1 kraupumk
2 kraupzk
3 kraupsk
pl
1 krupum
2 krupuð
3 krupu
pret subj
sg
1 krypa
2 krypir
3 krypi
pl
1 krypim
2 krypið
3 krypi
pl
1 krupumk
2 krupuzk
3 krupusk
pret subj&middle
sg
1 krypumk
2 krypisk
3 krypisk
pl
1 krypimk
2 krypizk
3 krypisk
kropinn pp m
kropin pp f
kropit pp n
kropizk pp n&middle 
rjúfa: strongII, “tear”
pres indic
sg
1 rýf
2 rýfr
3 rýfr
pl
1 rjúfum
2 rjúfið
3 rjúfa
pres subj
sg
1 rjúfa
2 rjúfir
3 rjúfi
pl
1 rjúfim
2 rjúfið
3 rjúfi
rjúf 2sg imper
rjúfum 1pl imper
rjúfið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 rjúfumk
2 rýfsk
3 rýfsk
pl
1 rjúfumk
2 rjúfizk
3 rjúfask
pres subj&middle
sg
1 rjúfumk
2 rjúfisk
3 rjúfisk
pl
1 rjúfimk
2 rjúfizk
3 rjúfisk
rjúfsk 2sg imper middle
rjúfumk 1pl imper middle
rjúfizk 1pl imper middle
rjúfandisk prespart middle
rjúfandi prespart N sg m
rjúfanda prespart A sg m
rjúfanda prespart G sg m
rjúfanda prespart D sg m
rjúfandi prespart N sg f
rjúfandi prespart A sg f
rjúfandi prespart G sg f
rjúfandi prespart D sg f
rjúfanda prespart N sg n
rjúfanda prespart A sg n
rjúfanda prespart G sg n
rjúfanda prespart D sg n
rjúfandi prespart N pl m
rjúfandi prespart A pl m
rjúfandi prespart G pl m
rjúfundum prespart D pl m
rjúfandi prespart N pl f
rjúfandi prespart A pl f
rjúfandi prespart G pl f
rjúfundum prespart D pl f
rjúfandi prespart N pl n
rjúfandi prespart A pl n
rjúfandi prespart G pl n
rjúfundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 rauf
2 rauft
3 rauf
pret indic&middle
sg
1 raufumk
2 raufzk
3 raufsk
pl
1 rufum
2 rufuð
3 rufu
pret subj
sg
1 ryfa
2 ryfir
3 ryfi
pl
1 ryfim
2 ryfið
3 ryfi
pl
1 rufumk
2 rufuzk
3 rufusk
pret subj&middle
sg
1 ryfumk
2 ryfisk
3 ryfisk
pl
1 ryfimk
2 ryfizk
3 ryfisk
rofinn pp m
rofin pp f
rofit pp n
rofizk pp n&middle 
rjúka: strongII, “smoke”
pres indic
sg
1 rýk
2 rýkr
3 rýkr
pl
1 rjúkum
2 rjúkið
3 rjúka
pres subj
sg
1 rjúka
2 rjúkir
3 rjúki
pl
1 rjúkim
2 rjúkið
3 rjúki
rjúk 2sg imper
rjúkum 1pl imper
rjúkið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 rjúkumk
2 rýksk
3 rýksk
pl
1 rjúkumk
2 rjúkizk
3 rjúkask
pres subj&middle
sg
1 rjúkumk
2 rjúkisk
3 rjúkisk
pl
1 rjúkimk
2 rjúkizk
3 rjúkisk
rjúksk 2sg imper middle
rjúkumk 1pl imper middle
rjúkizk 1pl imper middle
rjúkandisk prespart middle
rjúkandi prespart N sg m
rjúkanda prespart A sg m
rjúkanda prespart G sg m
rjúkanda prespart D sg m
rjúkandi prespart N sg f
rjúkandi prespart A sg f
rjúkandi prespart G sg f
rjúkandi prespart D sg f
rjúkanda prespart N sg n
rjúkanda prespart A sg n
rjúkanda prespart G sg n
rjúkanda prespart D sg n
rjúkandi prespart N pl m
rjúkandi prespart A pl m
rjúkandi prespart G pl m
rjúkundum prespart D pl m
rjúkandi prespart N pl f
rjúkandi prespart A pl f
rjúkandi prespart G pl f
rjúkundum prespart D pl f
rjúkandi prespart N pl n
rjúkandi prespart A pl n
rjúkandi prespart G pl n
rjúkundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 rauk
2 raukt
3 rauk
pret indic&middle
sg
1 raukumk
2 raukzk
3 rauksk
pl
1 rukum
2 rukuð
3 ruku
pret subj
sg
1 ryka
2 rykir
3 ryki
pl
1 rykim
2 rykið
3 ryki
pl
1 rukumk
2 rukuzk
3 rukusk
pret subj&middle
sg
1 rykumk
2 rykisk
3 rykisk
pl
1 rykimk
2 rykizk
3 rykisk
rokinn pp m
rokin pp f
rokit pp n
rokizk pp n&middle 
strjúka: strongII, “stroke, rub”
pres indic
sg
1 strýk
2 strýkr
3 strýkr
pl
1 strjúkum
2 strjúkið
3 strjúka
pres subj
sg
1 strjúka
2 strjúkir
3 strjúki
pl
1 strjúkim
2 strjúkið
3 strjúki
strjúk 2sg imper
strjúkum 1pl imper
strjúkið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 strjúkumk
2 strýksk
3 strýksk
pl
1 strjúkumk
2 strjúkizk
3 strjúkask
pres subj&middle
sg
1 strjúkumk
2 strjúkisk
3 strjúkisk
pl
1 strjúkimk
2 strjúkizk
3 strjúkisk
strjúksk 2sg imper middle
strjúkumk 1pl imper middle
strjúkizk 1pl imper middle
strjúkandisk prespart middle
strjúkandi prespart N sg m
strjúkanda prespart A sg m
strjúkanda prespart G sg m
strjúkanda prespart D sg m
strjúkandi prespart N sg f
strjúkandi prespart A sg f
strjúkandi prespart G sg f
strjúkandi prespart D sg f
strjúkanda prespart N sg n
strjúkanda prespart A sg n
strjúkanda prespart G sg n
strjúkanda prespart D sg n
strjúkandi prespart N pl m
strjúkandi prespart A pl m
strjúkandi prespart G pl m
strjúkundum prespart D pl m
strjúkandi prespart N pl f
strjúkandi prespart A pl f
strjúkandi prespart G pl f
strjúkundum prespart D pl f
strjúkandi prespart N pl n
strjúkandi prespart A pl n
strjúkandi prespart G pl n
strjúkundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 strauk
2 straukt
3 strauk
pret indic&middle
sg
1 straukumk
2 straukzk
3 strauksk
pl
1 strukum
2 strukuð
3 struku
pret subj
sg
1 stryka
2 strykir
3 stryki
pl
1 strykim
2 strykið
3 stryki
pl
1 strukumk
2 strukuzk
3 strukusk
pret subj&middle
sg
1 strykumk
2 strykisk
3 strykisk
pl
1 strykimk
2 strykizk
3 strykisk
strokinn pp m
strokin pp f
strokit pp n
strokizk pp n&middle 
gjósa: strongII, “stream forth”
pres indic
sg
1 gjœs
2 gjœss
3 gjœss
pl
1 gjósum
2 gjósið
3 gjósa
pres subj
sg
1 gjósa
2 gjósir
3 gjósi
pl
1 gjósim
2 gjósið
3 gjósi
gjós 2sg imper
gjósum 1pl imper
gjósið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gjósumk
2 gjœssk
3 gjœssk
pl
1 gjósumk
2 gjósizk
3 gjósask
pres subj&middle
sg
1 gjósumk
2 gjósisk
3 gjósisk
pl
1 gjósimk
2 gjósizk
3 gjósisk
gjóssk 2sg imper middle
gjósumk 1pl imper middle
gjósizk 1pl imper middle
gjósandisk prespart middle
gjósandi prespart N sg m
gjósanda prespart A sg m
gjósanda prespart G sg m
gjósanda prespart D sg m
gjósandi prespart N sg f
gjósandi prespart A sg f
gjósandi prespart G sg f
gjósandi prespart D sg f
gjósanda prespart N sg n
gjósanda prespart A sg n
gjósanda prespart G sg n
gjósanda prespart D sg n
gjósandi prespart N pl m
gjósandi prespart A pl m
gjósandi prespart G pl m
gjósundum prespart D pl m
gjósandi prespart N pl f
gjósandi prespart A pl f
gjósandi prespart G pl f
gjósundum prespart D pl f
gjósandi prespart N pl n
gjósandi prespart A pl n
gjósandi prespart G pl n
gjósundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gaus
2 gaust
3 gaus
pret indic&middle
sg
1 gausumk
2 gauszk
3 gaussk
pl
1 gusum
2 gusuð
3 gusu
pret subj
sg
1 gysa
2 gysir
3 gysi
pl
1 gysim
2 gysið
3 gysi
pl
1 gusumk
2 gusuzk
3 gususk
pret subj&middle
sg
1 gysumk
2 gysisk
3 gysisk
pl
1 gysimk
2 gysizk
3 gysisk
gosinn pp m
gosin pp f
gosit pp n
gosizk pp n&middle 
hrjósa: strongII, “tremble”
pres indic
sg
1 hrjœs
2 hrjœss
3 hrjœss
pl
1 hrjósum
2 hrjósið
3 hrjósa
pres subj
sg
1 hrjósa
2 hrjósir
3 hrjósi
pl
1 hrjósim
2 hrjósið
3 hrjósi
hrjós 2sg imper
hrjósum 1pl imper
hrjósið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hrjósumk
2 hrjœssk
3 hrjœssk
pl
1 hrjósumk
2 hrjósizk
3 hrjósask
pres subj&middle
sg
1 hrjósumk
2 hrjósisk
3 hrjósisk
pl
1 hrjósimk
2 hrjósizk
3 hrjósisk
hrjóssk 2sg imper middle
hrjósumk 1pl imper middle
hrjósizk 1pl imper middle
hrjósandisk prespart middle
hrjósandi prespart N sg m
hrjósanda prespart A sg m
hrjósanda prespart G sg m
hrjósanda prespart D sg m
hrjósandi prespart N sg f
hrjósandi prespart A sg f
hrjósandi prespart G sg f
hrjósandi prespart D sg f
hrjósanda prespart N sg n
hrjósanda prespart A sg n
hrjósanda prespart G sg n
hrjósanda prespart D sg n
hrjósandi prespart N pl m
hrjósandi prespart A pl m
hrjósandi prespart G pl m
hrjósundum prespart D pl m
hrjósandi prespart N pl f
hrjósandi prespart A pl f
hrjósandi prespart G pl f
hrjósundum prespart D pl f
hrjósandi prespart N pl n
hrjósandi prespart A pl n
hrjósandi prespart G pl n
hrjósundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hraus
2 hraust
3 hraus
pret indic&middle
sg
1 hrausumk
2 hrauszk
3 hraussk 
brjóta: strongII, “break”
pres indic
sg
1 brjœt
2 brjœtr
3 brjœtr
pl
1 brjótum
2 brjótið
3 brjóta
pres subj
sg
1 brjóta
2 brjótir
3 brjóti
pl
1 brjótim
2 brjótið
3 brjóti
brjót 2sg imper
brjótum 1pl imper
brjótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 brjótumk
2 brjœtsk
3 brjœtsk
pl
1 brjótumk
2 brjótizk
3 brjótask
pres subj&middle
sg
1 brjótumk
2 brjótisk
3 brjótisk
pl
1 brjótimk
2 brjótizk
3 brjótisk
brjótsk 2sg imper middle
brjótumk 1pl imper middle
brjótizk 1pl imper middle
brjótandisk prespart middle
brjótandi prespart N sg m
brjótanda prespart A sg m
brjótanda prespart G sg m
brjótanda prespart D sg m
brjótandi prespart N sg f
brjótandi prespart A sg f
brjótandi prespart G sg f
brjótandi prespart D sg f
brjótanda prespart N sg n
brjótanda prespart A sg n
brjótanda prespart G sg n
brjótanda prespart D sg n
brjótandi prespart N pl m
brjótandi prespart A pl m
brjótandi prespart G pl m
brjótundum prespart D pl m
brjótandi prespart N pl f
brjótandi prespart A pl f
brjótandi prespart G pl f
brjótundum prespart D pl f
brjótandi prespart N pl n
brjótandi prespart A pl n
brjótandi prespart G pl n
brjótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 braut
2 brauzt
3 braut
pret indic&middle
sg
1 brautumk
2 brautzk
3 brautsk
pl
1 brutum
2 brutuð
3 brutu
pret subj
sg
1 bryta
2 brytir
3 bryti
pl
1 brytim
2 brytið
3 bryti
pl
1 brutumk
2 brutuzk
3 brutusk
pret subj&middle
sg
1 brytumk
2 brytisk
3 brytisk
pl
1 brytimk
2 brytizk
3 brytisk
brotinn pp m
brotin pp f
brotit pp n
brotizk pp n&middle 
bjóða: strongII, “offer, command”
pres indic
sg
1 bjœð
2 bjœðr
3 bjœðr
pl
1 bjóðum
2 bjóðið
3 bjóða
pres subj
sg
1 bjóða
2 bjóðir
3 bjóði
pl
1 bjóðim
2 bjóðið
3 bjóði
bjóð 2sg imper
bjóðum 1pl imper
bjóðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 bjóðumk
2 bjœðsk
3 bjœðsk
pl
1 bjóðumk
2 bjóðizk
3 bjóðask
pres subj&middle
sg
1 bjóðumk
2 bjóðisk
3 bjóðisk
pl
1 bjóðimk
2 bjóðizk
3 bjóðisk
bjóðsk 2sg imper middle
bjóðumk 1pl imper middle
bjóðizk 1pl imper middle
bjóðandisk prespart middle
bjóðandi prespart N sg m
bjóðanda prespart A sg m
bjóðanda prespart G sg m
bjóðanda prespart D sg m
bjóðandi prespart N sg f
bjóðandi prespart A sg f
bjóðandi prespart G sg f
bjóðandi prespart D sg f
bjóðanda prespart N sg n
bjóðanda prespart A sg n
bjóðanda prespart G sg n
bjóðanda prespart D sg n
bjóðandi prespart N pl m
bjóðandi prespart A pl m
bjóðandi prespart G pl m
bjóðundum prespart D pl m
bjóðandi prespart N pl f
bjóðandi prespart A pl f
bjóðandi prespart G pl f
bjóðundum prespart D pl f
bjóðandi prespart N pl n
bjóðandi prespart A pl n
bjóðandi prespart G pl n
bjóðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 bauð
2 bauzt
3 bauð
pret indic&middle
sg
1 bauðumk
2 bauðzk
3 bauðsk
pl
1 buðum
2 buðuð
3 buðu
pret subj
sg
1 byða
2 byðir
3 byði
pl
1 byðim
2 byðið
3 byði
pl
1 buðumk
2 buðuzk
3 buðusk
pret subj&middle
sg
1 byðumk
2 byðisk
3 byðisk
pl
1 byðimk
2 byðizk
3 byðisk
boðinn pp m
boðin pp f
boðit pp n
boðizk pp n&middle 
fljóta: strongII, “float”
pres indic
sg
1 fljœt
2 fljœtr
3 fljœtr
pl
1 fljótum
2 fljótið
3 fljóta
pres subj
sg
1 fljóta
2 fljótir
3 fljóti
pl
1 fljótim
2 fljótið
3 fljóti
fljót 2sg imper
fljótum 1pl imper
fljótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fljótumk
2 fljœtsk
3 fljœtsk
pl
1 fljótumk
2 fljótizk
3 fljótask
pres subj&middle
sg
1 fljótumk
2 fljótisk
3 fljótisk
pl
1 fljótimk
2 fljótizk
3 fljótisk
fljótsk 2sg imper middle
fljótumk 1pl imper middle
fljótizk 1pl imper middle
fljótandisk prespart middle
fljótandi prespart N sg m
fljótanda prespart A sg m
fljótanda prespart G sg m
fljótanda prespart D sg m
fljótandi prespart N sg f
fljótandi prespart A sg f
fljótandi prespart G sg f
fljótandi prespart D sg f
fljótanda prespart N sg n
fljótanda prespart A sg n
fljótanda prespart G sg n
fljótanda prespart D sg n
fljótandi prespart N pl m
fljótandi prespart A pl m
fljótandi prespart G pl m
fljótundum prespart D pl m
fljótandi prespart N pl f
fljótandi prespart A pl f
fljótandi prespart G pl f
fljótundum prespart D pl f
fljótandi prespart N pl n
fljótandi prespart A pl n
fljótandi prespart G pl n
fljótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 flaut
2 flauzt
3 flaut
pret indic&middle
sg
1 flautumk
2 flautzk
3 flautsk
pl
1 flutum
2 flutuð
3 flutu
pret subj
sg
1 flyta
2 flytir
3 flyti
pl
1 flytim
2 flytið
3 flyti
pl
1 flutumk
2 flutuzk
3 flutusk
pret subj&middle
sg
1 flytumk
2 flytisk
3 flytisk
pl
1 flytimk
2 flytizk
3 flytisk
flotinn pp m
flotin pp f
flotit pp n
flotizk pp n&middle 
gjóta: strongII, “cast”
pres indic
sg
1 gjœt
2 gjœtr
3 gjœtr
pl
1 gjótum
2 gjótið
3 gjóta
pres subj
sg
1 gjóta
2 gjótir
3 gjóti
pl
1 gjótim
2 gjótið
3 gjóti
gjót 2sg imper
gjótum 1pl imper
gjótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gjótumk
2 gjœtsk
3 gjœtsk
pl
1 gjótumk
2 gjótizk
3 gjótask
pres subj&middle
sg
1 gjótumk
2 gjótisk
3 gjótisk
pl
1 gjótimk
2 gjótizk
3 gjótisk
gjótsk 2sg imper middle
gjótumk 1pl imper middle
gjótizk 1pl imper middle
gjótandisk prespart middle
gjótandi prespart N sg m
gjótanda prespart A sg m
gjótanda prespart G sg m
gjótanda prespart D sg m
gjótandi prespart N sg f
gjótandi prespart A sg f
gjótandi prespart G sg f
gjótandi prespart D sg f
gjótanda prespart N sg n
gjótanda prespart A sg n
gjótanda prespart G sg n
gjótanda prespart D sg n
gjótandi prespart N pl m
gjótandi prespart A pl m
gjótandi prespart G pl m
gjótundum prespart D pl m
gjótandi prespart N pl f
gjótandi prespart A pl f
gjótandi prespart G pl f
gjótundum prespart D pl f
gjótandi prespart N pl n
gjótandi prespart A pl n
gjótandi prespart G pl n
gjótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gaut
2 gauzt
3 gaut
pret indic&middle
sg
1 gautumk
2 gautzk
3 gautsk
pl
1 gutum
2 gutuð
3 gutu
pret subj
sg
1 gyta
2 gytir
3 gyti
pl
1 gytim
2 gytið
3 gyti
pl
1 gutumk
2 gutuzk
3 gutusk
pret subj&middle
sg
1 gytumk
2 gytisk
3 gytisk
pl
1 gytimk
2 gytizk
3 gytisk
gotinn pp m
gotin pp f
gotit pp n
gotizk pp n&middle 
hljóta: strongII, “get by lot”
pres indic
sg
1 hljœt
2 hljœtr
3 hljœtr
pl
1 hljótum
2 hljótið
3 hljóta
pres subj
sg
1 hljóta
2 hljótir
3 hljóti
pl
1 hljótim
2 hljótið
3 hljóti
hljót 2sg imper
hljótum 1pl imper
hljótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hljótumk
2 hljœtsk
3 hljœtsk
pl
1 hljótumk
2 hljótizk
3 hljótask
pres subj&middle
sg
1 hljótumk
2 hljótisk
3 hljótisk
pl
1 hljótimk
2 hljótizk
3 hljótisk
hljótsk 2sg imper middle
hljótumk 1pl imper middle
hljótizk 1pl imper middle
hljótandisk prespart middle
hljótandi prespart N sg m
hljótanda prespart A sg m
hljótanda prespart G sg m
hljótanda prespart D sg m
hljótandi prespart N sg f
hljótandi prespart A sg f
hljótandi prespart G sg f
hljótandi prespart D sg f
hljótanda prespart N sg n
hljótanda prespart A sg n
hljótanda prespart G sg n
hljótanda prespart D sg n
hljótandi prespart N pl m
hljótandi prespart A pl m
hljótandi prespart G pl m
hljótundum prespart D pl m
hljótandi prespart N pl f
hljótandi prespart A pl f
hljótandi prespart G pl f
hljótundum prespart D pl f
hljótandi prespart N pl n
hljótandi prespart A pl n
hljótandi prespart G pl n
hljótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hlaut
2 hlauzt
3 hlaut
pret indic&middle
sg
1 hlautumk
2 hlautzk
3 hlautsk
pl
1 hlutum
2 hlutuð
3 hlutu
pret subj
sg
1 hlyta
2 hlytir
3 hlyti
pl
1 hlytim
2 hlytið
3 hlyti
pl
1 hlutumk
2 hlutuzk
3 hlutusk
pret subj&middle
sg
1 hlytumk
2 hlytisk
3 hlytisk
pl
1 hlytimk
2 hlytizk
3 hlytisk
hlotinn pp m
hlotin pp f
hlotit pp n
hlotizk pp n&middle 
hnjóða: strongII, “hammer (metal), rivet”
pres indic
sg
1 hnjœð
2 hnjœðr
3 hnjœðr
pl
1 hnjóðum
2 hnjóðið
3 hnjóða
pres subj
sg
1 hnjóða
2 hnjóðir
3 hnjóði
pl
1 hnjóðim
2 hnjóðið
3 hnjóði
hnjóð 2sg imper
hnjóðum 1pl imper
hnjóðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hnjóðumk
2 hnjœðsk
3 hnjœðsk
pl
1 hnjóðumk
2 hnjóðizk
3 hnjóðask
pres subj&middle
sg
1 hnjóðumk
2 hnjóðisk
3 hnjóðisk
pl
1 hnjóðimk
2 hnjóðizk
3 hnjóðisk
hnjóðsk 2sg imper middle
hnjóðumk 1pl imper middle
hnjóðizk 1pl imper middle
hnjóðandisk prespart middle
hnjóðandi prespart N sg m
hnjóðanda prespart A sg m
hnjóðanda prespart G sg m
hnjóðanda prespart D sg m
hnjóðandi prespart N sg f
hnjóðandi prespart A sg f
hnjóðandi prespart G sg f
hnjóðandi prespart D sg f
hnjóðanda prespart N sg n
hnjóðanda prespart A sg n
hnjóðanda prespart G sg n
hnjóðanda prespart D sg n
hnjóðandi prespart N pl m
hnjóðandi prespart A pl m
hnjóðandi prespart G pl m
hnjóðundum prespart D pl m
hnjóðandi prespart N pl f
hnjóðandi prespart A pl f
hnjóðandi prespart G pl f
hnjóðundum prespart D pl f
hnjóðandi prespart N pl n
hnjóðandi prespart A pl n
hnjóðandi prespart G pl n
hnjóðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hnauð
2 hnauzt
3 hnauð
pret indic&middle
sg
1 hnauðumk
2 hnauðzk
3 hnauðsk
pl
1 hnuðum
2 hnuðuð
3 hnuðu
pret subj
sg
1 hnyða
2 hnyðir
3 hnyði
pl
1 hnyðim
2 hnyðið
3 hnyði
pl
1 hnuðumk
2 hnuðuzk
3 hnuðusk
pret subj&middle
sg
1 hnyðumk
2 hnyðisk
3 hnyðisk
pl
1 hnyðimk
2 hnyðizk
3 hnyðisk
hnoðinn pp m
hnoðin pp f
hnoðit pp n
hnoðizk pp n&middle 
hrjóða: strongII, “empty”
pres indic
sg
1 hrjœð
2 hrjœðr
3 hrjœðr
pl
1 hrjóðum
2 hrjóðið
3 hrjóða
pres subj
sg
1 hrjóða
2 hrjóðir
3 hrjóði
pl
1 hrjóðim
2 hrjóðið
3 hrjóði
hrjóð 2sg imper
hrjóðum 1pl imper
hrjóðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hrjóðumk
2 hrjœðsk
3 hrjœðsk
pl
1 hrjóðumk
2 hrjóðizk
3 hrjóðask
pres subj&middle
sg
1 hrjóðumk
2 hrjóðisk
3 hrjóðisk
pl
1 hrjóðimk
2 hrjóðizk
3 hrjóðisk
hrjóðsk 2sg imper middle
hrjóðumk 1pl imper middle
hrjóðizk 1pl imper middle
hrjóðandisk prespart middle
hrjóðandi prespart N sg m
hrjóðanda prespart A sg m
hrjóðanda prespart G sg m
hrjóðanda prespart D sg m
hrjóðandi prespart N sg f
hrjóðandi prespart A sg f
hrjóðandi prespart G sg f
hrjóðandi prespart D sg f
hrjóðanda prespart N sg n
hrjóðanda prespart A sg n
hrjóðanda prespart G sg n
hrjóðanda prespart D sg n
hrjóðandi prespart N pl m
hrjóðandi prespart A pl m
hrjóðandi prespart G pl m
hrjóðundum prespart D pl m
hrjóðandi prespart N pl f
hrjóðandi prespart A pl f
hrjóðandi prespart G pl f
hrjóðundum prespart D pl f
hrjóðandi prespart N pl n
hrjóðandi prespart A pl n
hrjóðandi prespart G pl n
hrjóðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hrauð
2 hrauzt
3 hrauð
pret indic&middle
sg
1 hrauðumk
2 hrauðzk
3 hrauðsk
pl
1 hruðum
2 hruðuð
3 hruðu
pret subj
sg
1 hryða
2 hryðir
3 hryði
pl
1 hryðim
2 hryðið
3 hryði
pl
1 hruðumk
2 hruðuzk
3 hruðusk
pret subj&middle
sg
1 hryðumk
2 hryðisk
3 hryðisk
pl
1 hryðimk
2 hryðizk
3 hryðisk
hroðinn pp m
hroðin pp f
hroðit pp n
hroðizk pp n&middle 
hrjóta: strongII, “spring out”
pres indic
sg
1 hrjœt
2 hrjœtr
3 hrjœtr
pl
1 hrjótum
2 hrjótið
3 hrjóta
pres subj
sg
1 hrjóta
2 hrjótir
3 hrjóti
pl
1 hrjótim
2 hrjótið
3 hrjóti
hrjót 2sg imper
hrjótum 1pl imper
hrjótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hrjótumk
2 hrjœtsk
3 hrjœtsk
pl
1 hrjótumk
2 hrjótizk
3 hrjótask
pres subj&middle
sg
1 hrjótumk
2 hrjótisk
3 hrjótisk
pl
1 hrjótimk
2 hrjótizk
3 hrjótisk
hrjótsk 2sg imper middle
hrjótumk 1pl imper middle
hrjótizk 1pl imper middle
hrjótandisk prespart middle
hrjótandi prespart N sg m
hrjótanda prespart A sg m
hrjótanda prespart G sg m
hrjótanda prespart D sg m
hrjótandi prespart N sg f
hrjótandi prespart A sg f
hrjótandi prespart G sg f
hrjótandi prespart D sg f
hrjótanda prespart N sg n
hrjótanda prespart A sg n
hrjótanda prespart G sg n
hrjótanda prespart D sg n
hrjótandi prespart N pl m
hrjótandi prespart A pl m
hrjótandi prespart G pl m
hrjótundum prespart D pl m
hrjótandi prespart N pl f
hrjótandi prespart A pl f
hrjótandi prespart G pl f
hrjótundum prespart D pl f
hrjótandi prespart N pl n
hrjótandi prespart A pl n
hrjótandi prespart G pl n
hrjótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hraut
2 hrauzt
3 hraut
pret indic&middle
sg
1 hrautumk
2 hrautzk
3 hrautsk
pl
1 hrutum
2 hrutuð
3 hrutu
pret subj
sg
1 hryta
2 hrytir
3 hryti
pl
1 hrytim
2 hrytið
3 hryti
pl
1 hrutumk
2 hrutuzk
3 hrutusk
pret subj&middle
sg
1 hrytumk
2 hrytisk
3 hrytisk
pl
1 hrytimk
2 hrytizk
3 hrytisk
hrotinn pp m
hrotin pp f
hrotit pp n
hrotizk pp n&middle 
hrjóta: strongII, “snore, rumble”
pres indic
sg
1 hrjœt
2 hrjœtr
3 hrjœtr
pl
1 hrjótum
2 hrjótið
3 hrjóta
pres subj
sg
1 hrjóta
2 hrjótir
3 hrjóti
pl
1 hrjótim
2 hrjótið
3 hrjóti
hrjót 2sg imper
hrjótum 1pl imper
hrjótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hrjótumk
2 hrjœtsk
3 hrjœtsk
pl
1 hrjótumk
2 hrjótizk
3 hrjótask
pres subj&middle
sg
1 hrjótumk
2 hrjótisk
3 hrjótisk
pl
1 hrjótimk
2 hrjótizk
3 hrjótisk
hrjótsk 2sg imper middle
hrjótumk 1pl imper middle
hrjótizk 1pl imper middle
hrjótandisk prespart middle
hrjótandi prespart N sg m
hrjótanda prespart A sg m
hrjótanda prespart G sg m
hrjótanda prespart D sg m
hrjótandi prespart N sg f
hrjótandi prespart A sg f
hrjótandi prespart G sg f
hrjótandi prespart D sg f
hrjótanda prespart N sg n
hrjótanda prespart A sg n
hrjótanda prespart G sg n
hrjótanda prespart D sg n
hrjótandi prespart N pl m
hrjótandi prespart A pl m
hrjótandi prespart G pl m
hrjótundum prespart D pl m
hrjótandi prespart N pl f
hrjótandi prespart A pl f
hrjótandi prespart G pl f
hrjótundum prespart D pl f
hrjótandi prespart N pl n
hrjótandi prespart A pl n
hrjótandi prespart G pl n
hrjótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hraut
2 hrauzt
3 hraut
pret indic&middle
sg
1 hrautumk
2 hrautzk
3 hrautsk
pl
1 hrutum
2 hrutuð
3 hrutu
pret subj
sg
1 hryta
2 hrytir
3 hryti
pl
1 hrytim
2 hrytið
3 hryti
pl
1 hrutumk
2 hrutuzk
3 hrutusk
pret subj&middle
sg
1 hrytumk
2 hrytisk
3 hrytisk
pl
1 hrytimk
2 hrytizk
3 hrytisk
hrotinn pp m
hrotin pp f
hrotit pp n
hrotizk pp n&middle 
ljósta: strongII, “strike”
pres indic
sg
1 ljœst
2 ljœstr
3 ljœstr
pl
1 ljóstum
2 ljóstið
3 ljósta
pres subj
sg
1 ljósta
2 ljóstir
3 ljósti
pl
1 ljóstim
2 ljóstið
3 ljósti
ljóst 2sg imper
ljóstum 1pl imper
ljóstið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 ljóstumk
2 ljœstsk
3 ljœstsk
pl
1 ljóstumk
2 ljóstizk
3 ljóstask
pres subj&middle
sg
1 ljóstumk
2 ljóstisk
3 ljóstisk
pl
1 ljóstimk
2 ljóstizk
3 ljóstisk
ljóstsk 2sg imper middle
ljóstumk 1pl imper middle
ljóstizk 1pl imper middle
ljóstandisk prespart middle
ljóstandi prespart N sg m
ljóstanda prespart A sg m
ljóstanda prespart G sg m
ljóstanda prespart D sg m
ljóstandi prespart N sg f
ljóstandi prespart A sg f
ljóstandi prespart G sg f
ljóstandi prespart D sg f
ljóstanda prespart N sg n
ljóstanda prespart A sg n
ljóstanda prespart G sg n
ljóstanda prespart D sg n
ljóstandi prespart N pl m
ljóstandi prespart A pl m
ljóstandi prespart G pl m
ljóstundum prespart D pl m
ljóstandi prespart N pl f
ljóstandi prespart A pl f
ljóstandi prespart G pl f
ljóstundum prespart D pl f
ljóstandi prespart N pl n
ljóstandi prespart A pl n
ljóstandi prespart G pl n
ljóstundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 laust
2 lauszt
3 laust
pret indic&middle
sg
1 laustumk
2 laustzk
3 laustsk
pl
1 lustum
2 lustuð
3 lustu
pret subj
sg
1 lysta
2 lystir
3 lysti
pl
1 lystim
2 lystið
3 lysti
pl
1 lustumk
2 lustuzk
3 lustusk
pret subj&middle
sg
1 lystumk
2 lystisk
3 lystisk
pl
1 lystimk
2 lystizk
3 lystisk
lostinn pp m
lostin pp f
lostit pp n
lostizk pp n&middle 
njóta: strongII, “enjoy, use”
pres indic
sg
1 njœt
2 njœtr
3 njœtr
pl
1 njótum
2 njótið
3 njóta
pres subj
sg
1 njóta
2 njótir
3 njóti
pl
1 njótim
2 njótið
3 njóti
njót 2sg imper
njótum 1pl imper
njótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 njótumk
2 njœtsk
3 njœtsk
pl
1 njótumk
2 njótizk
3 njótask
pres subj&middle
sg
1 njótumk
2 njótisk
3 njótisk
pl
1 njótimk
2 njótizk
3 njótisk
njótsk 2sg imper middle
njótumk 1pl imper middle
njótizk 1pl imper middle
njótandisk prespart middle
njótandi prespart N sg m
njótanda prespart A sg m
njótanda prespart G sg m
njótanda prespart D sg m
njótandi prespart N sg f
njótandi prespart A sg f
njótandi prespart G sg f
njótandi prespart D sg f
njótanda prespart N sg n
njótanda prespart A sg n
njótanda prespart G sg n
njótanda prespart D sg n
njótandi prespart N pl m
njótandi prespart A pl m
njótandi prespart G pl m
njótundum prespart D pl m
njótandi prespart N pl f
njótandi prespart A pl f
njótandi prespart G pl f
njótundum prespart D pl f
njótandi prespart N pl n
njótandi prespart A pl n
njótandi prespart G pl n
njótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 naut
2 nauzt
3 naut
pret indic&middle
sg
1 nautumk
2 nautzk
3 nautsk
pl
1 nutum
2 nutuð
3 nutu
pret subj
sg
1 nyta
2 nytir
3 nyti
pl
1 nytim
2 nytið
3 nyti
pl
1 nutumk
2 nutuzk
3 nutusk
pret subj&middle
sg
1 nytumk
2 nytisk
3 nytisk
pl
1 nytimk
2 nytizk
3 nytisk
notinn pp m
notin pp f
notit pp n
notizk pp n&middle 
rjóða: strongII, “redden”
pres indic
sg
1 rjœð
2 rjœðr
3 rjœðr
pl
1 rjóðum
2 rjóðið
3 rjóða
pres subj
sg
1 rjóða
2 rjóðir
3 rjóði
pl
1 rjóðim
2 rjóðið
3 rjóði
rjóð 2sg imper
rjóðum 1pl imper
rjóðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 rjóðumk
2 rjœðsk
3 rjœðsk
pl
1 rjóðumk
2 rjóðizk
3 rjóðask
pres subj&middle
sg
1 rjóðumk
2 rjóðisk
3 rjóðisk
pl
1 rjóðimk
2 rjóðizk
3 rjóðisk
rjóðsk 2sg imper middle
rjóðumk 1pl imper middle
rjóðizk 1pl imper middle
rjóðandisk prespart middle
rjóðandi prespart N sg m
rjóðanda prespart A sg m
rjóðanda prespart G sg m
rjóðanda prespart D sg m
rjóðandi prespart N sg f
rjóðandi prespart A sg f
rjóðandi prespart G sg f
rjóðandi prespart D sg f
rjóðanda prespart N sg n
rjóðanda prespart A sg n
rjóðanda prespart G sg n
rjóðanda prespart D sg n
rjóðandi prespart N pl m
rjóðandi prespart A pl m
rjóðandi prespart G pl m
rjóðundum prespart D pl m
rjóðandi prespart N pl f
rjóðandi prespart A pl f
rjóðandi prespart G pl f
rjóðundum prespart D pl f
rjóðandi prespart N pl n
rjóðandi prespart A pl n
rjóðandi prespart G pl n
rjóðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 rauð
2 rauzt
3 rauð
pret indic&middle
sg
1 rauðumk
2 rauðzk
3 rauðsk
pl
1 ruðum
2 ruðuð
3 ruðu
pret subj
sg
1 ryða
2 ryðir
3 ryði
pl
1 ryðim
2 ryðið
3 ryði
pl
1 ruðumk
2 ruðuzk
3 ruðusk
pret subj&middle
sg
1 ryðumk
2 ryðisk
3 ryðisk
pl
1 ryðimk
2 ryðizk
3 ryðisk
roðinn pp m
roðin pp f
roðit pp n
roðizk pp n&middle 
sjóða: strongII, “shoot”
pres indic
sg
1 sjœð
2 sjœðr
3 sjœðr
pl
1 sjóðum
2 sjóðið
3 sjóða
pres subj
sg
1 sjóða
2 sjóðir
3 sjóði
pl
1 sjóðim
2 sjóðið
3 sjóði
sjóð 2sg imper
sjóðum 1pl imper
sjóðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sjóðumk
2 sjœðsk
3 sjœðsk
pl
1 sjóðumk
2 sjóðizk
3 sjóðask
pres subj&middle
sg
1 sjóðumk
2 sjóðisk
3 sjóðisk
pl
1 sjóðimk
2 sjóðizk
3 sjóðisk
sjóðsk 2sg imper middle
sjóðumk 1pl imper middle
sjóðizk 1pl imper middle
sjóðandisk prespart middle
sjóðandi prespart N sg m
sjóðanda prespart A sg m
sjóðanda prespart G sg m
sjóðanda prespart D sg m
sjóðandi prespart N sg f
sjóðandi prespart A sg f
sjóðandi prespart G sg f
sjóðandi prespart D sg f
sjóðanda prespart N sg n
sjóðanda prespart A sg n
sjóðanda prespart G sg n
sjóðanda prespart D sg n
sjóðandi prespart N pl m
sjóðandi prespart A pl m
sjóðandi prespart G pl m
sjóðundum prespart D pl m
sjóðandi prespart N pl f
sjóðandi prespart A pl f
sjóðandi prespart G pl f
sjóðundum prespart D pl f
sjóðandi prespart N pl n
sjóðandi prespart A pl n
sjóðandi prespart G pl n
sjóðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sauð
2 sauzt
3 sauð
pret indic&middle
sg
1 sauðumk
2 sauðzk
3 sauðsk
pl
1 suðum
2 suðuð
3 suðu
pret subj
sg
1 syða
2 syðir
3 syði
pl
1 syðim
2 syðið
3 syði
pl
1 suðumk
2 suðuzk
3 suðusk
pret subj&middle
sg
1 syðumk
2 syðisk
3 syðisk
pl
1 syðimk
2 syðizk
3 syðisk
soðinn pp m
soðin pp f
soðit pp n
soðizk pp n&middle
pres indic
sg
1 skjœt
2 skjœtr
3 skjœtr
pl
1 skjótum
2 skjótið
3 skjóta
pres subj
sg
1 skjóta
2 skjótir
3 skjóti
pl
1 skjótim
2 skjótið
3 skjóti
skjót 2sg imper
skjótum 1pl imper
skjótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skjótumk
2 skjœtsk
3 skjœtsk
pl
1 skjótumk
2 skjótizk
3 skjótask
pres subj&middle
sg
1 skjótumk
2 skjótisk
3 skjótisk
pl
1 skjótimk
2 skjótizk
3 skjótisk
skjótsk 2sg imper middle
skjótumk 1pl imper middle
skjótizk 1pl imper middle
skjótandisk prespart middle
skjótandi prespart N sg m
skjótanda prespart A sg m
skjótanda prespart G sg m
skjótanda prespart D sg m
skjótandi prespart N sg f
skjótandi prespart A sg f
skjótandi prespart G sg f
skjótandi prespart D sg f
skjótanda prespart N sg n
skjótanda prespart A sg n
skjótanda prespart G sg n
skjótanda prespart D sg n
skjótandi prespart N pl m
skjótandi prespart A pl m
skjótandi prespart G pl m
skjótundum prespart D pl m
skjótandi prespart N pl f
skjótandi prespart A pl f
skjótandi prespart G pl f
skjótundum prespart D pl f
skjótandi prespart N pl n
skjótandi prespart A pl n
skjótandi prespart G pl n
skjótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skaut
2 skauzt
3 skaut
pret indic&middle
sg
1 skautumk
2 skautzk
3 skautsk
pl
1 skutum
2 skutuð
3 skutu
pret subj
sg
1 skyta
2 skytir
3 skyti
pl
1 skytim
2 skytið
3 skyti
pl
1 skutumk
2 skutuzk
3 skutusk
pret subj&middle
sg
1 skytumk
2 skytisk
3 skytisk
pl
1 skytimk
2 skytizk
3 skytisk
skotinn pp m
skotin pp f
skotit pp n
skotizk pp n&middle 
þjóta: strongII, “resound, rush”
pres indic
sg
1 þjœt
2 þjœtr
3 þjœtr
pl
1 þjótum
2 þjótið
3 þjóta
pres subj
sg
1 þjóta
2 þjótir
3 þjóti
pl
1 þjótim
2 þjótið
3 þjóti
þjót 2sg imper
þjótum 1pl imper
þjótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 þjótumk
2 þjœtsk
3 þjœtsk
pl
1 þjótumk
2 þjótizk
3 þjótask
pres subj&middle
sg
1 þjótumk
2 þjótisk
3 þjótisk
pl
1 þjótimk
2 þjótizk
3 þjótisk
þjótsk 2sg imper middle
þjótumk 1pl imper middle
þjótizk 1pl imper middle
þjótandisk prespart middle
þjótandi prespart N sg m
þjótanda prespart A sg m
þjótanda prespart G sg m
þjótanda prespart D sg m
þjótandi prespart N sg f
þjótandi prespart A sg f
þjótandi prespart G sg f
þjótandi prespart D sg f
þjótanda prespart N sg n
þjótanda prespart A sg n
þjótanda prespart G sg n
þjótanda prespart D sg n
þjótandi prespart N pl m
þjótandi prespart A pl m
þjótandi prespart G pl m
þjótundum prespart D pl m
þjótandi prespart N pl f
þjótandi prespart A pl f
þjótandi prespart G pl f
þjótundum prespart D pl f
þjótandi prespart N pl n
þjótandi prespart A pl n
þjótandi prespart G pl n
þjótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 þaut
2 þauzt
3 þaut
pret indic&middle
sg
1 þautumk
2 þautzk
3 þautsk
pl
1 þutum
2 þutuð
3 þutu
pret subj
sg
1 þyta
2 þytir
3 þyti
pl
1 þytim
2 þytið
3 þyti
pl
1 þutumk
2 þutuzk
3 þutusk
pret subj&middle
sg
1 þytumk
2 þytisk
3 þytisk
pl
1 þytimk
2 þytizk
3 þytisk
þotinn pp m
þotin pp f
þotit pp n
þotizk pp n&middle 
þrjóta: strongII, “cease, fail”
pres indic
sg
1 þrjœt
2 þrjœtr
3 þrjœtr
pl
1 þrjótum
2 þrjótið
3 þrjóta
pres subj
sg
1 þrjóta
2 þrjótir
3 þrjóti
pl
1 þrjótim
2 þrjótið
3 þrjóti
þrjót 2sg imper
þrjótum 1pl imper
þrjótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 þrjótumk
2 þrjœtsk
3 þrjœtsk
pl
1 þrjótumk
2 þrjótizk
3 þrjótask
pres subj&middle
sg
1 þrjótumk
2 þrjótisk
3 þrjótisk
pl
1 þrjótimk
2 þrjótizk
3 þrjótisk
þrjótsk 2sg imper middle
þrjótumk 1pl imper middle
þrjótizk 1pl imper middle
þrjótandisk prespart middle
þrjótandi prespart N sg m
þrjótanda prespart A sg m
þrjótanda prespart G sg m
þrjótanda prespart D sg m
þrjótandi prespart N sg f
þrjótandi prespart A sg f
þrjótandi prespart G sg f
þrjótandi prespart D sg f
þrjótanda prespart N sg n
þrjótanda prespart A sg n
þrjótanda prespart G sg n
þrjótanda prespart D sg n
þrjótandi prespart N pl m
þrjótandi prespart A pl m
þrjótandi prespart G pl m
þrjótundum prespart D pl m
þrjótandi prespart N pl f
þrjótandi prespart A pl f
þrjótandi prespart G pl f
þrjótundum prespart D pl f
þrjótandi prespart N pl n
þrjótandi prespart A pl n
þrjótandi prespart G pl n
þrjótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 þraut
2 þrauzt
3 þraut
pret indic&middle
sg
1 þrautumk
2 þrautzk
3 þrautsk
pl
1 þrutum
2 þrutuð
3 þrutu
pret subj
sg
1 þryta
2 þrytir
3 þryti
pl
1 þrytim
2 þrytið
3 þryti
pl
1 þrutumk
2 þrutuzk
3 þrutusk
pret subj&middle
sg
1 þrytumk
2 þrytisk
3 þrytisk
pl
1 þrytimk
2 þrytizk
3 þrytisk
þrotinn pp m
þrotin pp f
þrotit pp n
þrotizk pp n&middle 
fljúga: strongII, “fly”
pres indic
sg
1 flýg
2 flýgr
3 flýgr
pl
1 fljúgum
2 fljúgið
3 fljúga
pres subj
sg
1 fljúga
2 fljúgir
3 fljúgi
pl
1 fljúgim
2 fljúgið
3 fljúgi
fljúg 2sg imper
fljúgum 1pl imper
fljúgið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fljúgumk
2 flýgsk
3 flýgsk
pl
1 fljúgumk
2 fljúgizk
3 fljúgask
pres subj&middle
sg
1 fljúgumk
2 fljúgisk
3 fljúgisk
pl
1 fljúgimk
2 fljúgizk
3 fljúgisk
fljúgsk 2sg imper middle
fljúgumk 1pl imper middle
fljúgizk 1pl imper middle
fljúgandisk prespart middle
fljúgandi prespart N sg m
fljúganda prespart A sg m
fljúganda prespart G sg m
fljúganda prespart D sg m
fljúgandi prespart N sg f
fljúgandi prespart A sg f
fljúgandi prespart G sg f
fljúgandi prespart D sg f
fljúganda prespart N sg n
fljúganda prespart A sg n
fljúganda prespart G sg n
fljúganda prespart D sg n
fljúgandi prespart N pl m
fljúgandi prespart A pl m
fljúgandi prespart G pl m
fljúgundum prespart D pl m
fljúgandi prespart N pl f
fljúgandi prespart A pl f
fljúgandi prespart G pl f
fljúgundum prespart D pl f
fljúgandi prespart N pl n
fljúgandi prespart A pl n
fljúgandi prespart G pl n
fljúgundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fló
2 flót
3 fló
pret indic&middle
sg
1 flóumk
2 flózk
3 flósk
pl
1 flugum
2 fluguð
3 flugu
pret subj
sg
1 flyga
2 flygir
3 flygi
pl
1 flygim
2 flygið
3 flygi
pl
1 flugumk
2 fluguzk
3 flugusk
pret subj&middle
sg
1 flygumk
2 flygisk
3 flygisk
pl
1 flygimk
2 flygizk
3 flygisk
floginn pp m
flogin pp f
flogit pp n
flogizk pp n&middle 
ljúga: strongII, “tell a lie”
pres indic
sg
1 lýg
2 lýgr
3 lýgr
pl
1 ljúgum
2 ljúgið
3 ljúga
pres subj
sg
1 ljúga
2 ljúgir
3 ljúgi
pl
1 ljúgim
2 ljúgið
3 ljúgi
ljúg 2sg imper
ljúgum 1pl imper
ljúgið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 ljúgumk
2 lýgsk
3 lýgsk
pl
1 ljúgumk
2 ljúgizk
3 ljúgask
pres subj&middle
sg
1 ljúgumk
2 ljúgisk
3 ljúgisk
pl
1 ljúgimk
2 ljúgizk
3 ljúgisk
ljúgsk 2sg imper middle
ljúgumk 1pl imper middle
ljúgizk 1pl imper middle
ljúgandisk prespart middle
ljúgandi prespart N sg m
ljúganda prespart A sg m
ljúganda prespart G sg m
ljúganda prespart D sg m
ljúgandi prespart N sg f
ljúgandi prespart A sg f
ljúgandi prespart G sg f
ljúgandi prespart D sg f
ljúganda prespart N sg n
ljúganda prespart A sg n
ljúganda prespart G sg n
ljúganda prespart D sg n
ljúgandi prespart N pl m
ljúgandi prespart A pl m
ljúgandi prespart G pl m
ljúgundum prespart D pl m
ljúgandi prespart N pl f
ljúgandi prespart A pl f
ljúgandi prespart G pl f
ljúgundum prespart D pl f
ljúgandi prespart N pl n
ljúgandi prespart A pl n
ljúgandi prespart G pl n
ljúgundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 lók
2 lógt
3 lók
pret indic&middle
sg
1 lógumk
2 lógzk
3 lógsk
pl
1 lugum
2 luguð
3 lugu
pret subj
sg
1 lyga
2 lygir
3 lygi
pl
1 lygim
2 lygið
3 lygi
pl
1 lugumk
2 luguzk
3 lugusk
pret subj&middle
sg
1 lygumk
2 lygisk
3 lygisk
pl
1 lygimk
2 lygizk
3 lygisk
loginn pp m
login pp f
logit pp n
logizk pp n&middle 
smjúga: strongII, “crawl through”
pres indic
sg
1 smýg
2 smýgr
3 smýgr
pl
1 smjúgum
2 smjúgið
3 smjúga
pres subj
sg
1 smjúga
2 smjúgir
3 smjúgi
pl
1 smjúgim
2 smjúgið
3 smjúgi
smjúg 2sg imper
smjúgum 1pl imper
smjúgið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 smjúgumk
2 smýgsk
3 smýgsk
pl
1 smjúgumk
2 smjúgizk
3 smjúgask
pres subj&middle
sg
1 smjúgumk
2 smjúgisk
3 smjúgisk
pl
1 smjúgimk
2 smjúgizk
3 smjúgisk
smjúgsk 2sg imper middle
smjúgumk 1pl imper middle
smjúgizk 1pl imper middle
smjúgandisk prespart middle
smjúgandi prespart N sg m
smjúganda prespart A sg m
smjúganda prespart G sg m
smjúganda prespart D sg m
smjúgandi prespart N sg f
smjúgandi prespart A sg f
smjúgandi prespart G sg f
smjúgandi prespart D sg f
smjúganda prespart N sg n
smjúganda prespart A sg n
smjúganda prespart G sg n
smjúganda prespart D sg n
smjúgandi prespart N pl m
smjúgandi prespart A pl m
smjúgandi prespart G pl m
smjúgundum prespart D pl m
smjúgandi prespart N pl f
smjúgandi prespart A pl f
smjúgandi prespart G pl f
smjúgundum prespart D pl f
smjúgandi prespart N pl n
smjúgandi prespart A pl n
smjúgandi prespart G pl n
smjúgundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 smók
2 smógt
3 smók
pret indic&middle
sg
1 smógumk
2 smógzk
3 smógsk
pl
1 smugum
2 smuguð
3 smugu
pret subj
sg
1 smyga
2 smygir
3 smygi
pl
1 smygim
2 smygið
3 smygi
pl
1 smugumk
2 smuguzk
3 smugusk
pret subj&middle
sg
1 smygumk
2 smygisk
3 smygisk
pl
1 smygimk
2 smygizk
3 smygisk
smoginn pp m
smogin pp f
smogit pp n
smogizk pp n&middle 
kjósa: strongII, “choose”
pres indic
sg
1 kjœs
2 kjœss
3 kjœss
pl
1 kjósum
2 kjósið
3 kjósa
pres subj
sg
1 kjósa
2 kjósir
3 kjósi
pl
1 kjósim
2 kjósið
3 kjósi
kjós 2sg imper
kjósum 1pl imper
kjósið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 kjósumk
2 kjœssk
3 kjœssk
pl
1 kjósumk
2 kjósizk
3 kjósask
pres subj&middle
sg
1 kjósumk
2 kjósisk
3 kjósisk
pl
1 kjósimk
2 kjósizk
3 kjósisk
kjóssk 2sg imper middle
kjósumk 1pl imper middle
kjósizk 1pl imper middle
kjósandisk prespart middle
kjósandi prespart N sg m
kjósanda prespart A sg m
kjósanda prespart G sg m
kjósanda prespart D sg m
kjósandi prespart N sg f
kjósandi prespart A sg f
kjósandi prespart G sg f
kjósandi prespart D sg f
kjósanda prespart N sg n
kjósanda prespart A sg n
kjósanda prespart G sg n
kjósanda prespart D sg n
kjósandi prespart N pl m
kjósandi prespart A pl m
kjósandi prespart G pl m
kjósundum prespart D pl m
kjósandi prespart N pl f
kjósandi prespart A pl f
kjósandi prespart G pl f
kjósundum prespart D pl f
kjósandi prespart N pl n
kjósandi prespart A pl n
kjósandi prespart G pl n
kjósundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 kaus
2 kaust
3 kaus
pret indic&middle
sg
1 kausumk
2 kauszk
3 kaussk
pl
1 kurum
2 kuruð
3 kuru
pret subj
sg
1 kyra
2 kyrir
3 kyri
pl
1 kyrim
2 kyrið
3 kyri
pl
1 kurumk
2 kuruzk
3 kurusk
pret subj&middle
sg
1 kyrumk
2 kyrisk
3 kyrisk
pl
1 kyrimk
2 kyrizk
3 kyrisk
korinn pp m
korin pp f
korit pp n
korizk pp n&middle 
hnjósa: strongII, “sneeze”
pres indic
sg
1 hnjœs
2 hnjœss
3 hnjœss
pl
1 hnjósum
2 hnjósið
3 hnjósa
pres subj
sg
1 hnjósa
2 hnjósir
3 hnjósi
pl
1 hnjósim
2 hnjósið
3 hnjósi
hnjós 2sg imper
hnjósum 1pl imper
hnjósið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hnjósumk
2 hnjœssk
3 hnjœssk
pl
1 hnjósumk
2 hnjósizk
3 hnjósask
pres subj&middle
sg
1 hnjósumk
2 hnjósisk
3 hnjósisk
pl
1 hnjósimk
2 hnjósizk
3 hnjósisk
hnjóssk 2sg imper middle
hnjósumk 1pl imper middle
hnjósizk 1pl imper middle
hnjósandisk prespart middle
hnjósandi prespart N sg m
hnjósanda prespart A sg m
hnjósanda prespart G sg m
hnjósanda prespart D sg m
hnjósandi prespart N sg f
hnjósandi prespart A sg f
hnjósandi prespart G sg f
hnjósandi prespart D sg f
hnjósanda prespart N sg n
hnjósanda prespart A sg n
hnjósanda prespart G sg n
hnjósanda prespart D sg n
hnjósandi prespart N pl m
hnjósandi prespart A pl m
hnjósandi prespart G pl m
hnjósundum prespart D pl m
hnjósandi prespart N pl f
hnjósandi prespart A pl f
hnjósandi prespart G pl f
hnjósundum prespart D pl f
hnjósandi prespart N pl n
hnjósandi prespart A pl n
hnjósandi prespart G pl n
hnjósundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hnaus
2 hnaust
3 hnaus
pret indic&middle
sg
1 hnausumk
2 hnauszk
3 hnaussk
pl
1 hnurum
2 hnuruð
3 hnuru
pret subj
sg
1 hnyra
2 hnyrir
3 hnyri
pl
1 hnyrim
2 hnyrið
3 hnyri
pl
1 hnurumk
2 hnuruzk
3 hnurusk
pret subj&middle
sg
1 hnyrumk
2 hnyrisk
3 hnyrisk
pl
1 hnyrimk
2 hnyrizk
3 hnyrisk 
frjósa: strongII, “freeze”
pres indic
sg
1 frjœs
2 frjœss
3 frjœss
pl
1 frjósum
2 frjósið
3 frjósa
pres subj
sg
1 frjósa
2 frjósir
3 frjósi
pl
1 frjósim
2 frjósið
3 frjósi
frjós 2sg imper
frjósum 1pl imper
frjósið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 frjósumk
2 frjœssk
3 frjœssk
pl
1 frjósumk
2 frjósizk
3 frjósask
pres subj&middle
sg
1 frjósumk
2 frjósisk
3 frjósisk
pl
1 frjósimk
2 frjósizk
3 frjósisk
frjóssk 2sg imper middle
frjósumk 1pl imper middle
frjósizk 1pl imper middle
frjósandisk prespart middle
frjósandi prespart N sg m
frjósanda prespart A sg m
frjósanda prespart G sg m
frjósanda prespart D sg m
frjósandi prespart N sg f
frjósandi prespart A sg f
frjósandi prespart G sg f
frjósandi prespart D sg f
frjósanda prespart N sg n
frjósanda prespart A sg n
frjósanda prespart G sg n
frjósanda prespart D sg n
frjósandi prespart N pl m
frjósandi prespart A pl m
frjósandi prespart G pl m
frjósundum prespart D pl m
frjósandi prespart N pl f
frjósandi prespart A pl f
frjósandi prespart G pl f
frjósundum prespart D pl f
frjósandi prespart N pl n
frjósandi prespart A pl n
frjósandi prespart G pl n
frjósundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fraus
2 fraust
3 fraus
pret indic&middle
sg
1 frausumk
2 frauszk
3 fraussk
pl
1 frørum
2 frøruð
3 frøru
pret subj
sg
1 frøra
2 frørir
3 frøri
pl
1 frørim
2 frørið
3 frøri
pl
1 frørumk
2 frøruzk
3 frørusk
pret subj&middle
sg
1 frørumk
2 frørisk
3 frørisk
pl
1 frørimk
2 frørizk
3 frørisk
frørinn pp m
frørin pp f
frørit pp n
frørizk pp n&middle 
lúka: strongII, “finish, end, open/close”
pres indic
sg
1 lýk
2 lýkr
3 lýkr
pl
1 lúkum
2 lúkið
3 lúka
pres subj
sg
1 lúka
2 lúkir
3 lúki
pl
1 lúkim
2 lúkið
3 lúki
lúk 2sg imper
lúkum 1pl imper
lúkið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 lúkumk
2 lýksk
3 lýksk
pl
1 lúkumk
2 lúkizk
3 lúkask
pres subj&middle
sg
1 lúkumk
2 lúkisk
3 lúkisk
pl
1 lúkimk
2 lúkizk
3 lúkisk
lúksk 2sg imper middle
lúkumk 1pl imper middle
lúkizk 1pl imper middle
lúkandisk prespart middle
lúkandi prespart N sg m
lúkanda prespart A sg m
lúkanda prespart G sg m
lúkanda prespart D sg m
lúkandi prespart N sg f
lúkandi prespart A sg f
lúkandi prespart G sg f
lúkandi prespart D sg f
lúkanda prespart N sg n
lúkanda prespart A sg n
lúkanda prespart G sg n
lúkanda prespart D sg n
lúkandi prespart N pl m
lúkandi prespart A pl m
lúkandi prespart G pl m
lúkundum prespart D pl m
lúkandi prespart N pl f
lúkandi prespart A pl f
lúkandi prespart G pl f
lúkundum prespart D pl f
lúkandi prespart N pl n
lúkandi prespart A pl n
lúkandi prespart G pl n
lúkundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 lauk
2 laukt
3 lauk
pret indic&middle
sg
1 laukumk
2 laukzk
3 lauksk
pl
1 lukum
2 lukuð
3 luku
pret subj
sg
1 lyka
2 lykir
3 lyki
pl
1 lykim
2 lykið
3 lyki
pl
1 lukumk
2 lukuzk
3 lukusk
pret subj&middle
sg
1 lykumk
2 lykisk
3 lykisk
pl
1 lykimk
2 lykizk
3 lykisk
lokinn pp m
lokin pp f
lokit pp n
lokizk pp n&middle 
súpa: strongII, “drink”
pres indic
sg
1 sýp
2 sýpr
3 sýpr
pl
1 súpum
2 súpið
3 súpa
pres subj
sg
1 súpa
2 súpir
3 súpi
pl
1 súpim
2 súpið
3 súpi
súp 2sg imper
súpum 1pl imper
súpið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 súpumk
2 sýpsk
3 sýpsk
pl
1 súpumk
2 súpizk
3 súpask
pres subj&middle
sg
1 súpumk
2 súpisk
3 súpisk
pl
1 súpimk
2 súpizk
3 súpisk
súpsk 2sg imper middle
súpumk 1pl imper middle
súpizk 1pl imper middle
súpandisk prespart middle
súpandi prespart N sg m
súpanda prespart A sg m
súpanda prespart G sg m
súpanda prespart D sg m
súpandi prespart N sg f
súpandi prespart A sg f
súpandi prespart G sg f
súpandi prespart D sg f
súpanda prespart N sg n
súpanda prespart A sg n
súpanda prespart G sg n
súpanda prespart D sg n
súpandi prespart N pl m
súpandi prespart A pl m
súpandi prespart G pl m
súpundum prespart D pl m
súpandi prespart N pl f
súpandi prespart A pl f
súpandi prespart G pl f
súpundum prespart D pl f
súpandi prespart N pl n
súpandi prespart A pl n
súpandi prespart G pl n
súpundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 saup
2 saupt
3 saup
pret indic&middle
sg
1 saupumk
2 saupzk
3 saupsk
pl
1 supum
2 supuð
3 supu
pret subj
sg
1 sypa
2 sypir
3 sypi
pl
1 sypim
2 sypið
3 sypi
pl
1 supumk
2 supuzk
3 supusk
pret subj&middle
sg
1 sypumk
2 sypisk
3 sypisk
pl
1 sypimk
2 sypizk
3 sypisk
sopinn pp m
sopin pp f
sopit pp n
sopizk pp n&middle 
dúfa: strongII, “dunk # attested in present only”
pres indic
sg
1 dýf
2 dýfr
3 dýfr
pl
1 dúfum
2 dúfið
3 dúfa
pres subj
sg
1 dúfa
2 dúfir
3 dúfi
pl
1 dúfim
2 dúfið
3 dúfi
dúf 2sg imper
dúfum 1pl imper
dúfið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 dúfumk
2 dýfsk
3 dýfsk
pl
1 dúfumk
2 dúfizk
3 dúfask
pres subj&middle
sg
1 dúfumk
2 dúfisk
3 dúfisk
pl
1 dúfimk
2 dúfizk
3 dúfisk
dúfsk 2sg imper middle
dúfumk 1pl imper middle
dúfizk 1pl imper middle
dúfandisk prespart middle
dúfandi prespart N sg m
dúfanda prespart A sg m
dúfanda prespart G sg m
dúfanda prespart D sg m
dúfandi prespart N sg f
dúfandi prespart A sg f
dúfandi prespart G sg f
dúfandi prespart D sg f
dúfanda prespart N sg n
dúfanda prespart A sg n
dúfanda prespart G sg n
dúfanda prespart D sg n
dúfandi prespart N pl m
dúfandi prespart A pl m
dúfandi prespart G pl m
dúfundum prespart D pl m
dúfandi prespart N pl f
dúfandi prespart A pl f
dúfandi prespart G pl f
dúfundum prespart D pl f
dúfandi prespart N pl n
dúfandi prespart A pl n
dúfandi prespart G pl n
dúfundum prespart D pl n 
stúpa: strongII, “tower over # attested in present only”
pres indic
sg
1 stýp
2 stýpr
3 stýpr
pl
1 stúpum
2 stúpið
3 stúpa
pres subj
sg
1 stúpa
2 stúpir
3 stúpi
pl
1 stúpim
2 stúpið
3 stúpi
stúp 2sg imper
stúpum 1pl imper
stúpið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 stúpumk
2 stýpsk
3 stýpsk
pl
1 stúpumk
2 stúpizk
3 stúpask
pres subj&middle
sg
1 stúpumk
2 stúpisk
3 stúpisk
pl
1 stúpimk
2 stúpizk
3 stúpisk
stúpsk 2sg imper middle
stúpumk 1pl imper middle
stúpizk 1pl imper middle
stúpandisk prespart middle
stúpandi prespart N sg m
stúpanda prespart A sg m
stúpanda prespart G sg m
stúpanda prespart D sg m
stúpandi prespart N sg f
stúpandi prespart A sg f
stúpandi prespart G sg f
stúpandi prespart D sg f
stúpanda prespart N sg n
stúpanda prespart A sg n
stúpanda prespart G sg n
stúpanda prespart D sg n
stúpandi prespart N pl m
stúpandi prespart A pl m
stúpandi prespart G pl m
stúpundum prespart D pl m
stúpandi prespart N pl f
stúpandi prespart A pl f
stúpandi prespart G pl f
stúpundum prespart D pl f
stúpandi prespart N pl n
stúpandi prespart A pl n
stúpandi prespart G pl n
stúpundum prespart D pl n 
lúta: strongII, “bow”
pres indic
sg
1 lýt
2 lýtr
3 lýtr
pl
1 lútum
2 lútið
3 lúta
pres subj
sg
1 lúta
2 lútir
3 lúti
pl
1 lútim
2 lútið
3 lúti
lút 2sg imper
lútum 1pl imper
lútið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 lútumk
2 lýtsk
3 lýtsk
pl
1 lútumk
2 lútizk
3 lútask
pres subj&middle
sg
1 lútumk
2 lútisk
3 lútisk
pl
1 lútimk
2 lútizk
3 lútisk
lútsk 2sg imper middle
lútumk 1pl imper middle
lútizk 1pl imper middle
lútandisk prespart middle
lútandi prespart N sg m
lútanda prespart A sg m
lútanda prespart G sg m
lútanda prespart D sg m
lútandi prespart N sg f
lútandi prespart A sg f
lútandi prespart G sg f
lútandi prespart D sg f
lútanda prespart N sg n
lútanda prespart A sg n
lútanda prespart G sg n
lútanda prespart D sg n
lútandi prespart N pl m
lútandi prespart A pl m
lútandi prespart G pl m
lútundum prespart D pl m
lútandi prespart N pl f
lútandi prespart A pl f
lútandi prespart G pl f
lútundum prespart D pl f
lútandi prespart N pl n
lútandi prespart A pl n
lútandi prespart G pl n
lútundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 laut
2 lauzt
3 laut
pret indic&middle
sg
1 lautumk
2 lautzk
3 lautsk
pl
1 lutum
2 lutuð
3 lutu
pret subj
sg
1 lyta
2 lytir
3 lyti
pl
1 lytim
2 lytið
3 lyti
pl
1 lutumk
2 lutuzk
3 lutusk
pret subj&middle
sg
1 lytumk
2 lytisk
3 lytisk
pl
1 lytimk
2 lytizk
3 lytisk
lotinn pp m
lotin pp f
lotit pp n
lotizk pp n&middle 
súga: strongII, “suck”
pres indic
sg
1 sýg
2 sýgr
3 sýgr
pl
1 súgum
2 súgið
3 súga
pres subj
sg
1 súga
2 súgir
3 súgi
pl
1 súgim
2 súgið
3 súgi
súg 2sg imper
súgum 1pl imper
súgið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 súgumk
2 sýgsk
3 sýgsk
pl
1 súgumk
2 súgizk
3 súgask
pres subj&middle
sg
1 súgumk
2 súgisk
3 súgisk
pl
1 súgimk
2 súgizk
3 súgisk
súgsk 2sg imper middle
súgumk 1pl imper middle
súgizk 1pl imper middle
súgandisk prespart middle
súgandi prespart N sg m
súganda prespart A sg m
súganda prespart G sg m
súganda prespart D sg m
súgandi prespart N sg f
súgandi prespart A sg f
súgandi prespart G sg f
súgandi prespart D sg f
súganda prespart N sg n
súganda prespart A sg n
súganda prespart G sg n
súganda prespart D sg n
súgandi prespart N pl m
súgandi prespart A pl m
súgandi prespart G pl m
súgundum prespart D pl m
súgandi prespart N pl f
súgandi prespart A pl f
súgandi prespart G pl f
súgundum prespart D pl f
súgandi prespart N pl n
súgandi prespart A pl n
súgandi prespart G pl n
súgundum prespart D pl n
pret indic
sg
1
2 sót
3
pret indic&middle
sg
1 sóumk
2 sózk
3 sósk
pl
1 sugum
2 suguð
3 sugu
pret subj
sg
1 syga
2 sygir
3 sygi
pl
1 sygim
2 sygið
3 sygi
pl
1 sugumk
2 suguzk
3 sugusk
pret subj&middle
sg
1 sygumk
2 sygisk
3 sygisk
pl
1 sygimk
2 sygizk
3 sygisk
soginn pp m
sogin pp f
sogit pp n
sogizk pp n&middle 
búga: strongII, “bend”
pres indic
sg
1 býg
2 býgr
3 býgr
pl
1 búgum
2 búgið
3 búga
pres subj
sg
1 búga
2 búgir
3 búgi
pl
1 búgim
2 búgið
3 búgi
búg 2sg imper
búgum 1pl imper
búgið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 búgumk
2 býgsk
3 býgsk
pl
1 búgumk
2 búgizk
3 búgask
pres subj&middle
sg
1 búgumk
2 búgisk
3 búgisk
pl
1 búgimk
2 búgizk
3 búgisk
búgsk 2sg imper middle
búgumk 1pl imper middle
búgizk 1pl imper middle
búgandisk prespart middle
búgandi prespart N sg m
búganda prespart A sg m
búganda prespart G sg m
búganda prespart D sg m
búgandi prespart N sg f
búgandi prespart A sg f
búgandi prespart G sg f
búgandi prespart D sg f
búganda prespart N sg n
búganda prespart A sg n
búganda prespart G sg n
búganda prespart D sg n
búgandi prespart N pl m
búgandi prespart A pl m
búgandi prespart G pl m
búgundum prespart D pl m
búgandi prespart N pl f
búgandi prespart A pl f
búgandi prespart G pl f
búgundum prespart D pl f
búgandi prespart N pl n
búgandi prespart A pl n
búgandi prespart G pl n
búgundum prespart D pl n
pl
1 bugum
2 buguð
3 bugu
pret subj
sg
1 byga
2 bygir
3 bygi
pl
1 bygim
2 bygið
3 bygi
pl
1 bugumk
2 buguzk
3 bugusk
pret subj&middle
sg
1 bygumk
2 bygisk
3 bygisk
pl
1 bygimk
2 bygizk
3 bygisk
boginn pp m
bogin pp f
bogit pp n
bogizk pp n&middle 
tyggva: strongII, “chew”
pres indic
sg
1 tyggv
2 tyggvr
3 tyggvr
pl
1 tyggvum
2 tyggvið
3 tyggva
pres subj
sg
1 tyggva
2 tyggvir
3 tyggvi
pl
1 tyggvim
2 tyggvið
3 tyggvi
tyggv 2sg imper
tyggvum 1pl imper
tyggvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 tyggvumk
2 tyggvsk
3 tyggvsk
pl
1 tyggvumk
2 tyggvizk
3 tyggvask
pres subj&middle
sg
1 tyggvumk
2 tyggvisk
3 tyggvisk
pl
1 tyggvimk
2 tyggvizk
3 tyggvisk
tyggvsk 2sg imper middle
tyggvumk 1pl imper middle
tyggvizk 1pl imper middle
tyggvandisk prespart middle
tyggvandi prespart N sg m
tyggvanda prespart A sg m
tyggvanda prespart G sg m
tyggvanda prespart D sg m
tyggvandi prespart N sg f
tyggvandi prespart A sg f
tyggvandi prespart G sg f
tyggvandi prespart D sg f
tyggvanda prespart N sg n
tyggvanda prespart A sg n
tyggvanda prespart G sg n
tyggvanda prespart D sg n
tyggvandi prespart N pl m
tyggvandi prespart A pl m
tyggvandi prespart G pl m
tyggvundum prespart D pl m
tyggvandi prespart N pl f
tyggvandi prespart A pl f
tyggvandi prespart G pl f
tyggvundum prespart D pl f
tyggvandi prespart N pl n
tyggvandi prespart A pl n
tyggvandi prespart G pl n
tyggvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 tǫgk
2 tǫggt
3 tǫgk
pret indic&middle
sg
1 tǫggumk
2 tǫggzk
3 tǫggsk
pl
1 tuggum
2 tugguð
3 tuggu
pret subj
sg
1 tygga
2 tyggir
3 tyggi
pl
1 tyggim
2 tyggið
3 tyggi
pl
1 tuggumk
2 tugguzk
3 tuggusk
pret subj&middle
sg
1 tyggumk
2 tyggisk
3 tyggisk
pl
1 tyggimk
2 tyggizk
3 tyggisk
tuginn pp m
tugin pp f
tugit pp n
tugizk pp n&middle 
hnǫggva: strongII, “stagger, rob”
pres indic
sg
1 hnøggv
2 hnøggvr
3 hnøggvr
pl
1 hnǫggvum
2 hnǫggvið
3 hnǫggva
pres subj
sg
1 hnǫggva
2 hnǫggvir
3 hnǫggvi
pl
1 hnǫggvim
2 hnǫggvið
3 hnǫggvi
hnǫggv 2sg imper
hnǫggvum 1pl imper
hnǫggvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hnǫggvumk
2 hnøggvsk
3 hnøggvsk
pl
1 hnǫggvumk
2 hnǫggvizk
3 hnǫggvask
pres subj&middle
sg
1 hnǫggvumk
2 hnǫggvisk
3 hnǫggvisk
pl
1 hnǫggvimk
2 hnǫggvizk
3 hnǫggvisk
hnǫggvsk 2sg imper middle
hnǫggvumk 1pl imper middle
hnǫggvizk 1pl imper middle
hnǫggvandisk prespart middle
hnǫggvandi prespart N sg m
hnǫggvanda prespart A sg m
hnǫggvanda prespart G sg m
hnǫggvanda prespart D sg m
hnǫggvandi prespart N sg f
hnǫggvandi prespart A sg f
hnǫggvandi prespart G sg f
hnǫggvandi prespart D sg f
hnǫggvanda prespart N sg n
hnǫggvanda prespart A sg n
hnǫggvanda prespart G sg n
hnǫggvanda prespart D sg n
hnǫggvandi prespart N pl m
hnǫggvandi prespart A pl m
hnǫggvandi prespart G pl m
hnǫggvundum prespart D pl m
hnǫggvandi prespart N pl f
hnǫggvandi prespart A pl f
hnǫggvandi prespart G pl f
hnǫggvundum prespart D pl f
hnǫggvandi prespart N pl n
hnǫggvandi prespart A pl n
hnǫggvandi prespart G pl n
hnǫggvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hnǫgk
2 hnǫggt
3 hnǫgk
pret indic&middle
sg
1 hnǫggumk
2 hnǫggzk
3 hnǫggsk
hnugginn pp m
hnuggin pp f
hnuggit pp n
hnuggizk pp n&middle
pres indic
sg
1 hnyggje
2 hnyggjer
3 hnyggjer
pl
1 hnyggjǫum
2 hnyggjaið
3 hnyggjaa
pres subj
sg
1 hnyggjaa
2 hnyggjair
3 hnyggjai
pl
1 hnyggjaim
2 hnyggjaið
3 hnyggjai
hnyggja 2sg imper
hnyggjǫum 1pl imper
hnyggjaið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hnyggjǫumk
2 hnyggjesk
3 hnyggjesk
pl
1 hnyggjǫumk
2 hnyggjaizk
3 hnyggjaask
pres subj&middle
sg
1 hnyggjǫumk
2 hnyggjaisk
3 hnyggjaisk
pl
1 hnyggjaimk
2 hnyggjaizk
3 hnyggjaisk
hnyggjask 2sg imper middle
hnyggjǫumk 1pl imper middle
hnyggjaizk 1pl imper middle
hnyggjaandisk prespart middle
hnyggjaandi prespart N sg m
hnyggjaanda prespart A sg m
hnyggjaanda prespart G sg m
hnyggjaanda prespart D sg m
hnyggjaandi prespart N sg f
hnyggjaandi prespart A sg f
hnyggjaandi prespart G sg f
hnyggjaandi prespart D sg f
hnyggjaanda prespart N sg n
hnyggjaanda prespart A sg n
hnyggjaanda prespart G sg n
hnyggjaanda prespart D sg n
hnyggjaandi prespart N pl m
hnyggjaandi prespart A pl m
hnyggjaandi prespart G pl m
hnyggjǫundum prespart D pl m
hnyggjaandi prespart N pl f
hnyggjaandi prespart A pl f
hnyggjaandi prespart G pl f
hnyggjǫundum prespart D pl f
hnyggjaandi prespart N pl n
hnyggjaandi prespart A pl n
hnyggjaandi prespart G pl n
hnyggjǫundum prespart D pl n 
gyggva: strongII, “frighten”
pres indic
sg
1 gyggv
2 gyggvr
3 gyggvr
pl
1 gyggvum
2 gyggvið
3 gyggva
pres subj
sg
1 gyggva
2 gyggvir
3 gyggvi
pl
1 gyggvim
2 gyggvið
3 gyggvi
gyggv 2sg imper
gyggvum 1pl imper
gyggvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gyggvumk
2 gyggvsk
3 gyggvsk
pl
1 gyggvumk
2 gyggvizk
3 gyggvask
pres subj&middle
sg
1 gyggvumk
2 gyggvisk
3 gyggvisk
pl
1 gyggvimk
2 gyggvizk
3 gyggvisk
gyggvsk 2sg imper middle
gyggvumk 1pl imper middle
gyggvizk 1pl imper middle
gyggvandisk prespart middle
gyggvandi prespart N sg m
gyggvanda prespart A sg m
gyggvanda prespart G sg m
gyggvanda prespart D sg m
gyggvandi prespart N sg f
gyggvandi prespart A sg f
gyggvandi prespart G sg f
gyggvandi prespart D sg f
gyggvanda prespart N sg n
gyggvanda prespart A sg n
gyggvanda prespart G sg n
gyggvanda prespart D sg n
gyggvandi prespart N pl m
gyggvandi prespart A pl m
gyggvandi prespart G pl m
gyggvundum prespart D pl m
gyggvandi prespart N pl f
gyggvandi prespart A pl f
gyggvandi prespart G pl f
gyggvundum prespart D pl f
gyggvandi prespart N pl n
gyggvandi prespart A pl n
gyggvandi prespart G pl n
gyggvundum prespart D pl n
gugginn pp m
guggin pp f
guggit pp n
guggizk pp n&middle 
Strong stems III 
spinna: strongIII, “spin”
pres indic
sg
1 spinn
2 spinnn
3 spinnn
pl
1 spinnum
2 spinnið
3 spinna
pres subj
sg
1 spinna
2 spinnir
3 spinni
pl
1 spinnim
2 spinnið
3 spinni
spinn 2sg imper
spinnum 1pl imper
spinnið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 spinnumk
2 spinnsk
3 spinnsk
pl
1 spinnumk
2 spinnizk
3 spinnask
pres subj&middle
sg
1 spinnumk
2 spinnisk
3 spinnisk
pl
1 spinnimk
2 spinnizk
3 spinnisk
spinnsk 2sg imper middle
spinnumk 1pl imper middle
spinnizk 1pl imper middle
spinnandisk prespart middle
spinnandi prespart N sg m
spinnanda prespart A sg m
spinnanda prespart G sg m
spinnanda prespart D sg m
spinnandi prespart N sg f
spinnandi prespart A sg f
spinnandi prespart G sg f
spinnandi prespart D sg f
spinnanda prespart N sg n
spinnanda prespart A sg n
spinnanda prespart G sg n
spinnanda prespart D sg n
spinnandi prespart N pl m
spinnandi prespart A pl m
spinnandi prespart G pl m
spinnundum prespart D pl m
spinnandi prespart N pl f
spinnandi prespart A pl f
spinnandi prespart G pl f
spinnundum prespart D pl f
spinnandi prespart N pl n
spinnandi prespart A pl n
spinnandi prespart G pl n
spinnundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 spann
2 spannt
3 spann
pret indic&middle
sg
1 spannumk
2 spannzk
3 spannsk
pl
1 spunnum
2 spunnuð
3 spunnu
pret subj
sg
1 spynna
2 spynnir
3 spynni
pl
1 spynnim
2 spynnið
3 spynni
pl
1 spunnumk
2 spunnuzk
3 spunnusk
pret subj&middle
sg
1 spynnumk
2 spynnisk
3 spynnisk
pl
1 spynnimk
2 spynnizk
3 spynnisk
spunnininn pp m
spunninin pp f
spunninit pp n
spunninizk pp n&middle 
rinna: strongIII, “run”
pres indic
sg
1 rinn
2 rinnn
3 rinnn
pl
1 rinnum
2 rinnið
3 rinna
pres subj
sg
1 rinna
2 rinnir
3 rinni
pl
1 rinnim
2 rinnið
3 rinni
rinn 2sg imper
rinnum 1pl imper
rinnið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 rinnumk
2 rinnsk
3 rinnsk
pl
1 rinnumk
2 rinnizk
3 rinnask
pres subj&middle
sg
1 rinnumk
2 rinnisk
3 rinnisk
pl
1 rinnimk
2 rinnizk
3 rinnisk
rinnsk 2sg imper middle
rinnumk 1pl imper middle
rinnizk 1pl imper middle
rinnandisk prespart middle
rinnandi prespart N sg m
rinnanda prespart A sg m
rinnanda prespart G sg m
rinnanda prespart D sg m
rinnandi prespart N sg f
rinnandi prespart A sg f
rinnandi prespart G sg f
rinnandi prespart D sg f
rinnanda prespart N sg n
rinnanda prespart A sg n
rinnanda prespart G sg n
rinnanda prespart D sg n
rinnandi prespart N pl m
rinnandi prespart A pl m
rinnandi prespart G pl m
rinnundum prespart D pl m
rinnandi prespart N pl f
rinnandi prespart A pl f
rinnandi prespart G pl f
rinnundum prespart D pl f
rinnandi prespart N pl n
rinnandi prespart A pl n
rinnandi prespart G pl n
rinnundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 rann
2 rannt
3 rann
pret indic&middle
sg
1 rannumk
2 rannzk
3 rannsk
pl
1 runnum
2 runnuð
3 runnu
pret subj
sg
1 rynna
2 rynnir
3 rynni
pl
1 rynnim
2 rynnið
3 rynni
pl
1 runnumk
2 runnuzk
3 runnusk
pret subj&middle
sg
1 rynnumk
2 rynnisk
3 rynnisk
pl
1 rynnimk
2 rynnizk
3 rynnisk
runninn pp m
runnin pp f
runnit pp n
runnizk pp n&middle 
vinna: strongIII, “do, accomplish”
pres indic
sg
1 vinn
2 vinnn
3 vinnn
pl
1 vinnum
2 vinnið
3 vinna
pres subj
sg
1 vinna
2 vinnir
3 vinni
pl
1 vinnim
2 vinnið
3 vinni
vinn 2sg imper
vinnum 1pl imper
vinnið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 vinnumk
2 vinnsk
3 vinnsk
pl
1 vinnumk
2 vinnizk
3 vinnask
pres subj&middle
sg
1 vinnumk
2 vinnisk
3 vinnisk
pl
1 vinnimk
2 vinnizk
3 vinnisk
vinnsk 2sg imper middle
vinnumk 1pl imper middle
vinnizk 1pl imper middle
vinnandisk prespart middle
vinnandi prespart N sg m
vinnanda prespart A sg m
vinnanda prespart G sg m
vinnanda prespart D sg m
vinnandi prespart N sg f
vinnandi prespart A sg f
vinnandi prespart G sg f
vinnandi prespart D sg f
vinnanda prespart N sg n
vinnanda prespart A sg n
vinnanda prespart G sg n
vinnanda prespart D sg n
vinnandi prespart N pl m
vinnandi prespart A pl m
vinnandi prespart G pl m
vinnundum prespart D pl m
vinnandi prespart N pl f
vinnandi prespart A pl f
vinnandi prespart G pl f
vinnundum prespart D pl f
vinnandi prespart N pl n
vinnandi prespart A pl n
vinnandi prespart G pl n
vinnundum prespart D pl n 
vinna: strongIII, “do, accomplish”
pret indic
sg
1 vann
2 vannt
3 vann
pret indic&middle
sg
1 vannumk
2 vannzk
3 vannsk
pl
1 unnum
2 unnuð
3 unnu
pret subj
sg
1 ynna
2 ynnir
3 ynni
pl
1 ynnim
2 ynnið
3 ynni
pl
1 unnumk
2 unnuzk
3 unnusk
pret subj&middle
sg
1 ynnumk
2 ynnisk
3 ynnisk
pl
1 ynnimk
2 ynnizk
3 ynnisk
unninn pp m
unnin pp f
unnit pp n
unnizk pp n&middle 
svimma: strongIII, “swim # Also inflects as a class IV svima”
pres indic
sg
1 svimm
2 svimmr
3 svimmr
pl
1 svimmum
2 svimmið
3 svimma
pres subj
sg
1 svimma
2 svimmir
3 svimmi
pl
1 svimmim
2 svimmið
3 svimmi
svimm 2sg imper
svimmum 1pl imper
svimmið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 svimmumk
2 svimmsk
3 svimmsk
pl
1 svimmumk
2 svimmizk
3 svimmask
pres subj&middle
sg
1 svimmumk
2 svimmisk
3 svimmisk
pl
1 svimmimk
2 svimmizk
3 svimmisk
svimmsk 2sg imper middle
svimmumk 1pl imper middle
svimmizk 1pl imper middle
svimmandisk prespart middle
svimmandi prespart N sg m
svimmanda prespart A sg m
svimmanda prespart G sg m
svimmanda prespart D sg m
svimmandi prespart N sg f
svimmandi prespart A sg f
svimmandi prespart G sg f
svimmandi prespart D sg f
svimmanda prespart N sg n
svimmanda prespart A sg n
svimmanda prespart G sg n
svimmanda prespart D sg n
svimmandi prespart N pl m
svimmandi prespart A pl m
svimmandi prespart G pl m
svimmundum prespart D pl m
svimmandi prespart N pl f
svimmandi prespart A pl f
svimmandi prespart G pl f
svimmundum prespart D pl f
svimmandi prespart N pl n
svimmandi prespart A pl n
svimmandi prespart G pl n
svimmundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 svamm
2 svammt
3 svamm
pret indic&middle
sg
1 svammumk
2 svammzk
3 svammsk
pl
1 summum
2 summuð
3 summu
pret subj
sg
1 symma
2 symmir
3 symmi
pl
1 symmim
2 symmið
3 symmi
pl
1 summumk
2 summuzk
3 summusk
pret subj&middle
sg
1 symmumk
2 symmisk
3 symmisk
pl
1 symmimk
2 symmizk
3 symmisk
summinn pp m
summin pp f
summit pp n
summizk pp n&middle 
finna: strongIII, “find”
pres indic
sg
1 finn
2 finnn
3 finnn
pl
1 finnum
2 finnið
3 finna
pres subj
sg
1 finna
2 finnir
3 finni
pl
1 finnim
2 finnið
3 finni
finn 2sg imper
finnum 1pl imper
finnið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 finnumk
2 finnsk
3 finnsk
pl
1 finnumk
2 finnizk
3 finnask
pres subj&middle
sg
1 finnumk
2 finnisk
3 finnisk
pl
1 finnimk
2 finnizk
3 finnisk
finnsk 2sg imper middle
finnumk 1pl imper middle
finnizk 1pl imper middle
finnandisk prespart middle
finnandi prespart N sg m
finnanda prespart A sg m
finnanda prespart G sg m
finnanda prespart D sg m
finnandi prespart N sg f
finnandi prespart A sg f
finnandi prespart G sg f
finnandi prespart D sg f
finnanda prespart N sg n
finnanda prespart A sg n
finnanda prespart G sg n
finnanda prespart D sg n
finnandi prespart N pl m
finnandi prespart A pl m
finnandi prespart G pl m
finnundum prespart D pl m
finnandi prespart N pl f
finnandi prespart A pl f
finnandi prespart G pl f
finnundum prespart D pl f
finnandi prespart N pl n
finnandi prespart A pl n
finnandi prespart G pl n
finnundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fann
2 fannt
3 fann
pret indic&middle
sg
1 fannumk
2 fannzk
3 fannsk
pl
1 fundum
2 funduð
3 fundu
pret subj
sg
1 fynda
2 fyndir
3 fyndi
pl
1 fyndim
2 fyndið
3 fyndi
pl
1 fundumk
2 funduzk
3 fundusk
pret subj&middle
sg
1 fyndumk
2 fyndisk
3 fyndisk
pl
1 fyndimk
2 fyndizk
3 fyndisk
fundinn pp m
fundin pp f
fundit pp n
fundizk pp n&middle 
brenna: strongIII, “inf brinna # anomalous vowel in present”
pres indic
sg
1 brenn
2 brennn
3 brennn
pl
1 brennum
2 brennið
3 brenna
pres subj
sg
1 brenna
2 brennir
3 brenni
pl
1 brennim
2 brennið
3 brenni
brenn 2sg imper
brennum 1pl imper
brennið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 brennumk
2 brennsk
3 brennsk
pl
1 brennumk
2 brennizk
3 brennask
pres subj&middle
sg
1 brennumk
2 brennisk
3 brennisk
pl
1 brennimk
2 brennizk
3 brennisk
brennsk 2sg imper middle
brennumk 1pl imper middle
brennizk 1pl imper middle
brennandisk prespart middle
brennandi prespart N sg m
brennanda prespart A sg m
brennanda prespart G sg m
brennanda prespart D sg m
brennandi prespart N sg f
brennandi prespart A sg f
brennandi prespart G sg f
brennandi prespart D sg f
brennanda prespart N sg n
brennanda prespart A sg n
brennanda prespart G sg n
brennanda prespart D sg n
brennandi prespart N pl m
brennandi prespart A pl m
brennandi prespart G pl m
brennundum prespart D pl m
brennandi prespart N pl f
brennandi prespart A pl f
brennandi prespart G pl f
brennundum prespart D pl f
brennandi prespart N pl n
brennandi prespart A pl n
brennandi prespart G pl n
brennundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 brann
2 brannt
3 brann
pret indic&middle
sg
1 brannumk
2 brannzk
3 brannsk
pl
1 brunnum
2 brunnuð
3 brunnu
pret subj
sg
1 brynna
2 brynnir
3 brynni
pl
1 brynnim
2 brynnið
3 brynni
pl
1 brunnumk
2 brunnuzk
3 brunnusk
pret subj&middle
sg
1 brynnumk
2 brynnisk
3 brynnisk
pl
1 brynnimk
2 brynnizk
3 brynnisk
brunninn pp m
brunnin pp f
brunnit pp n
brunnizk pp n&middle 
drekka: strongIII, “drink”
pres indic
sg
1 drekk
2 drekkr
3 drekkr
pl
1 drekkum
2 drekkið
3 drekka
pres subj
sg
1 drekka
2 drekkir
3 drekki
pl
1 drekkim
2 drekkið
3 drekki
drekk 2sg imper
drekkum 1pl imper
drekkið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 drekkumk
2 drekksk
3 drekksk
pl
1 drekkumk
2 drekkizk
3 drekkask
pres subj&middle
sg
1 drekkumk
2 drekkisk
3 drekkisk
pl
1 drekkimk
2 drekkizk
3 drekkisk
drekksk 2sg imper middle
drekkumk 1pl imper middle
drekkizk 1pl imper middle
drekkandisk prespart middle
drekkandi prespart N sg m
drekkanda prespart A sg m
drekkanda prespart G sg m
drekkanda prespart D sg m
drekkandi prespart N sg f
drekkandi prespart A sg f
drekkandi prespart G sg f
drekkandi prespart D sg f
drekkanda prespart N sg n
drekkanda prespart A sg n
drekkanda prespart G sg n
drekkanda prespart D sg n
drekkandi prespart N pl m
drekkandi prespart A pl m
drekkandi prespart G pl m
drekkundum prespart D pl m
drekkandi prespart N pl f
drekkandi prespart A pl f
drekkandi prespart G pl f
drekkundum prespart D pl f
drekkandi prespart N pl n
drekkandi prespart A pl n
drekkandi prespart G pl n
drekkundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 drakk
2 drakkt
3 drakk
pret indic&middle
sg
1 drakkumk
2 drakkzk
3 drakksk
pl
1 drukkum
2 drukkuð
3 drukku
pret subj
sg
1 drykka
2 drykkir
3 drykki
pl
1 drykkim
2 drykkið
3 drykki
pl
1 drukkumk
2 drukkuzk
3 drukkusk
pret subj&middle
sg
1 drykkumk
2 drykkisk
3 drykkisk
pl
1 drykkimk
2 drykkizk
3 drykkisk
drokkinn pp m
drokkin pp f
drokkit pp n
drokkizk pp n&middle 
skreppa: strongIII, “slip (out)”
pres indic
sg
1 skrepp
2 skreppr
3 skreppr
pl
1 skreppum
2 skreppið
3 skreppa
pres subj
sg
1 skreppa
2 skreppir
3 skreppi
pl
1 skreppim
2 skreppið
3 skreppi
skrepp 2sg imper
skreppum 1pl imper
skreppið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skreppumk
2 skreppsk
3 skreppsk
pl
1 skreppumk
2 skreppizk
3 skreppask
pres subj&middle
sg
1 skreppumk
2 skreppisk
3 skreppisk
pl
1 skreppimk
2 skreppizk
3 skreppisk
skreppsk 2sg imper middle
skreppumk 1pl imper middle
skreppizk 1pl imper middle
skreppandisk prespart middle
skreppandi prespart N sg m
skreppanda prespart A sg m
skreppanda prespart G sg m
skreppanda prespart D sg m
skreppandi prespart N sg f
skreppandi prespart A sg f
skreppandi prespart G sg f
skreppandi prespart D sg f
skreppanda prespart N sg n
skreppanda prespart A sg n
skreppanda prespart G sg n
skreppanda prespart D sg n
skreppandi prespart N pl m
skreppandi prespart A pl m
skreppandi prespart G pl m
skreppundum prespart D pl m
skreppandi prespart N pl f
skreppandi prespart A pl f
skreppandi prespart G pl f
skreppundum prespart D pl f
skreppandi prespart N pl n
skreppandi prespart A pl n
skreppandi prespart G pl n
skreppundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skrapp
2 skrappt
3 skrapp
pret indic&middle
sg
1 skrappumk
2 skrappzk
3 skrappsk
pl
1 skruppum
2 skruppuð
3 skruppu
pret subj
sg
1 skryppa
2 skryppir
3 skryppi
pl
1 skryppim
2 skryppið
3 skryppi
pl
1 skruppumk
2 skruppuzk
3 skruppusk
pret subj&middle
sg
1 skryppumk
2 skryppisk
3 skryppisk
pl
1 skryppimk
2 skryppizk
3 skryppisk
skroppinn pp m
skroppin pp f
skroppit pp n
skroppizk pp n&middle 
sleppa: strongIII, “slide”
pres indic
sg
1 slepp
2 sleppr
3 sleppr
pl
1 sleppum
2 sleppið
3 sleppa
pres subj
sg
1 sleppa
2 sleppir
3 sleppi
pl
1 sleppim
2 sleppið
3 sleppi
slepp 2sg imper
sleppum 1pl imper
sleppið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sleppumk
2 sleppsk
3 sleppsk
pl
1 sleppumk
2 sleppizk
3 sleppask
pres subj&middle
sg
1 sleppumk
2 sleppisk
3 sleppisk
pl
1 sleppimk
2 sleppizk
3 sleppisk
sleppsk 2sg imper middle
sleppumk 1pl imper middle
sleppizk 1pl imper middle
sleppandisk prespart middle
sleppandi prespart N sg m
sleppanda prespart A sg m
sleppanda prespart G sg m
sleppanda prespart D sg m
sleppandi prespart N sg f
sleppandi prespart A sg f
sleppandi prespart G sg f
sleppandi prespart D sg f
sleppanda prespart N sg n
sleppanda prespart A sg n
sleppanda prespart G sg n
sleppanda prespart D sg n
sleppandi prespart N pl m
sleppandi prespart A pl m
sleppandi prespart G pl m
sleppundum prespart D pl m
sleppandi prespart N pl f
sleppandi prespart A pl f
sleppandi prespart G pl f
sleppundum prespart D pl f
sleppandi prespart N pl n
sleppandi prespart A pl n
sleppandi prespart G pl n
sleppundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 slapp
2 slappt
3 slapp
pret indic&middle
sg
1 slappumk
2 slappzk
3 slappsk
pl
1 sluppum
2 sluppuð
3 sluppu
pret subj
sg
1 slyppa
2 slyppir
3 slyppi
pl
1 slyppim
2 slyppið
3 slyppi
pl
1 sluppumk
2 sluppuzk
3 sluppusk
pret subj&middle
sg
1 slyppumk
2 slyppisk
3 slyppisk
pl
1 slyppimk
2 slyppizk
3 slyppisk
sloppinn pp m
sloppin pp f
sloppit pp n
sloppizk pp n&middle 
detta: strongIII, “fall (dead)”
pres indic
sg
1 dett
2 dettr
3 dettr
pl
1 dettum
2 dettið
3 detta
pres subj
sg
1 detta
2 dettir
3 detti
pl
1 dettim
2 dettið
3 detti
dett 2sg imper
dettum 1pl imper
dettið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 dettumk
2 dettsk
3 dettsk
pl
1 dettumk
2 dettizk
3 dettask
pres subj&middle
sg
1 dettumk
2 dettisk
3 dettisk
pl
1 dettimk
2 dettizk
3 dettisk
dettsk 2sg imper middle
dettumk 1pl imper middle
dettizk 1pl imper middle
dettandisk prespart middle
dettandi prespart N sg m
dettanda prespart A sg m
dettanda prespart G sg m
dettanda prespart D sg m
dettandi prespart N sg f
dettandi prespart A sg f
dettandi prespart G sg f
dettandi prespart D sg f
dettanda prespart N sg n
dettanda prespart A sg n
dettanda prespart G sg n
dettanda prespart D sg n
dettandi prespart N pl m
dettandi prespart A pl m
dettandi prespart G pl m
dettundum prespart D pl m
dettandi prespart N pl f
dettandi prespart A pl f
dettandi prespart G pl f
dettundum prespart D pl f
dettandi prespart N pl n
dettandi prespart A pl n
dettandi prespart G pl n
dettundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 datt
2 datzt
3 datt
pret indic&middle
sg
1 dattumk
2 dattzk
3 dattsk
pl
1 duttum
2 duttuð
3 duttu
pret subj
sg
1 dytta
2 dyttir
3 dytti
pl
1 dyttim
2 dyttið
3 dytti
pl
1 duttumk
2 duttuzk
3 duttusk
pret subj&middle
sg
1 dyttumk
2 dyttisk
3 dyttisk
pl
1 dyttimk
2 dyttizk
3 dyttisk
dottinn pp m
dottin pp f
dottit pp n
dottizk pp n&middle 
kretta: strongIII, “murmur”
pres indic
sg
1 krett
2 krettr
3 krettr
pl
1 krettum
2 krettið
3 kretta
pres subj
sg
1 kretta
2 krettir
3 kretti
pl
1 krettim
2 krettið
3 kretti
krett 2sg imper
krettum 1pl imper
krettið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 krettumk
2 krettsk
3 krettsk
pl
1 krettumk
2 krettizk
3 krettask
pres subj&middle
sg
1 krettumk
2 krettisk
3 krettisk
pl
1 krettimk
2 krettizk
3 krettisk
krettsk 2sg imper middle
krettumk 1pl imper middle
krettizk 1pl imper middle
krettandisk prespart middle
krettandi prespart N sg m
krettanda prespart A sg m
krettanda prespart G sg m
krettanda prespart D sg m
krettandi prespart N sg f
krettandi prespart A sg f
krettandi prespart G sg f
krettandi prespart D sg f
krettanda prespart N sg n
krettanda prespart A sg n
krettanda prespart G sg n
krettanda prespart D sg n
krettandi prespart N pl m
krettandi prespart A pl m
krettandi prespart G pl m
krettundum prespart D pl m
krettandi prespart N pl f
krettandi prespart A pl f
krettandi prespart G pl f
krettundum prespart D pl f
krettandi prespart N pl n
krettandi prespart A pl n
krettandi prespart G pl n
krettundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 kratt
2 kratzt
3 kratt
pret indic&middle
sg
1 krattumk
2 krattzk
3 krattsk
pl
1 kruttum
2 kruttuð
3 kruttu
pret subj
sg
1 krytta
2 kryttir
3 krytti
pl
1 kryttim
2 kryttið
3 krytti
pl
1 kruttumk
2 kruttuzk
3 kruttusk
pret subj&middle
sg
1 kryttumk
2 kryttisk
3 kryttisk
pl
1 kryttimk
2 kryttizk
3 kryttisk
krottinn pp m
krottin pp f
krottit pp n
krottizk pp n&middle 
spretta: strongIII, “jump”
pres indic
sg
1 sprett
2 sprettr
3 sprettr
pl
1 sprettum
2 sprettið
3 spretta
pres subj
sg
1 spretta
2 sprettir
3 spretti
pl
1 sprettim
2 sprettið
3 spretti
sprett 2sg imper
sprettum 1pl imper
sprettið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sprettumk
2 sprettsk
3 sprettsk
pl
1 sprettumk
2 sprettizk
3 sprettask
pres subj&middle
sg
1 sprettumk
2 sprettisk
3 sprettisk
pl
1 sprettimk
2 sprettizk
3 sprettisk
sprettsk 2sg imper middle
sprettumk 1pl imper middle
sprettizk 1pl imper middle
sprettandisk prespart middle
sprettandi prespart N sg m
sprettanda prespart A sg m
sprettanda prespart G sg m
sprettanda prespart D sg m
sprettandi prespart N sg f
sprettandi prespart A sg f
sprettandi prespart G sg f
sprettandi prespart D sg f
sprettanda prespart N sg n
sprettanda prespart A sg n
sprettanda prespart G sg n
sprettanda prespart D sg n
sprettandi prespart N pl m
sprettandi prespart A pl m
sprettandi prespart G pl m
sprettundum prespart D pl m
sprettandi prespart N pl f
sprettandi prespart A pl f
sprettandi prespart G pl f
sprettundum prespart D pl f
sprettandi prespart N pl n
sprettandi prespart A pl n
sprettandi prespart G pl n
sprettundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 spratt
2 spratzt
3 spratt
pret indic&middle
sg
1 sprattumk
2 sprattzk
3 sprattsk
pl
1 spruttum
2 spruttuð
3 spruttu
pret subj
sg
1 sprytta
2 spryttir
3 sprytti
pl
1 spryttim
2 spryttið
3 sprytti
pl
1 spruttumk
2 spruttuzk
3 spruttusk
pret subj&middle
sg
1 spryttumk
2 spryttisk
3 spryttisk
pl
1 spryttimk
2 spryttizk
3 spryttisk
sprottinn pp m
sprottin pp f
sprottit pp n
sprottizk pp n&middle 
søkkva: strongIII, “sink”
pres indic
sg
1 søkkv
2 søkkvr
3 søkkvr
pl
1 søkkvum
2 søkkvið
3 søkkva
pres subj
sg
1 søkkva
2 søkkvir
3 søkkvi
pl
1 søkkvim
2 søkkvið
3 søkkvi
søkkv 2sg imper
søkkvum 1pl imper
søkkvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 søkkvumk
2 søkkvsk
3 søkkvsk
pl
1 søkkvumk
2 søkkvizk
3 søkkvask
pres subj&middle
sg
1 søkkvumk
2 søkkvisk
3 søkkvisk
pl
1 søkkvimk
2 søkkvizk
3 søkkvisk
søkkvsk 2sg imper middle
søkkvumk 1pl imper middle
søkkvizk 1pl imper middle
søkkvandisk prespart middle
søkkvandi prespart N sg m
søkkvanda prespart A sg m
søkkvanda prespart G sg m
søkkvanda prespart D sg m
søkkvandi prespart N sg f
søkkvandi prespart A sg f
søkkvandi prespart G sg f
søkkvandi prespart D sg f
søkkvanda prespart N sg n
søkkvanda prespart A sg n
søkkvanda prespart G sg n
søkkvanda prespart D sg n
søkkvandi prespart N pl m
søkkvandi prespart A pl m
søkkvandi prespart G pl m
søkkvundum prespart D pl m
søkkvandi prespart N pl f
søkkvandi prespart A pl f
søkkvandi prespart G pl f
søkkvundum prespart D pl f
søkkvandi prespart N pl n
søkkvandi prespart A pl n
søkkvandi prespart G pl n
søkkvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sǫkk
2 sǫkkt
3 sǫkk
pret indic&middle
sg
1 sǫkkumk
2 sǫkkzk
3 sǫkksk
pl
1 sukkum
2 sukkuð
3 sukku
pret subj
sg
1 sykka
2 sykkir
3 sykki
pl
1 sykkim
2 sykkið
3 sykki
pl
1 sukkumk
2 sukkuzk
3 sukkusk
pret subj&middle
sg
1 sykkumk
2 sykkisk
3 sykkisk
pl
1 sykkimk
2 sykkizk
3 sykkisk
sokkinn pp m
sokkin pp f
sokkit pp n
sokkizk pp n&middle 
hrøkkva: strongIII, “fall back”
pres indic
sg
1 hrøkkv
2 hrøkkvr
3 hrøkkvr
pl
1 hrøkkvum
2 hrøkkvið
3 hrøkkva
pres subj
sg
1 hrøkkva
2 hrøkkvir
3 hrøkkvi
pl
1 hrøkkvim
2 hrøkkvið
3 hrøkkvi
hrøkkv 2sg imper
hrøkkvum 1pl imper
hrøkkvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hrøkkvumk
2 hrøkkvsk
3 hrøkkvsk
pl
1 hrøkkvumk
2 hrøkkvizk
3 hrøkkvask
pres subj&middle
sg
1 hrøkkvumk
2 hrøkkvisk
3 hrøkkvisk
pl
1 hrøkkvimk
2 hrøkkvizk
3 hrøkkvisk
hrøkkvsk 2sg imper middle
hrøkkvumk 1pl imper middle
hrøkkvizk 1pl imper middle
hrøkkvandisk prespart middle
hrøkkvandi prespart N sg m
hrøkkvanda prespart A sg m
hrøkkvanda prespart G sg m
hrøkkvanda prespart D sg m
hrøkkvandi prespart N sg f
hrøkkvandi prespart A sg f
hrøkkvandi prespart G sg f
hrøkkvandi prespart D sg f
hrøkkvanda prespart N sg n
hrøkkvanda prespart A sg n
hrøkkvanda prespart G sg n
hrøkkvanda prespart D sg n
hrøkkvandi prespart N pl m
hrøkkvandi prespart A pl m
hrøkkvandi prespart G pl m
hrøkkvundum prespart D pl m
hrøkkvandi prespart N pl f
hrøkkvandi prespart A pl f
hrøkkvandi prespart G pl f
hrøkkvundum prespart D pl f
hrøkkvandi prespart N pl n
hrøkkvandi prespart A pl n
hrøkkvandi prespart G pl n
hrøkkvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hrǫkkv
2 hrǫkkvt
3 hrǫkkv
pret indic&middle
sg
1 hrǫkkvumk
2 hrǫkkvzk
3 hrǫkkvsk
pl
1 hrukkvum
2 hrukkvuð
3 hrukkvu
pret subj
sg
1 hrykkva
2 hrykkvir
3 hrykkvi
pl
1 hrykkvim
2 hrykkvið
3 hrykkvi
pl
1 hrukkvumk
2 hrukkvuzk
3 hrukkvusk
pret subj&middle
sg
1 hrykkvumk
2 hrykkvisk
3 hrykkvisk
pl
1 hrykkvimk
2 hrykkvizk
3 hrykkvisk
hrokkvinn pp m
hrokkvin pp f
hrokkvit pp n
hrokkvizk pp n&middle 
kløkkva: strongIII, “get soft”
pres indic
sg
1 kløkkv
2 kløkkvr
3 kløkkvr
pl
1 kløkkvum
2 kløkkvið
3 kløkkva
pres subj
sg
1 kløkkva
2 kløkkvir
3 kløkkvi
pl
1 kløkkvim
2 kløkkvið
3 kløkkvi
kløkkv 2sg imper
kløkkvum 1pl imper
kløkkvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 kløkkvumk
2 kløkkvsk
3 kløkkvsk
pl
1 kløkkvumk
2 kløkkvizk
3 kløkkvask
pres subj&middle
sg
1 kløkkvumk
2 kløkkvisk
3 kløkkvisk
pl
1 kløkkvimk
2 kløkkvizk
3 kløkkvisk
kløkkvsk 2sg imper middle
kløkkvumk 1pl imper middle
kløkkvizk 1pl imper middle
kløkkvandisk prespart middle
kløkkvandi prespart N sg m
kløkkvanda prespart A sg m
kløkkvanda prespart G sg m
kløkkvanda prespart D sg m
kløkkvandi prespart N sg f
kløkkvandi prespart A sg f
kløkkvandi prespart G sg f
kløkkvandi prespart D sg f
kløkkvanda prespart N sg n
kløkkvanda prespart A sg n
kløkkvanda prespart G sg n
kløkkvanda prespart D sg n
kløkkvandi prespart N pl m
kløkkvandi prespart A pl m
kløkkvandi prespart G pl m
kløkkvundum prespart D pl m
kløkkvandi prespart N pl f
kløkkvandi prespart A pl f
kløkkvandi prespart G pl f
kløkkvundum prespart D pl f
kløkkvandi prespart N pl n
kløkkvandi prespart A pl n
kløkkvandi prespart G pl n
kløkkvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 klǫkkv
2 klǫkkvt
3 klǫkkv
pret indic&middle
sg
1 klǫkkvumk
2 klǫkkvzk
3 klǫkkvsk
pl
1 klukkvum
2 klukkvuð
3 klukkvu
pret subj
sg
1 klykkva
2 klykkvir
3 klykkvi
pl
1 klykkvim
2 klykkvið
3 klykkvi
pl
1 klukkvumk
2 klukkvuzk
3 klukkvusk
pret subj&middle
sg
1 klykkvumk
2 klykkvisk
3 klykkvisk
pl
1 klykkvimk
2 klykkvizk
3 klykkvisk
klokkvinn pp m
klokkvin pp f
klokkvit pp n
klokkvizk pp n&middle 
støkkva: strongIII, “spring”
pres indic
sg
1 støkkv
2 støkkvr
3 støkkvr
pl
1 støkkvum
2 støkkvið
3 støkkva
pres subj
sg
1 støkkva
2 støkkvir
3 støkkvi
pl
1 støkkvim
2 støkkvið
3 støkkvi
støkkv 2sg imper
støkkvum 1pl imper
støkkvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 støkkvumk
2 støkkvsk
3 støkkvsk
pl
1 støkkvumk
2 støkkvizk
3 støkkvask
pres subj&middle
sg
1 støkkvumk
2 støkkvisk
3 støkkvisk
pl
1 støkkvimk
2 støkkvizk
3 støkkvisk
støkkvsk 2sg imper middle
støkkvumk 1pl imper middle
støkkvizk 1pl imper middle
støkkvandisk prespart middle
støkkvandi prespart N sg m
støkkvanda prespart A sg m
støkkvanda prespart G sg m
støkkvanda prespart D sg m
støkkvandi prespart N sg f
støkkvandi prespart A sg f
støkkvandi prespart G sg f
støkkvandi prespart D sg f
støkkvanda prespart N sg n
støkkvanda prespart A sg n
støkkvanda prespart G sg n
støkkvanda prespart D sg n
støkkvandi prespart N pl m
støkkvandi prespart A pl m
støkkvandi prespart G pl m
støkkvundum prespart D pl m
støkkvandi prespart N pl f
støkkvandi prespart A pl f
støkkvandi prespart G pl f
støkkvundum prespart D pl f
støkkvandi prespart N pl n
støkkvandi prespart A pl n
støkkvandi prespart G pl n
støkkvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 stǫkkv
2 stǫkkvt
3 stǫkkv
pret indic&middle
sg
1 stǫkkvumk
2 stǫkkvzk
3 stǫkkvsk
pl
1 stukkvum
2 stukkvuð
3 stukkvu
pret subj
sg
1 stykkva
2 stykkvir
3 stykkvi
pl
1 stykkvim
2 stykkvið
3 stykkvi
pl
1 stukkvumk
2 stukkvuzk
3 stukkvusk
pret subj&middle
sg
1 stykkvumk
2 stykkvisk
3 stykkvisk
pl
1 stykkvimk
2 stykkvizk
3 stykkvisk
stokkvinn pp m
stokkvin pp f
stokkvit pp n
stokkvizk pp n&middle 
springa: strongIII, “burst”
pres indic
sg
1 spring
2 springr
3 springr
pl
1 springum
2 springið
3 springa
pres subj
sg
1 springa
2 springir
3 springi
pl
1 springim
2 springið
3 springi
spring 2sg imper
springum 1pl imper
springið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 springumk
2 springsk
3 springsk
pl
1 springumk
2 springizk
3 springask
pres subj&middle
sg
1 springumk
2 springisk
3 springisk
pl
1 springimk
2 springizk
3 springisk
springsk 2sg imper middle
springumk 1pl imper middle
springizk 1pl imper middle
springandisk prespart middle
springandi prespart N sg m
springanda prespart A sg m
springanda prespart G sg m
springanda prespart D sg m
springandi prespart N sg f
springandi prespart A sg f
springandi prespart G sg f
springandi prespart D sg f
springanda prespart N sg n
springanda prespart A sg n
springanda prespart G sg n
springanda prespart D sg n
springandi prespart N pl m
springandi prespart A pl m
springandi prespart G pl m
springundum prespart D pl m
springandi prespart N pl f
springandi prespart A pl f
springandi prespart G pl f
springundum prespart D pl f
springandi prespart N pl n
springandi prespart A pl n
springandi prespart G pl n
springundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sprakk
2 sprakkt
3 sprakk
pret indic&middle
sg
1 sprakkumk
2 sprakkzk
3 sprakksk
pl
1 sprungum
2 sprunguð
3 sprungu
pret subj
sg
1 sprynga
2 spryngir
3 spryngi
pl
1 spryngim
2 spryngið
3 spryngi
pl
1 sprungumk
2 sprunguzk
3 sprungusk
pret subj&middle
sg
1 spryngumk
2 spryngisk
3 spryngisk
pl
1 spryngimk
2 spryngizk
3 spryngisk
sprunginn pp m
sprungin pp f
sprungit pp n
sprungizk pp n&middle 
stinga: strongIII, “stab”
pres indic
sg
1 sting
2 stingr
3 stingr
pl
1 stingum
2 stingið
3 stinga
pres subj
sg
1 stinga
2 stingir
3 stingi
pl
1 stingim
2 stingið
3 stingi
sting 2sg imper
stingum 1pl imper
stingið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 stingumk
2 stingsk
3 stingsk
pl
1 stingumk
2 stingizk
3 stingask
pres subj&middle
sg
1 stingumk
2 stingisk
3 stingisk
pl
1 stingimk
2 stingizk
3 stingisk
stingsk 2sg imper middle
stingumk 1pl imper middle
stingizk 1pl imper middle
stingandisk prespart middle
stingandi prespart N sg m
stinganda prespart A sg m
stinganda prespart G sg m
stinganda prespart D sg m
stingandi prespart N sg f
stingandi prespart A sg f
stingandi prespart G sg f
stingandi prespart D sg f
stinganda prespart N sg n
stinganda prespart A sg n
stinganda prespart G sg n
stinganda prespart D sg n
stingandi prespart N pl m
stingandi prespart A pl m
stingandi prespart G pl m
stingundum prespart D pl m
stingandi prespart N pl f
stingandi prespart A pl f
stingandi prespart G pl f
stingundum prespart D pl f
stingandi prespart N pl n
stingandi prespart A pl n
stingandi prespart G pl n
stingundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 stakk
2 stakkt
3 stakk
pret indic&middle
sg
1 stakkumk
2 stakkzk
3 stakksk
pl
1 stungum
2 stunguð
3 stungu
pret subj
sg
1 stynga
2 styngir
3 styngi
pl
1 styngim
2 styngið
3 styngi
pl
1 stungumk
2 stunguzk
3 stungusk
pret subj&middle
sg
1 styngumk
2 styngisk
3 styngisk
pl
1 styngimk
2 styngizk
3 styngisk
stunginn pp m
stungin pp f
stungit pp n
stungizk pp n&middle 
binda: strongIII, “tie (up)”
pres indic
sg
1 bind
2 bindr
3 bindr
pl
1 bindum
2 bindið
3 binda
pres subj
sg
1 binda
2 bindir
3 bindi
pl
1 bindim
2 bindið
3 bindi
bind 2sg imper
bindum 1pl imper
bindið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 bindumk
2 bindsk
3 bindsk
pl
1 bindumk
2 bindizk
3 bindask
pres subj&middle
sg
1 bindumk
2 bindisk
3 bindisk
pl
1 bindimk
2 bindizk
3 bindisk
bindsk 2sg imper middle
bindumk 1pl imper middle
bindizk 1pl imper middle
bindandisk prespart middle
bindandi prespart N sg m
bindanda prespart A sg m
bindanda prespart G sg m
bindanda prespart D sg m
bindandi prespart N sg f
bindandi prespart A sg f
bindandi prespart G sg f
bindandi prespart D sg f
bindanda prespart N sg n
bindanda prespart A sg n
bindanda prespart G sg n
bindanda prespart D sg n
bindandi prespart N pl m
bindandi prespart A pl m
bindandi prespart G pl m
bindundum prespart D pl m
bindandi prespart N pl f
bindandi prespart A pl f
bindandi prespart G pl f
bindundum prespart D pl f
bindandi prespart N pl n
bindandi prespart A pl n
bindandi prespart G pl n
bindundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 batt
2 batzt
3 batt
pret indic&middle
sg
1 battumk
2 battzk
3 battsk
pl
1 bundum
2 bunduð
3 bundu
pret subj
sg
1 bynda
2 byndir
3 byndi
pl
1 byndim
2 byndið
3 byndi
pl
1 bundumk
2 bunduzk
3 bundusk
pret subj&middle
sg
1 byndumk
2 byndisk
3 byndisk
pl
1 byndimk
2 byndizk
3 byndisk
bundinn pp m
bundin pp f
bundit pp n
bundizk pp n&middle 
hrinda: strongIII, “shove”
pres indic
sg
1 hrind
2 hrindr
3 hrindr
pl
1 hrindum
2 hrindið
3 hrinda
pres subj
sg
1 hrinda
2 hrindir
3 hrindi
pl
1 hrindim
2 hrindið
3 hrindi
hrind 2sg imper
hrindum 1pl imper
hrindið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hrindumk
2 hrindsk
3 hrindsk
pl
1 hrindumk
2 hrindizk
3 hrindask
pres subj&middle
sg
1 hrindumk
2 hrindisk
3 hrindisk
pl
1 hrindimk
2 hrindizk
3 hrindisk
hrindsk 2sg imper middle
hrindumk 1pl imper middle
hrindizk 1pl imper middle
hrindandisk prespart middle
hrindandi prespart N sg m
hrindanda prespart A sg m
hrindanda prespart G sg m
hrindanda prespart D sg m
hrindandi prespart N sg f
hrindandi prespart A sg f
hrindandi prespart G sg f
hrindandi prespart D sg f
hrindanda prespart N sg n
hrindanda prespart A sg n
hrindanda prespart G sg n
hrindanda prespart D sg n
hrindandi prespart N pl m
hrindandi prespart A pl m
hrindandi prespart G pl m
hrindundum prespart D pl m
hrindandi prespart N pl f
hrindandi prespart A pl f
hrindandi prespart G pl f
hrindundum prespart D pl f
hrindandi prespart N pl n
hrindandi prespart A pl n
hrindandi prespart G pl n
hrindundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hratt
2 hratzt
3 hratt
pret indic&middle
sg
1 hrattumk
2 hrattzk
3 hrattsk
pl
1 hrundum
2 hrunduð
3 hrundu
pret subj
sg
1 hrynda
2 hryndir
3 hryndi
pl
1 hryndim
2 hryndið
3 hryndi
pl
1 hrundumk
2 hrunduzk
3 hrundusk
pret subj&middle
sg
1 hryndumk
2 hryndisk
3 hryndisk
pl
1 hryndimk
2 hryndizk
3 hryndisk
hrundinn pp m
hrundin pp f
hrundit pp n
hrundizk pp n&middle 
syngva: strongIII, “sing”
pres indic
sg
1 syngv
2 syngvr
3 syngvr
pl
1 syngvum
2 syngvið
3 syngva
pres subj
sg
1 syngva
2 syngvir
3 syngvi
pl
1 syngvim
2 syngvið
3 syngvi
syngv 2sg imper
syngvum 1pl imper
syngvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 syngvumk
2 syngvsk
3 syngvsk
pl
1 syngvumk
2 syngvizk
3 syngvask
pres subj&middle
sg
1 syngvumk
2 syngvisk
3 syngvisk
pl
1 syngvimk
2 syngvizk
3 syngvisk
syngvsk 2sg imper middle
syngvumk 1pl imper middle
syngvizk 1pl imper middle
syngvandisk prespart middle
syngvandi prespart N sg m
syngvanda prespart A sg m
syngvanda prespart G sg m
syngvanda prespart D sg m
syngvandi prespart N sg f
syngvandi prespart A sg f
syngvandi prespart G sg f
syngvandi prespart D sg f
syngvanda prespart N sg n
syngvanda prespart A sg n
syngvanda prespart G sg n
syngvanda prespart D sg n
syngvandi prespart N pl m
syngvandi prespart A pl m
syngvandi prespart G pl m
syngvundum prespart D pl m
syngvandi prespart N pl f
syngvandi prespart A pl f
syngvandi prespart G pl f
syngvundum prespart D pl f
syngvandi prespart N pl n
syngvandi prespart A pl n
syngvandi prespart G pl n
syngvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sǫnk
2 sǫngt
3 sǫnk
pret indic&middle
sg
1 sǫngumk
2 sǫngzk
3 sǫngsk
pl
1 sungum
2 sunguð
3 sungu
pret subj
sg
1 synga
2 syngir
3 syngi
pl
1 syngim
2 syngið
3 syngi
pl
1 sungumk
2 sunguzk
3 sungusk
pret subj&middle
sg
1 syngumk
2 syngisk
3 syngisk
pl
1 syngimk
2 syngizk
3 syngisk
sunginn pp m
sungin pp f
sungit pp n
sungizk pp n&middle 
slyngva: strongIII, “throw”
pres indic
sg
1 slyngv
2 slyngvr
3 slyngvr
pl
1 slyngvum
2 slyngvið
3 slyngva
pres subj
sg
1 slyngva
2 slyngvir
3 slyngvi
pl
1 slyngvim
2 slyngvið
3 slyngvi
slyngv 2sg imper
slyngvum 1pl imper
slyngvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 slyngvumk
2 slyngvsk
3 slyngvsk
pl
1 slyngvumk
2 slyngvizk
3 slyngvask
pres subj&middle
sg
1 slyngvumk
2 slyngvisk
3 slyngvisk
pl
1 slyngvimk
2 slyngvizk
3 slyngvisk
slyngvsk 2sg imper middle
slyngvumk 1pl imper middle
slyngvizk 1pl imper middle
slyngvandisk prespart middle
slyngvandi prespart N sg m
slyngvanda prespart A sg m
slyngvanda prespart G sg m
slyngvanda prespart D sg m
slyngvandi prespart N sg f
slyngvandi prespart A sg f
slyngvandi prespart G sg f
slyngvandi prespart D sg f
slyngvanda prespart N sg n
slyngvanda prespart A sg n
slyngvanda prespart G sg n
slyngvanda prespart D sg n
slyngvandi prespart N pl m
slyngvandi prespart A pl m
slyngvandi prespart G pl m
slyngvundum prespart D pl m
slyngvandi prespart N pl f
slyngvandi prespart A pl f
slyngvandi prespart G pl f
slyngvundum prespart D pl f
slyngvandi prespart N pl n
slyngvandi prespart A pl n
slyngvandi prespart G pl n
slyngvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 slǫngv
2 slǫngvt
3 slǫngv
pret indic&middle
sg
1 slǫngvumk
2 slǫngvzk
3 slǫngvsk
pl
1 slungvum
2 slungvuð
3 slungvu
pret subj
sg
1 slyngva
2 slyngvir
3 slyngvi
pl
1 slyngvim
2 slyngvið
3 slyngvi
pl
1 slungvumk
2 slungvuzk
3 slungvusk
pret subj&middle
sg
1 slyngvumk
2 slyngvisk
3 slyngvisk
pl
1 slyngvimk
2 slyngvizk
3 slyngvisk
slungvinn pp m
slungvin pp f
slungvit pp n
slungvizk pp n&middle 
þryngva: strongIII, “squeeze”
pres indic
sg
1 þryngv
2 þryngvr
3 þryngvr
pl
1 þryngvum
2 þryngvið
3 þryngva
pres subj
sg
1 þryngva
2 þryngvir
3 þryngvi
pl
1 þryngvim
2 þryngvið
3 þryngvi
þryngv 2sg imper
þryngvum 1pl imper
þryngvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 þryngvumk
2 þryngvsk
3 þryngvsk
pl
1 þryngvumk
2 þryngvizk
3 þryngvask
pres subj&middle
sg
1 þryngvumk
2 þryngvisk
3 þryngvisk
pl
1 þryngvimk
2 þryngvizk
3 þryngvisk
þryngvsk 2sg imper middle
þryngvumk 1pl imper middle
þryngvizk 1pl imper middle
þryngvandisk prespart middle
þryngvandi prespart N sg m
þryngvanda prespart A sg m
þryngvanda prespart G sg m
þryngvanda prespart D sg m
þryngvandi prespart N sg f
þryngvandi prespart A sg f
þryngvandi prespart G sg f
þryngvandi prespart D sg f
þryngvanda prespart N sg n
þryngvanda prespart A sg n
þryngvanda prespart G sg n
þryngvanda prespart D sg n
þryngvandi prespart N pl m
þryngvandi prespart A pl m
þryngvandi prespart G pl m
þryngvundum prespart D pl m
þryngvandi prespart N pl f
þryngvandi prespart A pl f
þryngvandi prespart G pl f
þryngvundum prespart D pl f
þryngvandi prespart N pl n
þryngvandi prespart A pl n
þryngvandi prespart G pl n
þryngvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 þrǫngv
2 þrǫngvt
3 þrǫngv
pret indic&middle
sg
1 þrǫngvumk
2 þrǫngvzk
3 þrǫngvsk
pl
1 þrungvum
2 þrungvuð
3 þrungvu
pret subj
sg
1 þryngva
2 þryngvir
3 þryngvi
pl
1 þryngvim
2 þryngvið
3 þryngvi
pl
1 þrungvumk
2 þrungvuzk
3 þrungvusk
pret subj&middle
sg
1 þryngvumk
2 þryngvisk
3 þryngvisk
pl
1 þryngvimk
2 þryngvizk
3 þryngvisk
þrungvinn pp m
þrungvin pp f
þrungvit pp n
þrungvizk pp n&middle 
bella: strongIII, “meet”
pres indic
sg
1 bell
2 belll
3 belll
pl
1 bellum
2 bellið
3 bella
pres subj
sg
1 bella
2 bellir
3 belli
pl
1 bellim
2 bellið
3 belli
bell 2sg imper
bellum 1pl imper
bellið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 bellumk
2 bellsk
3 bellsk
pl
1 bellumk
2 bellizk
3 bellask
pres subj&middle
sg
1 bellumk
2 bellisk
3 bellisk
pl
1 bellimk
2 bellizk
3 bellisk
bellsk 2sg imper middle
bellumk 1pl imper middle
bellizk 1pl imper middle
bellandisk prespart middle
bellandi prespart N sg m
bellanda prespart A sg m
bellanda prespart G sg m
bellanda prespart D sg m
bellandi prespart N sg f
bellandi prespart A sg f
bellandi prespart G sg f
bellandi prespart D sg f
bellanda prespart N sg n
bellanda prespart A sg n
bellanda prespart G sg n
bellanda prespart D sg n
bellandi prespart N pl m
bellandi prespart A pl m
bellandi prespart G pl m
bellundum prespart D pl m
bellandi prespart N pl f
bellandi prespart A pl f
bellandi prespart G pl f
bellundum prespart D pl f
bellandi prespart N pl n
bellandi prespart A pl n
bellandi prespart G pl n
bellundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 ball
2 ballt
3 ball
pret indic&middle
sg
1 ballumk
2 ballzk
3 ballsk 
snerta: strongIII, “touch”
pres indic
sg
1 snert
2 snertr
3 snertr
pl
1 snertum
2 snertið
3 snerta
pres subj
sg
1 snerta
2 snertir
3 snerti
pl
1 snertim
2 snertið
3 snerti
snert 2sg imper
snertum 1pl imper
snertið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 snertumk
2 snertsk
3 snertsk
pl
1 snertumk
2 snertizk
3 snertask
pres subj&middle
sg
1 snertumk
2 snertisk
3 snertisk
pl
1 snertimk
2 snertizk
3 snertisk
snertsk 2sg imper middle
snertumk 1pl imper middle
snertizk 1pl imper middle
snertandisk prespart middle
snertandi prespart N sg m
snertanda prespart A sg m
snertanda prespart G sg m
snertanda prespart D sg m
snertandi prespart N sg f
snertandi prespart A sg f
snertandi prespart G sg f
snertandi prespart D sg f
snertanda prespart N sg n
snertanda prespart A sg n
snertanda prespart G sg n
snertanda prespart D sg n
snertandi prespart N pl m
snertandi prespart A pl m
snertandi prespart G pl m
snertundum prespart D pl m
snertandi prespart N pl f
snertandi prespart A pl f
snertandi prespart G pl f
snertundum prespart D pl f
snertandi prespart N pl n
snertandi prespart A pl n
snertandi prespart G pl n
snertundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 snart
2 snarzt
3 snart
pret indic&middle
sg
1 snartumk
2 snartzk
3 snartsk
pl
1 snurtum
2 snurtuð
3 snurtu
pret subj
sg
1 snyrta
2 snyrtir
3 snyrti
pl
1 snyrtim
2 snyrtið
3 snyrti
pl
1 snurtumk
2 snurtuzk
3 snurtusk
pret subj&middle
sg
1 snyrtumk
2 snyrtisk
3 snyrtisk
pl
1 snyrtimk
2 snyrtizk
3 snyrtisk
snortinn pp m
snortin pp f
snortit pp n
snortizk pp n&middle 
serða: strongIII, “have unnatural sex”
pres indic
sg
1 serð
2 serðr
3 serðr
pl
1 serðum
2 serðið
3 serða
pres subj
sg
1 serða
2 serðir
3 serði
pl
1 serðim
2 serðið
3 serði
serð 2sg imper
serðum 1pl imper
serðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 serðumk
2 serðsk
3 serðsk
pl
1 serðumk
2 serðizk
3 serðask
pres subj&middle
sg
1 serðumk
2 serðisk
3 serðisk
pl
1 serðimk
2 serðizk
3 serðisk
serðsk 2sg imper middle
serðumk 1pl imper middle
serðizk 1pl imper middle
serðandisk prespart middle
serðandi prespart N sg m
serðanda prespart A sg m
serðanda prespart G sg m
serðanda prespart D sg m
serðandi prespart N sg f
serðandi prespart A sg f
serðandi prespart G sg f
serðandi prespart D sg f
serðanda prespart N sg n
serðanda prespart A sg n
serðanda prespart G sg n
serðanda prespart D sg n
serðandi prespart N pl m
serðandi prespart A pl m
serðandi prespart G pl m
serðundum prespart D pl m
serðandi prespart N pl f
serðandi prespart A pl f
serðandi prespart G pl f
serðundum prespart D pl f
serðandi prespart N pl n
serðandi prespart A pl n
serðandi prespart G pl n
serðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sarð
2 sarzt
3 sarð
pret indic&middle
sg
1 sarðumk
2 sarðzk
3 sarðsk
pl
1 surðum
2 surðuð
3 surðu
pret subj
sg
1 syrða
2 syrðir
3 syrði
pl
1 syrðim
2 syrðið
3 syrði
pl
1 surðumk
2 surðuzk
3 surðusk
pret subj&middle
sg
1 syrðumk
2 syrðisk
3 syrðisk
pl
1 syrðimk
2 syrðizk
3 syrðisk
sorðinn pp m
sorðin pp f
sorðit pp n
sorðizk pp n&middle 
bresta: strongIII, “burst”
pres indic
sg
1 brest
2 brestr
3 brestr
pl
1 brestum
2 brestið
3 bresta
pres subj
sg
1 bresta
2 brestir
3 bresti
pl
1 brestim
2 brestið
3 bresti
brest 2sg imper
brestum 1pl imper
brestið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 brestumk
2 brestsk
3 brestsk
pl
1 brestumk
2 brestizk
3 brestask
pres subj&middle
sg
1 brestumk
2 brestisk
3 brestisk
pl
1 brestimk
2 brestizk
3 brestisk
brestsk 2sg imper middle
brestumk 1pl imper middle
brestizk 1pl imper middle
brestandisk prespart middle
brestandi prespart N sg m
brestanda prespart A sg m
brestanda prespart G sg m
brestanda prespart D sg m
brestandi prespart N sg f
brestandi prespart A sg f
brestandi prespart G sg f
brestandi prespart D sg f
brestanda prespart N sg n
brestanda prespart A sg n
brestanda prespart G sg n
brestanda prespart D sg n
brestandi prespart N pl m
brestandi prespart A pl m
brestandi prespart G pl m
brestundum prespart D pl m
brestandi prespart N pl f
brestandi prespart A pl f
brestandi prespart G pl f
brestundum prespart D pl f
brestandi prespart N pl n
brestandi prespart A pl n
brestandi prespart G pl n
brestundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 brast
2 braszt
3 brast
pret indic&middle
sg
1 brastumk
2 brastzk
3 brastsk
pl
1 brustum
2 brustuð
3 brustu
pret subj
sg
1 brysta
2 brystir
3 brysti
pl
1 brystim
2 brystið
3 brysti
pl
1 brustumk
2 brustuzk
3 brustusk
pret subj&middle
sg
1 brystumk
2 brystisk
3 brystisk
pl
1 brystimk
2 brystizk
3 brystisk
brostinn pp m
brostin pp f
brostit pp n
brostizk pp n&middle 
gnesta: strongIII, “crack (loudly)”
pres indic
sg
1 gnest
2 gnestr
3 gnestr
pl
1 gnestum
2 gnestið
3 gnesta
pres subj
sg
1 gnesta
2 gnestir
3 gnesti
pl
1 gnestim
2 gnestið
3 gnesti
gnest 2sg imper
gnestum 1pl imper
gnestið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gnestumk
2 gnestsk
3 gnestsk
pl
1 gnestumk
2 gnestizk
3 gnestask
pres subj&middle
sg
1 gnestumk
2 gnestisk
3 gnestisk
pl
1 gnestimk
2 gnestizk
3 gnestisk
gnestsk 2sg imper middle
gnestumk 1pl imper middle
gnestizk 1pl imper middle
gnestandisk prespart middle
gnestandi prespart N sg m
gnestanda prespart A sg m
gnestanda prespart G sg m
gnestanda prespart D sg m
gnestandi prespart N sg f
gnestandi prespart A sg f
gnestandi prespart G sg f
gnestandi prespart D sg f
gnestanda prespart N sg n
gnestanda prespart A sg n
gnestanda prespart G sg n
gnestanda prespart D sg n
gnestandi prespart N pl m
gnestandi prespart A pl m
gnestandi prespart G pl m
gnestundum prespart D pl m
gnestandi prespart N pl f
gnestandi prespart A pl f
gnestandi prespart G pl f
gnestundum prespart D pl f
gnestandi prespart N pl n
gnestandi prespart A pl n
gnestandi prespart G pl n
gnestundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gnast
2 gnaszt
3 gnast
pret indic&middle
sg
1 gnastumk
2 gnastzk
3 gnastsk
pl
1 gnustum
2 gnustuð
3 gnustu
pret subj
sg
1 gnysta
2 gnystir
3 gnysti
pl
1 gnystim
2 gnystið
3 gnysti
pl
1 gnustumk
2 gnustuzk
3 gnustusk
pret subj&middle
sg
1 gnystumk
2 gnystisk
3 gnystisk
pl
1 gnystimk
2 gnystizk
3 gnystisk
gnostinn pp m
gnostin pp f
gnostit pp n
gnostizk pp n&middle 
verpa: strongIII, “throw”
pres indic
sg
1 verp
2 verpr
3 verpr
pl
1 verpum
2 verpið
3 verpa
pres subj
sg
1 verpa
2 verpir
3 verpi
pl
1 verpim
2 verpið
3 verpi
verp 2sg imper
verpum 1pl imper
verpið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 verpumk
2 verpsk
3 verpsk
pl
1 verpumk
2 verpizk
3 verpask
pres subj&middle
sg
1 verpumk
2 verpisk
3 verpisk
pl
1 verpimk
2 verpizk
3 verpisk
verpsk 2sg imper middle
verpumk 1pl imper middle
verpizk 1pl imper middle
verpandisk prespart middle
verpandi prespart N sg m
verpanda prespart A sg m
verpanda prespart G sg m
verpanda prespart D sg m
verpandi prespart N sg f
verpandi prespart A sg f
verpandi prespart G sg f
verpandi prespart D sg f
verpanda prespart N sg n
verpanda prespart A sg n
verpanda prespart G sg n
verpanda prespart D sg n
verpandi prespart N pl m
verpandi prespart A pl m
verpandi prespart G pl m
verpundum prespart D pl m
verpandi prespart N pl f
verpandi prespart A pl f
verpandi prespart G pl f
verpundum prespart D pl f
verpandi prespart N pl n
verpandi prespart A pl n
verpandi prespart G pl n
verpundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 varp
2 varpt
3 varp
pret indic&middle
sg
1 varpumk
2 varpzk
3 varpsk
pl
1 urpum
2 urpuð
3 urpu
pret subj
sg
1 yrpa
2 yrpir
3 yrpi
pl
1 yrpim
2 yrpið
3 yrpi
pl
1 urpumk
2 urpuzk
3 urpusk
pret subj&middle
sg
1 yrpumk
2 yrpisk
3 yrpisk
pl
1 yrpimk
2 yrpizk
3 yrpisk
orpinn pp m
orpin pp f
orpit pp n
orpizk pp n&middle 
hverfa: strongIII, “turn, move”
pres indic
sg
1 hverf
2 hverfr
3 hverfr
pl
1 hverfum
2 hverfið
3 hverfa
pres subj
sg
1 hverfa
2 hverfir
3 hverfi
pl
1 hverfim
2 hverfið
3 hverfi
hverf 2sg imper
hverfum 1pl imper
hverfið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hverfumk
2 hverfsk
3 hverfsk
pl
1 hverfumk
2 hverfizk
3 hverfask
pres subj&middle
sg
1 hverfumk
2 hverfisk
3 hverfisk
pl
1 hverfimk
2 hverfizk
3 hverfisk
hverfsk 2sg imper middle
hverfumk 1pl imper middle
hverfizk 1pl imper middle
hverfandisk prespart middle
hverfandi prespart N sg m
hverfanda prespart A sg m
hverfanda prespart G sg m
hverfanda prespart D sg m
hverfandi prespart N sg f
hverfandi prespart A sg f
hverfandi prespart G sg f
hverfandi prespart D sg f
hverfanda prespart N sg n
hverfanda prespart A sg n
hverfanda prespart G sg n
hverfanda prespart D sg n
hverfandi prespart N pl m
hverfandi prespart A pl m
hverfandi prespart G pl m
hverfundum prespart D pl m
hverfandi prespart N pl f
hverfandi prespart A pl f
hverfandi prespart G pl f
hverfundum prespart D pl f
hverfandi prespart N pl n
hverfandi prespart A pl n
hverfandi prespart G pl n
hverfundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hvarf
2 hvarft
3 hvarf
pret indic&middle
sg
1 hvarfumk
2 hvarfzk
3 hvarfsk
pl
1 hurfum
2 hurfuð
3 hurfu
pret subj
sg
1 hyrfa
2 hyrfir
3 hyrfi
pl
1 hyrfim
2 hyrfið
3 hyrfi
pl
1 hurfumk
2 hurfuzk
3 hurfusk
pret subj&middle
sg
1 hyrfumk
2 hyrfisk
3 hyrfisk
pl
1 hyrfimk
2 hyrfizk
3 hyrfisk
horfinn pp m
horfin pp f
horfit pp n
horfizk pp n&middle 
sverfa: strongIII, “file (metal)”
pres indic
sg
1 sverf
2 sverfr
3 sverfr
pl
1 sverfum
2 sverfið
3 sverfa
pres subj
sg
1 sverfa
2 sverfir
3 sverfi
pl
1 sverfim
2 sverfið
3 sverfi
sverf 2sg imper
sverfum 1pl imper
sverfið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sverfumk
2 sverfsk
3 sverfsk
pl
1 sverfumk
2 sverfizk
3 sverfask
pres subj&middle
sg
1 sverfumk
2 sverfisk
3 sverfisk
pl
1 sverfimk
2 sverfizk
3 sverfisk
sverfsk 2sg imper middle
sverfumk 1pl imper middle
sverfizk 1pl imper middle
sverfandisk prespart middle
sverfandi prespart N sg m
sverfanda prespart A sg m
sverfanda prespart G sg m
sverfanda prespart D sg m
sverfandi prespart N sg f
sverfandi prespart A sg f
sverfandi prespart G sg f
sverfandi prespart D sg f
sverfanda prespart N sg n
sverfanda prespart A sg n
sverfanda prespart G sg n
sverfanda prespart D sg n
sverfandi prespart N pl m
sverfandi prespart A pl m
sverfandi prespart G pl m
sverfundum prespart D pl m
sverfandi prespart N pl f
sverfandi prespart A pl f
sverfandi prespart G pl f
sverfundum prespart D pl f
sverfandi prespart N pl n
sverfandi prespart A pl n
sverfandi prespart G pl n
sverfundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 svarf
2 svarft
3 svarf
pret indic&middle
sg
1 svarfumk
2 svarfzk
3 svarfsk
pl
1 surfum
2 surfuð
3 surfu
pret subj
sg
1 syrfa
2 syrfir
3 syrfi
pl
1 syrfim
2 syrfið
3 syrfi
pl
1 surfumk
2 surfuzk
3 surfusk
pret subj&middle
sg
1 syrfumk
2 syrfisk
3 syrfisk
pl
1 syrfimk
2 syrfizk
3 syrfisk
sorfinn pp m
sorfin pp f
sorfit pp n
sorfizk pp n&middle 
þverra: strongIII, “disappear”
pres indic
sg
1 þverr
2 þverrr
3 þverrr
pl
1 þverrum
2 þverrið
3 þverra
pres subj
sg
1 þverra
2 þverrir
3 þverri
pl
1 þverrim
2 þverrið
3 þverri
þverr 2sg imper
þverrum 1pl imper
þverrið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 þverrumk
2 þverrsk
3 þverrsk
pl
1 þverrumk
2 þverrizk
3 þverrask
pres subj&middle
sg
1 þverrumk
2 þverrisk
3 þverrisk
pl
1 þverrimk
2 þverrizk
3 þverrisk
þverrsk 2sg imper middle
þverrumk 1pl imper middle
þverrizk 1pl imper middle
þverrandisk prespart middle
þverrandi prespart N sg m
þverranda prespart A sg m
þverranda prespart G sg m
þverranda prespart D sg m
þverrandi prespart N sg f
þverrandi prespart A sg f
þverrandi prespart G sg f
þverrandi prespart D sg f
þverranda prespart N sg n
þverranda prespart A sg n
þverranda prespart G sg n
þverranda prespart D sg n
þverrandi prespart N pl m
þverrandi prespart A pl m
þverrandi prespart G pl m
þverrundum prespart D pl m
þverrandi prespart N pl f
þverrandi prespart A pl f
þverrandi prespart G pl f
þverrundum prespart D pl f
þverrandi prespart N pl n
þverrandi prespart A pl n
þverrandi prespart G pl n
þverrundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 þvarr
2 þvarrt
3 þvarr
pret indic&middle
sg
1 þvarrumk
2 þvarrzk
3 þvarrsk
pl
1 þurrum
2 þurruð
3 þurru
pret subj
sg
1 þyrra
2 þyrrir
3 þyrri
pl
1 þyrrim
2 þyrrið
3 þyrri
pl
1 þurrumk
2 þurruzk
3 þurrusk
pret subj&middle
sg
1 þyrrumk
2 þyrrisk
3 þyrrisk
pl
1 þyrrimk
2 þyrrizk
3 þyrrisk
þorrinn pp m
þorrin pp f
þorrit pp n
þorrizk pp n&middle 
svelga: strongIII, “swallow”
pres indic
sg
1 svelg
2 svelgr
3 svelgr
pl
1 svelgum
2 svelgið
3 svelga
pres subj
sg
1 svelga
2 svelgir
3 svelgi
pl
1 svelgim
2 svelgið
3 svelgi
svelg 2sg imper
svelgum 1pl imper
svelgið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 svelgumk
2 svelgsk
3 svelgsk
pl
1 svelgumk
2 svelgizk
3 svelgask
pres subj&middle
sg
1 svelgumk
2 svelgisk
3 svelgisk
pl
1 svelgimk
2 svelgizk
3 svelgisk
svelgsk 2sg imper middle
svelgumk 1pl imper middle
svelgizk 1pl imper middle
svelgandisk prespart middle
svelgandi prespart N sg m
svelganda prespart A sg m
svelganda prespart G sg m
svelganda prespart D sg m
svelgandi prespart N sg f
svelgandi prespart A sg f
svelgandi prespart G sg f
svelgandi prespart D sg f
svelganda prespart N sg n
svelganda prespart A sg n
svelganda prespart G sg n
svelganda prespart D sg n
svelgandi prespart N pl m
svelgandi prespart A pl m
svelgandi prespart G pl m
svelgundum prespart D pl m
svelgandi prespart N pl f
svelgandi prespart A pl f
svelgandi prespart G pl f
svelgundum prespart D pl f
svelgandi prespart N pl n
svelgandi prespart A pl n
svelgandi prespart G pl n
svelgundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 svalk
2 svalgt
3 svalk
pret indic&middle
sg
1 svalgumk
2 svalgzk
3 svalgsk
pl
1 sulgum
2 sulguð
3 sulgu
pret subj
sg
1 sylga
2 sylgir
3 sylgi
pl
1 sylgim
2 sylgið
3 sylgi
pl
1 sulgumk
2 sulguzk
3 sulgusk
pret subj&middle
sg
1 sylgumk
2 sylgisk
3 sylgisk
pl
1 sylgimk
2 sylgizk
3 sylgisk
solginn pp m
solgin pp f
solgit pp n
solgizk pp n&middle 
svella: strongIII, “swell”
pres indic
sg
1 svell
2 svelll
3 svelll
pl
1 svellum
2 svellið
3 svella
pres subj
sg
1 svella
2 svellir
3 svelli
pl
1 svellim
2 svellið
3 svelli
svell 2sg imper
svellum 1pl imper
svellið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 svellumk
2 svellsk
3 svellsk
pl
1 svellumk
2 svellizk
3 svellask
pres subj&middle
sg
1 svellumk
2 svellisk
3 svellisk
pl
1 svellimk
2 svellizk
3 svellisk
svellsk 2sg imper middle
svellumk 1pl imper middle
svellizk 1pl imper middle
svellandisk prespart middle
svellandi prespart N sg m
svellanda prespart A sg m
svellanda prespart G sg m
svellanda prespart D sg m
svellandi prespart N sg f
svellandi prespart A sg f
svellandi prespart G sg f
svellandi prespart D sg f
svellanda prespart N sg n
svellanda prespart A sg n
svellanda prespart G sg n
svellanda prespart D sg n
svellandi prespart N pl m
svellandi prespart A pl m
svellandi prespart G pl m
svellundum prespart D pl m
svellandi prespart N pl f
svellandi prespart A pl f
svellandi prespart G pl f
svellundum prespart D pl f
svellandi prespart N pl n
svellandi prespart A pl n
svellandi prespart G pl n
svellundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 svall
2 svallt
3 svall
pret indic&middle
sg
1 svallumk
2 svallzk
3 svallsk
pl
1 sullum
2 sulluð
3 sullu
pret subj
sg
1 sylla
2 syllir
3 sylli
pl
1 syllim
2 syllið
3 sylli
pl
1 sullumk
2 sulluzk
3 sullusk
pret subj&middle
sg
1 syllumk
2 syllisk
3 syllisk
pl
1 syllimk
2 syllizk
3 syllisk
sollinn pp m
sollin pp f
sollit pp n
sollizk pp n&middle 
vella: strongIII, “seethe, undulate”
pres indic
sg
1 vell
2 velll
3 velll
pl
1 vellum
2 vellið
3 vella
pres subj
sg
1 vella
2 vellir
3 velli
pl
1 vellim
2 vellið
3 velli
vell 2sg imper
vellum 1pl imper
vellið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 vellumk
2 vellsk
3 vellsk
pl
1 vellumk
2 vellizk
3 vellask
pres subj&middle
sg
1 vellumk
2 vellisk
3 vellisk
pl
1 vellimk
2 vellizk
3 vellisk
vellsk 2sg imper middle
vellumk 1pl imper middle
vellizk 1pl imper middle
vellandisk prespart middle
vellandi prespart N sg m
vellanda prespart A sg m
vellanda prespart G sg m
vellanda prespart D sg m
vellandi prespart N sg f
vellandi prespart A sg f
vellandi prespart G sg f
vellandi prespart D sg f
vellanda prespart N sg n
vellanda prespart A sg n
vellanda prespart G sg n
vellanda prespart D sg n
vellandi prespart N pl m
vellandi prespart A pl m
vellandi prespart G pl m
vellundum prespart D pl m
vellandi prespart N pl f
vellandi prespart A pl f
vellandi prespart G pl f
vellundum prespart D pl f
vellandi prespart N pl n
vellandi prespart A pl n
vellandi prespart G pl n
vellundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 vall
2 vallt
3 vall
pret indic&middle
sg
1 vallumk
2 vallzk
3 vallsk
pl
1 ullum
2 ulluð
3 ullu
pret subj
sg
1 ylla
2 yllir
3 ylli
pl
1 yllim
2 yllið
3 ylli
pl
1 ullumk
2 ulluzk
3 ullusk
pret subj&middle
sg
1 yllumk
2 yllisk
3 yllisk
pl
1 yllimk
2 yllizk
3 yllisk
ollinn pp m
ollin pp f
ollit pp n
ollizk pp n&middle 
verða: strongIII, “become”
pres indic
sg
1 verð
2 verðr
3 verðr
pl
1 verðum
2 verðið
3 verða
pres subj
sg
1 verða
2 verðir
3 verði
pl
1 verðim
2 verðið
3 verði
verð 2sg imper
verðum 1pl imper
verðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 verðumk
2 verðsk
3 verðsk
pl
1 verðumk
2 verðizk
3 verðask
pres subj&middle
sg
1 verðumk
2 verðisk
3 verðisk
pl
1 verðimk
2 verðizk
3 verðisk
verðsk 2sg imper middle
verðumk 1pl imper middle
verðizk 1pl imper middle
verðandisk prespart middle
verðandi prespart N sg m
verðanda prespart A sg m
verðanda prespart G sg m
verðanda prespart D sg m
verðandi prespart N sg f
verðandi prespart A sg f
verðandi prespart G sg f
verðandi prespart D sg f
verðanda prespart N sg n
verðanda prespart A sg n
verðanda prespart G sg n
verðanda prespart D sg n
verðandi prespart N pl m
verðandi prespart A pl m
verðandi prespart G pl m
verðundum prespart D pl m
verðandi prespart N pl f
verðandi prespart A pl f
verðandi prespart G pl f
verðundum prespart D pl f
verðandi prespart N pl n
verðandi prespart A pl n
verðandi prespart G pl n
verðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 varð
2 varzt
3 varð
pret indic&middle
sg
1 varðumk
2 varðzk
3 varðsk
pl
1 urðum
2 urðuð
3 urðu
pret subj
sg
1 yrða
2 yrðir
3 yrði
pl
1 yrðim
2 yrðið
3 yrði
pl
1 urðumk
2 urðuzk
3 urðusk
pret subj&middle
sg
1 yrðumk
2 yrðisk
3 yrðisk
pl
1 yrðimk
2 yrðizk
3 yrðisk
orðinn pp m
orðin pp f
orðit pp n
orðizk pp n&middle 
svelta: strongIII, “die”
pres indic
sg
1 svelt
2 sveltr
3 sveltr
pl
1 sveltum
2 sveltið
3 svelta
pres subj
sg
1 svelta
2 sveltir
3 svelti
pl
1 sveltim
2 sveltið
3 svelti
svelt 2sg imper
sveltum 1pl imper
sveltið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sveltumk
2 sveltsk
3 sveltsk
pl
1 sveltumk
2 sveltizk
3 sveltask
pres subj&middle
sg
1 sveltumk
2 sveltisk
3 sveltisk
pl
1 sveltimk
2 sveltizk
3 sveltisk
sveltsk 2sg imper middle
sveltumk 1pl imper middle
sveltizk 1pl imper middle
sveltandisk prespart middle
sveltandi prespart N sg m
sveltanda prespart A sg m
sveltanda prespart G sg m
sveltanda prespart D sg m
sveltandi prespart N sg f
sveltandi prespart A sg f
sveltandi prespart G sg f
sveltandi prespart D sg f
sveltanda prespart N sg n
sveltanda prespart A sg n
sveltanda prespart G sg n
sveltanda prespart D sg n
sveltandi prespart N pl m
sveltandi prespart A pl m
sveltandi prespart G pl m
sveltundum prespart D pl m
sveltandi prespart N pl f
sveltandi prespart A pl f
sveltandi prespart G pl f
sveltundum prespart D pl f
sveltandi prespart N pl n
sveltandi prespart A pl n
sveltandi prespart G pl n
sveltundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 svalt
2 svalzt
3 svalt
pret indic&middle
sg
1 svaltumk
2 svaltzk
3 svaltsk
pl
1 svultum
2 svultuð
3 svultu
pret subj
sg
1 svylta
2 svyltir
3 svylti
pl
1 svyltim
2 svyltið
3 svylti
pl
1 svultumk
2 svultuzk
3 svultusk
pret subj&middle
sg
1 svyltumk
2 svyltisk
3 svyltisk
pl
1 svyltimk
2 svyltizk
3 svyltisk
svoltinn pp m
svoltin pp f
svoltit pp n
svoltizk pp n&middle 
velta: strongIII, “roll, tumble”
pres indic
sg
1 velt
2 veltr
3 veltr
pl
1 veltum
2 veltið
3 velta
pres subj
sg
1 velta
2 veltir
3 velti
pl
1 veltim
2 veltið
3 velti
velt 2sg imper
veltum 1pl imper
veltið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 veltumk
2 veltsk
3 veltsk
pl
1 veltumk
2 veltizk
3 veltask
pres subj&middle
sg
1 veltumk
2 veltisk
3 veltisk
pl
1 veltimk
2 veltizk
3 veltisk
veltsk 2sg imper middle
veltumk 1pl imper middle
veltizk 1pl imper middle
veltandisk prespart middle
veltandi prespart N sg m
veltanda prespart A sg m
veltanda prespart G sg m
veltanda prespart D sg m
veltandi prespart N sg f
veltandi prespart A sg f
veltandi prespart G sg f
veltandi prespart D sg f
veltanda prespart N sg n
veltanda prespart A sg n
veltanda prespart G sg n
veltanda prespart D sg n
veltandi prespart N pl m
veltandi prespart A pl m
veltandi prespart G pl m
veltundum prespart D pl m
veltandi prespart N pl f
veltandi prespart A pl f
veltandi prespart G pl f
veltundum prespart D pl f
veltandi prespart N pl n
veltandi prespart A pl n
veltandi prespart G pl n
veltundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 valt
2 valzt
3 valt
pret indic&middle
sg
1 valtumk
2 valtzk
3 valtsk
pl
1 vultum
2 vultuð
3 vultu
pret subj
sg
1 vylta
2 vyltir
3 vylti
pl
1 vyltim
2 vyltið
3 vylti
pl
1 vultumk
2 vultuzk
3 vultusk
pret subj&middle
sg
1 vyltumk
2 vyltisk
3 vyltisk
pl
1 vyltimk
2 vyltizk
3 vyltisk
voltinn pp m
voltin pp f
voltit pp n
voltizk pp n&middle 
bjarga: strongIII, “protect, save”
pres indic
sg
1 bjerg
2 bjergr
3 bjergr
pl
1 bjǫrgum
2 bjargið
3 bjarga
pres subj
sg
1 bjarga
2 bjargir
3 bjargi
pl
1 bjargim
2 bjargið
3 bjargi
bjarg 2sg imper
bjǫrgum 1pl imper
bjargið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 bjǫrgumk
2 bjergsk
3 bjergsk
pl
1 bjǫrgumk
2 bjargizk
3 bjargask
pres subj&middle
sg
1 bjǫrgumk
2 bjargisk
3 bjargisk
pl
1 bjargimk
2 bjargizk
3 bjargisk
bjargsk 2sg imper middle
bjǫrgumk 1pl imper middle
bjargizk 1pl imper middle
bjargandisk prespart middle
bjargandi prespart N sg m
bjarganda prespart A sg m
bjarganda prespart G sg m
bjarganda prespart D sg m
bjargandi prespart N sg f
bjargandi prespart A sg f
bjargandi prespart G sg f
bjargandi prespart D sg f
bjarganda prespart N sg n
bjarganda prespart A sg n
bjarganda prespart G sg n
bjarganda prespart D sg n
bjargandi prespart N pl m
bjargandi prespart A pl m
bjargandi prespart G pl m
bjǫrgundum prespart D pl m
bjargandi prespart N pl f
bjargandi prespart A pl f
bjargandi prespart G pl f
bjǫrgundum prespart D pl f
bjargandi prespart N pl n
bjargandi prespart A pl n
bjargandi prespart G pl n
bjǫrgundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 bark
2 bargt
3 bark
pret indic&middle
sg
1 bargumk
2 bargzk
3 bargsk
pl
1 burgum
2 burguð
3 burgu
pret subj
sg
1 byrga
2 byrgir
3 byrgi
pl
1 byrgim
2 byrgið
3 byrgi
pl
1 burgumk
2 burguzk
3 burgusk
pret subj&middle
sg
1 byrgumk
2 byrgisk
3 byrgisk
pl
1 byrgimk
2 byrgizk
3 byrgisk
borginn pp m
borgin pp f
borgit pp n
borgizk pp n&middle 
gjalla: strongIII, “cry out”
pres indic
sg
1 gjell
2 gjelll
3 gjelll
pl
1 gjǫllum
2 gjallið
3 gjalla
pres subj
sg
1 gjalla
2 gjallir
3 gjalli
pl
1 gjallim
2 gjallið
3 gjalli
gjall 2sg imper
gjǫllum 1pl imper
gjallið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gjǫllumk
2 gjellsk
3 gjellsk
pl
1 gjǫllumk
2 gjallizk
3 gjallask
pres subj&middle
sg
1 gjǫllumk
2 gjallisk
3 gjallisk
pl
1 gjallimk
2 gjallizk
3 gjallisk
gjallsk 2sg imper middle
gjǫllumk 1pl imper middle
gjallizk 1pl imper middle
gjallandisk prespart middle
gjallandi prespart N sg m
gjallanda prespart A sg m
gjallanda prespart G sg m
gjallanda prespart D sg m
gjallandi prespart N sg f
gjallandi prespart A sg f
gjallandi prespart G sg f
gjallandi prespart D sg f
gjallanda prespart N sg n
gjallanda prespart A sg n
gjallanda prespart G sg n
gjallanda prespart D sg n
gjallandi prespart N pl m
gjallandi prespart A pl m
gjallandi prespart G pl m
gjǫllundum prespart D pl m
gjallandi prespart N pl f
gjallandi prespart A pl f
gjallandi prespart G pl f
gjǫllundum prespart D pl f
gjallandi prespart N pl n
gjallandi prespart A pl n
gjallandi prespart G pl n
gjǫllundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gall
2 gallt
3 gall
pret indic&middle
sg
1 gallumk
2 gallzk
3 gallsk
pl
1 gullum
2 gulluð
3 gullu
pret subj
sg
1 gylla
2 gyllir
3 gylli
pl
1 gyllim
2 gyllið
3 gylli
pl
1 gullumk
2 gulluzk
3 gullusk
pret subj&middle
sg
1 gyllumk
2 gyllisk
3 gyllisk
pl
1 gyllimk
2 gyllizk
3 gyllisk
gollinn pp m
gollin pp f
gollit pp n
gollizk pp n&middle 
skjalla: strongIII, “resound”
pres indic
sg
1 skjell
2 skjelll
3 skjelll
pl
1 skjǫllum
2 skjallið
3 skjalla
pres subj
sg
1 skjalla
2 skjallir
3 skjalli
pl
1 skjallim
2 skjallið
3 skjalli
skjall 2sg imper
skjǫllum 1pl imper
skjallið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skjǫllumk
2 skjellsk
3 skjellsk
pl
1 skjǫllumk
2 skjallizk
3 skjallask
pres subj&middle
sg
1 skjǫllumk
2 skjallisk
3 skjallisk
pl
1 skjallimk
2 skjallizk
3 skjallisk
skjallsk 2sg imper middle
skjǫllumk 1pl imper middle
skjallizk 1pl imper middle
skjallandisk prespart middle
skjallandi prespart N sg m
skjallanda prespart A sg m
skjallanda prespart G sg m
skjallanda prespart D sg m
skjallandi prespart N sg f
skjallandi prespart A sg f
skjallandi prespart G sg f
skjallandi prespart D sg f
skjallanda prespart N sg n
skjallanda prespart A sg n
skjallanda prespart G sg n
skjallanda prespart D sg n
skjallandi prespart N pl m
skjallandi prespart A pl m
skjallandi prespart G pl m
skjǫllundum prespart D pl m
skjallandi prespart N pl f
skjallandi prespart A pl f
skjallandi prespart G pl f
skjǫllundum prespart D pl f
skjallandi prespart N pl n
skjallandi prespart A pl n
skjallandi prespart G pl n
skjǫllundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skall
2 skallt
3 skall
pret indic&middle
sg
1 skallumk
2 skallzk
3 skallsk
pl
1 skullum
2 skulluð
3 skullu
pret subj
sg
1 skylla
2 skyllir
3 skylli
pl
1 skyllim
2 skyllið
3 skylli
pl
1 skullumk
2 skulluzk
3 skullusk
pret subj&middle
sg
1 skyllumk
2 skyllisk
3 skyllisk
pl
1 skyllimk
2 skyllizk
3 skyllisk
skollinn pp m
skollin pp f
skollit pp n
skollizk pp n&middle 
hjálpa: strongIII, “help”
pres indic
sg
1 hjælp
2 hjælpr
3 hjælpr
pl
1 hjálpum
2 hjálpið
3 hjálpa
pres subj
sg
1 hjálpa
2 hjálpir
3 hjálpi
pl
1 hjálpim
2 hjálpið
3 hjálpi
hjálp 2sg imper
hjálpum 1pl imper
hjálpið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hjálpumk
2 hjælpsk
3 hjælpsk
pl
1 hjálpumk
2 hjálpizk
3 hjálpask
pres subj&middle
sg
1 hjálpumk
2 hjálpisk
3 hjálpisk
pl
1 hjálpimk
2 hjálpizk
3 hjálpisk
hjálpsk 2sg imper middle
hjálpumk 1pl imper middle
hjálpizk 1pl imper middle
hjálpandisk prespart middle
hjálpandi prespart N sg m
hjálpanda prespart A sg m
hjálpanda prespart G sg m
hjálpanda prespart D sg m
hjálpandi prespart N sg f
hjálpandi prespart A sg f
hjálpandi prespart G sg f
hjálpandi prespart D sg f
hjálpanda prespart N sg n
hjálpanda prespart A sg n
hjálpanda prespart G sg n
hjálpanda prespart D sg n
hjálpandi prespart N pl m
hjálpandi prespart A pl m
hjálpandi prespart G pl m
hjálpundum prespart D pl m
hjálpandi prespart N pl f
hjálpandi prespart A pl f
hjálpandi prespart G pl f
hjálpundum prespart D pl f
hjálpandi prespart N pl n
hjálpandi prespart A pl n
hjálpandi prespart G pl n
hjálpundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 halp
2 halpt
3 halp
pret indic&middle
sg
1 halpumk
2 halpzk
3 halpsk
pl
1 hulpum
2 hulpuð
3 hulpu
pret subj
sg
1 hylpa
2 hylpir
3 hylpi
pl
1 hylpim
2 hylpið
3 hylpi
pl
1 hulpumk
2 hulpuzk
3 hulpusk
pret subj&middle
sg
1 hylpumk
2 hylpisk
3 hylpisk
pl
1 hylpimk
2 hylpizk
3 hylpisk
holpinn pp m
holpin pp f
holpit pp n
holpizk pp n&middle 
skjálfa: strongIII, “tremble”
pres indic
sg
1 skjælf
2 skjælfr
3 skjælfr
pl
1 skjálfum
2 skjálfið
3 skjálfa
pres subj
sg
1 skjálfa
2 skjálfir
3 skjálfi
pl
1 skjálfim
2 skjálfið
3 skjálfi
skjálf 2sg imper
skjálfum 1pl imper
skjálfið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skjálfumk
2 skjælfsk
3 skjælfsk
pl
1 skjálfumk
2 skjálfizk
3 skjálfask
pres subj&middle
sg
1 skjálfumk
2 skjálfisk
3 skjálfisk
pl
1 skjálfimk
2 skjálfizk
3 skjálfisk
skjálfsk 2sg imper middle
skjálfumk 1pl imper middle
skjálfizk 1pl imper middle
skjálfandisk prespart middle
skjálfandi prespart N sg m
skjálfanda prespart A sg m
skjálfanda prespart G sg m
skjálfanda prespart D sg m
skjálfandi prespart N sg f
skjálfandi prespart A sg f
skjálfandi prespart G sg f
skjálfandi prespart D sg f
skjálfanda prespart N sg n
skjálfanda prespart A sg n
skjálfanda prespart G sg n
skjálfanda prespart D sg n
skjálfandi prespart N pl m
skjálfandi prespart A pl m
skjálfandi prespart G pl m
skjálfundum prespart D pl m
skjálfandi prespart N pl f
skjálfandi prespart A pl f
skjálfandi prespart G pl f
skjálfundum prespart D pl f
skjálfandi prespart N pl n
skjálfandi prespart A pl n
skjálfandi prespart G pl n
skjálfundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skalf
2 skalft
3 skalf
pret indic&middle
sg
1 skalfumk
2 skalfzk
3 skalfsk
pl
1 skulfum
2 skulfuð
3 skulfu
pret subj
sg
1 skylfa
2 skylfir
3 skylfi
pl
1 skylfim
2 skylfið
3 skylfi
pl
1 skulfumk
2 skulfuzk
3 skulfusk
pret subj&middle
sg
1 skylfumk
2 skylfisk
3 skylfisk
pl
1 skylfimk
2 skylfizk
3 skylfisk
skolfinn pp m
skolfin pp f
skolfit pp n
skolfizk pp n&middle 
gjalda: strongIII, “pay for”
pres indic
sg
1 gjeld
2 gjeldr
3 gjeldr
pl
1 gjǫldum
2 gjaldið
3 gjalda
pres subj
sg
1 gjalda
2 gjaldir
3 gjaldi
pl
1 gjaldim
2 gjaldið
3 gjaldi
gjald 2sg imper
gjǫldum 1pl imper
gjaldið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gjǫldumk
2 gjeldsk
3 gjeldsk
pl
1 gjǫldumk
2 gjaldizk
3 gjaldask
pres subj&middle
sg
1 gjǫldumk
2 gjaldisk
3 gjaldisk
pl
1 gjaldimk
2 gjaldizk
3 gjaldisk
gjaldsk 2sg imper middle
gjǫldumk 1pl imper middle
gjaldizk 1pl imper middle
gjaldandisk prespart middle
gjaldandi prespart N sg m
gjaldanda prespart A sg m
gjaldanda prespart G sg m
gjaldanda prespart D sg m
gjaldandi prespart N sg f
gjaldandi prespart A sg f
gjaldandi prespart G sg f
gjaldandi prespart D sg f
gjaldanda prespart N sg n
gjaldanda prespart A sg n
gjaldanda prespart G sg n
gjaldanda prespart D sg n
gjaldandi prespart N pl m
gjaldandi prespart A pl m
gjaldandi prespart G pl m
gjǫldundum prespart D pl m
gjaldandi prespart N pl f
gjaldandi prespart A pl f
gjaldandi prespart G pl f
gjǫldundum prespart D pl f
gjaldandi prespart N pl n
gjaldandi prespart A pl n
gjaldandi prespart G pl n
gjǫldundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 galt
2 galzt
3 galt
pret indic&middle
sg
1 galtumk
2 galtzk
3 galtsk
pl
1 guldum
2 gulduð
3 guldu
pret subj
sg
1 gylda
2 gyldir
3 gyldi
pl
1 gyldim
2 gyldið
3 gyldi
pl
1 guldumk
2 gulduzk
3 guldusk
pret subj&middle
sg
1 gyldumk
2 gyldisk
3 gyldisk
pl
1 gyldimk
2 gyldizk
3 gyldisk
goldinn pp m
goldin pp f
goldit pp n
goldizk pp n&middle 
bregða: strongIII, “move suddenly/violently”
pres indic
sg
1 bregð
2 bregðr
3 bregðr
pl
1 bregðum
2 bregðið
3 bregða
pres subj
sg
1 bregða
2 bregðir
3 bregði
pl
1 bregðim
2 bregðið
3 bregði
bregð 2sg imper
bregðum 1pl imper
bregðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 bregðumk
2 bregðsk
3 bregðsk
pl
1 bregðumk
2 bregðizk
3 bregðask
pres subj&middle
sg
1 bregðumk
2 bregðisk
3 bregðisk
pl
1 bregðimk
2 bregðizk
3 bregðisk
bregðsk 2sg imper middle
bregðumk 1pl imper middle
bregðizk 1pl imper middle
bregðandisk prespart middle
bregðandi prespart N sg m
bregðanda prespart A sg m
bregðanda prespart G sg m
bregðanda prespart D sg m
bregðandi prespart N sg f
bregðandi prespart A sg f
bregðandi prespart G sg f
bregðandi prespart D sg f
bregðanda prespart N sg n
bregðanda prespart A sg n
bregðanda prespart G sg n
bregðanda prespart D sg n
bregðandi prespart N pl m
bregðandi prespart A pl m
bregðandi prespart G pl m
bregðundum prespart D pl m
bregðandi prespart N pl f
bregðandi prespart A pl f
bregðandi prespart G pl f
bregðundum prespart D pl f
bregðandi prespart N pl n
bregðandi prespart A pl n
bregðandi prespart G pl n
bregðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 brá
2 brátt
3 brá
pret indic&middle
sg
1 bráumk
2 brázk
3 brásk
pl
1 brugðum
2 brugðuð
3 brugðu
pret subj
sg
1 brygða
2 brygðir
3 brygði
pl
1 brygðim
2 brygðið
3 brygði
pl
1 brugðumk
2 brugðuzk
3 brugðusk
pret subj&middle
sg
1 brygðumk
2 brygðisk
3 brygðisk
pl
1 brygðimk
2 brygðizk
3 brygðisk
brugðinn pp m
brugðin pp f
brugðit pp n
brugðizk pp n&middle 
sporna: strongIII, “kick, trample”
pres indic
sg
1 spørn
2 spørnn
3 spørnn
pl
1 spornum
2 spornið
3 sporna
pres subj
sg
1 sporna
2 spornir
3 sporni
pl
1 spornim
2 spornið
3 sporni
sporn 2sg imper
spornum 1pl imper
spornið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 spornumk
2 spørnsk
3 spørnsk
pl
1 spornumk
2 spornizk
3 spornask
pres subj&middle
sg
1 spornumk
2 spornisk
3 spornisk
pl
1 spornimk
2 spornizk
3 spornisk
spornsk 2sg imper middle
spornumk 1pl imper middle
spornizk 1pl imper middle
spornandisk prespart middle
spornandi prespart N sg m
spornanda prespart A sg m
spornanda prespart G sg m
spornanda prespart D sg m
spornandi prespart N sg f
spornandi prespart A sg f
spornandi prespart G sg f
spornandi prespart D sg f
spornanda prespart N sg n
spornanda prespart A sg n
spornanda prespart G sg n
spornanda prespart D sg n
spornandi prespart N pl m
spornandi prespart A pl m
spornandi prespart G pl m
spornundum prespart D pl m
spornandi prespart N pl f
spornandi prespart A pl f
spornandi prespart G pl f
spornundum prespart D pl f
spornandi prespart N pl n
spornandi prespart A pl n
spornandi prespart G pl n
spornundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sparn
2 sparnt
3 sparn
pret indic&middle
sg
1 sparnumk
2 sparnzk
3 sparnsk
pl
1 spurnum
2 spurnuð
3 spurnu
pret subj
sg
1 spyrna
2 spyrnir
3 spyrni
pl
1 spyrnim
2 spyrnið
3 spyrni
pl
1 spurnumk
2 spurnuzk
3 spurnusk
pret subj&middle
sg
1 spyrnumk
2 spyrnisk
3 spyrnisk
pl
1 spyrnimk
2 spyrnizk
3 spyrnisk 
Strong stems IV 
bera: strongIV, “carry, bear”
pres indic
sg
1 ber
2 berr
3 berr
pl
1 berum
2 berið
3 bera
pres subj
sg
1 bera
2 berir
3 beri
pl
1 berim
2 berið
3 beri
ber 2sg imper
berum 1pl imper
berið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 berumk
2 bersk
3 bersk
pl
1 berumk
2 berizk
3 berask
pres subj&middle
sg
1 berumk
2 berisk
3 berisk
pl
1 berimk
2 berizk
3 berisk
bersk 2sg imper middle
berumk 1pl imper middle
berizk 1pl imper middle
berandisk prespart middle
berandi prespart N sg m
beranda prespart A sg m
beranda prespart G sg m
beranda prespart D sg m
berandi prespart N sg f
berandi prespart A sg f
berandi prespart G sg f
berandi prespart D sg f
beranda prespart N sg n
beranda prespart A sg n
beranda prespart G sg n
beranda prespart D sg n
berandi prespart N pl m
berandi prespart A pl m
berandi prespart G pl m
berundum prespart D pl m
berandi prespart N pl f
berandi prespart A pl f
berandi prespart G pl f
berundum prespart D pl f
berandi prespart N pl n
berandi prespart A pl n
berandi prespart G pl n
berundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 bar
2 bart
3 bar
pret indic&middle
sg
1 barumk
2 barzk
3 barsk
pl
1 bárum
2 báruð
3 báru
pret subj
sg
1 bæra
2 bærir
3 bæri
pl
1 bærim
2 bærið
3 bæri
pl
1 bárumk
2 báruzk
3 bárusk
pret subj&middle
sg
1 bærumk
2 bærisk
3 bærisk
pl
1 bærimk
2 bærizk
3 bærisk
borinn pp m
borin pp f
borit pp n
borizk pp n&middle 
skera: strongIV, “cut”
pres indic
sg
1 sker
2 skerr
3 skerr
pl
1 skerum
2 skerið
3 skera
pres subj
sg
1 skera
2 skerir
3 skeri
pl
1 skerim
2 skerið
3 skeri
sker 2sg imper
skerum 1pl imper
skerið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skerumk
2 skersk
3 skersk
pl
1 skerumk
2 skerizk
3 skerask
pres subj&middle
sg
1 skerumk
2 skerisk
3 skerisk
pl
1 skerimk
2 skerizk
3 skerisk
skersk 2sg imper middle
skerumk 1pl imper middle
skerizk 1pl imper middle
skerandisk prespart middle
skerandi prespart N sg m
skeranda prespart A sg m
skeranda prespart G sg m
skeranda prespart D sg m
skerandi prespart N sg f
skerandi prespart A sg f
skerandi prespart G sg f
skerandi prespart D sg f
skeranda prespart N sg n
skeranda prespart A sg n
skeranda prespart G sg n
skeranda prespart D sg n
skerandi prespart N pl m
skerandi prespart A pl m
skerandi prespart G pl m
skerundum prespart D pl m
skerandi prespart N pl f
skerandi prespart A pl f
skerandi prespart G pl f
skerundum prespart D pl f
skerandi prespart N pl n
skerandi prespart A pl n
skerandi prespart G pl n
skerundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skar
2 skart
3 skar
pret indic&middle
sg
1 skarumk
2 skarzk
3 skarsk
pl
1 skárum
2 skáruð
3 skáru
pret subj
sg
1 skæra
2 skærir
3 skæri
pl
1 skærim
2 skærið
3 skæri
pl
1 skárumk
2 skáruzk
3 skárusk
pret subj&middle
sg
1 skærumk
2 skærisk
3 skærisk
pl
1 skærimk
2 skærizk
3 skærisk
skorinn pp m
skorin pp f
skorit pp n
skorizk pp n&middle 
stela: strongIV, “steal”
pres indic
sg
1 stel
2 stell
3 stell
pl
1 stelum
2 stelið
3 stela
pres subj
sg
1 stela
2 stelir
3 steli
pl
1 stelim
2 stelið
3 steli
stel 2sg imper
stelum 1pl imper
stelið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 stelumk
2 stelsk
3 stelsk
pl
1 stelumk
2 stelizk
3 stelask
pres subj&middle
sg
1 stelumk
2 stelisk
3 stelisk
pl
1 stelimk
2 stelizk
3 stelisk
stelsk 2sg imper middle
stelumk 1pl imper middle
stelizk 1pl imper middle
stelandisk prespart middle
stelandi prespart N sg m
stelanda prespart A sg m
stelanda prespart G sg m
stelanda prespart D sg m
stelandi prespart N sg f
stelandi prespart A sg f
stelandi prespart G sg f
stelandi prespart D sg f
stelanda prespart N sg n
stelanda prespart A sg n
stelanda prespart G sg n
stelanda prespart D sg n
stelandi prespart N pl m
stelandi prespart A pl m
stelandi prespart G pl m
stelundum prespart D pl m
stelandi prespart N pl f
stelandi prespart A pl f
stelandi prespart G pl f
stelundum prespart D pl f
stelandi prespart N pl n
stelandi prespart A pl n
stelandi prespart G pl n
stelundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 stal
2 stalt
3 stal
pret indic&middle
sg
1 stalumk
2 stalzk
3 stalsk
pl
1 stálum
2 stáluð
3 stálu
pret subj
sg
1 stæla
2 stælir
3 stæli
pl
1 stælim
2 stælið
3 stæli
pl
1 stálumk
2 stáluzk
3 stálusk
pret subj&middle
sg
1 stælumk
2 stælisk
3 stælisk
pl
1 stælimk
2 stælizk
3 stælisk
stolinn pp m
stolin pp f
stolit pp n
stolizk pp n&middle 
fela: strongIV, “hide”
pres indic
sg
1 fel
2 fell
3 fell
pl
1 felum
2 felið
3 fela
pres subj
sg
1 fela
2 felir
3 feli
pl
1 felim
2 felið
3 feli
fel 2sg imper
felum 1pl imper
felið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 felumk
2 felsk
3 felsk
pl
1 felumk
2 felizk
3 felask
pres subj&middle
sg
1 felumk
2 felisk
3 felisk
pl
1 felimk
2 felizk
3 felisk
felsk 2sg imper middle
felumk 1pl imper middle
felizk 1pl imper middle
felandisk prespart middle
felandi prespart N sg m
felanda prespart A sg m
felanda prespart G sg m
felanda prespart D sg m
felandi prespart N sg f
felandi prespart A sg f
felandi prespart G sg f
felandi prespart D sg f
felanda prespart N sg n
felanda prespart A sg n
felanda prespart G sg n
felanda prespart D sg n
felandi prespart N pl m
felandi prespart A pl m
felandi prespart G pl m
felundum prespart D pl m
felandi prespart N pl f
felandi prespart A pl f
felandi prespart G pl f
felundum prespart D pl f
felandi prespart N pl n
felandi prespart A pl n
felandi prespart G pl n
felundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fal
2 falt
3 fal
pret indic&middle
sg
1 falumk
2 falzk
3 falsk
pl
1 fálum
2 fáluð
3 fálu
pret subj
sg
1 fæla
2 fælir
3 fæli
pl
1 fælim
2 fælið
3 fæli
pl
1 fálumk
2 fáluzk
3 fálusk
pret subj&middle
sg
1 fælumk
2 fælisk
3 fælisk
pl
1 fælimk
2 fælizk
3 fælisk
fólginn pp m
fólgin pp f
fólgit pp n
fólgizk pp n&middle 
vefa: strongIV, “weave”
pres indic
sg
1 vef
2 vefr
3 vefr
pl
1 vefum
2 vefið
3 vefa
pres subj
sg
1 vefa
2 vefir
3 vefi
pl
1 vefim
2 vefið
3 vefi
vef 2sg imper
vefum 1pl imper
vefið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 vefumk
2 vefsk
3 vefsk
pl
1 vefumk
2 vefizk
3 vefask
pres subj&middle
sg
1 vefumk
2 vefisk
3 vefisk
pl
1 vefimk
2 vefizk
3 vefisk
vefsk 2sg imper middle
vefumk 1pl imper middle
vefizk 1pl imper middle
vefandisk prespart middle
vefandi prespart N sg m
vefanda prespart A sg m
vefanda prespart G sg m
vefanda prespart D sg m
vefandi prespart N sg f
vefandi prespart A sg f
vefandi prespart G sg f
vefandi prespart D sg f
vefanda prespart N sg n
vefanda prespart A sg n
vefanda prespart G sg n
vefanda prespart D sg n
vefandi prespart N pl m
vefandi prespart A pl m
vefandi prespart G pl m
vefundum prespart D pl m
vefandi prespart N pl f
vefandi prespart A pl f
vefandi prespart G pl f
vefundum prespart D pl f
vefandi prespart N pl n
vefandi prespart A pl n
vefandi prespart G pl n
vefundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 vaf
2 vaft
3 vaf
pret indic&middle
sg
1 vafumk
2 vafzk
3 vafsk
pl
1 váfum
2 váfuð
3 váfu
pret subj
sg
1 væfa
2 væfir
3 væfi
pl
1 væfim
2 væfið
3 væfi
pl
1 váfumk
2 váfuzk
3 váfusk
pret subj&middle
sg
1 væfumk
2 væfisk
3 væfisk
pl
1 væfimk
2 væfizk
3 væfisk
ofinn pp m
ofin pp f
ofit pp n
ofizk pp n&middle 
sofa: strongIV, “sleep”
pres indic
sg
1 søf
2 søfr
3 søfr
pl
1 sofum
2 sofið
3 sofa
pres subj
sg
1 sofa
2 sofir
3 sofi
pl
1 sofim
2 sofið
3 sofi
sof 2sg imper
sofum 1pl imper
sofið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sofumk
2 søfsk
3 søfsk
pl
1 sofumk
2 sofizk
3 sofask
pres subj&middle
sg
1 sofumk
2 sofisk
3 sofisk
pl
1 sofimk
2 sofizk
3 sofisk
sofsk 2sg imper middle
sofumk 1pl imper middle
sofizk 1pl imper middle
sofandisk prespart middle
sofandi prespart N sg m
sofanda prespart A sg m
sofanda prespart G sg m
sofanda prespart D sg m
sofandi prespart N sg f
sofandi prespart A sg f
sofandi prespart G sg f
sofandi prespart D sg f
sofanda prespart N sg n
sofanda prespart A sg n
sofanda prespart G sg n
sofanda prespart D sg n
sofandi prespart N pl m
sofandi prespart A pl m
sofandi prespart G pl m
sofundum prespart D pl m
sofandi prespart N pl f
sofandi prespart A pl f
sofandi prespart G pl f
sofundum prespart D pl f
sofandi prespart N pl n
sofandi prespart A pl n
sofandi prespart G pl n
sofundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 svaf
2 svaft
3 svaf
pret indic&middle
sg
1 svafumk
2 svafzk
3 svafsk
pl
1 sváfum
2 sváfuð
3 sváfu
pret subj
sg
1 svæfa
2 svæfir
3 svæfi
pl
1 svæfim
2 svæfið
3 svæfi
pl
1 sváfumk
2 sváfuzk
3 sváfusk
pret subj&middle
sg
1 svæfumk
2 svæfisk
3 svæfisk
pl
1 svæfimk
2 svæfizk
3 svæfisk
sofinn pp m
sofin pp f
sofit pp n
sofizk pp n&middle 
troða: strongIV, “step tread”
pres indic
sg
1 trøð
2 trøðr
3 trøðr
pl
1 troðum
2 troðið
3 troða
pres subj
sg
1 troða
2 troðir
3 troði
pl
1 troðim
2 troðið
3 troði
troð 2sg imper
troðum 1pl imper
troðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 troðumk
2 trøðsk
3 trøðsk
pl
1 troðumk
2 troðizk
3 troðask
pres subj&middle
sg
1 troðumk
2 troðisk
3 troðisk
pl
1 troðimk
2 troðizk
3 troðisk
troðsk 2sg imper middle
troðumk 1pl imper middle
troðizk 1pl imper middle
troðandisk prespart middle
troðandi prespart N sg m
troðanda prespart A sg m
troðanda prespart G sg m
troðanda prespart D sg m
troðandi prespart N sg f
troðandi prespart A sg f
troðandi prespart G sg f
troðandi prespart D sg f
troðanda prespart N sg n
troðanda prespart A sg n
troðanda prespart G sg n
troðanda prespart D sg n
troðandi prespart N pl m
troðandi prespart A pl m
troðandi prespart G pl m
troðundum prespart D pl m
troðandi prespart N pl f
troðandi prespart A pl f
troðandi prespart G pl f
troðundum prespart D pl f
troðandi prespart N pl n
troðandi prespart A pl n
troðandi prespart G pl n
troðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 trað
2 trazt
3 trað
pret indic&middle
sg
1 traðumk
2 traðzk
3 traðsk
pl
1 tráðum
2 tráðuð
3 tráðu
pret subj
sg
1 træða
2 træðir
3 træði
pl
1 træðim
2 træðið
3 træði
pl
1 tráðumk
2 tráðuzk
3 tráðusk
pret subj&middle
sg
1 træðumk
2 træðisk
3 træðisk
pl
1 træðimk
2 træðizk
3 træðisk
trodinn pp m
trodin pp f
trodit pp n
trodizk pp n&middle 
nema: strongIV, “take”
pres indic
sg
1 nem
2 nemr
3 nemr
pl
1 nemum
2 nemið
3 nema
pres subj
sg
1 nema
2 nemir
3 nemi
pl
1 nemim
2 nemið
3 nemi
nem 2sg imper
nemum 1pl imper
nemið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 nemumk
2 nemsk
3 nemsk
pl
1 nemumk
2 nemizk
3 nemask
pres subj&middle
sg
1 nemumk
2 nemisk
3 nemisk
pl
1 nemimk
2 nemizk
3 nemisk
nemsk 2sg imper middle
nemumk 1pl imper middle
nemizk 1pl imper middle
nemandisk prespart middle
nemandi prespart N sg m
nemanda prespart A sg m
nemanda prespart G sg m
nemanda prespart D sg m
nemandi prespart N sg f
nemandi prespart A sg f
nemandi prespart G sg f
nemandi prespart D sg f
nemanda prespart N sg n
nemanda prespart A sg n
nemanda prespart G sg n
nemanda prespart D sg n
nemandi prespart N pl m
nemandi prespart A pl m
nemandi prespart G pl m
nemundum prespart D pl m
nemandi prespart N pl f
nemandi prespart A pl f
nemandi prespart G pl f
nemundum prespart D pl f
nemandi prespart N pl n
nemandi prespart A pl n
nemandi prespart G pl n
nemundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 nam
2 namt
3 nam
pret indic&middle
sg
1 namumk
2 namzk
3 namsk
pl
1 námum
2 námuð
3 námu
pret subj
sg
1 næma
2 næmir
3 næmi
pl
1 næmim
2 næmið
3 næmi
pl
1 námumk
2 námuzk
3 námusk
pret subj&middle
sg
1 næmumk
2 næmisk
3 næmisk
pl
1 næmimk
2 næmizk
3 næmisk
numinn pp m
numin pp f
numit pp n
numizk pp n&middle 
svima: strongIV, “swim # also class III”
pres indic
sg
1 svim
2 svimr
3 svimr
pl
1 svimum
2 svimið
3 svima
pres subj
sg
1 svima
2 svimir
3 svimi
pl
1 svimim
2 svimið
3 svimi
svim 2sg imper
svimum 1pl imper
svimið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 svimumk
2 svimsk
3 svimsk
pl
1 svimumk
2 svimizk
3 svimask
pres subj&middle
sg
1 svimumk
2 svimisk
3 svimisk
pl
1 svimimk
2 svimizk
3 svimisk
svimsk 2sg imper middle
svimumk 1pl imper middle
svimizk 1pl imper middle
svimandisk prespart middle
svimandi prespart N sg m
svimanda prespart A sg m
svimanda prespart G sg m
svimanda prespart D sg m
svimandi prespart N sg f
svimandi prespart A sg f
svimandi prespart G sg f
svimandi prespart D sg f
svimanda prespart N sg n
svimanda prespart A sg n
svimanda prespart G sg n
svimanda prespart D sg n
svimandi prespart N pl m
svimandi prespart A pl m
svimandi prespart G pl m
svimundum prespart D pl m
svimandi prespart N pl f
svimandi prespart A pl f
svimandi prespart G pl f
svimundum prespart D pl f
svimandi prespart N pl n
svimandi prespart A pl n
svimandi prespart G pl n
svimundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 svam
2 svamt
3 svam
pret indic&middle
sg
1 svamumk
2 svamzk
3 svamsk
pl
1 svámum
2 svámuð
3 svámu
pret subj
sg
1 svæma
2 svæmir
3 svæmi
pl
1 svæmim
2 svæmið
3 svæmi
pl
1 svámumk
2 svámuzk
3 svámusk
pret subj&middle
sg
1 svæmumk
2 svæmisk
3 svæmisk
pl
1 svæmimk
2 svæmizk
3 svæmisk
suminn pp m
sumin pp f
sumit pp n
sumizk pp n&middle 
koma: strongIV, “come”
pres indic
sg
1 køm
2 kømr
3 kømr
pl
1 komum
2 komið
3 koma
pres subj
sg
1 koma
2 komir
3 komi
pl
1 komim
2 komið
3 komi
kom 2sg imper
komum 1pl imper
komið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 komumk
2 kømsk
3 kømsk
pl
1 komumk
2 komizk
3 komask
pres subj&middle
sg
1 komumk
2 komisk
3 komisk
pl
1 komimk
2 komizk
3 komisk
komsk 2sg imper middle
komumk 1pl imper middle
komizk 1pl imper middle
komandisk prespart middle
komandi prespart N sg m
komanda prespart A sg m
komanda prespart G sg m
komanda prespart D sg m
komandi prespart N sg f
komandi prespart A sg f
komandi prespart G sg f
komandi prespart D sg f
komanda prespart N sg n
komanda prespart A sg n
komanda prespart G sg n
komanda prespart D sg n
komandi prespart N pl m
komandi prespart A pl m
komandi prespart G pl m
komundum prespart D pl m
komandi prespart N pl f
komandi prespart A pl f
komandi prespart G pl f
komundum prespart D pl f
komandi prespart N pl n
komandi prespart A pl n
komandi prespart G pl n
komundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 kom
2 komt
3 kom
pret indic&middle
sg
1 komumk
2 komzk
3 komsk
pl
1 kvámum
2 kvámuð
3 kvámu
pret subj
sg
1 kvæma
2 kvæmir
3 kvæmi
pl
1 kvæmim
2 kvæmið
3 kvæmi
pl
1 kvámumk
2 kvámuzk
3 kvámusk
pret subj&middle
sg
1 kvæmumk
2 kvæmisk
3 kvæmisk
pl
1 kvæmimk
2 kvæmizk
3 kvæmisk
kominn pp m
komin pp f
komit pp n
komizk pp n&middle 
drepa: strongV, “smite, kill”
pres indic
sg
1 drep
2 drepr
3 drepr
pl
1 drepum
2 drepið
3 drepa
pres subj
sg
1 drepa
2 drepir
3 drepi
pl
1 drepim
2 drepið
3 drepi
drep 2sg imper
drepum 1pl imper
drepið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 drepumk
2 drepsk
3 drepsk
pl
1 drepumk
2 drepizk
3 drepask
pres subj&middle
sg
1 drepumk
2 drepisk
3 drepisk
pl
1 drepimk
2 drepizk
3 drepisk
drepsk 2sg imper middle
drepumk 1pl imper middle
drepizk 1pl imper middle
drepandisk prespart middle
drepandi prespart N sg m
drepanda prespart A sg m
drepanda prespart G sg m
drepanda prespart D sg m
drepandi prespart N sg f
drepandi prespart A sg f
drepandi prespart G sg f
drepandi prespart D sg f
drepanda prespart N sg n
drepanda prespart A sg n
drepanda prespart G sg n
drepanda prespart D sg n
drepandi prespart N pl m
drepandi prespart A pl m
drepandi prespart G pl m
drepundum prespart D pl m
drepandi prespart N pl f
drepandi prespart A pl f
drepandi prespart G pl f
drepundum prespart D pl f
drepandi prespart N pl n
drepandi prespart A pl n
drepandi prespart G pl n
drepundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 drap
2 drapt
3 drap
pret indic&middle
sg
1 drapumk
2 drapzk
3 drapsk
pl
1 drápum
2 drápuð
3 drápu
pret subj
sg
1 dræpa
2 dræpir
3 dræpi
pl
1 dræpim
2 dræpið
3 dræpi
pl
1 drápumk
2 drápuzk
3 drápusk
pret subj&middle
sg
1 dræpumk
2 dræpisk
3 dræpisk
pl
1 dræpimk
2 dræpizk
3 dræpisk
drepinn pp m
drepin pp f
drepit pp n
drepizk pp n&middle 
gefa: strongV, “give”
pres indic
sg
1 gef
2 gefr
3 gefr
pl
1 gefum
2 gefið
3 gefa
pres subj
sg
1 gefa
2 gefir
3 gefi
pl
1 gefim
2 gefið
3 gefi
gef 2sg imper
gefum 1pl imper
gefið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gefumk
2 gefsk
3 gefsk
pl
1 gefumk
2 gefizk
3 gefask
pres subj&middle
sg
1 gefumk
2 gefisk
3 gefisk
pl
1 gefimk
2 gefizk
3 gefisk
gefsk 2sg imper middle
gefumk 1pl imper middle
gefizk 1pl imper middle
gefandisk prespart middle
gefandi prespart N sg m
gefanda prespart A sg m
gefanda prespart G sg m
gefanda prespart D sg m
gefandi prespart N sg f
gefandi prespart A sg f
gefandi prespart G sg f
gefandi prespart D sg f
gefanda prespart N sg n
gefanda prespart A sg n
gefanda prespart G sg n
gefanda prespart D sg n
gefandi prespart N pl m
gefandi prespart A pl m
gefandi prespart G pl m
gefundum prespart D pl m
gefandi prespart N pl f
gefandi prespart A pl f
gefandi prespart G pl f
gefundum prespart D pl f
gefandi prespart N pl n
gefandi prespart A pl n
gefandi prespart G pl n
gefundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gaf
2 gaft
3 gaf
pret indic&middle
sg
1 gafumk
2 gafzk
3 gafsk
pl
1 gáfum
2 gáfuð
3 gáfu
pret subj
sg
1 gæfa
2 gæfir
3 gæfi
pl
1 gæfim
2 gæfið
3 gæfi
pl
1 gáfumk
2 gáfuzk
3 gáfusk
pret subj&middle
sg
1 gæfumk
2 gæfisk
3 gæfisk
pl
1 gæfimk
2 gæfizk
3 gæfisk
gefinn pp m
gefin pp f
gefit pp n
gefizk pp n&middle 
leka: strongV, “be leaky”
pres indic
sg
1 lek
2 lekr
3 lekr
pl
1 lekum
2 lekið
3 leka
pres subj
sg
1 leka
2 lekir
3 leki
pl
1 lekim
2 lekið
3 leki
lek 2sg imper
lekum 1pl imper
lekið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 lekumk
2 leksk
3 leksk
pl
1 lekumk
2 lekizk
3 lekask
pres subj&middle
sg
1 lekumk
2 lekisk
3 lekisk
pl
1 lekimk
2 lekizk
3 lekisk
leksk 2sg imper middle
lekumk 1pl imper middle
lekizk 1pl imper middle
lekandisk prespart middle
lekandi prespart N sg m
lekanda prespart A sg m
lekanda prespart G sg m
lekanda prespart D sg m
lekandi prespart N sg f
lekandi prespart A sg f
lekandi prespart G sg f
lekandi prespart D sg f
lekanda prespart N sg n
lekanda prespart A sg n
lekanda prespart G sg n
lekanda prespart D sg n
lekandi prespart N pl m
lekandi prespart A pl m
lekandi prespart G pl m
lekundum prespart D pl m
lekandi prespart N pl f
lekandi prespart A pl f
lekandi prespart G pl f
lekundum prespart D pl f
lekandi prespart N pl n
lekandi prespart A pl n
lekandi prespart G pl n
lekundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 lak
2 lakt
3 lak
pret indic&middle
sg
1 lakumk
2 lakzk
3 laksk
pl
1 lákum
2 lákuð
3 láku
pret subj
sg
1 læka
2 lækir
3 læki
pl
1 lækim
2 lækið
3 læki
pl
1 lákumk
2 lákuzk
3 lákusk
pret subj&middle
sg
1 lækumk
2 lækisk
3 lækisk
pl
1 lækimk
2 lækizk
3 lækisk
lekinn pp m
lekin pp f
lekit pp n
lekizk pp n&middle 
lesa: strongV, “gather”
pres indic
sg
1 les
2 less
3 less
pl
1 lesum
2 lesið
3 lesa
pres subj
sg
1 lesa
2 lesir
3 lesi
pl
1 lesim
2 lesið
3 lesi
les 2sg imper
lesum 1pl imper
lesið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 lesumk
2 lessk
3 lessk
pl
1 lesumk
2 lesizk
3 lesask
pres subj&middle
sg
1 lesumk
2 lesisk
3 lesisk
pl
1 lesimk
2 lesizk
3 lesisk
lessk 2sg imper middle
lesumk 1pl imper middle
lesizk 1pl imper middle
lesandisk prespart middle
lesandi prespart N sg m
lesanda prespart A sg m
lesanda prespart G sg m
lesanda prespart D sg m
lesandi prespart N sg f
lesandi prespart A sg f
lesandi prespart G sg f
lesandi prespart D sg f
lesanda prespart N sg n
lesanda prespart A sg n
lesanda prespart G sg n
lesanda prespart D sg n
lesandi prespart N pl m
lesandi prespart A pl m
lesandi prespart G pl m
lesundum prespart D pl m
lesandi prespart N pl f
lesandi prespart A pl f
lesandi prespart G pl f
lesundum prespart D pl f
lesandi prespart N pl n
lesandi prespart A pl n
lesandi prespart G pl n
lesundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 las
2 last
3 las
pret indic&middle
sg
1 lasumk
2 laszk
3 lassk
pl
1 lásum
2 lásuð
3 lásu
pret subj
sg
1 læsa
2 læsir
3 læsi
pl
1 læsim
2 læsið
3 læsi
pl
1 lásumk
2 lásuzk
3 lásusk
pret subj&middle
sg
1 læsumk
2 læsisk
3 læsisk
pl
1 læsimk
2 læsizk
3 læsisk
lesinn pp m
lesin pp f
lesit pp n
lesizk pp n&middle 
reka: strongV, “pursue, drive”
pres indic
sg
1 rek
2 rekr
3 rekr
pl
1 rekum
2 rekið
3 reka
pres subj
sg
1 reka
2 rekir
3 reki
pl
1 rekim
2 rekið
3 reki
rek 2sg imper
rekum 1pl imper
rekið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 rekumk
2 reksk
3 reksk
pl
1 rekumk
2 rekizk
3 rekask
pres subj&middle
sg
1 rekumk
2 rekisk
3 rekisk
pl
1 rekimk
2 rekizk
3 rekisk
reksk 2sg imper middle
rekumk 1pl imper middle
rekizk 1pl imper middle
rekandisk prespart middle
rekandi prespart N sg m
rekanda prespart A sg m
rekanda prespart G sg m
rekanda prespart D sg m
rekandi prespart N sg f
rekandi prespart A sg f
rekandi prespart G sg f
rekandi prespart D sg f
rekanda prespart N sg n
rekanda prespart A sg n
rekanda prespart G sg n
rekanda prespart D sg n
rekandi prespart N pl m
rekandi prespart A pl m
rekandi prespart G pl m
rekundum prespart D pl m
rekandi prespart N pl f
rekandi prespart A pl f
rekandi prespart G pl f
rekundum prespart D pl f
rekandi prespart N pl n
rekandi prespart A pl n
rekandi prespart G pl n
rekundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 rak
2 rakt
3 rak
pret indic&middle
sg
1 rakumk
2 rakzk
3 raksk
pl
1 rákum
2 rákuð
3 ráku
pret subj
sg
1 ræka
2 rækir
3 ræki
pl
1 rækim
2 rækið
3 ræki
pl
1 rákumk
2 rákuzk
3 rákusk
pret subj&middle
sg
1 rækumk
2 rækisk
3 rækisk
pl
1 rækimk
2 rækizk
3 rækisk
rekinn pp m
rekin pp f
rekit pp n
rekizk pp n&middle 
feta: strongV, “proceed”
pres indic
sg
1 fet
2 fetr
3 fetr
pl
1 fetum
2 fetið
3 feta
pres subj
sg
1 feta
2 fetir
3 feti
pl
1 fetim
2 fetið
3 feti
fet 2sg imper
fetum 1pl imper
fetið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fetumk
2 fetsk
3 fetsk
pl
1 fetumk
2 fetizk
3 fetask
pres subj&middle
sg
1 fetumk
2 fetisk
3 fetisk
pl
1 fetimk
2 fetizk
3 fetisk
fetsk 2sg imper middle
fetumk 1pl imper middle
fetizk 1pl imper middle
fetandisk prespart middle
fetandi prespart N sg m
fetanda prespart A sg m
fetanda prespart G sg m
fetanda prespart D sg m
fetandi prespart N sg f
fetandi prespart A sg f
fetandi prespart G sg f
fetandi prespart D sg f
fetanda prespart N sg n
fetanda prespart A sg n
fetanda prespart G sg n
fetanda prespart D sg n
fetandi prespart N pl m
fetandi prespart A pl m
fetandi prespart G pl m
fetundum prespart D pl m
fetandi prespart N pl f
fetandi prespart A pl f
fetandi prespart G pl f
fetundum prespart D pl f
fetandi prespart N pl n
fetandi prespart A pl n
fetandi prespart G pl n
fetundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fat
2 fazt
3 fat
pret indic&middle
sg
1 fatumk
2 fatzk
3 fatsk
pl
1 fátum
2 fátuð
3 fátu
pret subj
sg
1 fæta
2 fætir
3 fæti
pl
1 fætim
2 fætið
3 fæti
pl
1 fátumk
2 fátuzk
3 fátusk
pret subj&middle
sg
1 fætumk
2 fætisk
3 fætisk
pl
1 fætimk
2 fætizk
3 fætisk
fetinn pp m
fetin pp f
fetit pp n
fetizk pp n&middle 
freta: strongV, “fart”
pres indic
sg
1 fret
2 fretr
3 fretr
pl
1 fretum
2 fretið
3 freta
pres subj
sg
1 freta
2 fretir
3 freti
pl
1 fretim
2 fretið
3 freti
fret 2sg imper
fretum 1pl imper
fretið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fretumk
2 fretsk
3 fretsk
pl
1 fretumk
2 fretizk
3 fretask
pres subj&middle
sg
1 fretumk
2 fretisk
3 fretisk
pl
1 fretimk
2 fretizk
3 fretisk
fretsk 2sg imper middle
fretumk 1pl imper middle
fretizk 1pl imper middle
fretandisk prespart middle
fretandi prespart N sg m
fretanda prespart A sg m
fretanda prespart G sg m
fretanda prespart D sg m
fretandi prespart N sg f
fretandi prespart A sg f
fretandi prespart G sg f
fretandi prespart D sg f
fretanda prespart N sg n
fretanda prespart A sg n
fretanda prespart G sg n
fretanda prespart D sg n
fretandi prespart N pl m
fretandi prespart A pl m
fretandi prespart G pl m
fretundum prespart D pl m
fretandi prespart N pl f
fretandi prespart A pl f
fretandi prespart G pl f
fretundum prespart D pl f
fretandi prespart N pl n
fretandi prespart A pl n
fretandi prespart G pl n
fretundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 frat
2 frazt
3 frat
pret indic&middle
sg
1 fratumk
2 fratzk
3 fratsk
pl
1 frátum
2 frátuð
3 frátu
pret subj
sg
1 fræta
2 frætir
3 fræti
pl
1 frætim
2 frætið
3 fræti
pl
1 frátumk
2 frátuzk
3 frátusk
pret subj&middle
sg
1 frætumk
2 frætisk
3 frætisk
pl
1 frætimk
2 frætizk
3 frætisk
fretinn pp m
fretin pp f
fretit pp n
fretizk pp n&middle 
geta: strongV, “get”
pres indic
sg
1 get
2 getr
3 getr
pl
1 getum
2 getið
3 geta
pres subj
sg
1 geta
2 getir
3 geti
pl
1 getim
2 getið
3 geti
get 2sg imper
getum 1pl imper
getið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 getumk
2 getsk
3 getsk
pl
1 getumk
2 getizk
3 getask
pres subj&middle
sg
1 getumk
2 getisk
3 getisk
pl
1 getimk
2 getizk
3 getisk
getsk 2sg imper middle
getumk 1pl imper middle
getizk 1pl imper middle
getandisk prespart middle
getandi prespart N sg m
getanda prespart A sg m
getanda prespart G sg m
getanda prespart D sg m
getandi prespart N sg f
getandi prespart A sg f
getandi prespart G sg f
getandi prespart D sg f
getanda prespart N sg n
getanda prespart A sg n
getanda prespart G sg n
getanda prespart D sg n
getandi prespart N pl m
getandi prespart A pl m
getandi prespart G pl m
getundum prespart D pl m
getandi prespart N pl f
getandi prespart A pl f
getandi prespart G pl f
getundum prespart D pl f
getandi prespart N pl n
getandi prespart A pl n
getandi prespart G pl n
getundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gat
2 gazt
3 gat
pret indic&middle
sg
1 gatumk
2 gatzk
3 gatsk
pl
1 gátum
2 gátuð
3 gátu
pret subj
sg
1 gæta
2 gætir
3 gæti
pl
1 gætim
2 gætið
3 gæti
pl
1 gátumk
2 gátuzk
3 gátusk
pret subj&middle
sg
1 gætumk
2 gætisk
3 gætisk
pl
1 gætimk
2 gætizk
3 gætisk
getinn pp m
getin pp f
getit pp n
getizk pp n&middle 
kveða: strongV, “say”
pres indic
sg
1 kveð
2 kveðr
3 kveðr
pl
1 kveðum
2 kveðið
3 kveða
pres subj
sg
1 kveða
2 kveðir
3 kveði
pl
1 kveðim
2 kveðið
3 kveði
kveð 2sg imper
kveðum 1pl imper
kveðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 kveðumk
2 kveðsk
3 kveðsk
pl
1 kveðumk
2 kveðizk
3 kveðask
pres subj&middle
sg
1 kveðumk
2 kveðisk
3 kveðisk
pl
1 kveðimk
2 kveðizk
3 kveðisk
kveðsk 2sg imper middle
kveðumk 1pl imper middle
kveðizk 1pl imper middle
kveðandisk prespart middle
kveðandi prespart N sg m
kveðanda prespart A sg m
kveðanda prespart G sg m
kveðanda prespart D sg m
kveðandi prespart N sg f
kveðandi prespart A sg f
kveðandi prespart G sg f
kveðandi prespart D sg f
kveðanda prespart N sg n
kveðanda prespart A sg n
kveðanda prespart G sg n
kveðanda prespart D sg n
kveðandi prespart N pl m
kveðandi prespart A pl m
kveðandi prespart G pl m
kveðundum prespart D pl m
kveðandi prespart N pl f
kveðandi prespart A pl f
kveðandi prespart G pl f
kveðundum prespart D pl f
kveðandi prespart N pl n
kveðandi prespart A pl n
kveðandi prespart G pl n
kveðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 kvað
2 kvazt
3 kvað
pret indic&middle
sg
1 kvaðumk
2 kvaðzk
3 kvaðsk
pl
1 kváðum
2 kváðuð
3 kváðu
pret subj
sg
1 kvæða
2 kvæðir
3 kvæði
pl
1 kvæðim
2 kvæðið
3 kvæði
pl
1 kváðumk
2 kváðuzk
3 kváðusk
pret subj&middle
sg
1 kvæðumk
2 kvæðisk
3 kvæðisk
pl
1 kvæðimk
2 kvæðizk
3 kvæðisk
kveðinn pp m
kveðin pp f
kveðit pp n
kveðizk pp n&middle 
meta: strongV, “estimate”
pres indic
sg
1 met
2 metr
3 metr
pl
1 metum
2 metið
3 meta
pres subj
sg
1 meta
2 metir
3 meti
pl
1 metim
2 metið
3 meti
met 2sg imper
metum 1pl imper
metið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 metumk
2 metsk
3 metsk
pl
1 metumk
2 metizk
3 metask
pres subj&middle
sg
1 metumk
2 metisk
3 metisk
pl
1 metimk
2 metizk
3 metisk
metsk 2sg imper middle
metumk 1pl imper middle
metizk 1pl imper middle
metandisk prespart middle
metandi prespart N sg m
metanda prespart A sg m
metanda prespart G sg m
metanda prespart D sg m
metandi prespart N sg f
metandi prespart A sg f
metandi prespart G sg f
metandi prespart D sg f
metanda prespart N sg n
metanda prespart A sg n
metanda prespart G sg n
metanda prespart D sg n
metandi prespart N pl m
metandi prespart A pl m
metandi prespart G pl m
metundum prespart D pl m
metandi prespart N pl f
metandi prespart A pl f
metandi prespart G pl f
metundum prespart D pl f
metandi prespart N pl n
metandi prespart A pl n
metandi prespart G pl n
metundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 mat
2 mazt
3 mat
pret indic&middle
sg
1 matumk
2 matzk
3 matsk
pl
1 mátum
2 mátuð
3 mátu
pret subj
sg
1 mæta
2 mætir
3 mæti
pl
1 mætim
2 mætið
3 mæti
pl
1 mátumk
2 mátuzk
3 mátusk
pret subj&middle
sg
1 mætumk
2 mætisk
3 mætisk
pl
1 mætimk
2 mætizk
3 mætisk
metinn pp m
metin pp f
metit pp n
metizk pp n&middle 
vega: strongV, “move, lift”
pres indic
sg
1 veg
2 vegr
3 vegr
pl
1 vegum
2 vegið
3 vega
pres subj
sg
1 vega
2 vegir
3 vegi
pl
1 vegim
2 vegið
3 vegi
veg 2sg imper
vegum 1pl imper
vegið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 vegumk
2 vegsk
3 vegsk
pl
1 vegumk
2 vegizk
3 vegask
pres subj&middle
sg
1 vegumk
2 vegisk
3 vegisk
pl
1 vegimk
2 vegizk
3 vegisk
vegsk 2sg imper middle
vegumk 1pl imper middle
vegizk 1pl imper middle
vegandisk prespart middle
vegandi prespart N sg m
veganda prespart A sg m
veganda prespart G sg m
veganda prespart D sg m
vegandi prespart N sg f
vegandi prespart A sg f
vegandi prespart G sg f
vegandi prespart D sg f
veganda prespart N sg n
veganda prespart A sg n
veganda prespart G sg n
veganda prespart D sg n
vegandi prespart N pl m
vegandi prespart A pl m
vegandi prespart G pl m
vegundum prespart D pl m
vegandi prespart N pl f
vegandi prespart A pl f
vegandi prespart G pl f
vegundum prespart D pl f
vegandi prespart N pl n
vegandi prespart A pl n
vegandi prespart G pl n
vegundum prespart D pl n
pret indic
sg
1
2 vátt
3
pret indic&middle
sg
1 váumk
2 vázk
3 vásk
pl
1 vágum
2 váguð
3 vágu
pret subj
sg
1 væga
2 vægir
3 vægi
pl
1 vægim
2 vægið
3 vægi
pl
1 vágumk
2 váguzk
3 vágusk
pret subj&middle
sg
1 vægumk
2 vægisk
3 vægisk
pl
1 vægimk
2 vægizk
3 vægisk
veginn pp m
vegin pp f
vegit pp n
vegizk pp n&middle 
vega: strongV, “fight”
pres indic
sg
1 veg
2 vegr
3 vegr
pl
1 vegum
2 vegið
3 vega
pres subj
sg
1 vega
2 vegir
3 vegi
pl
1 vegim
2 vegið
3 vegi
veg 2sg imper
vegum 1pl imper
vegið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 vegumk
2 vegsk
3 vegsk
pl
1 vegumk
2 vegizk
3 vegask
pres subj&middle
sg
1 vegumk
2 vegisk
3 vegisk
pl
1 vegimk
2 vegizk
3 vegisk
vegsk 2sg imper middle
vegumk 1pl imper middle
vegizk 1pl imper middle
vegandisk prespart middle
vegandi prespart N sg m
veganda prespart A sg m
veganda prespart G sg m
veganda prespart D sg m
vegandi prespart N sg f
vegandi prespart A sg f
vegandi prespart G sg f
vegandi prespart D sg f
veganda prespart N sg n
veganda prespart A sg n
veganda prespart G sg n
veganda prespart D sg n
vegandi prespart N pl m
vegandi prespart A pl m
vegandi prespart G pl m
vegundum prespart D pl m
vegandi prespart N pl f
vegandi prespart A pl f
vegandi prespart G pl f
vegundum prespart D pl f
vegandi prespart N pl n
vegandi prespart A pl n
vegandi prespart G pl n
vegundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 vák
2 vágt
3 vák
pret indic&middle
sg
1 vágumk
2 vágzk
3 vágsk
pl
1 vágum
2 váguð
3 vágu
pret subj
sg
1 væga
2 vægir
3 vægi
pl
1 vægim
2 vægið
3 vægi
pl
1 vágumk
2 váguzk
3 vágusk
pret subj&middle
sg
1 vægumk
2 vægisk
3 vægisk
pl
1 vægimk
2 vægizk
3 vægisk
veginn pp m
vegin pp f
vegit pp n
vegizk pp n&middle 
røkkva: strongV, “get dark”
pres indic
sg
1 røkkv
2 røkkvr
3 røkkvr
pl
1 røkkvum
2 røkkvið
3 røkkva
pres subj
sg
1 røkkva
2 røkkvir
3 røkkvi
pl
1 røkkvim
2 røkkvið
3 røkkvi
røkkv 2sg imper
røkkvum 1pl imper
røkkvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 røkkvumk
2 røkkvsk
3 røkkvsk
pl
1 røkkvumk
2 røkkvizk
3 røkkvask
pres subj&middle
sg
1 røkkvumk
2 røkkvisk
3 røkkvisk
pl
1 røkkvimk
2 røkkvizk
3 røkkvisk
røkkvsk 2sg imper middle
røkkvumk 1pl imper middle
røkkvizk 1pl imper middle
røkkvandisk prespart middle
røkkvandi prespart N sg m
røkkvanda prespart A sg m
røkkvanda prespart G sg m
røkkvanda prespart D sg m
røkkvandi prespart N sg f
røkkvandi prespart A sg f
røkkvandi prespart G sg f
røkkvandi prespart D sg f
røkkvanda prespart N sg n
røkkvanda prespart A sg n
røkkvanda prespart G sg n
røkkvanda prespart D sg n
røkkvandi prespart N pl m
røkkvandi prespart A pl m
røkkvandi prespart G pl m
røkkvundum prespart D pl m
røkkvandi prespart N pl f
røkkvandi prespart A pl f
røkkvandi prespart G pl f
røkkvundum prespart D pl f
røkkvandi prespart N pl n
røkkvandi prespart A pl n
røkkvandi prespart G pl n
røkkvundum prespart D pl n
røkkvinn pp m
røkkvin pp f
røkkvit pp n
røkkvizk pp n&middle 
sjá: strongV, “see”
pres indic
sg
1 sjæ
2 sjær
3 sjær
pl
1 sjáum
2 sjáið
3 sjáa
pres subj
sg
1 sjáa
2 sjáir
3 sjái
pl
1 sjáim
2 sjáið
3 sjái
sjá 2sg imper
sjáum 1pl imper
sjáið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sjáumk
2 sjæsk
3 sjæsk
pl
1 sjáumk
2 sjáizk
3 sjáask
pres subj&middle
sg
1 sjáumk
2 sjáisk
3 sjáisk
pl
1 sjáimk
2 sjáizk
3 sjáisk
sjásk 2sg imper middle
sjáumk 1pl imper middle
sjáizk 1pl imper middle
sjáandisk prespart middle
sjáandi prespart N sg m
sjáanda prespart A sg m
sjáanda prespart G sg m
sjáanda prespart D sg m
sjáandi prespart N sg f
sjáandi prespart A sg f
sjáandi prespart G sg f
sjáandi prespart D sg f
sjáanda prespart N sg n
sjáanda prespart A sg n
sjáanda prespart G sg n
sjáanda prespart D sg n
sjáandi prespart N pl m
sjáandi prespart A pl m
sjáandi prespart G pl m
sjáundum prespart D pl m
sjáandi prespart N pl f
sjáandi prespart A pl f
sjáandi prespart G pl f
sjáundum prespart D pl f
sjáandi prespart N pl n
sjáandi prespart A pl n
sjáandi prespart G pl n
sjáundum prespart D pl n
pret indic
sg
1
2 sátt
3
pret indic&middle
sg
1 sáumk
2 sázk
3 sásk
pl
1 sáum
2 sáuð
3 sáu
pret subj
sg
1 sæa
2 sæir
3 sæi
pl
1 sæim
2 sæið
3 sæi
pl
1 sáumk
2 sáuzk
3 sáusk
pret subj&middle
sg
1 sæumk
2 sæisk
3 sæisk
pl
1 sæimk
2 sæizk
3 sæisk
sénninn pp m
sénnin pp f
sénnit pp n
sénnizk pp n&middle 
eta: strongV, “eat”
pres indic
sg
1 et
2 etr
3 etr
pl
1 etum
2 etið
3 eta
pres subj
sg
1 eta
2 etir
3 eti
pl
1 etim
2 etið
3 eti
et 2sg imper
etum 1pl imper
etið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 etumk
2 etsk
3 etsk
pl
1 etumk
2 etizk
3 etask
pres subj&middle
sg
1 etumk
2 etisk
3 etisk
pl
1 etimk
2 etizk
3 etisk
etsk 2sg imper middle
etumk 1pl imper middle
etizk 1pl imper middle
etandisk prespart middle
etandi prespart N sg m
etanda prespart A sg m
etanda prespart G sg m
etanda prespart D sg m
etandi prespart N sg f
etandi prespart A sg f
etandi prespart G sg f
etandi prespart D sg f
etanda prespart N sg n
etanda prespart A sg n
etanda prespart G sg n
etanda prespart D sg n
etandi prespart N pl m
etandi prespart A pl m
etandi prespart G pl m
etundum prespart D pl m
etandi prespart N pl f
etandi prespart A pl f
etandi prespart G pl f
etundum prespart D pl f
etandi prespart N pl n
etandi prespart A pl n
etandi prespart G pl n
etundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 át
2 ázt
3 át
pret indic&middle
sg
1 átumk
2 átzk
3 átsk
pl
1 átum
2 átuð
3 átu
pret subj
sg
1 æta
2 ætir
3 æti
pl
1 ætim
2 ætið
3 æti
pl
1 átumk
2 átuzk
3 átusk
pret subj&middle
sg
1 ætumk
2 ætisk
3 ætisk
pl
1 ætimk
2 ætizk
3 ætisk
etinn pp m
etin pp f
etit pp n
etizk pp n&middle 
fregna: strongV, “ask”
pres indic
sg
1 fregn
2 fregnn
3 fregnn
pl
1 fregnum
2 fregnið
3 fregna
pres subj
sg
1 fregna
2 fregnir
3 fregni
pl
1 fregnim
2 fregnið
3 fregni
fregn 2sg imper
fregnum 1pl imper
fregnið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fregnumk
2 fregnsk
3 fregnsk
pl
1 fregnumk
2 fregnizk
3 fregnask
pres subj&middle
sg
1 fregnumk
2 fregnisk
3 fregnisk
pl
1 fregnimk
2 fregnizk
3 fregnisk
fregnsk 2sg imper middle
fregnumk 1pl imper middle
fregnizk 1pl imper middle
fregnandisk prespart middle
fregnandi prespart N sg m
fregnanda prespart A sg m
fregnanda prespart G sg m
fregnanda prespart D sg m
fregnandi prespart N sg f
fregnandi prespart A sg f
fregnandi prespart G sg f
fregnandi prespart D sg f
fregnanda prespart N sg n
fregnanda prespart A sg n
fregnanda prespart G sg n
fregnanda prespart D sg n
fregnandi prespart N pl m
fregnandi prespart A pl m
fregnandi prespart G pl m
fregnundum prespart D pl m
fregnandi prespart N pl f
fregnandi prespart A pl f
fregnandi prespart G pl f
fregnundum prespart D pl f
fregnandi prespart N pl n
fregnandi prespart A pl n
fregnandi prespart G pl n
fregnundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 frá
2 frátt
3 frá
pret indic&middle
sg
1 fráumk
2 frázk
3 frásk
pl
1 frágum
2 fráguð
3 frágu
pret subj
sg
1 fræga
2 frægir
3 frægi
pl
1 frægim
2 frægið
3 frægi
pl
1 frágumk
2 fráguzk
3 frágusk
pret subj&middle
sg
1 frægumk
2 frægisk
3 frægisk
pl
1 frægimk
2 frægizk
3 frægisk
freginn pp m
fregin pp f
fregit pp n
fregizk pp n&middle 
biðja: strongV, “ask for”
pres indic
sg
1 biðj
2 biðjr
3 biðjr
pl
1 biðjum
2 biðjið
3 biðja
pres subj
sg
1 biðja
2 biðjir
3 biðji
pl
1 biðjim
2 biðjið
3 biðji
biðj 2sg imper
biðjum 1pl imper
biðjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 biðjumk
2 biðjsk
3 biðjsk
pl
1 biðjumk
2 biðjizk
3 biðjask
pres subj&middle
sg
1 biðjumk
2 biðjisk
3 biðjisk
pl
1 biðjimk
2 biðjizk
3 biðjisk
biðjsk 2sg imper middle
biðjumk 1pl imper middle
biðjizk 1pl imper middle
biðjandisk prespart middle
biðjandi prespart N sg m
biðjanda prespart A sg m
biðjanda prespart G sg m
biðjanda prespart D sg m
biðjandi prespart N sg f
biðjandi prespart A sg f
biðjandi prespart G sg f
biðjandi prespart D sg f
biðjanda prespart N sg n
biðjanda prespart A sg n
biðjanda prespart G sg n
biðjanda prespart D sg n
biðjandi prespart N pl m
biðjandi prespart A pl m
biðjandi prespart G pl m
biðjundum prespart D pl m
biðjandi prespart N pl f
biðjandi prespart A pl f
biðjandi prespart G pl f
biðjundum prespart D pl f
biðjandi prespart N pl n
biðjandi prespart A pl n
biðjandi prespart G pl n
biðjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 bað
2 bazt
3 bað
pret indic&middle
sg
1 baðumk
2 baðzk
3 baðsk
pl
1 báðum
2 báðuð
3 báðu
pret subj
sg
1 bæða
2 bæðir
3 bæði
pl
1 bæðim
2 bæðið
3 bæði
pl
1 báðumk
2 báðuzk
3 báðusk
pret subj&middle
sg
1 bæðumk
2 bæðisk
3 bæðisk
pl
1 bæðimk
2 bæðizk
3 bæðisk
beðinn pp m
beðin pp f
beðit pp n
beðizk pp n&middle 
sitja: strongV, “sit”
pres indic
sg
1 sitj
2 sitjr
3 sitjr
pl
1 sitjum
2 sitjið
3 sitja
pres subj
sg
1 sitja
2 sitjir
3 sitji
pl
1 sitjim
2 sitjið
3 sitji
sitj 2sg imper
sitjum 1pl imper
sitjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sitjumk
2 sitjsk
3 sitjsk
pl
1 sitjumk
2 sitjizk
3 sitjask
pres subj&middle
sg
1 sitjumk
2 sitjisk
3 sitjisk
pl
1 sitjimk
2 sitjizk
3 sitjisk
sitjsk 2sg imper middle
sitjumk 1pl imper middle
sitjizk 1pl imper middle
sitjandisk prespart middle
sitjandi prespart N sg m
sitjanda prespart A sg m
sitjanda prespart G sg m
sitjanda prespart D sg m
sitjandi prespart N sg f
sitjandi prespart A sg f
sitjandi prespart G sg f
sitjandi prespart D sg f
sitjanda prespart N sg n
sitjanda prespart A sg n
sitjanda prespart G sg n
sitjanda prespart D sg n
sitjandi prespart N pl m
sitjandi prespart A pl m
sitjandi prespart G pl m
sitjundum prespart D pl m
sitjandi prespart N pl f
sitjandi prespart A pl f
sitjandi prespart G pl f
sitjundum prespart D pl f
sitjandi prespart N pl n
sitjandi prespart A pl n
sitjandi prespart G pl n
sitjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 satt
2 satzt
3 satt
pret indic&middle
sg
1 sattumk
2 sattzk
3 sattsk
pl
1 sátum
2 sátuð
3 sátu
pret subj
sg
1 sæta
2 sætir
3 sæti
pl
1 sætim
2 sætið
3 sæti
pl
1 sátumk
2 sátuzk
3 sátusk
pret subj&middle
sg
1 sætumk
2 sætisk
3 sætisk
pl
1 sætimk
2 sætizk
3 sætisk
setinn pp m
setin pp f
setit pp n
setizk pp n&middle 
liggja: strongV, “lie”
pres indic
sg
1 liggj
2 liggjr
3 liggjr
pl
1 liggjum
2 liggjið
3 liggja
pres subj
sg
1 liggja
2 liggjir
3 liggji
pl
1 liggjim
2 liggjið
3 liggji
liggj 2sg imper
liggjum 1pl imper
liggjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 liggjumk
2 liggjsk
3 liggjsk
pl
1 liggjumk
2 liggjizk
3 liggjask
pres subj&middle
sg
1 liggjumk
2 liggjisk
3 liggjisk
pl
1 liggjimk
2 liggjizk
3 liggjisk
liggjsk 2sg imper middle
liggjumk 1pl imper middle
liggjizk 1pl imper middle
liggjandisk prespart middle
liggjandi prespart N sg m
liggjanda prespart A sg m
liggjanda prespart G sg m
liggjanda prespart D sg m
liggjandi prespart N sg f
liggjandi prespart A sg f
liggjandi prespart G sg f
liggjandi prespart D sg f
liggjanda prespart N sg n
liggjanda prespart A sg n
liggjanda prespart G sg n
liggjanda prespart D sg n
liggjandi prespart N pl m
liggjandi prespart A pl m
liggjandi prespart G pl m
liggjundum prespart D pl m
liggjandi prespart N pl f
liggjandi prespart A pl f
liggjandi prespart G pl f
liggjundum prespart D pl f
liggjandi prespart N pl n
liggjandi prespart A pl n
liggjandi prespart G pl n
liggjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1
2 látt
3
pret indic&middle
sg
1 láumk
2 lázk
3 lásk
pl
1 lágum
2 láguð
3 lágu
pret subj
sg
1 læga
2 lægir
3 lægi
pl
1 lægim
2 lægið
3 lægi
pl
1 lágumk
2 láguzk
3 lágusk
pret subj&middle
sg
1 lægumk
2 lægisk
3 lægisk
pl
1 lægimk
2 lægizk
3 lægisk
leginn pp m
legin pp f
legit pp n
legizk pp n&middle 
þiggja: strongV, “accept”
pres indic
sg
1 þiggj
2 þiggjr
3 þiggjr
pl
1 þiggjum
2 þiggjið
3 þiggja
pres subj
sg
1 þiggja
2 þiggjir
3 þiggji
pl
1 þiggjim
2 þiggjið
3 þiggji
þiggj 2sg imper
þiggjum 1pl imper
þiggjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 þiggjumk
2 þiggjsk
3 þiggjsk
pl
1 þiggjumk
2 þiggjizk
3 þiggjask
pres subj&middle
sg
1 þiggjumk
2 þiggjisk
3 þiggjisk
pl
1 þiggjimk
2 þiggjizk
3 þiggjisk
þiggjsk 2sg imper middle
þiggjumk 1pl imper middle
þiggjizk 1pl imper middle
þiggjandisk prespart middle
þiggjandi prespart N sg m
þiggjanda prespart A sg m
þiggjanda prespart G sg m
þiggjanda prespart D sg m
þiggjandi prespart N sg f
þiggjandi prespart A sg f
þiggjandi prespart G sg f
þiggjandi prespart D sg f
þiggjanda prespart N sg n
þiggjanda prespart A sg n
þiggjanda prespart G sg n
þiggjanda prespart D sg n
þiggjandi prespart N pl m
þiggjandi prespart A pl m
þiggjandi prespart G pl m
þiggjundum prespart D pl m
þiggjandi prespart N pl f
þiggjandi prespart A pl f
þiggjandi prespart G pl f
þiggjundum prespart D pl f
þiggjandi prespart N pl n
þiggjandi prespart A pl n
þiggjandi prespart G pl n
þiggjundum prespart D pl n 
þiggja: strongV, “accept”
pret indic
sg
1 þá
2 þátt
3 þá
pret indic&middle
sg
1 þáumk
2 þázk
3 þásk
pl
1 þágum
2 þáguð
3 þágu
pret subj
sg
1 þæga
2 þægir
3 þægi
pl
1 þægim
2 þægið
3 þægi
pl
1 þágumk
2 þáguzk
3 þágusk
pret subj&middle
sg
1 þægumk
2 þægisk
3 þægisk
pl
1 þægimk
2 þægizk
3 þægisk
þaginn pp m
þagin pp f
þagit pp n
þagizk pp n&middle 
fara: strongIV, “go, travel”
pres indic
sg
1 fer
2 ferr
3 ferr
pl
1 fǫrum
2 farið
3 fara
pres subj
sg
1 fara
2 farir
3 fari
pl
1 farim
2 farið
3 fari
far 2sg imper
fǫrum 1pl imper
farið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fǫrumk
2 fersk
3 fersk
pl
1 fǫrumk
2 farizk
3 farask
pres subj&middle
sg
1 fǫrumk
2 farisk
3 farisk
pl
1 farimk
2 farizk
3 farisk
farsk 2sg imper middle
fǫrumk 1pl imper middle
farizk 1pl imper middle
farandisk prespart middle
farandi prespart N sg m
faranda prespart A sg m
faranda prespart G sg m
faranda prespart D sg m
farandi prespart N sg f
farandi prespart A sg f
farandi prespart G sg f
farandi prespart D sg f
faranda prespart N sg n
faranda prespart A sg n
faranda prespart G sg n
faranda prespart D sg n
farandi prespart N pl m
farandi prespart A pl m
farandi prespart G pl m
fǫrundum prespart D pl m
farandi prespart N pl f
farandi prespart A pl f
farandi prespart G pl f
fǫrundum prespart D pl f
farandi prespart N pl n
farandi prespart A pl n
farandi prespart G pl n
fǫrundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fór
2 fórt
3 fór
pret indic&middle
sg
1 fórumk
2 fórzk
3 fórsk
pl
1 fórum
2 fóruð
3 fóru
pret subj
sg
1 fœra
2 fœrir
3 fœri
pl
1 fœrim
2 fœrið
3 fœri
pl
1 fórumk
2 fóruzk
3 fórusk
pret subj&middle
sg
1 fœrumk
2 fœrisk
3 fœrisk
pl
1 fœrimk
2 fœrizk
3 fœrisk
farinn pp m
farin pp f
farit pp n
farizk pp n&middle 
ala: strongIV, “give birth to”
pres indic
sg
1 el
2 ell
3 ell
pl
1 ǫlum
2 alið
3 ala
pres subj
sg
1 ala
2 alir
3 ali
pl
1 alim
2 alið
3 ali
al 2sg imper
ǫlum 1pl imper
alið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 ǫlumk
2 elsk
3 elsk
pl
1 ǫlumk
2 alizk
3 alask
pres subj&middle
sg
1 ǫlumk
2 alisk
3 alisk
pl
1 alimk
2 alizk
3 alisk
alsk 2sg imper middle
ǫlumk 1pl imper middle
alizk 1pl imper middle
alandisk prespart middle
alandi prespart N sg m
alanda prespart A sg m
alanda prespart G sg m
alanda prespart D sg m
alandi prespart N sg f
alandi prespart A sg f
alandi prespart G sg f
alandi prespart D sg f
alanda prespart N sg n
alanda prespart A sg n
alanda prespart G sg n
alanda prespart D sg n
alandi prespart N pl m
alandi prespart A pl m
alandi prespart G pl m
ǫlundum prespart D pl m
alandi prespart N pl f
alandi prespart A pl f
alandi prespart G pl f
ǫlundum prespart D pl f
alandi prespart N pl n
alandi prespart A pl n
alandi prespart G pl n
ǫlundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 ól
2 ólt
3 ól
pret indic&middle
sg
1 ólumk
2 ólzk
3 ólsk
pl
1 ólum
2 óluð
3 ólu
pret subj
sg
1 œla
2 œlir
3 œli
pl
1 œlim
2 œlið
3 œli
pl
1 ólumk
2 óluzk
3 ólusk
pret subj&middle
sg
1 œlumk
2 œlisk
3 œlisk
pl
1 œlimk
2 œlizk
3 œlisk
alinn pp m
alin pp f
alit pp n
alizk pp n&middle 
gala: strongIV, “chant, cry out”
pres indic
sg
1 gel
2 gell
3 gell
pl
1 gǫlum
2 galið
3 gala
pres subj
sg
1 gala
2 galir
3 gali
pl
1 galim
2 galið
3 gali
gal 2sg imper
gǫlum 1pl imper
galið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gǫlumk
2 gelsk
3 gelsk
pl
1 gǫlumk
2 galizk
3 galask
pres subj&middle
sg
1 gǫlumk
2 galisk
3 galisk
pl
1 galimk
2 galizk
3 galisk
galsk 2sg imper middle
gǫlumk 1pl imper middle
galizk 1pl imper middle
galandisk prespart middle
galandi prespart N sg m
galanda prespart A sg m
galanda prespart G sg m
galanda prespart D sg m
galandi prespart N sg f
galandi prespart A sg f
galandi prespart G sg f
galandi prespart D sg f
galanda prespart N sg n
galanda prespart A sg n
galanda prespart G sg n
galanda prespart D sg n
galandi prespart N pl m
galandi prespart A pl m
galandi prespart G pl m
gǫlundum prespart D pl m
galandi prespart N pl f
galandi prespart A pl f
galandi prespart G pl f
gǫlundum prespart D pl f
galandi prespart N pl n
galandi prespart A pl n
galandi prespart G pl n
gǫlundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gól
2 gólt
3 gól
pret indic&middle
sg
1 gólumk
2 gólzk
3 gólsk
pl
1 gólum
2 góluð
3 gólu
pret subj
sg
1 gœla
2 gœlir
3 gœli
pl
1 gœlim
2 gœlið
3 gœli
pl
1 gólumk
2 góluzk
3 gólusk
pret subj&middle
sg
1 gœlumk
2 gœlisk
3 gœlisk
pl
1 gœlimk
2 gœlizk
3 gœlisk
galinn pp m
galin pp f
galit pp n
galizk pp n&middle 
grafa: strongIV, “dig, engrave”
pres indic
sg
1 gref
2 grefr
3 grefr
pl
1 grǫfum
2 grafið
3 grafa
pres subj
sg
1 grafa
2 grafir
3 grafi
pl
1 grafim
2 grafið
3 grafi
graf 2sg imper
grǫfum 1pl imper
grafið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 grǫfumk
2 grefsk
3 grefsk
pl
1 grǫfumk
2 grafizk
3 grafask
pres subj&middle
sg
1 grǫfumk
2 grafisk
3 grafisk
pl
1 grafimk
2 grafizk
3 grafisk
grafsk 2sg imper middle
grǫfumk 1pl imper middle
grafizk 1pl imper middle
grafandisk prespart middle
grafandi prespart N sg m
grafanda prespart A sg m
grafanda prespart G sg m
grafanda prespart D sg m
grafandi prespart N sg f
grafandi prespart A sg f
grafandi prespart G sg f
grafandi prespart D sg f
grafanda prespart N sg n
grafanda prespart A sg n
grafanda prespart G sg n
grafanda prespart D sg n
grafandi prespart N pl m
grafandi prespart A pl m
grafandi prespart G pl m
grǫfundum prespart D pl m
grafandi prespart N pl f
grafandi prespart A pl f
grafandi prespart G pl f
grǫfundum prespart D pl f
grafandi prespart N pl n
grafandi prespart A pl n
grafandi prespart G pl n
grǫfundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gróf
2 gróft
3 gróf
pret indic&middle
sg
1 grófumk
2 grófzk
3 grófsk
pl
1 grófum
2 grófuð
3 grófu
pret subj
sg
1 grœfa
2 grœfir
3 grœfi
pl
1 grœfim
2 grœfið
3 grœfi
pl
1 grófumk
2 grófuzk
3 grófusk
pret subj&middle
sg
1 grœfumk
2 grœfisk
3 grœfisk
pl
1 grœfimk
2 grœfizk
3 grœfisk
grafinn pp m
grafin pp f
grafit pp n
grafizk pp n&middle 
kala: strongIV, “freeze”
pres indic
sg
1 kel
2 kell
3 kell
pl
1 kǫlum
2 kalið
3 kala
pres subj
sg
1 kala
2 kalir
3 kali
pl
1 kalim
2 kalið
3 kali
kal 2sg imper
kǫlum 1pl imper
kalið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 kǫlumk
2 kelsk
3 kelsk
pl
1 kǫlumk
2 kalizk
3 kalask
pres subj&middle
sg
1 kǫlumk
2 kalisk
3 kalisk
pl
1 kalimk
2 kalizk
3 kalisk
kalsk 2sg imper middle
kǫlumk 1pl imper middle
kalizk 1pl imper middle
kalandisk prespart middle
kalandi prespart N sg m
kalanda prespart A sg m
kalanda prespart G sg m
kalanda prespart D sg m
kalandi prespart N sg f
kalandi prespart A sg f
kalandi prespart G sg f
kalandi prespart D sg f
kalanda prespart N sg n
kalanda prespart A sg n
kalanda prespart G sg n
kalanda prespart D sg n
kalandi prespart N pl m
kalandi prespart A pl m
kalandi prespart G pl m
kǫlundum prespart D pl m
kalandi prespart N pl f
kalandi prespart A pl f
kalandi prespart G pl f
kǫlundum prespart D pl f
kalandi prespart N pl n
kalandi prespart A pl n
kalandi prespart G pl n
kǫlundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 kól
2 kólt
3 kól
pret indic&middle
sg
1 kólumk
2 kólzk
3 kólsk
pl
1 kólum
2 kóluð
3 kólu
pret subj
sg
1 kœla
2 kœlir
3 kœli
pl
1 kœlim
2 kœlið
3 kœli
pl
1 kólumk
2 kóluzk
3 kólusk
pret subj&middle
sg
1 kœlumk
2 kœlisk
3 kœlisk
pl
1 kœlimk
2 kœlizk
3 kœlisk
kalinn pp m
kalin pp f
kalit pp n
kalizk pp n&middle 
mala: strongIV, “grind”
pres indic
sg
1 mel
2 mell
3 mell
pl
1 mǫlum
2 malið
3 mala
pres subj
sg
1 mala
2 malir
3 mali
pl
1 malim
2 malið
3 mali
mal 2sg imper
mǫlum 1pl imper
malið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 mǫlumk
2 melsk
3 melsk
pl
1 mǫlumk
2 malizk
3 malask
pres subj&middle
sg
1 mǫlumk
2 malisk
3 malisk
pl
1 malimk
2 malizk
3 malisk
malsk 2sg imper middle
mǫlumk 1pl imper middle
malizk 1pl imper middle
malandisk prespart middle
malandi prespart N sg m
malanda prespart A sg m
malanda prespart G sg m
malanda prespart D sg m
malandi prespart N sg f
malandi prespart A sg f
malandi prespart G sg f
malandi prespart D sg f
malanda prespart N sg n
malanda prespart A sg n
malanda prespart G sg n
malanda prespart D sg n
malandi prespart N pl m
malandi prespart A pl m
malandi prespart G pl m
mǫlundum prespart D pl m
malandi prespart N pl f
malandi prespart A pl f
malandi prespart G pl f
mǫlundum prespart D pl f
malandi prespart N pl n
malandi prespart A pl n
malandi prespart G pl n
mǫlundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 mól
2 mólt
3 mól
pret indic&middle
sg
1 mólumk
2 mólzk
3 mólsk
pl
1 mólum
2 móluð
3 mólu
pret subj
sg
1 mœla
2 mœlir
3 mœli
pl
1 mœlim
2 mœlið
3 mœli
pl
1 mólumk
2 móluzk
3 mólusk
pret subj&middle
sg
1 mœlumk
2 mœlisk
3 mœlisk
pl
1 mœlimk
2 mœlizk
3 mœlisk
malinn pp m
malin pp f
malit pp n
malizk pp n&middle 
skafa: strongIV, “scrape”
pres indic
sg
1 skef
2 skefr
3 skefr
pl
1 skǫfum
2 skafið
3 skafa
pres subj
sg
1 skafa
2 skafir
3 skafi
pl
1 skafim
2 skafið
3 skafi
skaf 2sg imper
skǫfum 1pl imper
skafið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skǫfumk
2 skefsk
3 skefsk
pl
1 skǫfumk
2 skafizk
3 skafask
pres subj&middle
sg
1 skǫfumk
2 skafisk
3 skafisk
pl
1 skafimk
2 skafizk
3 skafisk
skafsk 2sg imper middle
skǫfumk 1pl imper middle
skafizk 1pl imper middle
skafandisk prespart middle
skafandi prespart N sg m
skafanda prespart A sg m
skafanda prespart G sg m
skafanda prespart D sg m
skafandi prespart N sg f
skafandi prespart A sg f
skafandi prespart G sg f
skafandi prespart D sg f
skafanda prespart N sg n
skafanda prespart A sg n
skafanda prespart G sg n
skafanda prespart D sg n
skafandi prespart N pl m
skafandi prespart A pl m
skafandi prespart G pl m
skǫfundum prespart D pl m
skafandi prespart N pl f
skafandi prespart A pl f
skafandi prespart G pl f
skǫfundum prespart D pl f
skafandi prespart N pl n
skafandi prespart A pl n
skafandi prespart G pl n
skǫfundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skóf
2 skóft
3 skóf
pret indic&middle
sg
1 skófumk
2 skófzk
3 skófsk
pl
1 skófum
2 skófuð
3 skófu
pret subj
sg
1 skœfa
2 skœfir
3 skœfi
pl
1 skœfim
2 skœfið
3 skœfi
pl
1 skófumk
2 skófuzk
3 skófusk
pret subj&middle
sg
1 skœfumk
2 skœfisk
3 skœfisk
pl
1 skœfimk
2 skœfizk
3 skœfisk
skafinn pp m
skafin pp f
skafit pp n
skafizk pp n&middle 
vaxa: strongIV, “grow”
pres indic
sg
1 vex
2 vex
3 vex
pl
1 vǫxum
2 vaxið
3 vaxa
pres subj
sg
1 vaxa
2 vaxir
3 vaxi
pl
1 vaxim
2 vaxið
3 vaxi
vax 2sg imper
vǫxum 1pl imper
vaxið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 vǫxumk
2 vexsk
3 vexsk
pl
1 vǫxumk
2 vaxizk
3 vaxask
pres subj&middle
sg
1 vǫxumk
2 vaxisk
3 vaxisk
pl
1 vaximk
2 vaxizk
3 vaxisk
vaxsk 2sg imper middle
vǫxumk 1pl imper middle
vaxizk 1pl imper middle
vaxandisk prespart middle
vaxandi prespart N sg m
vaxanda prespart A sg m
vaxanda prespart G sg m
vaxanda prespart D sg m
vaxandi prespart N sg f
vaxandi prespart A sg f
vaxandi prespart G sg f
vaxandi prespart D sg f
vaxanda prespart N sg n
vaxanda prespart A sg n
vaxanda prespart G sg n
vaxanda prespart D sg n
vaxandi prespart N pl m
vaxandi prespart A pl m
vaxandi prespart G pl m
vǫxundum prespart D pl m
vaxandi prespart N pl f
vaxandi prespart A pl f
vaxandi prespart G pl f
vǫxundum prespart D pl f
vaxandi prespart N pl n
vaxandi prespart A pl n
vaxandi prespart G pl n
vǫxundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 óx
2 óxt
3 óx
pret indic&middle
sg
1 óxumk
2 óxzk
3 óxsk
pl
1 óxum
2 óxuð
3 óxu
pret subj
sg
1 œxa
2 œxir
3 œxi
pl
1 œxim
2 œxið
3 œxi
pl
1 óxumk
2 óxuzk
3 óxusk
pret subj&middle
sg
1 œxumk
2 œxisk
3 œxisk
pl
1 œximk
2 œxizk
3 œxisk
vaxinn pp m
vaxin pp f
vaxit pp n
vaxizk pp n&middle 
hlaða: strongIV, “load”
pres indic
sg
1 hleð
2 hleðr
3 hleðr
pl
1 hlǫðum
2 hlaðið
3 hlaða
pres subj
sg
1 hlaða
2 hlaðir
3 hlaði
pl
1 hlaðim
2 hlaðið
3 hlaði
hlað 2sg imper
hlǫðum 1pl imper
hlaðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hlǫðumk
2 hleðsk
3 hleðsk
pl
1 hlǫðumk
2 hlaðizk
3 hlaðask
pres subj&middle
sg
1 hlǫðumk
2 hlaðisk
3 hlaðisk
pl
1 hlaðimk
2 hlaðizk
3 hlaðisk
hlaðsk 2sg imper middle
hlǫðumk 1pl imper middle
hlaðizk 1pl imper middle
hlaðandisk prespart middle
hlaðandi prespart N sg m
hlaðanda prespart A sg m
hlaðanda prespart G sg m
hlaðanda prespart D sg m
hlaðandi prespart N sg f
hlaðandi prespart A sg f
hlaðandi prespart G sg f
hlaðandi prespart D sg f
hlaðanda prespart N sg n
hlaðanda prespart A sg n
hlaðanda prespart G sg n
hlaðanda prespart D sg n
hlaðandi prespart N pl m
hlaðandi prespart A pl m
hlaðandi prespart G pl m
hlǫðundum prespart D pl m
hlaðandi prespart N pl f
hlaðandi prespart A pl f
hlaðandi prespart G pl f
hlǫðundum prespart D pl f
hlaðandi prespart N pl n
hlaðandi prespart A pl n
hlaðandi prespart G pl n
hlǫðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hlóð
2 hlózt
3 hlóð
pret indic&middle
sg
1 hlóðumk
2 hlóðzk
3 hlóðsk
pl
1 hlóðum
2 hlóðuð
3 hlóðu
pret subj
sg
1 hlœða
2 hlœðir
3 hlœði
pl
1 hlœðim
2 hlœðið
3 hlœði
pl
1 hlóðumk
2 hlóðuzk
3 hlóðusk
pret subj&middle
sg
1 hlœðumk
2 hlœðisk
3 hlœðisk
pl
1 hlœðimk
2 hlœðizk
3 hlœðisk
hlaðinn pp m
hlaðin pp f
hlaðit pp n
hlaðizk pp n&middle 
vaða: strongIV, “wade (through)”
pres indic
sg
1 veð
2 veðr
3 veðr
pl
1 vǫðum
2 vaðið
3 vaða
pres subj
sg
1 vaða
2 vaðir
3 vaði
pl
1 vaðim
2 vaðið
3 vaði
vað 2sg imper
vǫðum 1pl imper
vaðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 vǫðumk
2 veðsk
3 veðsk
pl
1 vǫðumk
2 vaðizk
3 vaðask
pres subj&middle
sg
1 vǫðumk
2 vaðisk
3 vaðisk
pl
1 vaðimk
2 vaðizk
3 vaðisk
vaðsk 2sg imper middle
vǫðumk 1pl imper middle
vaðizk 1pl imper middle
vaðandisk prespart middle
vaðandi prespart N sg m
vaðanda prespart A sg m
vaðanda prespart G sg m
vaðanda prespart D sg m
vaðandi prespart N sg f
vaðandi prespart A sg f
vaðandi prespart G sg f
vaðandi prespart D sg f
vaðanda prespart N sg n
vaðanda prespart A sg n
vaðanda prespart G sg n
vaðanda prespart D sg n
vaðandi prespart N pl m
vaðandi prespart A pl m
vaðandi prespart G pl m
vǫðundum prespart D pl m
vaðandi prespart N pl f
vaðandi prespart A pl f
vaðandi prespart G pl f
vǫðundum prespart D pl f
vaðandi prespart N pl n
vaðandi prespart A pl n
vaðandi prespart G pl n
vǫðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 óð
2 ózt
3 óð
pret indic&middle
sg
1 óðumk
2 óðzk
3 óðsk
pl
1 óðum
2 óðuð
3 óðu
pret subj
sg
1 œða
2 œðir
3 œði
pl
1 œðim
2 œðið
3 œði
pl
1 óðumk
2 óðuzk
3 óðusk
pret subj&middle
sg
1 œðumk
2 œðisk
3 œðisk
pl
1 œðimk
2 œðizk
3 œðisk
vaðinn pp m
vaðin pp f
vaðit pp n
vaðizk pp n&middle 
taka: strongIV, “take”
pres indic
sg
1 tek
2 tekr
3 tekr
pl
1 tǫkum
2 takið
3 taka
pres subj
sg
1 taka
2 takir
3 taki
pl
1 takim
2 takið
3 taki
tak 2sg imper
tǫkum 1pl imper
takið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 tǫkumk
2 teksk
3 teksk
pl
1 tǫkumk
2 takizk
3 takask
pres subj&middle
sg
1 tǫkumk
2 takisk
3 takisk
pl
1 takimk
2 takizk
3 takisk
taksk 2sg imper middle
tǫkumk 1pl imper middle
takizk 1pl imper middle
takandisk prespart middle
takandi prespart N sg m
takanda prespart A sg m
takanda prespart G sg m
takanda prespart D sg m
takandi prespart N sg f
takandi prespart A sg f
takandi prespart G sg f
takandi prespart D sg f
takanda prespart N sg n
takanda prespart A sg n
takanda prespart G sg n
takanda prespart D sg n
takandi prespart N pl m
takandi prespart A pl m
takandi prespart G pl m
tǫkundum prespart D pl m
takandi prespart N pl f
takandi prespart A pl f
takandi prespart G pl f
tǫkundum prespart D pl f
takandi prespart N pl n
takandi prespart A pl n
takandi prespart G pl n
tǫkundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 tók
2 tókt
3 tók
pret indic&middle
sg
1 tókumk
2 tókzk
3 tóksk
pl
1 tókum
2 tókuð
3 tóku
pret subj
sg
1 tœka
2 tœkir
3 tœki
pl
1 tœkim
2 tœkið
3 tœki
pl
1 tókumk
2 tókuzk
3 tókusk
pret subj&middle
sg
1 tœkumk
2 tœkisk
3 tœkisk
pl
1 tœkimk
2 tœkizk
3 tœkisk
tekinn pp m
tekin pp f
tekit pp n
tekizk pp n&middle 
aka: strongIV, “drive”
pres indic
sg
1 ek
2 ekr
3 ekr
pl
1 ǫkum
2 akið
3 aka
pres subj
sg
1 aka
2 akir
3 aki
pl
1 akim
2 akið
3 aki
ak 2sg imper
ǫkum 1pl imper
akið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 ǫkumk
2 eksk
3 eksk
pl
1 ǫkumk
2 akizk
3 akask
pres subj&middle
sg
1 ǫkumk
2 akisk
3 akisk
pl
1 akimk
2 akizk
3 akisk
aksk 2sg imper middle
ǫkumk 1pl imper middle
akizk 1pl imper middle
akandisk prespart middle
akandi prespart N sg m
akanda prespart A sg m
akanda prespart G sg m
akanda prespart D sg m
akandi prespart N sg f
akandi prespart A sg f
akandi prespart G sg f
akandi prespart D sg f
akanda prespart N sg n
akanda prespart A sg n
akanda prespart G sg n
akanda prespart D sg n
akandi prespart N pl m
akandi prespart A pl m
akandi prespart G pl m
ǫkundum prespart D pl m
akandi prespart N pl f
akandi prespart A pl f
akandi prespart G pl f
ǫkundum prespart D pl f
akandi prespart N pl n
akandi prespart A pl n
akandi prespart G pl n
ǫkundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 ók
2 ókt
3 ók
pret indic&middle
sg
1 ókumk
2 ókzk
3 óksk
pl
1 ókum
2 ókuð
3 óku
pret subj
sg
1 œka
2 œkir
3 œki
pl
1 œkim
2 œkið
3 œki
pl
1 ókumk
2 ókuzk
3 ókusk
pret subj&middle
sg
1 œkumk
2 œkisk
3 œkisk
pl
1 œkimk
2 œkizk
3 œkisk
ekinn pp m
ekin pp f
ekit pp n
ekizk pp n&middle 
shaka: strongIV, “shake”
pres indic
sg
1 shek
2 shekr
3 shekr
pl
1 shǫkum
2 shakið
3 shaka
pres subj
sg
1 shaka
2 shakir
3 shaki
pl
1 shakim
2 shakið
3 shaki
shak 2sg imper
shǫkum 1pl imper
shakið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 shǫkumk
2 sheksk
3 sheksk
pl
1 shǫkumk
2 shakizk
3 shakask
pres subj&middle
sg
1 shǫkumk
2 shakisk
3 shakisk
pl
1 shakimk
2 shakizk
3 shakisk
shaksk 2sg imper middle
shǫkumk 1pl imper middle
shakizk 1pl imper middle
shakandisk prespart middle
shakandi prespart N sg m
shakanda prespart A sg m
shakanda prespart G sg m
shakanda prespart D sg m
shakandi prespart N sg f
shakandi prespart A sg f
shakandi prespart G sg f
shakandi prespart D sg f
shakanda prespart N sg n
shakanda prespart A sg n
shakanda prespart G sg n
shakanda prespart D sg n
shakandi prespart N pl m
shakandi prespart A pl m
shakandi prespart G pl m
shǫkundum prespart D pl m
shakandi prespart N pl f
shakandi prespart A pl f
shakandi prespart G pl f
shǫkundum prespart D pl f
shakandi prespart N pl n
shakandi prespart A pl n
shakandi prespart G pl n
shǫkundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 shók
2 shókt
3 shók
pret indic&middle
sg
1 shókumk
2 shókzk
3 shóksk
pl
1 shókum
2 shókuð
3 shóku
pret subj
sg
1 shœka
2 shœkir
3 shœki
pl
1 shœkim
2 shœkið
3 shœki
pl
1 shókumk
2 shókuzk
3 shókusk
pret subj&middle
sg
1 shœkumk
2 shœkisk
3 shœkisk
pl
1 shœkimk
2 shœkizk
3 shœkisk
shekinn pp m
shekin pp f
shekit pp n
shekizk pp n&middle 
draga: strongIV, “haul, drag”
pres indic
sg
1 dreg
2 dregr
3 dregr
pl
1 drǫgum
2 dragið
3 draga
pres subj
sg
1 draga
2 dragir
3 dragi
pl
1 dragim
2 dragið
3 dragi
drag 2sg imper
drǫgum 1pl imper
dragið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 drǫgumk
2 dregsk
3 dregsk
pl
1 drǫgumk
2 dragizk
3 dragask
pres subj&middle
sg
1 drǫgumk
2 dragisk
3 dragisk
pl
1 dragimk
2 dragizk
3 dragisk
dragsk 2sg imper middle
drǫgumk 1pl imper middle
dragizk 1pl imper middle
dragandisk prespart middle
dragandi prespart N sg m
draganda prespart A sg m
draganda prespart G sg m
draganda prespart D sg m
dragandi prespart N sg f
dragandi prespart A sg f
dragandi prespart G sg f
dragandi prespart D sg f
draganda prespart N sg n
draganda prespart A sg n
draganda prespart G sg n
draganda prespart D sg n
dragandi prespart N pl m
dragandi prespart A pl m
dragandi prespart G pl m
drǫgundum prespart D pl m
dragandi prespart N pl f
dragandi prespart A pl f
dragandi prespart G pl f
drǫgundum prespart D pl f
dragandi prespart N pl n
dragandi prespart A pl n
dragandi prespart G pl n
drǫgundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 dró
2 drót
3 dró
pret indic&middle
sg
1 dróumk
2 drózk
3 drósk
pl
1 drógum
2 dróguð
3 drógu
pret subj
sg
1 drœga
2 drœgir
3 drœgi
pl
1 drœgim
2 drœgið
3 drœgi
pl
1 drógumk
2 dróguzk
3 drógusk
pret subj&middle
sg
1 drœgumk
2 drœgisk
3 drœgisk
pl
1 drœgimk
2 drœgizk
3 drœgisk
dreginn pp m
dregin pp f
dregit pp n
dregizk pp n&middle 
flá: strongIV, “flay, skin”
pres indic
sg
1 flæ
2 flær
3 flær
pl
1 fláum
2 fláið
3 fláa
pres subj
sg
1 fláa
2 fláir
3 flái
pl
1 fláim
2 fláið
3 flái
flá 2sg imper
fláum 1pl imper
fláið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fláumk
2 flæsk
3 flæsk
pl
1 fláumk
2 fláizk
3 fláask
pres subj&middle
sg
1 fláumk
2 fláisk
3 fláisk
pl
1 fláimk
2 fláizk
3 fláisk
flásk 2sg imper middle
fláumk 1pl imper middle
fláizk 1pl imper middle
fláandisk prespart middle
fláandi prespart N sg m
fláanda prespart A sg m
fláanda prespart G sg m
fláanda prespart D sg m
fláandi prespart N sg f
fláandi prespart A sg f
fláandi prespart G sg f
fláandi prespart D sg f
fláanda prespart N sg n
fláanda prespart A sg n
fláanda prespart G sg n
fláanda prespart D sg n
fláandi prespart N pl m
fláandi prespart A pl m
fláandi prespart G pl m
fláundum prespart D pl m
fláandi prespart N pl f
fláandi prespart A pl f
fláandi prespart G pl f
fláundum prespart D pl f
fláandi prespart N pl n
fláandi prespart A pl n
fláandi prespart G pl n
fláundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fló
2 flót
3 fló
pret indic&middle
sg
1 flóumk
2 flózk
3 flósk
pl
1 flógum
2 flóguð
3 flógu
pret subj
sg
1 flœga
2 flœgir
3 flœgi
pl
1 flœgim
2 flœgið
3 flœgi
pl
1 flógumk
2 flóguzk
3 flógusk
pret subj&middle
sg
1 flœgumk
2 flœgisk
3 flœgisk
pl
1 flœgimk
2 flœgizk
3 flœgisk
fleginn pp m
flegin pp f
flegit pp n
flegizk pp n&middle 
klá: strongIV, “scratch”
pres indic
sg
1 klæ
2 klær
3 klær
pl
1 kláum
2 kláið
3 kláa
pres subj
sg
1 kláa
2 kláir
3 klái
pl
1 kláim
2 kláið
3 klái
klá 2sg imper
kláum 1pl imper
kláið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 kláumk
2 klæsk
3 klæsk
pl
1 kláumk
2 kláizk
3 kláask
pres subj&middle
sg
1 kláumk
2 kláisk
3 kláisk
pl
1 kláimk
2 kláizk
3 kláisk
klásk 2sg imper middle
kláumk 1pl imper middle
kláizk 1pl imper middle
kláandisk prespart middle
kláandi prespart N sg m
kláanda prespart A sg m
kláanda prespart G sg m
kláanda prespart D sg m
kláandi prespart N sg f
kláandi prespart A sg f
kláandi prespart G sg f
kláandi prespart D sg f
kláanda prespart N sg n
kláanda prespart A sg n
kláanda prespart G sg n
kláanda prespart D sg n
kláandi prespart N pl m
kláandi prespart A pl m
kláandi prespart G pl m
kláundum prespart D pl m
kláandi prespart N pl f
kláandi prespart A pl f
kláandi prespart G pl f
kláundum prespart D pl f
kláandi prespart N pl n
kláandi prespart A pl n
kláandi prespart G pl n
kláundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 kló
2 klót
3 kló
pret indic&middle
sg
1 klóumk
2 klózk
3 klósk
pl
1 klóum
2 klóuð
3 klóu
pret subj
sg
1 klœa
2 klœir
3 klœi
pl
1 klœim
2 klœið
3 klœi
pl
1 klóumk
2 klóuzk
3 klóusk
pret subj&middle
sg
1 klœumk
2 klœisk
3 klœisk
pl
1 klœimk
2 klœizk
3 klœisk
kleinn pp m
klein pp f
kleit pp n
kleizk pp n&middle 
slá: strongIV, “smite, kill”
pres indic
sg
1 slæ
2 slær
3 slær
pl
1 sláum
2 sláið
3 sláa
pres subj
sg
1 sláa
2 sláir
3 slái
pl
1 sláim
2 sláið
3 slái
slá 2sg imper
sláum 1pl imper
sláið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sláumk
2 slæsk
3 slæsk
pl
1 sláumk
2 sláizk
3 sláask
pres subj&middle
sg
1 sláumk
2 sláisk
3 sláisk
pl
1 sláimk
2 sláizk
3 sláisk
slásk 2sg imper middle
sláumk 1pl imper middle
sláizk 1pl imper middle
sláandisk prespart middle
sláandi prespart N sg m
sláanda prespart A sg m
sláanda prespart G sg m
sláanda prespart D sg m
sláandi prespart N sg f
sláandi prespart A sg f
sláandi prespart G sg f
sláandi prespart D sg f
sláanda prespart N sg n
sláanda prespart A sg n
sláanda prespart G sg n
sláanda prespart D sg n
sláandi prespart N pl m
sláandi prespart A pl m
sláandi prespart G pl m
sláundum prespart D pl m
sláandi prespart N pl f
sláandi prespart A pl f
sláandi prespart G pl f
sláundum prespart D pl f
sláandi prespart N pl n
sláandi prespart A pl n
sláandi prespart G pl n
sláundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sló
2 slót
3 sló
pret indic&middle
sg
1 slóumk
2 slózk
3 slósk
pl
1 slóum
2 slóuð
3 slóu
pret subj
sg
1 slœa
2 slœir
3 slœi
pl
1 slœim
2 slœið
3 slœi
pl
1 slóumk
2 slóuzk
3 slóusk
pret subj&middle
sg
1 slœumk
2 slœisk
3 slœisk
pl
1 slœimk
2 slœizk
3 slœisk
sleinn pp m
slein pp f
sleit pp n
sleizk pp n&middle 
þvá: strongIV, “wash”
pres indic
sg
1 þvæ
2 þvær
3 þvær
pl
1 þváum
2 þváið
3 þváa
pres subj
sg
1 þváa
2 þváir
3 þvái
pl
1 þváim
2 þváið
3 þvái
þvá 2sg imper
þváum 1pl imper
þváið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 þváumk
2 þvæsk
3 þvæsk
pl
1 þváumk
2 þváizk
3 þváask
pres subj&middle
sg
1 þváumk
2 þváisk
3 þváisk
pl
1 þváimk
2 þváizk
3 þváisk
þvásk 2sg imper middle
þváumk 1pl imper middle
þváizk 1pl imper middle
þváandisk prespart middle
þváandi prespart N sg m
þváanda prespart A sg m
þváanda prespart G sg m
þváanda prespart D sg m
þváandi prespart N sg f
þváandi prespart A sg f
þváandi prespart G sg f
þváandi prespart D sg f
þváanda prespart N sg n
þváanda prespart A sg n
þváanda prespart G sg n
þváanda prespart D sg n
þváandi prespart N pl m
þváandi prespart A pl m
þváandi prespart G pl m
þváundum prespart D pl m
þváandi prespart N pl f
þváandi prespart A pl f
þváandi prespart G pl f
þváundum prespart D pl f
þváandi prespart N pl n
þváandi prespart A pl n
þváandi prespart G pl n
þváundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 þó
2 þót
3 þó
pret indic&middle
sg
1 þóumk
2 þózk
3 þósk
pl
1 þógum
2 þóguð
3 þógu
pret subj
sg
1 þœga
2 þœgir
3 þœgi
pl
1 þœgim
2 þœgið
3 þœgi
pl
1 þógumk
2 þóguzk
3 þógusk
pret subj&middle
sg
1 þœgumk
2 þœgisk
3 þœgisk
pl
1 þœgimk
2 þœgizk
3 þœgisk
þveginn pp m
þvegin pp f
þvegit pp n
þvegizk pp n&middle 
standa: strongIV, “stand”
pres indic
sg
1 stend
2 stendr
3 stendr
pl
1 stǫndum
2 standið
3 standa
pres subj
sg
1 standa
2 standir
3 standi
pl
1 standim
2 standið
3 standi
stand 2sg imper
stǫndum 1pl imper
standið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 stǫndumk
2 stendsk
3 stendsk
pl
1 stǫndumk
2 standizk
3 standask
pres subj&middle
sg
1 stǫndumk
2 standisk
3 standisk
pl
1 standimk
2 standizk
3 standisk
standsk 2sg imper middle
stǫndumk 1pl imper middle
standizk 1pl imper middle
standandisk prespart middle
standandi prespart N sg m
standanda prespart A sg m
standanda prespart G sg m
standanda prespart D sg m
standandi prespart N sg f
standandi prespart A sg f
standandi prespart G sg f
standandi prespart D sg f
standanda prespart N sg n
standanda prespart A sg n
standanda prespart G sg n
standanda prespart D sg n
standandi prespart N pl m
standandi prespart A pl m
standandi prespart G pl m
stǫndundum prespart D pl m
standandi prespart N pl f
standandi prespart A pl f
standandi prespart G pl f
stǫndundum prespart D pl f
standandi prespart N pl n
standandi prespart A pl n
standandi prespart G pl n
stǫndundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 stóð
2 stózt
3 stóð
pret indic&middle
sg
1 stóðumk
2 stóðzk
3 stóðsk
pl
1 stóðum
2 stóðuð
3 stóðu
pret subj
sg
1 stœða
2 stœðir
3 stœði
pl
1 stœðim
2 stœðið
3 stœði
pl
1 stóðumk
2 stóðuzk
3 stóðusk
pret subj&middle
sg
1 stœðumk
2 stœðisk
3 stœðisk
pl
1 stœðimk
2 stœðizk
3 stœðisk
staðinn pp m
staðin pp f
staðit pp n
staðizk pp n&middle 
hefja: strongIV, “lift, carry”
pres indic
sg
1 hefj
2 hefjr
3 hefjr
pl
1 hefjum
2 hefjið
3 hefja
pres subj
sg
1 hefja
2 hefjir
3 hefji
pl
1 hefjim
2 hefjið
3 hefji
hefj 2sg imper
hefjum 1pl imper
hefjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hefjumk
2 hefjsk
3 hefjsk
pl
1 hefjumk
2 hefjizk
3 hefjask
pres subj&middle
sg
1 hefjumk
2 hefjisk
3 hefjisk
pl
1 hefjimk
2 hefjizk
3 hefjisk
hefjsk 2sg imper middle
hefjumk 1pl imper middle
hefjizk 1pl imper middle
hefjandisk prespart middle
hefjandi prespart N sg m
hefjanda prespart A sg m
hefjanda prespart G sg m
hefjanda prespart D sg m
hefjandi prespart N sg f
hefjandi prespart A sg f
hefjandi prespart G sg f
hefjandi prespart D sg f
hefjanda prespart N sg n
hefjanda prespart A sg n
hefjanda prespart G sg n
hefjanda prespart D sg n
hefjandi prespart N pl m
hefjandi prespart A pl m
hefjandi prespart G pl m
hefjundum prespart D pl m
hefjandi prespart N pl f
hefjandi prespart A pl f
hefjandi prespart G pl f
hefjundum prespart D pl f
hefjandi prespart N pl n
hefjandi prespart A pl n
hefjandi prespart G pl n
hefjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hóf
2 hóft
3 hóf
pret indic&middle
sg
1 hófumk
2 hófzk
3 hófsk
pl
1 hófum
2 hófuð
3 hófu
pret subj
sg
1 hœfa
2 hœfir
3 hœfi
pl
1 hœfim
2 hœfið
3 hœfi
pl
1 hófumk
2 hófuzk
3 hófusk
pret subj&middle
sg
1 hœfumk
2 hœfisk
3 hœfisk
pl
1 hœfimk
2 hœfizk
3 hœfisk
hafinn pp m
hafin pp f
hafit pp n
hafizk pp n&middle 
skepja: strongIV, “make, create”
pres indic
sg
1 skepj
2 skepjr
3 skepjr
pl
1 skepjum
2 skepjið
3 skepja
pres subj
sg
1 skepja
2 skepjir
3 skepji
pl
1 skepjim
2 skepjið
3 skepji
skepj 2sg imper
skepjum 1pl imper
skepjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 skepjumk
2 skepjsk
3 skepjsk
pl
1 skepjumk
2 skepjizk
3 skepjask
pres subj&middle
sg
1 skepjumk
2 skepjisk
3 skepjisk
pl
1 skepjimk
2 skepjizk
3 skepjisk
skepjsk 2sg imper middle
skepjumk 1pl imper middle
skepjizk 1pl imper middle
skepjandisk prespart middle
skepjandi prespart N sg m
skepjanda prespart A sg m
skepjanda prespart G sg m
skepjanda prespart D sg m
skepjandi prespart N sg f
skepjandi prespart A sg f
skepjandi prespart G sg f
skepjandi prespart D sg f
skepjanda prespart N sg n
skepjanda prespart A sg n
skepjanda prespart G sg n
skepjanda prespart D sg n
skepjandi prespart N pl m
skepjandi prespart A pl m
skepjandi prespart G pl m
skepjundum prespart D pl m
skepjandi prespart N pl f
skepjandi prespart A pl f
skepjandi prespart G pl f
skepjundum prespart D pl f
skepjandi prespart N pl n
skepjandi prespart A pl n
skepjandi prespart G pl n
skepjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 skópj
2 skópjt
3 skópj
pret indic&middle
sg
1 skópjumk
2 skópjzk
3 skópjsk
pl
1 skópjum
2 skópjuð
3 skópju
pret subj
sg
1 skœpja
2 skœpjir
3 skœpji
pl
1 skœpjim
2 skœpjið
3 skœpji
pl
1 skópjumk
2 skópjuzk
3 skópjusk
pret subj&middle
sg
1 skœpjumk
2 skœpjisk
3 skœpjisk
pl
1 skœpjimk
2 skœpjizk
3 skœpjisk
skapjinn pp m
skapjin pp f
skapjit pp n
skapjizk pp n&middle 
sverja: strongIV, “swear”
pres indic
sg
1 sverj
2 sverjr
3 sverjr
pl
1 sverjum
2 sverjið
3 sverja
pres subj
sg
1 sverja
2 sverjir
3 sverji
pl
1 sverjim
2 sverjið
3 sverji
sverj 2sg imper
sverjum 1pl imper
sverjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sverjumk
2 sverjsk
3 sverjsk
pl
1 sverjumk
2 sverjizk
3 sverjask
pres subj&middle
sg
1 sverjumk
2 sverjisk
3 sverjisk
pl
1 sverjimk
2 sverjizk
3 sverjisk
sverjsk 2sg imper middle
sverjumk 1pl imper middle
sverjizk 1pl imper middle
sverjandisk prespart middle
sverjandi prespart N sg m
sverjanda prespart A sg m
sverjanda prespart G sg m
sverjanda prespart D sg m
sverjandi prespart N sg f
sverjandi prespart A sg f
sverjandi prespart G sg f
sverjandi prespart D sg f
sverjanda prespart N sg n
sverjanda prespart A sg n
sverjanda prespart G sg n
sverjanda prespart D sg n
sverjandi prespart N pl m
sverjandi prespart A pl m
sverjandi prespart G pl m
sverjundum prespart D pl m
sverjandi prespart N pl f
sverjandi prespart A pl f
sverjandi prespart G pl f
sverjundum prespart D pl f
sverjandi prespart N pl n
sverjandi prespart A pl n
sverjandi prespart G pl n
sverjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sór
2 sórt
3 sór
pret indic&middle
sg
1 sórumk
2 sórzk
3 sórsk
pl
1 sórum
2 sóruð
3 sóru
pret subj
sg
1 sœra
2 sœrir
3 sœri
pl
1 sœrim
2 sœrið
3 sœri
pl
1 sórumk
2 sóruzk
3 sórusk
pret subj&middle
sg
1 sœrumk
2 sœrisk
3 sœrisk
pl
1 sœrimk
2 sœrizk
3 sœrisk
svarinn pp m
svarin pp f
svarit pp n
svarizk pp n&middle 
kefja: strongIV, “press down, submerge”
pres indic
sg
1 kefj
2 kefjr
3 kefjr
pl
1 kefjum
2 kefjið
3 kefja
pres subj
sg
1 kefja
2 kefjir
3 kefji
pl
1 kefjim
2 kefjið
3 kefji
kefj 2sg imper
kefjum 1pl imper
kefjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 kefjumk
2 kefjsk
3 kefjsk
pl
1 kefjumk
2 kefjizk
3 kefjask
pres subj&middle
sg
1 kefjumk
2 kefjisk
3 kefjisk
pl
1 kefjimk
2 kefjizk
3 kefjisk
kefjsk 2sg imper middle
kefjumk 1pl imper middle
kefjizk 1pl imper middle
kefjandisk prespart middle
kefjandi prespart N sg m
kefjanda prespart A sg m
kefjanda prespart G sg m
kefjanda prespart D sg m
kefjandi prespart N sg f
kefjandi prespart A sg f
kefjandi prespart G sg f
kefjandi prespart D sg f
kefjanda prespart N sg n
kefjanda prespart A sg n
kefjanda prespart G sg n
kefjanda prespart D sg n
kefjandi prespart N pl m
kefjandi prespart A pl m
kefjandi prespart G pl m
kefjundum prespart D pl m
kefjandi prespart N pl f
kefjandi prespart A pl f
kefjandi prespart G pl f
kefjundum prespart D pl f
kefjandi prespart N pl n
kefjandi prespart A pl n
kefjandi prespart G pl n
kefjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 kóf
2 kóft
3 kóf
pret indic&middle
sg
1 kófumk
2 kófzk
3 kófsk
pl
1 kófum
2 kófuð
3 kófu
pret subj
sg
1 kœfa
2 kœfir
3 kœfi
pl
1 kœfim
2 kœfið
3 kœfi
pl
1 kófumk
2 kófuzk
3 kófusk
pret subj&middle
sg
1 kœfumk
2 kœfisk
3 kœfisk
pl
1 kœfimk
2 kœfizk
3 kœfisk
kafinn pp m
kafin pp f
kafit pp n
kafizk pp n&middle 
deyja: strongIV, “die”
pres indic
sg
1 deyj
2 deyjr
3 deyjr
pl
1 deyjum
2 deyjið
3 deyja
pres subj
sg
1 deyja
2 deyjir
3 deyji
pl
1 deyjim
2 deyjið
3 deyji
deyj 2sg imper
deyjum 1pl imper
deyjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 deyjumk
2 deyjsk
3 deyjsk
pl
1 deyjumk
2 deyjizk
3 deyjask
pres subj&middle
sg
1 deyjumk
2 deyjisk
3 deyjisk
pl
1 deyjimk
2 deyjizk
3 deyjisk
deyjsk 2sg imper middle
deyjumk 1pl imper middle
deyjizk 1pl imper middle
deyjandisk prespart middle
deyjandi prespart N sg m
deyjanda prespart A sg m
deyjanda prespart G sg m
deyjanda prespart D sg m
deyjandi prespart N sg f
deyjandi prespart A sg f
deyjandi prespart G sg f
deyjandi prespart D sg f
deyjanda prespart N sg n
deyjanda prespart A sg n
deyjanda prespart G sg n
deyjanda prespart D sg n
deyjandi prespart N pl m
deyjandi prespart A pl m
deyjandi prespart G pl m
deyjundum prespart D pl m
deyjandi prespart N pl f
deyjandi prespart A pl f
deyjandi prespart G pl f
deyjundum prespart D pl f
deyjandi prespart N pl n
deyjandi prespart A pl n
deyjandi prespart G pl n
deyjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1
2 dót
3
pret indic&middle
sg
1 dóumk
2 dózk
3 dósk
pl
1 dóum
2 dóuð
3 dóu
pret subj
sg
1 dœa
2 dœir
3 dœi
pl
1 dœim
2 dœið
3 dœi
pl
1 dóumk
2 dóuzk
3 dóusk
pret subj&middle
sg
1 dœumk
2 dœisk
3 dœisk
pl
1 dœimk
2 dœizk
3 dœisk
dáinn pp m
dáin pp f
dáit pp n
dáizk pp n&middle
dóinn pp m
dóin pp f
dóit pp n
dóizk pp n&middle 
geyja: strongIV, “bark”
pres indic
sg
1 geyj
2 geyjr
3 geyjr
pl
1 geyjum
2 geyjið
3 geyja
pres subj
sg
1 geyja
2 geyjir
3 geyji
pl
1 geyjim
2 geyjið
3 geyji
geyj 2sg imper
geyjum 1pl imper
geyjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 geyjumk
2 geyjsk
3 geyjsk
pl
1 geyjumk
2 geyjizk
3 geyjask
pres subj&middle
sg
1 geyjumk
2 geyjisk
3 geyjisk
pl
1 geyjimk
2 geyjizk
3 geyjisk
geyjsk 2sg imper middle
geyjumk 1pl imper middle
geyjizk 1pl imper middle
geyjandisk prespart middle
geyjandi prespart N sg m
geyjanda prespart A sg m
geyjanda prespart G sg m
geyjanda prespart D sg m
geyjandi prespart N sg f
geyjandi prespart A sg f
geyjandi prespart G sg f
geyjandi prespart D sg f
geyjanda prespart N sg n
geyjanda prespart A sg n
geyjanda prespart G sg n
geyjanda prespart D sg n
geyjandi prespart N pl m
geyjandi prespart A pl m
geyjandi prespart G pl m
geyjundum prespart D pl m
geyjandi prespart N pl f
geyjandi prespart A pl f
geyjandi prespart G pl f
geyjundum prespart D pl f
geyjandi prespart N pl n
geyjandi prespart A pl n
geyjandi prespart G pl n
geyjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1
2 gót
3
pret indic&middle
sg
1 góumk
2 gózk
3 gósk
pl
1 góum
2 góuð
3 góu
pret subj
sg
1 gœa
2 gœir
3 gœi
pl
1 gœim
2 gœið
3 gœi
pl
1 góumk
2 góuzk
3 góusk
pret subj&middle
sg
1 gœumk
2 gœisk
3 gœisk
pl
1 gœimk
2 gœizk
3 gœisk
gáinn pp m
gáin pp f
gáit pp n
gáizk pp n&middle 
hlæja: strongIV, “laugh”
pres indic
sg
1 hlæj
2 hlæjr
3 hlæjr
pl
1 hlæjum
2 hlæjið
3 hlæja
pres subj
sg
1 hlæja
2 hlæjir
3 hlæji
pl
1 hlæjim
2 hlæjið
3 hlæji
hlæj 2sg imper
hlæjum 1pl imper
hlæjið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hlæjumk
2 hlæjsk
3 hlæjsk
pl
1 hlæjumk
2 hlæjizk
3 hlæjask
pres subj&middle
sg
1 hlæjumk
2 hlæjisk
3 hlæjisk
pl
1 hlæjimk
2 hlæjizk
3 hlæjisk
hlæjsk 2sg imper middle
hlæjumk 1pl imper middle
hlæjizk 1pl imper middle
hlæjandisk prespart middle
hlæjandi prespart N sg m
hlæjanda prespart A sg m
hlæjanda prespart G sg m
hlæjanda prespart D sg m
hlæjandi prespart N sg f
hlæjandi prespart A sg f
hlæjandi prespart G sg f
hlæjandi prespart D sg f
hlæjanda prespart N sg n
hlæjanda prespart A sg n
hlæjanda prespart G sg n
hlæjanda prespart D sg n
hlæjandi prespart N pl m
hlæjandi prespart A pl m
hlæjandi prespart G pl m
hlæjundum prespart D pl m
hlæjandi prespart N pl f
hlæjandi prespart A pl f
hlæjandi prespart G pl f
hlæjundum prespart D pl f
hlæjandi prespart N pl n
hlæjandi prespart A pl n
hlæjandi prespart G pl n
hlæjundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hló
2 hlót
3 hló
pret indic&middle
sg
1 hlóumk
2 hlózk
3 hlósk
pl
1 hlógum
2 hlóguð
3 hlógu
pret subj
sg
1 hlœga
2 hlœgir
3 hlœgi
pl
1 hlœgim
2 hlœgið
3 hlœgi
pl
1 hlógumk
2 hlóguzk
3 hlógusk
pret subj&middle
sg
1 hlœgumk
2 hlœgisk
3 hlœgisk
pl
1 hlœgimk
2 hlœgizk
3 hlœgisk
hleginn pp m
hlegin pp f
hlegit pp n
hlegizk pp n&middle 
Strong stems VII 
auka: strongVII, “increase”
pres indic
sg
1 eyk
2 eykr
3 eykr
pl
1 ǫukum
2 aukið
3 auka
pres subj
sg
1 auka
2 aukir
3 auki
pl
1 aukim
2 aukið
3 auki
auk 2sg imper
ǫukum 1pl imper
aukið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 ǫukumk
2 eyksk
3 eyksk
pl
1 ǫukumk
2 aukizk
3 aukask
pres subj&middle
sg
1 ǫukumk
2 aukisk
3 aukisk
pl
1 aukimk
2 aukizk
3 aukisk
auksk 2sg imper middle
ǫukumk 1pl imper middle
aukizk 1pl imper middle
aukandisk prespart middle
aukandi prespart N sg m
aukanda prespart A sg m
aukanda prespart G sg m
aukanda prespart D sg m
aukandi prespart N sg f
aukandi prespart A sg f
aukandi prespart G sg f
aukandi prespart D sg f
aukanda prespart N sg n
aukanda prespart A sg n
aukanda prespart G sg n
aukanda prespart D sg n
aukandi prespart N pl m
aukandi prespart A pl m
aukandi prespart G pl m
ǫukundum prespart D pl m
aukandi prespart N pl f
aukandi prespart A pl f
aukandi prespart G pl f
ǫukundum prespart D pl f
aukandi prespart N pl n
aukandi prespart A pl n
aukandi prespart G pl n
ǫukundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 jók
2 jókt
3 jók
pret indic&middle
sg
1 jókumk
2 jókzk
3 jóksk
pl
1 jókum
2 jókuð
3 jóku
pret subj
sg
1 jœka
2 jœkir
3 jœki
pl
1 jœkim
2 jœkið
3 jœki
pl
1 jókumk
2 jókuzk
3 jókusk
pret subj&middle
sg
1 jœkumk
2 jœkisk
3 jœkisk
pl
1 jœkimk
2 jœkizk
3 jœkisk
aukinn pp m
aukin pp f
aukit pp n
aukizk pp n&middle 
ausa: strongVII, “draw/pour (water)”
pres indic
sg
1 eys
2 eyss
3 eyss
pl
1 ǫusum
2 ausið
3 ausa
pres subj
sg
1 ausa
2 ausir
3 ausi
pl
1 ausim
2 ausið
3 ausi
aus 2sg imper
ǫusum 1pl imper
ausið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 ǫusumk
2 eyssk
3 eyssk
pl
1 ǫusumk
2 ausizk
3 ausask
pres subj&middle
sg
1 ǫusumk
2 ausisk
3 ausisk
pl
1 ausimk
2 ausizk
3 ausisk
aussk 2sg imper middle
ǫusumk 1pl imper middle
ausizk 1pl imper middle
ausandisk prespart middle
ausandi prespart N sg m
ausanda prespart A sg m
ausanda prespart G sg m
ausanda prespart D sg m
ausandi prespart N sg f
ausandi prespart A sg f
ausandi prespart G sg f
ausandi prespart D sg f
ausanda prespart N sg n
ausanda prespart A sg n
ausanda prespart G sg n
ausanda prespart D sg n
ausandi prespart N pl m
ausandi prespart A pl m
ausandi prespart G pl m
ǫusundum prespart D pl m
ausandi prespart N pl f
ausandi prespart A pl f
ausandi prespart G pl f
ǫusundum prespart D pl f
ausandi prespart N pl n
ausandi prespart A pl n
ausandi prespart G pl n
ǫusundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 jós
2 jóst
3 jós
pret indic&middle
sg
1 jósumk
2 jószk
3 jóssk
pl
1 jósum
2 jósuð
3 jósu
pret subj
sg
1 jœsa
2 jœsir
3 jœsi
pl
1 jœsim
2 jœsið
3 jœsi
pl
1 jósumk
2 jósuzk
3 jósusk
pret subj&middle
sg
1 jœsumk
2 jœsisk
3 jœsisk
pl
1 jœsimk
2 jœsizk
3 jœsisk
ausinn pp m
ausin pp f
ausit pp n
ausizk pp n&middle 
hlaupa: strongVII, “leap”
pres indic
sg
1 hleyp
2 hleypr
3 hleypr
pl
1 hlǫupum
2 hlaupið
3 hlaupa
pres subj
sg
1 hlaupa
2 hlaupir
3 hlaupi
pl
1 hlaupim
2 hlaupið
3 hlaupi
hlaup 2sg imper
hlǫupum 1pl imper
hlaupið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hlǫupumk
2 hleypsk
3 hleypsk
pl
1 hlǫupumk
2 hlaupizk
3 hlaupask
pres subj&middle
sg
1 hlǫupumk
2 hlaupisk
3 hlaupisk
pl
1 hlaupimk
2 hlaupizk
3 hlaupisk
hlaupsk 2sg imper middle
hlǫupumk 1pl imper middle
hlaupizk 1pl imper middle
hlaupandisk prespart middle
hlaupandi prespart N sg m
hlaupanda prespart A sg m
hlaupanda prespart G sg m
hlaupanda prespart D sg m
hlaupandi prespart N sg f
hlaupandi prespart A sg f
hlaupandi prespart G sg f
hlaupandi prespart D sg f
hlaupanda prespart N sg n
hlaupanda prespart A sg n
hlaupanda prespart G sg n
hlaupanda prespart D sg n
hlaupandi prespart N pl m
hlaupandi prespart A pl m
hlaupandi prespart G pl m
hlǫupundum prespart D pl m
hlaupandi prespart N pl f
hlaupandi prespart A pl f
hlaupandi prespart G pl f
hlǫupundum prespart D pl f
hlaupandi prespart N pl n
hlaupandi prespart A pl n
hlaupandi prespart G pl n
hlǫupundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hljóp
2 hljópt
3 hljóp
pret indic&middle
sg
1 hljópumk
2 hljópzk
3 hljópsk
pl
1 hljópum
2 hljópuð
3 hljópu
pret subj
sg
1 hljœpa
2 hljœpir
3 hljœpi
pl
1 hljœpim
2 hljœpið
3 hljœpi
pl
1 hljópumk
2 hljópuzk
3 hljópusk
pret subj&middle
sg
1 hljœpumk
2 hljœpisk
3 hljœpisk
pl
1 hljœpimk
2 hljœpizk
3 hljœpisk
hlaupinn pp m
hlaupin pp f
hlaupit pp n
hlaupizk pp n&middle 
hǫggva: strongVII, “chop, hew”
pres indic
sg
1 høggv
2 høggvr
3 høggvr
pl
1 hǫggvum
2 hǫggvið
3 hǫggva
pres subj
sg
1 hǫggva
2 hǫggvir
3 hǫggvi
pl
1 hǫggvim
2 hǫggvið
3 hǫggvi
hǫggv 2sg imper
hǫggvum 1pl imper
hǫggvið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hǫggvumk
2 høggvsk
3 høggvsk
pl
1 hǫggvumk
2 hǫggvizk
3 hǫggvask
pres subj&middle
sg
1 hǫggvumk
2 hǫggvisk
3 hǫggvisk
pl
1 hǫggvimk
2 hǫggvizk
3 hǫggvisk
hǫggvsk 2sg imper middle
hǫggvumk 1pl imper middle
hǫggvizk 1pl imper middle
hǫggvandisk prespart middle
hǫggvandi prespart N sg m
hǫggvanda prespart A sg m
hǫggvanda prespart G sg m
hǫggvanda prespart D sg m
hǫggvandi prespart N sg f
hǫggvandi prespart A sg f
hǫggvandi prespart G sg f
hǫggvandi prespart D sg f
hǫggvanda prespart N sg n
hǫggvanda prespart A sg n
hǫggvanda prespart G sg n
hǫggvanda prespart D sg n
hǫggvandi prespart N pl m
hǫggvandi prespart A pl m
hǫggvandi prespart G pl m
hǫggvundum prespart D pl m
hǫggvandi prespart N pl f
hǫggvandi prespart A pl f
hǫggvandi prespart G pl f
hǫggvundum prespart D pl f
hǫggvandi prespart N pl n
hǫggvandi prespart A pl n
hǫggvandi prespart G pl n
hǫggvundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hjó
2 hjót
3 hjó
pret indic&middle
sg
1 hjóumk
2 hjózk
3 hjósk
pl
1 hjoggum
2 hjogguð
3 hjoggu
pret subj
sg
1 hjøgga
2 hjøggir
3 hjøggi
pl
1 hjøggim
2 hjøggið
3 hjøggi
pl
1 hjoggumk
2 hjogguzk
3 hjoggusk
pret subj&middle
sg
1 hjøggumk
2 hjøggisk
3 hjøggisk
pl
1 hjøggimk
2 hjøggizk
3 hjøggisk
hǫggvinn pp m
hǫggvin pp f
hǫggvit pp n
hǫggvizk pp n&middle 
búa: strongVII, “dwell”
pres indic
sg
1
2 býr
3 býr
pl
1 búum
2 búið
3 búa
pres subj
sg
1 búa
2 búir
3 búi
pl
1 búim
2 búið
3 búi
2sg imper
búum 1pl imper
búið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 búumk
2 býsk
3 býsk
pl
1 búumk
2 búizk
3 búask
pres subj&middle
sg
1 búumk
2 búisk
3 búisk
pl
1 búimk
2 búizk
3 búisk
búsk 2sg imper middle
búumk 1pl imper middle
búizk 1pl imper middle
búandisk prespart middle
búandi prespart N sg m
búanda prespart A sg m
búanda prespart G sg m
búanda prespart D sg m
búandi prespart N sg f
búandi prespart A sg f
búandi prespart G sg f
búandi prespart D sg f
búanda prespart N sg n
búanda prespart A sg n
búanda prespart G sg n
búanda prespart D sg n
búandi prespart N pl m
búandi prespart A pl m
búandi prespart G pl m
búundum prespart D pl m
búandi prespart N pl f
búandi prespart A pl f
búandi prespart G pl f
búundum prespart D pl f
búandi prespart N pl n
búandi prespart A pl n
búandi prespart G pl n
búundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 bjó
2 bjót
3 bjó
pret indic&middle
sg
1 bjóumk
2 bjózk
3 bjósk
pl
1 bjoggum
2 bjogguð
3 bjoggu
pret subj
sg
1 bjøgga
2 bjøggir
3 bjøggi
pl
1 bjøggim
2 bjøggið
3 bjøggi
pl
1 bjoggumk
2 bjogguzk
3 bjoggusk
pret subj&middle
sg
1 bjøggumk
2 bjøggisk
3 bjøggisk
pl
1 bjøggimk
2 bjøggizk
3 bjøggisk
búinn pp m
búin pp f
búit pp n
búizk pp n&middle 
sveipa: strongVII, “wrap”
pres indic
sg
1 sveip
2 sveipr
3 sveipr
pl
1 sveipum
2 sveipið
3 sveipa
pres subj
sg
1 sveipa
2 sveipir
3 sveipi
pl
1 sveipim
2 sveipið
3 sveipi
sveip 2sg imper
sveipum 1pl imper
sveipið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sveipumk
2 sveipsk
3 sveipsk
pl
1 sveipumk
2 sveipizk
3 sveipask
pres subj&middle
sg
1 sveipumk
2 sveipisk
3 sveipisk
pl
1 sveipimk
2 sveipizk
3 sveipisk
sveipsk 2sg imper middle
sveipumk 1pl imper middle
sveipizk 1pl imper middle
sveipandisk prespart middle
sveipandi prespart N sg m
sveipanda prespart A sg m
sveipanda prespart G sg m
sveipanda prespart D sg m
sveipandi prespart N sg f
sveipandi prespart A sg f
sveipandi prespart G sg f
sveipandi prespart D sg f
sveipanda prespart N sg n
sveipanda prespart A sg n
sveipanda prespart G sg n
sveipanda prespart D sg n
sveipandi prespart N pl m
sveipandi prespart A pl m
sveipandi prespart G pl m
sveipundum prespart D pl m
sveipandi prespart N pl f
sveipandi prespart A pl f
sveipandi prespart G pl f
sveipundum prespart D pl f
sveipandi prespart N pl n
sveipandi prespart A pl n
sveipandi prespart G pl n
sveipundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sveip
2 sveipt
3 sveip
pret indic&middle
sg
1 sveipumk
2 sveipzk
3 sveipsk
pl
1 svipum
2 svipuð
3 svipu
pret subj
sg
1 svipa
2 svipir
3 svipi
pl
1 svipim
2 svipið
3 svipi
pl
1 svipumk
2 svipuzk
3 svipusk
pret subj&middle
sg
1 svipumk
2 svipisk
3 svipisk
pl
1 svipimk
2 svipizk
3 svipisk
sveipinn pp m
sveipin pp f
sveipit pp n
sveipizk pp n&middle 
leika: strongVII, “move suddenly, play”
pres indic
sg
1 leik
2 leikr
3 leikr
pl
1 leikum
2 leikið
3 leika
pres subj
sg
1 leika
2 leikir
3 leiki
pl
1 leikim
2 leikið
3 leiki
leik 2sg imper
leikum 1pl imper
leikið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 leikumk
2 leiksk
3 leiksk
pl
1 leikumk
2 leikizk
3 leikask
pres subj&middle
sg
1 leikumk
2 leikisk
3 leikisk
pl
1 leikimk
2 leikizk
3 leikisk
leiksk 2sg imper middle
leikumk 1pl imper middle
leikizk 1pl imper middle
leikandisk prespart middle
leikandi prespart N sg m
leikanda prespart A sg m
leikanda prespart G sg m
leikanda prespart D sg m
leikandi prespart N sg f
leikandi prespart A sg f
leikandi prespart G sg f
leikandi prespart D sg f
leikanda prespart N sg n
leikanda prespart A sg n
leikanda prespart G sg n
leikanda prespart D sg n
leikandi prespart N pl m
leikandi prespart A pl m
leikandi prespart G pl m
leikundum prespart D pl m
leikandi prespart N pl f
leikandi prespart A pl f
leikandi prespart G pl f
leikundum prespart D pl f
leikandi prespart N pl n
leikandi prespart A pl n
leikandi prespart G pl n
leikundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 lék
2 lékt
3 lék
pret indic&middle
sg
1 lékumk
2 lékzk
3 léksk
pl
1 lékum
2 lékuð
3 léku
pret subj
sg
1 léka
2 lékir
3 léki
pl
1 lékim
2 lékið
3 léki
pl
1 lékumk
2 lékuzk
3 lékusk
pret subj&middle
sg
1 lékumk
2 lékisk
3 lékisk
pl
1 lékimk
2 lékizk
3 lékisk
leikinn pp m
leikin pp f
leikit pp n
leikizk pp n&middle 
heita: strongVII, “call, command”
pres indic
sg
1 heit
2 heitr
3 heitr
pl
1 heitum
2 heitið
3 heita
pres subj
sg
1 heita
2 heitir
3 heiti
pl
1 heitim
2 heitið
3 heiti
heit 2sg imper
heitum 1pl imper
heitið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 heitumk
2 heitsk
3 heitsk
pl
1 heitumk
2 heitizk
3 heitask
pres subj&middle
sg
1 heitumk
2 heitisk
3 heitisk
pl
1 heitimk
2 heitizk
3 heitisk
heitsk 2sg imper middle
heitumk 1pl imper middle
heitizk 1pl imper middle
heitandisk prespart middle
heitandi prespart N sg m
heitanda prespart A sg m
heitanda prespart G sg m
heitanda prespart D sg m
heitandi prespart N sg f
heitandi prespart A sg f
heitandi prespart G sg f
heitandi prespart D sg f
heitanda prespart N sg n
heitanda prespart A sg n
heitanda prespart G sg n
heitanda prespart D sg n
heitandi prespart N pl m
heitandi prespart A pl m
heitandi prespart G pl m
heitundum prespart D pl m
heitandi prespart N pl f
heitandi prespart A pl f
heitandi prespart G pl f
heitundum prespart D pl f
heitandi prespart N pl n
heitandi prespart A pl n
heitandi prespart G pl n
heitundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hét
2 hézt
3 hét
pret indic&middle
sg
1 hétumk
2 hétzk
3 hétsk
pl
1 hétum
2 hétuð
3 hétu
pret subj
sg
1 héta
2 hétir
3 héti
pl
1 hétim
2 hétið
3 héti
pl
1 hétumk
2 hétuzk
3 hétusk
pret subj&middle
sg
1 hétumk
2 hétisk
3 hétisk
pl
1 hétimk
2 hétizk
3 hétisk
heitinn pp m
heitin pp f
heitit pp n
heitizk pp n&middle 
falla: strongVII, “fall”
pres indic
sg
1 fell
2 felll
3 felll
pl
1 fǫllum
2 fallið
3 falla
pres subj
sg
1 falla
2 fallir
3 falli
pl
1 fallim
2 fallið
3 falli
fall 2sg imper
fǫllum 1pl imper
fallið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fǫllumk
2 fellsk
3 fellsk
pl
1 fǫllumk
2 fallizk
3 fallask
pres subj&middle
sg
1 fǫllumk
2 fallisk
3 fallisk
pl
1 fallimk
2 fallizk
3 fallisk
fallsk 2sg imper middle
fǫllumk 1pl imper middle
fallizk 1pl imper middle
fallandisk prespart middle
fallandi prespart N sg m
fallanda prespart A sg m
fallanda prespart G sg m
fallanda prespart D sg m
fallandi prespart N sg f
fallandi prespart A sg f
fallandi prespart G sg f
fallandi prespart D sg f
fallanda prespart N sg n
fallanda prespart A sg n
fallanda prespart G sg n
fallanda prespart D sg n
fallandi prespart N pl m
fallandi prespart A pl m
fallandi prespart G pl m
fǫllundum prespart D pl m
fallandi prespart N pl f
fallandi prespart A pl f
fallandi prespart G pl f
fǫllundum prespart D pl f
fallandi prespart N pl n
fallandi prespart A pl n
fallandi prespart G pl n
fǫllundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fell
2 fellt
3 fell
pret indic&middle
sg
1 fellumk
2 fellzk
3 fellsk
pl
1 fellum
2 felluð
3 fellu
pret subj
sg
1 fella
2 fellir
3 felli
pl
1 fellim
2 fellið
3 felli
pl
1 fellumk
2 felluzk
3 fellusk
pret subj&middle
sg
1 fellumk
2 fellisk
3 fellisk
pl
1 fellimk
2 fellizk
3 fellisk
fallinn pp m
fallin pp f
fallit pp n
fallizk pp n&middle 
halda: strongVII, “hold”
pres indic
sg
1 held
2 heldr
3 heldr
pl
1 hǫldum
2 haldið
3 halda
pres subj
sg
1 halda
2 haldir
3 haldi
pl
1 haldim
2 haldið
3 haldi
hald 2sg imper
hǫldum 1pl imper
haldið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hǫldumk
2 heldsk
3 heldsk
pl
1 hǫldumk
2 haldizk
3 haldask
pres subj&middle
sg
1 hǫldumk
2 haldisk
3 haldisk
pl
1 haldimk
2 haldizk
3 haldisk
haldsk 2sg imper middle
hǫldumk 1pl imper middle
haldizk 1pl imper middle
haldandisk prespart middle
haldandi prespart N sg m
haldanda prespart A sg m
haldanda prespart G sg m
haldanda prespart D sg m
haldandi prespart N sg f
haldandi prespart A sg f
haldandi prespart G sg f
haldandi prespart D sg f
haldanda prespart N sg n
haldanda prespart A sg n
haldanda prespart G sg n
haldanda prespart D sg n
haldandi prespart N pl m
haldandi prespart A pl m
haldandi prespart G pl m
hǫldundum prespart D pl m
haldandi prespart N pl f
haldandi prespart A pl f
haldandi prespart G pl f
hǫldundum prespart D pl f
haldandi prespart N pl n
haldandi prespart A pl n
haldandi prespart G pl n
hǫldundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 helt
2 helzt
3 helt
pret indic&middle
sg
1 heltumk
2 heltzk
3 heltsk
pl
1 heldum
2 helduð
3 heldu
pret subj
sg
1 helda
2 heldir
3 heldi
pl
1 heldim
2 heldið
3 heldi
pl
1 heldumk
2 helduzk
3 heldusk
pret subj&middle
sg
1 heldumk
2 heldisk
3 heldisk
pl
1 heldimk
2 heldizk
3 heldisk
haldinn pp m
haldin pp f
haldit pp n
haldizk pp n&middle 
falda: strongVII, “put on a head-covering”
pres indic
sg
1 feld
2 feldr
3 feldr
pl
1 fǫldum
2 faldið
3 falda
pres subj
sg
1 falda
2 faldir
3 faldi
pl
1 faldim
2 faldið
3 faldi
fald 2sg imper
fǫldum 1pl imper
faldið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fǫldumk
2 feldsk
3 feldsk
pl
1 fǫldumk
2 faldizk
3 faldask
pres subj&middle
sg
1 fǫldumk
2 faldisk
3 faldisk
pl
1 faldimk
2 faldizk
3 faldisk
faldsk 2sg imper middle
fǫldumk 1pl imper middle
faldizk 1pl imper middle
faldandisk prespart middle
faldandi prespart N sg m
faldanda prespart A sg m
faldanda prespart G sg m
faldanda prespart D sg m
faldandi prespart N sg f
faldandi prespart A sg f
faldandi prespart G sg f
faldandi prespart D sg f
faldanda prespart N sg n
faldanda prespart A sg n
faldanda prespart G sg n
faldanda prespart D sg n
faldandi prespart N pl m
faldandi prespart A pl m
faldandi prespart G pl m
fǫldundum prespart D pl m
faldandi prespart N pl f
faldandi prespart A pl f
faldandi prespart G pl f
fǫldundum prespart D pl f
faldandi prespart N pl n
faldandi prespart A pl n
faldandi prespart G pl n
fǫldundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 felt
2 feldt
3 felt
pret indic&middle
sg
1 feldumk
2 feldzk
3 feldsk
pl
1 feldum
2 felduð
3 feldu
pret subj
sg
1 felda
2 feldir
3 feldi
pl
1 feldim
2 feldið
3 feldi
pl
1 feldumk
2 felduzk
3 feldusk
pret subj&middle
sg
1 feldumk
2 feldisk
3 feldisk
pl
1 feldimk
2 feldizk
3 feldisk
faldinn pp m
faldin pp f
faldit pp n
faldizk pp n&middle 
blanda: strongVII, “mix (into)”
pres indic
sg
1 blend
2 blendr
3 blendr
pl
1 blǫndum
2 blandið
3 blanda
pres subj
sg
1 blanda
2 blandir
3 blandi
pl
1 blandim
2 blandið
3 blandi
bland 2sg imper
blǫndum 1pl imper
blandið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 blǫndumk
2 blendsk
3 blendsk
pl
1 blǫndumk
2 blandizk
3 blandask
pres subj&middle
sg
1 blǫndumk
2 blandisk
3 blandisk
pl
1 blandimk
2 blandizk
3 blandisk
blandsk 2sg imper middle
blǫndumk 1pl imper middle
blandizk 1pl imper middle
blandandisk prespart middle
blandandi prespart N sg m
blandanda prespart A sg m
blandanda prespart G sg m
blandanda prespart D sg m
blandandi prespart N sg f
blandandi prespart A sg f
blandandi prespart G sg f
blandandi prespart D sg f
blandanda prespart N sg n
blandanda prespart A sg n
blandanda prespart G sg n
blandanda prespart D sg n
blandandi prespart N pl m
blandandi prespart A pl m
blandandi prespart G pl m
blǫndundum prespart D pl m
blandandi prespart N pl f
blandandi prespart A pl f
blandandi prespart G pl f
blǫndundum prespart D pl f
blandandi prespart N pl n
blandandi prespart A pl n
blandandi prespart G pl n
blǫndundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 blett
2 bletzt
3 blett
pret indic&middle
sg
1 blettumk
2 blettzk
3 blettsk
pl
1 blendum
2 blenduð
3 blendu
pret subj
sg
1 blenda
2 blendir
3 blendi
pl
1 blendim
2 blendið
3 blendi
pl
1 blendumk
2 blenduzk
3 blendusk
pret subj&middle
sg
1 blendumk
2 blendisk
3 blendisk
pl
1 blendimk
2 blendizk
3 blendisk
blandinn pp m
blandin pp f
blandit pp n
blandizk pp n&middle 
ganga: strongVII, “go”
pres indic
sg
1 geng
2 gengr
3 gengr
pl
1 gǫngum
2 gangið
3 ganga
pres subj
sg
1 ganga
2 gangir
3 gangi
pl
1 gangim
2 gangið
3 gangi
gang 2sg imper
gǫngum 1pl imper
gangið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gǫngumk
2 gengsk
3 gengsk
pl
1 gǫngumk
2 gangizk
3 gangask
pres subj&middle
sg
1 gǫngumk
2 gangisk
3 gangisk
pl
1 gangimk
2 gangizk
3 gangisk
gangsk 2sg imper middle
gǫngumk 1pl imper middle
gangizk 1pl imper middle
gangandisk prespart middle
gangandi prespart N sg m
ganganda prespart A sg m
ganganda prespart G sg m
ganganda prespart D sg m
gangandi prespart N sg f
gangandi prespart A sg f
gangandi prespart G sg f
gangandi prespart D sg f
ganganda prespart N sg n
ganganda prespart A sg n
ganganda prespart G sg n
ganganda prespart D sg n
gangandi prespart N pl m
gangandi prespart A pl m
gangandi prespart G pl m
gǫngundum prespart D pl m
gangandi prespart N pl f
gangandi prespart A pl f
gangandi prespart G pl f
gǫngundum prespart D pl f
gangandi prespart N pl n
gangandi prespart A pl n
gangandi prespart G pl n
gǫngundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gekk
2 gekkt
3 gekk
pret indic&middle
sg
1 gekkumk
2 gekkzk
3 gekksk
pl
1 gengum
2 genguð
3 gengu
pret subj
sg
1 genga
2 gengir
3 gengi
pl
1 gengim
2 gengið
3 gengi
pl
1 gengumk
2 genguzk
3 gengusk
pret subj&middle
sg
1 gengumk
2 gengisk
3 gengisk
pl
1 gengimk
2 gengizk
3 gengisk
genginn pp m
gengin pp f
gengit pp n
gengizk pp n&middle 
hanga: strongVII, “hang”
pres indic
sg
1 heng
2 hengr
3 hengr
pl
1 hǫngum
2 hangið
3 hanga
pres subj
sg
1 hanga
2 hangir
3 hangi
pl
1 hangim
2 hangið
3 hangi
hang 2sg imper
hǫngum 1pl imper
hangið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hǫngumk
2 hengsk
3 hengsk
pl
1 hǫngumk
2 hangizk
3 hangask
pres subj&middle
sg
1 hǫngumk
2 hangisk
3 hangisk
pl
1 hangimk
2 hangizk
3 hangisk
hangsk 2sg imper middle
hǫngumk 1pl imper middle
hangizk 1pl imper middle
hangandisk prespart middle
hangandi prespart N sg m
hanganda prespart A sg m
hanganda prespart G sg m
hanganda prespart D sg m
hangandi prespart N sg f
hangandi prespart A sg f
hangandi prespart G sg f
hangandi prespart D sg f
hanganda prespart N sg n
hanganda prespart A sg n
hanganda prespart G sg n
hanganda prespart D sg n
hangandi prespart N pl m
hangandi prespart A pl m
hangandi prespart G pl m
hǫngundum prespart D pl m
hangandi prespart N pl f
hangandi prespart A pl f
hangandi prespart G pl f
hǫngundum prespart D pl f
hangandi prespart N pl n
hangandi prespart A pl n
hangandi prespart G pl n
hǫngundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hekk
2 hekkt
3 hekk
pret indic&middle
sg
1 hekkumk
2 hekkzk
3 hekksk
pl
1 hengum
2 henguð
3 hengu
pret subj
sg
1 henga
2 hengir
3 hengi
pl
1 hengim
2 hengið
3 hengi
pl
1 hengumk
2 henguzk
3 hengusk
pret subj&middle
sg
1 hengumk
2 hengisk
3 hengisk
pl
1 hengimk
2 hengizk
3 hengisk
henginn pp m
hengin pp f
hengit pp n
hengizk pp n&middle 
fá: strongVII, “take”
pres indic
sg
1
2 fær
3 fær
pl
1 fáum
2 fáið
3 fáa
pres subj
sg
1 fáa
2 fáir
3 fái
pl
1 fáim
2 fáið
3 fái
2sg imper
fáum 1pl imper
fáið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 fáumk
2 fæsk
3 fæsk
pl
1 fáumk
2 fáizk
3 fáask
pres subj&middle
sg
1 fáumk
2 fáisk
3 fáisk
pl
1 fáimk
2 fáizk
3 fáisk
fásk 2sg imper middle
fáumk 1pl imper middle
fáizk 1pl imper middle
fáandisk prespart middle
fáandi prespart N sg m
fáanda prespart A sg m
fáanda prespart G sg m
fáanda prespart D sg m
fáandi prespart N sg f
fáandi prespart A sg f
fáandi prespart G sg f
fáandi prespart D sg f
fáanda prespart N sg n
fáanda prespart A sg n
fáanda prespart G sg n
fáanda prespart D sg n
fáandi prespart N pl m
fáandi prespart A pl m
fáandi prespart G pl m
fáundum prespart D pl m
fáandi prespart N pl f
fáandi prespart A pl f
fáandi prespart G pl f
fáundum prespart D pl f
fáandi prespart N pl n
fáandi prespart A pl n
fáandi prespart G pl n
fáundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 fekk
2 fekkt
3 fekk
pret indic&middle
sg
1 fekkumk
2 fekkzk
3 fekksk
pl
1 fengum
2 fenguð
3 fengu
pret subj
sg
1 fenga
2 fengir
3 fengi
pl
1 fengim
2 fengið
3 fengi
pl
1 fengumk
2 fenguzk
3 fengusk
pret subj&middle
sg
1 fengumk
2 fengisk
3 fengisk
pl
1 fengimk
2 fengizk
3 fengisk
fenginn pp m
fengin pp f
fengit pp n
fengizk pp n&middle 
blása: strongVII, “blow”
pres indic
sg
1 blæs
2 blæss
3 blæss
pl
1 blásum
2 blásið
3 blása
pres subj
sg
1 blása
2 blásir
3 blási
pl
1 blásim
2 blásið
3 blási
blás 2sg imper
blásum 1pl imper
blásið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 blásumk
2 blæssk
3 blæssk
pl
1 blásumk
2 blásizk
3 blásask
pres subj&middle
sg
1 blásumk
2 blásisk
3 blásisk
pl
1 blásimk
2 blásizk
3 blásisk
blássk 2sg imper middle
blásumk 1pl imper middle
blásizk 1pl imper middle
blásandisk prespart middle
blásandi prespart N sg m
blásanda prespart A sg m
blásanda prespart G sg m
blásanda prespart D sg m
blásandi prespart N sg f
blásandi prespart A sg f
blásandi prespart G sg f
blásandi prespart D sg f
blásanda prespart N sg n
blásanda prespart A sg n
blásanda prespart G sg n
blásanda prespart D sg n
blásandi prespart N pl m
blásandi prespart A pl m
blásandi prespart G pl m
blásundum prespart D pl m
blásandi prespart N pl f
blásandi prespart A pl f
blásandi prespart G pl f
blásundum prespart D pl f
blásandi prespart N pl n
blásandi prespart A pl n
blásandi prespart G pl n
blásundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 blés
2 blést
3 blés
pret indic&middle
sg
1 blésumk
2 blészk
3 bléssk
pl
1 blésum
2 blésuð
3 blésu
pret subj
sg
1 blésa
2 blésir
3 blési
pl
1 blésim
2 blésið
3 blési
pl
1 blésumk
2 blésuzk
3 blésusk
pret subj&middle
sg
1 blésumk
2 blésisk
3 blésisk
pl
1 blésimk
2 blésizk
3 blésisk
blásinn pp m
blásin pp f
blásit pp n
blásizk pp n&middle 
láta: strongVII, “let”
pres indic
sg
1 læt
2 lætr
3 lætr
pl
1 látum
2 látið
3 láta
pres subj
sg
1 láta
2 látir
3 láti
pl
1 látim
2 látið
3 láti
lát 2sg imper
látum 1pl imper
látið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 látumk
2 lætsk
3 lætsk
pl
1 látumk
2 látizk
3 látask
pres subj&middle
sg
1 látumk
2 látisk
3 látisk
pl
1 látimk
2 látizk
3 látisk
látsk 2sg imper middle
látumk 1pl imper middle
látizk 1pl imper middle
látandisk prespart middle
látandi prespart N sg m
látanda prespart A sg m
látanda prespart G sg m
látanda prespart D sg m
látandi prespart N sg f
látandi prespart A sg f
látandi prespart G sg f
látandi prespart D sg f
látanda prespart N sg n
látanda prespart A sg n
látanda prespart G sg n
látanda prespart D sg n
látandi prespart N pl m
látandi prespart A pl m
látandi prespart G pl m
látundum prespart D pl m
látandi prespart N pl f
látandi prespart A pl f
látandi prespart G pl f
látundum prespart D pl f
látandi prespart N pl n
látandi prespart A pl n
látandi prespart G pl n
látundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 lét
2 lézt
3 lét
pret indic&middle
sg
1 létumk
2 létzk
3 létsk
pl
1 létum
2 létuð
3 létu
pret subj
sg
1 léta
2 létir
3 léti
pl
1 létim
2 létið
3 léti
pl
1 létumk
2 létuzk
3 létusk
pret subj&middle
sg
1 létumk
2 létisk
3 létisk
pl
1 létimk
2 létizk
3 létisk
látinn pp m
látin pp f
látit pp n
látizk pp n&middle 
gráta: strongVII, “weep”
pres indic
sg
1 græt
2 grætr
3 grætr
pl
1 grátum
2 grátið
3 gráta
pres subj
sg
1 gráta
2 grátir
3 gráti
pl
1 grátim
2 grátið
3 gráti
grát 2sg imper
grátum 1pl imper
grátið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 grátumk
2 grætsk
3 grætsk
pl
1 grátumk
2 grátizk
3 grátask
pres subj&middle
sg
1 grátumk
2 grátisk
3 grátisk
pl
1 grátimk
2 grátizk
3 grátisk
grátsk 2sg imper middle
grátumk 1pl imper middle
grátizk 1pl imper middle
grátandisk prespart middle
grátandi prespart N sg m
grátanda prespart A sg m
grátanda prespart G sg m
grátanda prespart D sg m
grátandi prespart N sg f
grátandi prespart A sg f
grátandi prespart G sg f
grátandi prespart D sg f
grátanda prespart N sg n
grátanda prespart A sg n
grátanda prespart G sg n
grátanda prespart D sg n
grátandi prespart N pl m
grátandi prespart A pl m
grátandi prespart G pl m
grátundum prespart D pl m
grátandi prespart N pl f
grátandi prespart A pl f
grátandi prespart G pl f
grátundum prespart D pl f
grátandi prespart N pl n
grátandi prespart A pl n
grátandi prespart G pl n
grátundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 grét
2 grézt
3 grét
pret indic&middle
sg
1 grétumk
2 grétzk
3 grétsk
pl
1 grétum
2 grétuð
3 grétu
pret subj
sg
1 gréta
2 grétir
3 gréti
pl
1 grétim
2 grétið
3 gréti
pl
1 grétumk
2 grétuzk
3 grétusk
pret subj&middle
sg
1 grétumk
2 grétisk
3 grétisk
pl
1 grétimk
2 grétizk
3 grétisk
grátinn pp m
grátin pp f
grátit pp n
grátizk pp n&middle 
hváta: strongVII, “puncture, bore”
pres indic
sg
1 hvæt
2 hvætr
3 hvætr
pl
1 hvátum
2 hvátið
3 hváta
pres subj
sg
1 hváta
2 hvátir
3 hváti
pl
1 hvátim
2 hvátið
3 hváti
hvát 2sg imper
hvátum 1pl imper
hvátið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 hvátumk
2 hvætsk
3 hvætsk
pl
1 hvátumk
2 hvátizk
3 hvátask
pres subj&middle
sg
1 hvátumk
2 hvátisk
3 hvátisk
pl
1 hvátimk
2 hvátizk
3 hvátisk
hvátsk 2sg imper middle
hvátumk 1pl imper middle
hvátizk 1pl imper middle
hvátandisk prespart middle
hvátandi prespart N sg m
hvátanda prespart A sg m
hvátanda prespart G sg m
hvátanda prespart D sg m
hvátandi prespart N sg f
hvátandi prespart A sg f
hvátandi prespart G sg f
hvátandi prespart D sg f
hvátanda prespart N sg n
hvátanda prespart A sg n
hvátanda prespart G sg n
hvátanda prespart D sg n
hvátandi prespart N pl m
hvátandi prespart A pl m
hvátandi prespart G pl m
hvátundum prespart D pl m
hvátandi prespart N pl f
hvátandi prespart A pl f
hvátandi prespart G pl f
hvátundum prespart D pl f
hvátandi prespart N pl n
hvátandi prespart A pl n
hvátandi prespart G pl n
hvátundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 hvét
2 hvézt
3 hvét
pret indic&middle
sg
1 hvétumk
2 hvétzk
3 hvétsk
pl
1 hvétum
2 hvétuð
3 hvétu
pret subj
sg
1 hvéta
2 hvétir
3 hvéti
pl
1 hvétim
2 hvétið
3 hvéti
pl
1 hvétumk
2 hvétuzk
3 hvétusk
pret subj&middle
sg
1 hvétumk
2 hvétisk
3 hvétisk
pl
1 hvétimk
2 hvétizk
3 hvétisk
hvátinn pp m
hvátin pp f
hvátit pp n
hvátizk pp n&middle 
ráða: strongVII, “advise, plan”
pres indic
sg
1 ræð
2 ræðr
3 ræðr
pl
1 ráðum
2 ráðið
3 ráða
pres subj
sg
1 ráða
2 ráðir
3 ráði
pl
1 ráðim
2 ráðið
3 ráði
ráð 2sg imper
ráðum 1pl imper
ráðið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 ráðumk
2 ræðsk
3 ræðsk
pl
1 ráðumk
2 ráðizk
3 ráðask
pres subj&middle
sg
1 ráðumk
2 ráðisk
3 ráðisk
pl
1 ráðimk
2 ráðizk
3 ráðisk
ráðsk 2sg imper middle
ráðumk 1pl imper middle
ráðizk 1pl imper middle
ráðandisk prespart middle
ráðandi prespart N sg m
ráðanda prespart A sg m
ráðanda prespart G sg m
ráðanda prespart D sg m
ráðandi prespart N sg f
ráðandi prespart A sg f
ráðandi prespart G sg f
ráðandi prespart D sg f
ráðanda prespart N sg n
ráðanda prespart A sg n
ráðanda prespart G sg n
ráðanda prespart D sg n
ráðandi prespart N pl m
ráðandi prespart A pl m
ráðandi prespart G pl m
ráðundum prespart D pl m
ráðandi prespart N pl f
ráðandi prespart A pl f
ráðandi prespart G pl f
ráðundum prespart D pl f
ráðandi prespart N pl n
ráðandi prespart A pl n
ráðandi prespart G pl n
ráðundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 réð
2 rézt
3 réð
pret indic&middle
sg
1 réðumk
2 réðzk
3 réðsk
pl
1 réðum
2 réðuð
3 réðu
pret subj
sg
1 réða
2 réðir
3 réði
pl
1 réðim
2 réðið
3 réði
pl
1 réðumk
2 réðuzk
3 réðusk
pret subj&middle
sg
1 réðumk
2 réðisk
3 réðisk
pl
1 réðimk
2 réðizk
3 réðisk
ráðinn pp m
ráðin pp f
ráðit pp n
ráðizk pp n&middle 
blóta: strongVII, “sacrifice”
pres indic
sg
1 blœt
2 blœtr
3 blœtr
pl
1 blótum
2 blótið
3 blóta
pres subj
sg
1 blóta
2 blótir
3 blóti
pl
1 blótim
2 blótið
3 blóti
blót 2sg imper
blótum 1pl imper
blótið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 blótumk
2 blœtsk
3 blœtsk
pl
1 blótumk
2 blótizk
3 blótask
pres subj&middle
sg
1 blótumk
2 blótisk
3 blótisk
pl
1 blótimk
2 blótizk
3 blótisk
blótsk 2sg imper middle
blótumk 1pl imper middle
blótizk 1pl imper middle
blótandisk prespart middle
blótandi prespart N sg m
blótanda prespart A sg m
blótanda prespart G sg m
blótanda prespart D sg m
blótandi prespart N sg f
blótandi prespart A sg f
blótandi prespart G sg f
blótandi prespart D sg f
blótanda prespart N sg n
blótanda prespart A sg n
blótanda prespart G sg n
blótanda prespart D sg n
blótandi prespart N pl m
blótandi prespart A pl m
blótandi prespart G pl m
blótundum prespart D pl m
blótandi prespart N pl f
blótandi prespart A pl f
blótandi prespart G pl f
blótundum prespart D pl f
blótandi prespart N pl n
blótandi prespart A pl n
blótandi prespart G pl n
blótundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 blét
2 blézt
3 blét
pret indic&middle
sg
1 blétumk
2 blétzk
3 blétsk
pl
1 blétum
2 blétuð
3 blétu
pret subj
sg
1 bléta
2 blétir
3 bléti
pl
1 blétim
2 blétið
3 bléti
pl
1 blétumk
2 blétuzk
3 blétusk
pret subj&middle
sg
1 blétumk
2 blétisk
3 blétisk
pl
1 blétimk
2 blétizk
3 blétisk
blótinn pp m
blótin pp f
blótit pp n
blótizk pp n&middle 
sá: strongVII, “sow”
pres indic
sg
1
2 sær
3 sær
pl
1 sáum
2 sáið
3 sáa
pres subj
sg
1 sáa
2 sáir
3 sái
pl
1 sáim
2 sáið
3 sái
2sg imper
sáum 1pl imper
sáið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 sáumk
2 sæsk
3 sæsk
pl
1 sáumk
2 sáizk
3 sáask
pres subj&middle
sg
1 sáumk
2 sáisk
3 sáisk
pl
1 sáimk
2 sáizk
3 sáisk
sásk 2sg imper middle
sáumk 1pl imper middle
sáizk 1pl imper middle
sáandisk prespart middle
sáandi prespart N sg m
sáanda prespart A sg m
sáanda prespart G sg m
sáanda prespart D sg m
sáandi prespart N sg f
sáandi prespart A sg f
sáandi prespart G sg f
sáandi prespart D sg f
sáanda prespart N sg n
sáanda prespart A sg n
sáanda prespart G sg n
sáanda prespart D sg n
sáandi prespart N pl m
sáandi prespart A pl m
sáandi prespart G pl m
sáundum prespart D pl m
sáandi prespart N pl f
sáandi prespart A pl f
sáandi prespart G pl f
sáundum prespart D pl f
sáandi prespart N pl n
sáandi prespart A pl n
sáandi prespart G pl n
sáundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 seri
2 serit
3 seri
pret indic&middle
sg
1 seriumk
2 serizk
3 serisk
pl
1 serum
2 seruð
3 seru
pret subj
sg
1 sera
2 serir
3 seri
pl
1 serim
2 serið
3 seri
pl
1 serumk
2 seruzk
3 serusk
pret subj&middle
sg
1 serumk
2 serisk
3 serisk
pl
1 serimk
2 serizk
3 serisk
sáinn pp m
sáin pp f
sáit pp n
sáizk pp n&middle 
róa: strongVII, “row”
pres indic
sg
1
2 rœr
3 rœr
pl
1 róum
2 róið
3 róa
pres subj
sg
1 róa
2 róir
3 rói
pl
1 róim
2 róið
3 rói
2sg imper
róum 1pl imper
róið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 róumk
2 rœsk
3 rœsk
pl
1 róumk
2 róizk
3 róask
pres subj&middle
sg
1 róumk
2 róisk
3 róisk
pl
1 róimk
2 róizk
3 róisk
rósk 2sg imper middle
róumk 1pl imper middle
róizk 1pl imper middle
róandisk prespart middle
róandi prespart N sg m
róanda prespart A sg m
róanda prespart G sg m
róanda prespart D sg m
róandi prespart N sg f
róandi prespart A sg f
róandi prespart G sg f
róandi prespart D sg f
róanda prespart N sg n
róanda prespart A sg n
róanda prespart G sg n
róanda prespart D sg n
róandi prespart N pl m
róandi prespart A pl m
róandi prespart G pl m
róundum prespart D pl m
róandi prespart N pl f
róandi prespart A pl f
róandi prespart G pl f
róundum prespart D pl f
róandi prespart N pl n
róandi prespart A pl n
róandi prespart G pl n
róundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 reri
2 rerit
3 reri
pret indic&middle
sg
1 reriumk
2 rerizk
3 rerisk
pl
1 rerum
2 reruð
3 reru
pret subj
sg
1 rera
2 rerir
3 reri
pl
1 rerim
2 rerið
3 reri
pl
1 rerumk
2 reruzk
3 rerusk
pret subj&middle
sg
1 rerumk
2 rerisk
3 rerisk
pl
1 rerimk
2 rerizk
3 rerisk
róinn pp m
róin pp f
róit pp n
róizk pp n&middle 
gróa: strongVII, “grow, become green”
pres indic
sg
1 grœ
2 grœr
3 grœr
pl
1 gróum
2 gróið
3 gróa
pres subj
sg
1 gróa
2 gróir
3 grói
pl
1 gróim
2 gróið
3 grói
gró 2sg imper
gróum 1pl imper
gróið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gróumk
2 grœsk
3 grœsk
pl
1 gróumk
2 gróizk
3 gróask
pres subj&middle
sg
1 gróumk
2 gróisk
3 gróisk
pl
1 gróimk
2 gróizk
3 gróisk
grósk 2sg imper middle
gróumk 1pl imper middle
gróizk 1pl imper middle
gróandisk prespart middle
gróandi prespart N sg m
gróanda prespart A sg m
gróanda prespart G sg m
gróanda prespart D sg m
gróandi prespart N sg f
gróandi prespart A sg f
gróandi prespart G sg f
gróandi prespart D sg f
gróanda prespart N sg n
gróanda prespart A sg n
gróanda prespart G sg n
gróanda prespart D sg n
gróandi prespart N pl m
gróandi prespart A pl m
gróandi prespart G pl m
gróundum prespart D pl m
gróandi prespart N pl f
gróandi prespart A pl f
gróandi prespart G pl f
gróundum prespart D pl f
gróandi prespart N pl n
gróandi prespart A pl n
gróandi prespart G pl n
gróundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 greri
2 grerit
3 greri
pret indic&middle
sg
1 greriumk
2 grerizk
3 grerisk
pl
1 grerum
2 greruð
3 greru
pret subj
sg
1 grera
2 grerir
3 greri
pl
1 grerim
2 grerið
3 greri
pl
1 grerumk
2 greruzk
3 grerusk
pret subj&middle
sg
1 grerumk
2 grerisk
3 grerisk
pl
1 grerimk
2 grerizk
3 grerisk
gróinn pp m
gróin pp f
gróit pp n
gróizk pp n&middle 
snúa: strongVII, “twist, turn”
pres indic
sg
1 sný
2 snýr
3 snýr
pl
1 snúum
2 snúið
3 snúa
pres subj
sg
1 snúa
2 snúir
3 snúi
pl
1 snúim
2 snúið
3 snúi
snú 2sg imper
snúum 1pl imper
snúið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 snúumk
2 snýsk
3 snýsk
pl
1 snúumk
2 snúizk
3 snúask
pres subj&middle
sg
1 snúumk
2 snúisk
3 snúisk
pl
1 snúimk
2 snúizk
3 snúisk
snúsk 2sg imper middle
snúumk 1pl imper middle
snúizk 1pl imper middle
snúandisk prespart middle
snúandi prespart N sg m
snúanda prespart A sg m
snúanda prespart G sg m
snúanda prespart D sg m
snúandi prespart N sg f
snúandi prespart A sg f
snúandi prespart G sg f
snúandi prespart D sg f
snúanda prespart N sg n
snúanda prespart A sg n
snúanda prespart G sg n
snúanda prespart D sg n
snúandi prespart N pl m
snúandi prespart A pl m
snúandi prespart G pl m
snúundum prespart D pl m
snúandi prespart N pl f
snúandi prespart A pl f
snúandi prespart G pl f
snúundum prespart D pl f
snúandi prespart N pl n
snúandi prespart A pl n
snúandi prespart G pl n
snúundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 sneri
2 snerit
3 sneri
pret indic&middle
sg
1 sneriumk
2 snerizk
3 snerisk
pl
1 snerum
2 sneruð
3 sneru
pret subj
sg
1 snera
2 snerir
3 sneri
pl
1 snerim
2 snerið
3 sneri
pl
1 snerumk
2 sneruzk
3 snerusk
pret subj&middle
sg
1 snerumk
2 snerisk
3 snerisk
pl
1 snerimk
2 snerizk
3 snerisk
snúinn pp m
snúin pp f
snúit pp n
snúizk pp n&middle 
gnúa: strongVII, “rub”
pres indic
sg
1 gný
2 gnýr
3 gnýr
pl
1 gnúum
2 gnúið
3 gnúa
pres subj
sg
1 gnúa
2 gnúir
3 gnúi
pl
1 gnúim
2 gnúið
3 gnúi
gnú 2sg imper
gnúum 1pl imper
gnúið 2pl imper
pres indic&middle
sg
1 gnúumk
2 gnýsk
3 gnýsk
pl
1 gnúumk
2 gnúizk
3 gnúask
pres subj&middle
sg
1 gnúumk
2 gnúisk
3 gnúisk
pl
1 gnúimk
2 gnúizk
3 gnúisk
gnúsk 2sg imper middle
gnúumk 1pl imper middle
gnúizk 1pl imper middle
gnúandisk prespart middle
gnúandi prespart N sg m
gnúanda prespart A sg m
gnúanda prespart G sg m
gnúanda prespart D sg m
gnúandi prespart N sg f
gnúandi prespart A sg f
gnúandi prespart G sg f
gnúandi prespart D sg f
gnúanda prespart N sg n
gnúanda prespart A sg n
gnúanda prespart G sg n
gnúanda prespart D sg n
gnúandi prespart N pl m
gnúandi prespart A pl m
gnúandi prespart G pl m
gnúundum prespart D pl m
gnúandi prespart N pl f
gnúandi prespart A pl f
gnúandi prespart G pl f
gnúundum prespart D pl f
gnúandi prespart N pl n
gnúandi prespart A pl n
gnúandi prespart G pl n
gnúundum prespart D pl n
pret indic
sg
1 gneri
2 gnerit
3 gneri
pret indic&middle
sg
1 gneriumk
2 gnerizk
3 gnerisk
pl
1 gnerum
2 gneruð
3 gneru
pret subj
sg
1 gnera
2 gnerir
3 gneri
pl
1 gnerim
2 gnerið
3 gneri
pl
1 gnerumk
2 gneruzk
3 gnerusk
pret subj&middle
sg
1 gnerumk
2 gnerisk
3 gnerisk
pl
1 gnerimk
2 gnerizk
3 gnerisk
gnúinn pp m
gnúin pp f
gnúit pp n
gnúizk pp n&middle 
segja weak III ”say“
sg
1 segiy
2 segir
3 segir
pl
1 segjum
2 segið
3 segja 
hafa weak III ”say“
hefi, hef
hefir, hefr
hefir, hefr
pl
1 hǫfum
2 hafið
3 hafa 
berjask “fight”
pres indic
sg
1 ber
2 berr
3 berr
pl
1 berjum
2 berið
3 berja
pres subj
sg
1 berja
2 berir
3 beri
pl
1 berim
2 berið
3 beri
ber 2sg imper
berjum 1pl imper
berið 2pl imper
pret indic
sg
1 barða
2 barðir
3 barði
pl
1 bǫrðum
2 bǫrðuð
3 bǫrðu
pret subj
sg
1 berða
2 berðir
3 berði
pl
1 berðim
2 berðið
3 berði
barinn pp m
bariinn pp m
barin pp f
bariin pp f
barit pp n
bariit pp n
pres indic&middle
sg
1 berjumk
2 bersk
3 bersk
pl
1 berjumk
2 berizk
3 berjask
pres subj&middle
sg
1 berjumk
2 berisk
3 berisk
pl
1 berimk
2 berizk
3 berisk
bersk 2sg imper middle
berjumk 1pl imper middle
berizk 1pl imper middle
berandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 bǫrðumk
2 barðisk
3 barðisk
pl
1 bǫrðumk
2 bǫrðuzk
3 bǫrðusk
pret subj&middle
sg
1 berðumk
2 berðisk
3 berðisk
pl
1 berðimk
2 berðizk
3 berðisk
barizk n&middle
bariizk n&middle
berandi prespart N sg m
beranda prespart A sg m
beranda prespart G sg m
beranda prespart D sg m
berandi prespart N sg f
berandi prespart A sg f
berandi prespart G sg f
berandi prespart D sg f
beranda prespart N sg n
beranda prespart A sg n
beranda prespart G sg n
beranda prespart D sg n
berandi prespart N pl m
berandi prespart A pl m
berandi prespart G pl m
berundum prespart D pl m
berandi prespart N pl f
berandi prespart A pl f
berandi prespart G pl f
berundum prespart D pl f
berandi prespart N pl n
berandi prespart A pl n
berandi prespart G pl n
berundum prespart D pl n 
dvelja “detain”
pres indic
sg
1 dvel
2 dvelr
3 dvelr
pl
1 dveljum
2 dvelið
3 dvelja
pres subj
sg
1 dvelja
2 dvelir
3 dveli
pl
1 dvelim
2 dvelið
3 dveli
dvel 2sg imper
dveljum 1pl imper
dvelið 2pl imper
pret indic
sg
1 dvalða
2 dvalðir
3 dvalði
pl
1 dvǫlðum
2 dvǫlðuð
3 dvǫlðu
pret subj
sg
1 dvelða
2 dvelðir
3 dvelði
pl
1 dvelðim
2 dvelðið
3 dvelði
dvalðrinn pp m
dvaliðrinn pp m
dvalðrin pp f
dvaliðrin pp f
dvalðrit pp n
dvaliðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 dveljumk
2 dvelsk
3 dvelsk
pl
1 dveljumk
2 dvelizk
3 dveljask
pres subj&middle
sg
1 dveljumk
2 dvelisk
3 dvelisk
pl
1 dvelimk
2 dvelizk
3 dvelisk
dvelsk 2sg imper middle
dveljumk 1pl imper middle
dvelizk 1pl imper middle
dvelandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 dvǫlðumk
2 dvalðisk
3 dvalðisk
pl
1 dvǫlðumk
2 dvǫlðuzk
3 dvǫlðusk
pret subj&middle
sg
1 dvelðumk
2 dvelðisk
3 dvelðisk
pl
1 dvelðimk
2 dvelðizk
3 dvelðisk
dvalðrizk pp n&middle
dvaliðrizk pp n&middle
dvelandi prespart N sg m
dvelanda prespart A sg m
dvelanda prespart G sg m
dvelanda prespart D sg m
dvelandi prespart N sg f
dvelandi prespart A sg f
dvelandi prespart G sg f
dvelandi prespart D sg f
dvelanda prespart N sg n
dvelanda prespart A sg n
dvelanda prespart G sg n
dvelanda prespart D sg n
dvelandi prespart N pl m
dvelandi prespart A pl m
dvelandi prespart G pl m
dvelundum prespart D pl m
dvelandi prespart N pl f
dvelandi prespart A pl f
dvelandi prespart G pl f
dvelundum prespart D pl f
dvelandi prespart N pl n
dvelandi prespart A pl n
dvelandi prespart G pl n
dvelundum prespart D pl n 
dveljask “stay”
pres indic
sg
1 dvel
2 dvelr
3 dvelr
pl
1 dveljum
2 dvelið
3 dvelja
pres subj
sg
1 dvelja
2 dvelir
3 dveli
pl
1 dvelim
2 dvelið
3 dveli
dvel 2sg imper
dveljum 1pl imper
dvelið 2pl imper
pret indic
sg
1 dvalða
2 dvalðir
3 dvalði
pl
1 dvǫlðum
2 dvǫlðuð
3 dvǫlðu
pret subj
sg
1 dvelða
2 dvelðir
3 dvelði
pl
1 dvelðim
2 dvelðið
3 dvelði
dvalinn pp m
dvaliinn pp m
dvalin pp f
dvaliin pp f
dvalit pp n
dvaliit pp n
pres indic&middle
sg
1 dveljumk
2 dvelsk
3 dvelsk
pl
1 dveljumk
2 dvelizk
3 dveljask
pres subj&middle
sg
1 dveljumk
2 dvelisk
3 dvelisk
pl
1 dvelimk
2 dvelizk
3 dvelisk
dvelsk 2sg imper middle
dveljumk 1pl imper middle
dvelizk 1pl imper middle
dvelandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 dvǫlðumk
2 dvalðisk
3 dvalðisk
pl
1 dvǫlðumk
2 dvǫlðuzk
3 dvǫlðusk
pret subj&middle
sg
1 dvelðumk
2 dvelðisk
3 dvelðisk
pl
1 dvelðimk
2 dvelðizk
3 dvelðisk
dvalizk pp n&middle
dvaliizk pp n&middle
dvelandi prespart N sg m
dvelanda prespart A sg m
dvelanda prespart G sg m
dvelanda prespart D sg m
dvelandi prespart N sg f
dvelandi prespart A sg f
dvelandi prespart G sg f
dvelandi prespart D sg f
dvelanda prespart N sg n
dvelanda prespart A sg n
dvelanda prespart G sg n
dvelanda prespart D sg n
dvelandi prespart N pl m
dvelandi prespart A pl m
dvelandi prespart G pl m
dvelundum prespart D pl m
dvelandi prespart N pl f
dvelandi prespart A pl f
dvelandi prespart G pl f
dvelundum prespart D pl f
dvelandi prespart N pl n
dvelandi prespart A pl n
dvelandi prespart G pl n
dvelundum prespart D pl n 
dýja “shake, toss”
pres indic
sg
1
2 dýr
3 dýr
pl
1 dýjum
2 dýið
3 dýja
pres subj
sg
1 dýja
2 dýir
3 dýi
pl
1 dýim
2 dýið
3 dýi
2sg imper
dýjum 1pl imper
dýið 2pl imper
pret indic
sg
1 dúða
2 dúðir
3 dúði
pl
1 dúðum
2 dúðuð
3 dúðu
pret subj
sg
1 dýða
2 dýðir
3 dýði
pl
1 dýðim
2 dýðið
3 dýði
dúðrinn pp m
dúðrin pp f
dúðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 dýjumk
2 dýsk
3 dýsk
pl
1 dýjumk
2 dýizk
3 dýjask
pres subj&middle
sg
1 dýjumk
2 dýisk
3 dýisk
pl
1 dýimk
2 dýizk
3 dýisk
dýsk 2sg imper middle
dýjumk 1pl imper middle
dýizk 1pl imper middle
dýandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 dúðumk
2 dúðisk
3 dúðisk
pl
1 dúðumk
2 dúðuzk
3 dúðusk
pret subj&middle
sg
1 dýðumk
2 dýðisk
3 dýðisk
pl
1 dýðimk
2 dýðizk
3 dýðisk
dúðrizk pp n&middle
dýandi prespart N sg m
dýanda prespart A sg m
dýanda prespart G sg m
dýanda prespart D sg m
dýandi prespart N sg f
dýandi prespart A sg f
dýandi prespart G sg f
dýandi prespart D sg f
dýanda prespart N sg n
dýanda prespart A sg n
dýanda prespart G sg n
dýanda prespart D sg n
dýandi prespart N pl m
dýandi prespart A pl m
dýandi prespart G pl m
dýundum prespart D pl m
dýandi prespart N pl f
dýandi prespart A pl f
dýandi prespart G pl f
dýundum prespart D pl f
dýandi prespart N pl n
dýandi prespart A pl n
dýandi prespart G pl n
dýundum prespart D pl n 
dynja “gush, pour”
pres indic
sg
1 dyn
2 dynr
3 dynr
pl
1 dynjum
2 dynið
3 dynja
pres subj
sg
1 dynja
2 dynir
3 dyni
pl
1 dynim
2 dynið
3 dyni
dyn 2sg imper
dynjum 1pl imper
dynið 2pl imper
pret indic
sg
1 dunða
2 dunðir
3 dunði
pl
1 dunðum
2 dunðuð
3 dunðu
pret subj
sg
1 dynða
2 dynðir
3 dynði
pl
1 dynðim
2 dynðið
3 dynði
dunðrinn pp m
duniðrinn pp m
dunðrin pp f
duniðrin pp f
dunðrit pp n
duniðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 dynjumk
2 dynsk
3 dynsk
pl
1 dynjumk
2 dynizk
3 dynjask
pres subj&middle
sg
1 dynjumk
2 dynisk
3 dynisk
pl
1 dynimk
2 dynizk
3 dynisk
dynsk 2sg imper middle
dynjumk 1pl imper middle
dynizk 1pl imper middle
dynandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 dunðumk
2 dunðisk
3 dunðisk
pl
1 dunðumk
2 dunðuzk
3 dunðusk
pret subj&middle
sg
1 dynðumk
2 dynðisk
3 dynðisk
pl
1 dynðimk
2 dynðizk
3 dynðisk
dunðrizk pp n&middle
duniðrizk pp n&middle
dynandi prespart N sg m
dynanda prespart A sg m
dynanda prespart G sg m
dynanda prespart D sg m
dynandi prespart N sg f
dynandi prespart A sg f
dynandi prespart G sg f
dynandi prespart D sg f
dynanda prespart N sg n
dynanda prespart A sg n
dynanda prespart G sg n
dynanda prespart D sg n
dynandi prespart N pl m
dynandi prespart A pl m
dynandi prespart G pl m
dynundum prespart D pl m
dynandi prespart N pl f
dynandi prespart A pl f
dynandi prespart G pl f
dynundum prespart D pl f
dynandi prespart N pl n
dynandi prespart A pl n
dynandi prespart G pl n
dynundum prespart D pl n 
etja “incite”
pres indic
sg
1 et
2 etr
3 etr
pl
1 etjum
2 etið
3 etja
pres subj
sg
1 etja
2 etir
3 eti
pl
1 etim
2 etið
3 eti
et 2sg imper
etjum 1pl imper
etið 2pl imper
pret indic
sg
1 atta
2 attir
3 atti
pl
1 ǫttum
2 ǫttuð
3 ǫttu
pret subj
sg
1 etta
2 ettir
3 etti
pl
1 ettim
2 ettið
3 etti
attrinn pp m
attrin pp f
attrit pp n
pres indic&middle
sg
1 etjumk
2 etsk
3 etsk
pl
1 etjumk
2 etizk
3 etjask
pres subj&middle
sg
1 etjumk
2 etisk
3 etisk
pl
1 etimk
2 etizk
3 etisk
etsk 2sg imper middle
etjumk 1pl imper middle
etizk 1pl imper middle
etandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 ǫttumk
2 attisk
3 attisk
pl
1 ǫttumk
2 ǫttuzk
3 ǫttusk
pret subj&middle
sg
1 ettumk
2 ettisk
3 ettisk
pl
1 ettimk
2 ettizk
3 ettisk
attrizk pp n&middle
etandi prespart N sg m
etanda prespart A sg m
etanda prespart G sg m
etanda prespart D sg m
etandi prespart N sg f
etandi prespart A sg f
etandi prespart G sg f
etandi prespart D sg f
etanda prespart N sg n
etanda prespart A sg n
etanda prespart G sg n
etanda prespart D sg n
etandi prespart N pl m
etandi prespart A pl m
etandi prespart G pl m
etundum prespart D pl m
etandi prespart N pl f
etandi prespart A pl f
etandi prespart G pl f
etundum prespart D pl f
etandi prespart N pl n
etandi prespart A pl n
etandi prespart G pl n
etundum prespart D pl n 
flytja “move”
pres indic
sg
1 flyt
2 flytr
3 flytr
pl
1 flytjum
2 flytið
3 flytja
pres subj
sg
1 flytja
2 flytir
3 flyti
pl
1 flytim
2 flytið
3 flyti
flyt 2sg imper
flytjum 1pl imper
flytið 2pl imper
pret indic
sg
1 flutta
2 fluttir
3 flutti
pl
1 fluttum
2 fluttuð
3 fluttu
pret subj
sg
1 flytta
2 flyttir
3 flytti
pl
1 flyttim
2 flyttið
3 flytti
fluttrinn pp m
fluttrin pp f
fluttrit pp n
pres indic&middle
sg
1 flytjumk
2 flytsk
3 flytsk
pl
1 flytjumk
2 flytizk
3 flytjask
pres subj&middle
sg
1 flytjumk
2 flytisk
3 flytisk
pl
1 flytimk
2 flytizk
3 flytisk
flytsk 2sg imper middle
flytjumk 1pl imper middle
flytizk 1pl imper middle
flytandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 fluttumk
2 fluttisk
3 fluttisk
pl
1 fluttumk
2 fluttuzk
3 fluttusk
pret subj&middle
sg
1 flyttumk
2 flyttisk
3 flyttisk
pl
1 flyttimk
2 flyttizk
3 flyttisk
fluttrizk pp n&middle
flytandi prespart N sg m
flytanda prespart A sg m
flytanda prespart G sg m
flytanda prespart D sg m
flytandi prespart N sg f
flytandi prespart A sg f
flytandi prespart G sg f
flytandi prespart D sg f
flytanda prespart N sg n
flytanda prespart A sg n
flytanda prespart G sg n
flytanda prespart D sg n
flytandi prespart N pl m
flytandi prespart A pl m
flytandi prespart G pl m
flytundum prespart D pl m
flytandi prespart N pl f
flytandi prespart A pl f
flytandi prespart G pl f
flytundum prespart D pl f
flytandi prespart N pl n
flytandi prespart A pl n
flytandi prespart G pl n
flytundum prespart D pl n 
glepjask “be deceived”
pres indic
sg
1 glep
2 glepr
3 glepr
pl
1 glepjum
2 glepið
3 glepja
pres subj
sg
1 glepja
2 glepir
3 glepi
pl
1 glepim
2 glepið
3 glepi
glep 2sg imper
glepjum 1pl imper
glepið 2pl imper
pret indic
sg
1 glapða
2 glapðir
3 glapði
pl
1 glǫpðum
2 glǫpðuð
3 glǫpðu
pret subj
sg
1 glepða
2 glepðir
3 glepði
pl
1 glepðim
2 glepðið
3 glepði
glapinn pp m
glapin pp f
glapit pp n
pres indic&middle
sg
1 glepjumk
2 glepsk
3 glepsk
pl
1 glepjumk
2 glepizk
3 glepjask
pres subj&middle
sg
1 glepjumk
2 glepisk
3 glepisk
pl
1 glepimk
2 glepizk
3 glepisk
glepsk 2sg imper middle
glepjumk 1pl imper middle
glepizk 1pl imper middle
glepandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 glǫpðumk
2 glapðisk
3 glapðisk
pl
1 glǫpðumk
2 glǫpðuzk
3 glǫpðusk
pret subj&middle
sg
1 glepðumk
2 glepðisk
3 glepðisk
pl
1 glepðimk
2 glepðizk
3 glepðisk
glapizk pp n&middle
glepandi prespart N sg m
glepanda prespart A sg m
glepanda prespart G sg m
glepanda prespart D sg m
glepandi prespart N sg f
glepandi prespart A sg f
glepandi prespart G sg f
glepandi prespart D sg f
glepanda prespart N sg n
glepanda prespart A sg n
glepanda prespart G sg n
glepanda prespart D sg n
glepandi prespart N pl m
glepandi prespart A pl m
glepandi prespart G pl m
glepundum prespart D pl m
glepandi prespart N pl f
glepandi prespart A pl f
glepandi prespart G pl f
glepundum prespart D pl f
glepandi prespart N pl n
glepandi prespart A pl n
glepandi prespart G pl n
glepundum prespart D pl n 
hyggja “think”
pres indic
sg
1 hygg
2 hyggr
3 hyggr
pl
1 hyggjum
2 hyggið
3 hyggja
pres subj
sg
1 hyggja
2 hyggir
3 hyggi
pl
1 hyggim
2 hyggið
3 hyggi
hygg 2sg imper
hyggjum 1pl imper
hyggið 2pl imper
pret indic
sg
1 hugða
2 hugðir
3 hugði
pl
1 hugðum
2 hugðuð
3 hugðu
pret subj
sg
1 hygða
2 hygðir
3 hygði
pl
1 hygðim
2 hygðið
3 hygði
hugðrinn pp m
hugðrin pp f
hugðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 hyggjumk
2 hyggsk
3 hyggsk
pl
1 hyggjumk
2 hyggizk
3 hyggjask
pres subj&middle
sg
1 hyggjumk
2 hyggisk
3 hyggisk
pl
1 hyggimk
2 hyggizk
3 hyggisk
hyggsk 2sg imper middle
hyggjumk 1pl imper middle
hyggizk 1pl imper middle
hyggandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 hugðumk
2 hugðisk
3 hugðisk
pl
1 hugðumk
2 hugðuzk
3 hugðusk
pret subj&middle
sg
1 hygðumk
2 hygðisk
3 hygðisk
pl
1 hygðimk
2 hygðizk
3 hygðisk
hugðrizk pp n&middle
hyggandi prespart N sg m
hygganda prespart A sg m
hygganda prespart G sg m
hygganda prespart D sg m
hyggandi prespart N sg f
hyggandi prespart A sg f
hyggandi prespart G sg f
hyggandi prespart D sg f
hygganda prespart N sg n
hygganda prespart A sg n
hygganda prespart G sg n
hygganda prespart D sg n
hyggandi prespart N pl m
hyggandi prespart A pl m
hyggandi prespart G pl m
hyggundum prespart D pl m
hyggandi prespart N pl f
hyggandi prespart A pl f
hyggandi prespart G pl f
hyggundum prespart D pl f
hyggandi prespart N pl n
hyggandi prespart A pl n
hyggandi prespart G pl n
hyggundum prespart D pl n
hugatinn pp m
hugatin pp f
hugatit pp n 
kveðja “greet”
pres indic
sg
1 kveð
2 kveðr
3 kveðr
pl
1 kveðjum
2 kveðið
3 kveðja
pres subj
sg
1 kveðja
2 kveðir
3 kveði
pl
1 kveðim
2 kveðið
3 kveði
kveð 2sg imper
kveðjum 1pl imper
kveðið 2pl imper
pret indic
sg
1 kvadda
2 kvaddir
3 kvaddi
pl
1 kvǫddum
2 kvǫdduð
3 kvǫddu
pret subj
sg
1 kvedda
2 kveddir
3 kveddi
pl
1 kveddim
2 kveddið
3 kveddi
kvaddrinn pp m
kvaddrin pp f
kvaddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 kveðjumk
2 kveðsk
3 kveðsk
pl
1 kveðjumk
2 kveðizk
3 kveðjask
pres subj&middle
sg
1 kveðjumk
2 kveðisk
3 kveðisk
pl
1 kveðimk
2 kveðizk
3 kveðisk
kveðsk 2sg imper middle
kveðjumk 1pl imper middle
kveðizk 1pl imper middle
kveðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 kvǫddumk
2 kvaddisk
3 kvaddisk
pl
1 kvǫddumk
2 kvǫdduzk
3 kvǫddusk
pret subj&middle
sg
1 kveddumk
2 kveddisk
3 kveddisk
pl
1 kveddimk
2 kveddizk
3 kveddisk
kvaddrizk n&middle
kveðandi prespart N sg m
kveðanda prespart A sg m
kveðanda prespart G sg m
kveðanda prespart D sg m
kveðandi prespart N sg f
kveðandi prespart A sg f
kveðandi prespart G sg f
kveðandi prespart D sg f
kveðanda prespart N sg n
kveðanda prespart A sg n
kveðanda prespart G sg n
kveðanda prespart D sg n
kveðandi prespart N pl m
kveðandi prespart A pl m
kveðandi prespart G pl m
kveðundum prespart D pl m
kveðandi prespart N pl f
kveðandi prespart A pl f
kveðandi prespart G pl f
kveðundum prespart D pl f
kveðandi prespart N pl n
kveðandi prespart A pl n
kveðandi prespart G pl n
kveðundum prespart D pl n 
leggja “lay”
pres indic
sg
1 legg
2 leggr
3 leggr
pl
1 leggjum
2 leggið
3 leggja
pres subj
sg
1 leggja
2 leggir
3 leggi
pl
1 leggim
2 leggið
3 leggi
legg 2sg imper
leggjum 1pl imper
leggið 2pl imper
pret indic
sg
1 lagða
2 lagðir
3 lagði
pl
1 lǫgðum
2 lǫgðuð
3 lǫgðu
pret subj
sg
1 legða
2 legðir
3 legði
pl
1 legðim
2 legðið
3 legði
lagðrinn pp m
lagiðrinn pp m
lagðrin pp f
lagiðrin pp f
lagðrit pp n
lagiðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 leggjumk
2 leggsk
3 leggsk
pl
1 leggjumk
2 leggizk
3 leggjask
pres subj&middle
sg
1 leggjumk
2 leggisk
3 leggisk
pl
1 leggimk
2 leggizk
3 leggisk
leggsk 2sg imper middle
leggjumk 1pl imper middle
leggizk 1pl imper middle
leggandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 lǫgðumk
2 lagðisk
3 lagðisk
pl
1 lǫgðumk
2 lǫgðuzk
3 lǫgðusk
pret subj&middle
sg
1 legðumk
2 legðisk
3 legðisk
pl
1 legðimk
2 legðizk
3 legðisk
lagðrizk pp n&middle
lagiðrizk pp n&middle
leggandi prespart N sg m
legganda prespart A sg m
legganda prespart G sg m
legganda prespart D sg m
leggandi prespart N sg f
leggandi prespart A sg f
leggandi prespart G sg f
leggandi prespart D sg f
legganda prespart N sg n
legganda prespart A sg n
legganda prespart G sg n
legganda prespart D sg n
leggandi prespart N pl m
leggandi prespart A pl m
leggandi prespart G pl m
leggundum prespart D pl m
leggandi prespart N pl f
leggandi prespart A pl f
leggandi prespart G pl f
leggundum prespart D pl f
leggandi prespart N pl n
leggandi prespart A pl n
leggandi prespart G pl n
leggundum prespart D pl n 
skilja “part; understand”
pres indic
sg
1 skil
2 skilr
3 skilr
pl
1 skiljum
2 skilið
3 skilja
pres subj
sg
1 skilja
2 skilir
3 skili
pl
1 skilim
2 skilið
3 skili
skil 2sg imper
skiljum 1pl imper
skilið 2pl imper
pret indic
sg
1 skilða
2 skilðir
3 skilði
pl
1 skilðum
2 skilðuð
3 skilðu
pret subj
sg
1 skilða
2 skilðir
3 skilði
pl
1 skilðim
2 skilðið
3 skilði
skilðrinn pp m
skiliðrinn pp m
skilðrin pp f
skiliðrin pp f
skilðrit pp n
skiliðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 skiljumk
2 skilsk
3 skilsk
pl
1 skiljumk
2 skilizk
3 skiljask
pres subj&middle
sg
1 skiljumk
2 skilisk
3 skilisk
pl
1 skilimk
2 skilizk
3 skilisk
skilsk 2sg imper middle
skiljumk 1pl imper middle
skilizk 1pl imper middle
skilandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 skilðumk
2 skilðisk
3 skilðisk
pl
1 skilðumk
2 skilðuzk
3 skilðusk
pret subj&middle
sg
1 skilðumk
2 skilðisk
3 skilðisk
pl
1 skilðimk
2 skilðizk
3 skilðisk
skilðrizk pp n&middle
skiliðrizk pp n&middle
skilandi prespart N sg m
skilanda prespart A sg m
skilanda prespart G sg m
skilanda prespart D sg m
skilandi prespart N sg f
skilandi prespart A sg f
skilandi prespart G sg f
skilandi prespart D sg f
skilanda prespart N sg n
skilanda prespart A sg n
skilanda prespart G sg n
skilanda prespart D sg n
skilandi prespart N pl m
skilandi prespart A pl m
skilandi prespart G pl m
skilundum prespart D pl m
skilandi prespart N pl f
skilandi prespart A pl f
skilandi prespart G pl f
skilundum prespart D pl f
skilandi prespart N pl n
skilandi prespart A pl n
skilandi prespart G pl n
skilundum prespart D pl n 
skiljask “part company”
pres indic
sg
1 skil
2 skilr
3 skilr
pl
1 skiljum
2 skilið
3 skilja
pres subj
sg
1 skilja
2 skilir
3 skili
pl
1 skilim
2 skilið
3 skili
skil 2sg imper
skiljum 1pl imper
skilið 2pl imper
pret indic
sg
1 skilða
2 skilðir
3 skilði
pl
1 skilðum
2 skilðuð
3 skilðu
pret subj
sg
1 skilða
2 skilðir
3 skilði
pl
1 skilðim
2 skilðið
3 skilði
skilinn pp m
skiliinn pp m
skilin pp f
skiliin pp f
skilit pp n
skiliit pp n
pres indic&middle
sg
1 skiljumk
2 skilsk
3 skilsk
pl
1 skiljumk
2 skilizk
3 skiljask
pres subj&middle
sg
1 skiljumk
2 skilisk
3 skilisk
pl
1 skilimk
2 skilizk
3 skilisk
skilsk 2sg imper middle
skiljumk 1pl imper middle
skilizk 1pl imper middle
skilandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 skilðumk
2 skilðisk
3 skilðisk
pl
1 skilðumk
2 skilðuzk
3 skilðusk
pret subj&middle
sg
1 skilðumk
2 skilðisk
3 skilðisk
pl
1 skilðimk
2 skilðizk
3 skilðisk
skilizk pp n&middle
skiliizk pp n&middle
skilandi prespart N sg m
skilanda prespart A sg m
skilanda prespart G sg m
skilanda prespart D sg m
skilandi prespart N sg f
skilandi prespart A sg f
skilandi prespart G sg f
skilandi prespart D sg f
skilanda prespart N sg n
skilanda prespart A sg n
skilanda prespart G sg n
skilanda prespart D sg n
skilandi prespart N pl m
skilandi prespart A pl m
skilandi prespart G pl m
skilundum prespart D pl m
skilandi prespart N pl f
skilandi prespart A pl f
skilandi prespart G pl f
skilundum prespart D pl f
skilandi prespart N pl n
skilandi prespart A pl n
skilandi prespart G pl n
skilundum prespart D pl n 
spyrja “ask, find out”
pres indic
sg
1 spyr
2 spyrr
3 spyrr
pl
1 spyrjum
2 spyrið
3 spyrja
pres subj
sg
1 spyrja
2 spyrir
3 spyri
pl
1 spyrim
2 spyrið
3 spyri
spyr 2sg imper
spyrjum 1pl imper
spyrið 2pl imper
pret indic
sg
1 spurða
2 spurðir
3 spurði
pl
1 spurðum
2 spurðuð
3 spurðu
pret subj
sg
1 spyrða
2 spyrðir
3 spyrði
pl
1 spyrðim
2 spyrðið
3 spyrði
spurðrinn pp m
spuriðrinn pp m
spurðrin pp f
spuriðrin pp f
spurðrit pp n
spuriðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 spyrjumk
2 spyrsk
3 spyrsk
pl
1 spyrjumk
2 spyrizk
3 spyrjask
pres subj&middle
sg
1 spyrjumk
2 spyrisk
3 spyrisk
pl
1 spyrimk
2 spyrizk
3 spyrisk
spyrsk 2sg imper middle
spyrjumk 1pl imper middle
spyrizk 1pl imper middle
spyrandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 spurðumk
2 spurðisk
3 spurðisk
pl
1 spurðumk
2 spurðuzk
3 spurðusk
pret subj&middle
sg
1 spyrðumk
2 spyrðisk
3 spyrðisk
pl
1 spyrðimk
2 spyrðizk
3 spyrðisk
spurðrizk pp n&middle
spuriðrizk pp n&middle
spyrandi prespart N sg m
spyranda prespart A sg m
spyranda prespart G sg m
spyranda prespart D sg m
spyrandi prespart N sg f
spyrandi prespart A sg f
spyrandi prespart G sg f
spyrandi prespart D sg f
spyranda prespart N sg n
spyranda prespart A sg n
spyranda prespart G sg n
spyranda prespart D sg n
spyrandi prespart N pl m
spyrandi prespart A pl m
spyrandi prespart G pl m
spyrundum prespart D pl m
spyrandi prespart N pl f
spyrandi prespart A pl f
spyrandi prespart G pl f
spyrundum prespart D pl f
spyrandi prespart N pl n
spyrandi prespart A pl n
spyrandi prespart G pl n
spyrundum prespart D pl n 
spyrjask “be reported”
pres indic
sg
1 spyr
2 spyrr
3 spyrr
pl
1 spyrjum
2 spyrið
3 spyrja
pres subj
sg
1 spyrja
2 spyrir
3 spyri
pl
1 spyrim
2 spyrið
3 spyri
spyr 2sg imper
spyrjum 1pl imper
spyrið 2pl imper
pret indic
sg
1 spurða
2 spurðir
3 spurði
pl
1 spurðum
2 spurðuð
3 spurðu
pret subj
sg
1 spyrða
2 spyrðir
3 spyrði
pl
1 spyrðim
2 spyrðið
3 spyrði
spurinn pp m
spuriinn pp m
spurin pp f
spuriin pp f
spurit pp n
spuriit pp n
pres indic&middle
sg
1 spyrjumk
2 spyrsk
3 spyrsk
pl
1 spyrjumk
2 spyrizk
3 spyrjask
pres subj&middle
sg
1 spyrjumk
2 spyrisk
3 spyrisk
pl
1 spyrimk
2 spyrizk
3 spyrisk
spyrsk 2sg imper middle
spyrjumk 1pl imper middle
spyrizk 1pl imper middle
spyrandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 spurðumk
2 spurðisk
3 spurðisk
pl
1 spurðumk
2 spurðuzk
3 spurðusk
pret subj&middle
sg
1 spyrðumk
2 spyrðisk
3 spyrðisk
pl
1 spyrðimk
2 spyrðizk
3 spyrðisk
spurizk pp n&middle
spuriizk pp n&middle
spyrandi prespart N sg m
spyranda prespart A sg m
spyranda prespart G sg m
spyranda prespart D sg m
spyrandi prespart N sg f
spyrandi prespart A sg f
spyrandi prespart G sg f
spyrandi prespart D sg f
spyranda prespart N sg n
spyranda prespart A sg n
spyranda prespart G sg n
spyranda prespart D sg n
spyrandi prespart N pl m
spyrandi prespart A pl m
spyrandi prespart G pl m
spyrundum prespart D pl m
spyrandi prespart N pl f
spyrandi prespart A pl f
spyrandi prespart G pl f
spyrundum prespart D pl f
spyrandi prespart N pl n
spyrandi prespart A pl n
spyrandi prespart G pl n
spyrundum prespart D pl n 
telja “tell, consider”
pres indic
sg
1 tel
2 telr
3 telr
pl
1 teljum
2 telið
3 telja
pres subj
sg
1 telja
2 telir
3 teli
pl
1 telim
2 telið
3 teli
tel 2sg imper
teljum 1pl imper
telið 2pl imper
pret indic
sg
1 talða
2 talðir
3 talði
pl
1 tǫlðum
2 tǫlðuð
3 tǫlðu
pret subj
sg
1 telða
2 telðir
3 telði
pl
1 telðim
2 telðið
3 telði
talðrinn pp m
taliðrinn pp m
talðrin pp f
taliðrin pp f
talðrit pp n
taliðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 teljumk
2 telsk
3 telsk
pl
1 teljumk
2 telizk
3 teljask
pres subj&middle
sg
1 teljumk
2 telisk
3 telisk
pl
1 telimk
2 telizk
3 telisk
telsk 2sg imper middle
teljumk 1pl imper middle
telizk 1pl imper middle
telandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 tǫlðumk
2 talðisk
3 talðisk
pl
1 tǫlðumk
2 tǫlðuzk
3 tǫlðusk
pret subj&middle
sg
1 telðumk
2 telðisk
3 telðisk
pl
1 telðimk
2 telðizk
3 telðisk
talðrizk pp n&middle
taliðrizk pp n&middle
telandi prespart N sg m
telanda prespart A sg m
telanda prespart G sg m
telanda prespart D sg m
telandi prespart N sg f
telandi prespart A sg f
telandi prespart G sg f
telandi prespart D sg f
telanda prespart N sg n
telanda prespart A sg n
telanda prespart G sg n
telanda prespart D sg n
telandi prespart N pl m
telandi prespart A pl m
telandi prespart G pl m
telundum prespart D pl m
telandi prespart N pl f
telandi prespart A pl f
telandi prespart G pl f
telundum prespart D pl f
telandi prespart N pl n
telandi prespart A pl n
telandi prespart G pl n
telundum prespart D pl n 
veðja “place a bet”
pres indic
sg
1 veð
2 veðr
3 veðr
pl
1 veðjum
2 veðið
3 veðja
pres subj
sg
1 veðja
2 veðir
3 veði
pl
1 veðim
2 veðið
3 veði
veð 2sg imper
veðjum 1pl imper
veðið 2pl imper
pret indic
sg
1 vadda
2 vaddir
3 vaddi
pl
1 vǫddum
2 vǫdduð
3 vǫddu
pret subj
sg
1 vedda
2 veddir
3 veddi
pl
1 veddim
2 veddið
3 veddi
vaddrinn pp m
vaddrin pp f
vaddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 veðjumk
2 veðsk
3 veðsk
pl
1 veðjumk
2 veðizk
3 veðjask
pres subj&middle
sg
1 veðjumk
2 veðisk
3 veðisk
pl
1 veðimk
2 veðizk
3 veðisk
veðsk 2sg imper middle
veðjumk 1pl imper middle
veðizk 1pl imper middle
veðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 vǫddumk
2 vaddisk
3 vaddisk
pl
1 vǫddumk
2 vǫdduzk
3 vǫddusk
pret subj&middle
sg
1 veddumk
2 veddisk
3 veddisk
pl
1 veddimk
2 veddizk
3 veddisk
vaddrizk pp n&middle
veðandi prespart N sg m
veðanda prespart A sg m
veðanda prespart G sg m
veðanda prespart D sg m
veðandi prespart N sg f
veðandi prespart A sg f
veðandi prespart G sg f
veðandi prespart D sg f
veðanda prespart N sg n
veðanda prespart A sg n
veðanda prespart G sg n
veðanda prespart D sg n
veðandi prespart N pl m
veðandi prespart A pl m
veðandi prespart G pl m
veðundum prespart D pl m
veðandi prespart N pl f
veðandi prespart A pl f
veðandi prespart G pl f
veðundum prespart D pl f
veðandi prespart N pl n
veðandi prespart A pl n
veðandi prespart G pl n
veðundum prespart D pl n 
vefja “wrap”
pres indic
sg
1 vef
2 vefr
3 vefr
pl
1 vefjum
2 vefið
3 vefja
pres subj
sg
1 vefja
2 vefir
3 vefi
pl
1 vefim
2 vefið
3 vefi
vef 2sg imper
vefjum 1pl imper
vefið 2pl imper
pret indic
sg
1 vafða
2 vafðir
3 vafði
pl
1 vǫfðum
2 vǫfðuð
3 vǫfðu
pret subj
sg
1 vefða
2 vefðir
3 vefði
pl
1 vefðim
2 vefðið
3 vefði
vafðrinn pp m
vafiðrinn pp m
vafðrin pp f
vafiðrin pp f
vafðrit pp n
vafiðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 vefjumk
2 vefsk
3 vefsk
pl
1 vefjumk
2 vefizk
3 vefjask
pres subj&middle
sg
1 vefjumk
2 vefisk
3 vefisk
pl
1 vefimk
2 vefizk
3 vefisk
vefsk 2sg imper middle
vefjumk 1pl imper middle
vefizk 1pl imper middle
vefandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 vǫfðumk
2 vafðisk
3 vafðisk
pl
1 vǫfðumk
2 vǫfðuzk
3 vǫfðusk
pret subj&middle
sg
1 vefðumk
2 vefðisk
3 vefðisk
pl
1 vefðimk
2 vefðizk
3 vefðisk
vafðrizk pp n&middle
vafiðrizk pp n&middle
vefandi prespart N sg m
vefanda prespart A sg m
vefanda prespart G sg m
vefanda prespart D sg m
vefandi prespart N sg f
vefandi prespart A sg f
vefandi prespart G sg f
vefandi prespart D sg f
vefanda prespart N sg n
vefanda prespart A sg n
vefanda prespart G sg n
vefanda prespart D sg n
vefandi prespart N pl m
vefandi prespart A pl m
vefandi prespart G pl m
vefundum prespart D pl m
vefandi prespart N pl f
vefandi prespart A pl f
vefandi prespart G pl f
vefundum prespart D pl f
vefandi prespart N pl n
vefandi prespart A pl n
vefandi prespart G pl n
vefundum prespart D pl n
pres indic
sg
1 vek 
vekja “wake (tr.)”
2 vekr
3 vekr
pl
1 vekjum
2 vekið
3 vekja
pres subj
sg
1 vekja
2 vekir
3 veki
pl
1 vekim
2 vekið
3 veki
vek 2sg imper
vekjum 1pl imper
vekið 2pl imper
pret indic
sg
1 vakða
2 vakðir
3 vakði
pl
1 vǫkðum
2 vǫkðuð
3 vǫkðu
pret subj
sg
1 vekða
2 vekðir
3 vekði
pl
1 vekðim
2 vekðið
3 vekði
vakðrinn pp m
vakiðrinn pp m
vakðrin pp f
vakiðrin pp f
vakðrit pp n
vakiðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 vekjumk
2 veksk
3 veksk
pl
1 vekjumk
2 vekizk
3 vekjask
pres subj&middle
sg
1 vekjumk
2 vekisk
3 vekisk
pl
1 vekimk
2 vekizk
3 vekisk
veksk 2sg imper middle
vekjumk 1pl imper middle
vekizk 1pl imper middle
vekandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 vǫkðumk
2 vakðisk
3 vakðisk
pl
1 vǫkðumk
2 vǫkðuzk
3 vǫkðusk
pret subj&middle
sg
1 vekðumk
2 vekðisk
3 vekðisk
pl
1 vekðimk
2 vekðizk
3 vekðisk
vakðrizk pp n&middle
vakiðrizk pp n&middle
vekandi prespart N sg m
vekanda prespart A sg m
vekanda prespart G sg m
vekanda prespart D sg m
vekandi prespart N sg f
vekandi prespart A sg f
vekandi prespart G sg f
vekandi prespart D sg f
vekanda prespart N sg n
vekanda prespart A sg n
vekanda prespart G sg n
vekanda prespart D sg n
vekandi prespart N pl m
vekandi prespart A pl m
vekandi prespart G pl m
vekundum prespart D pl m
vekandi prespart N pl f
vekandi prespart A pl f
vekandi prespart G pl f
vekundum prespart D pl f
vekandi prespart N pl n
vekandi prespart A pl n
vekandi prespart G pl n
vekundum prespart D pl n 
velja “choose”
pres indic
sg
1 vel
2 velr
3 velr
pl
1 veljum
2 velið
3 velja
pres subj
sg
1 velja
2 velir
3 veli
pl
1 velim
2 velið
3 veli
vel 2sg imper
veljum 1pl imper
velið 2pl imper
pret indic
sg
1 valða
2 valðir
3 valði
pl
1 vǫlðum
2 vǫlðuð
3 vǫlðu
pret subj
sg
1 velða
2 velðir
3 velði
pl
1 velðim
2 velðið
3 velði
valðrinn pp m
valiðrinn pp m
valðrin pp f
valiðrin pp f
valðrit pp n
valiðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 veljumk
2 velsk
3 velsk
pl
1 veljumk
2 velizk
3 veljask
pres subj&middle
sg
1 veljumk
2 velisk
3 velisk
pl
1 velimk
2 velizk
3 velisk
velsk 2sg imper middle
veljumk 1pl imper middle
velizk 1pl imper middle
velandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 vǫlðumk
2 valðisk
3 valðisk
pl
1 vǫlðumk
2 vǫlðuzk
3 vǫlðusk
pret subj&middle
sg
1 velðumk
2 velðisk
3 velðisk
pl
1 velðimk
2 velðizk
3 velðisk
valðrizk pp n&middle
valiðrizk pp n&middle
velandi prespart N sg m
velanda prespart A sg m
velanda prespart G sg m
velanda prespart D sg m
velandi prespart N sg f
velandi prespart A sg f
velandi prespart G sg f
velandi prespart D sg f
velanda prespart N sg n
velanda prespart A sg n
velanda prespart G sg n
velanda prespart D sg n
velandi prespart N pl m
velandi prespart A pl m
velandi prespart G pl m
velundum prespart D pl m
velandi prespart N pl f
velandi prespart A pl f
velandi prespart G pl f
velundum prespart D pl f
velandi prespart N pl n
velandi prespart A pl n
velandi prespart G pl n
velundum prespart D pl n 
verja “defend”
pres indic
sg
1 ver
2 verr
3 verr
pl
1 verjum
2 verið
3 verja
pres subj
sg
1 verja
2 verir
3 veri
pl
1 verim
2 verið
3 veri
ver 2sg imper
verjum 1pl imper
verið 2pl imper
pret indic
sg
1 varða
2 varðir
3 varði
pl
1 vǫrðum
2 vǫrðuð
3 vǫrðu
pret subj
sg
1 verða
2 verðir
3 verði
pl
1 verðim
2 verðið
3 verði
varðrinn pp m
variðrinn pp m
varðrin pp f
variðrin pp f
varðrit pp n
variðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 verjumk
2 versk
3 versk
pl
1 verjumk
2 verizk
3 verjask
pres subj&middle
sg
1 verjumk
2 verisk
3 verisk
pl
1 verimk
2 verizk
3 verisk
versk 2sg imper middle
verjumk 1pl imper middle
verizk 1pl imper middle
verandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 vǫrðumk
2 varðisk
3 varðisk
pl
1 vǫrðumk
2 vǫrðuzk
3 vǫrðusk
pret subj&middle
sg
1 verðumk
2 verðisk
3 verðisk
pl
1 verðimk
2 verðizk
3 verðisk
varðrizk pp n&middle
variðrizk pp n&middle
verandi prespart N sg m
veranda prespart A sg m
veranda prespart G sg m
veranda prespart D sg m
verandi prespart N sg f
verandi prespart A sg f
verandi prespart G sg f
verandi prespart D sg f
veranda prespart N sg n
veranda prespart A sg n
veranda prespart G sg n
veranda prespart D sg n
verandi prespart N pl m
verandi prespart A pl m
verandi prespart G pl m
verundum prespart D pl m
verandi prespart N pl f
verandi prespart A pl f
verandi prespart G pl f
verundum prespart D pl f
verandi prespart N pl n
verandi prespart A pl n
verandi prespart G pl n
verundum prespart D pl n 
þekja “cover”
pres indic
sg
1 þek
2 þekr
3 þekr
pl
1 þekjum
2 þekið
3 þekja
pres subj
sg
1 þekja
2 þekir
3 þeki
pl
1 þekim
2 þekið
3 þeki
þek 2sg imper
þekjum 1pl imper
þekið 2pl imper
pret indic
sg
1 þakða
2 þakðir
3 þakði
pl
1 þǫkðum
2 þǫkðuð
3 þǫkðu
pret subj
sg
1 þekða
2 þekðir
3 þekði
pl
1 þekðim
2 þekðið
3 þekði
þakðrinn pp m
þakiðrinn pp m
þakðrin pp f
þakiðrin pp f
þakðrit pp n
þakiðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 þekjumk
2 þeksk
3 þeksk
pl
1 þekjumk
2 þekizk
3 þekjask
pres subj&middle
sg
1 þekjumk
2 þekisk
3 þekisk
pl
1 þekimk
2 þekizk
3 þekisk
þeksk 2sg imper middle
þekjumk 1pl imper middle
þekizk 1pl imper middle
þekandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 þǫkðumk
2 þakðisk
3 þakðisk
pl
1 þǫkðumk
2 þǫkðuzk
3 þǫkðusk
pret subj&middle
sg
1 þekðumk
2 þekðisk
3 þekðisk
pl
1 þekðimk
2 þekðizk
3 þekðisk
þakðrizk pp n&middle
þakiðrizk pp n&middle
þekandi prespart N sg m
þekanda prespart A sg m
þekanda prespart G sg m
þekanda prespart D sg m
þekandi prespart N sg f
þekandi prespart A sg f
þekandi prespart G sg f
þekandi prespart D sg f
þekanda prespart N sg n
þekanda prespart A sg n
þekanda prespart G sg n
þekanda prespart D sg n
þekandi prespart N pl m
þekandi prespart A pl m
þekandi prespart G pl m
þekundum prespart D pl m
þekandi prespart N pl f
þekandi prespart A pl f
þekandi prespart G pl f
þekundum prespart D pl f
þekandi prespart N pl n
þekandi prespart A pl n
þekandi prespart G pl n
þekundum prespart D pl n 
þreyja “desire”
pres indic
sg
1 þrey
2 þreyr
3 þreyr
pl
1 þreyjum
2 þreyið
3 þreyja
pres subj
sg
1 þreyja
2 þreyir
3 þreyi
pl
1 þreyim
2 þreyið
3 þreyi
þrey 2sg imper
þreyjum 1pl imper
þreyið 2pl imper
pret indic
sg
1 þráða
2 þráðir
3 þráði
pl
1 þráðum
2 þráðuð
3 þráðu
pret subj
sg
1 þræða
2 þræðir
3 þræði
pl
1 þræðim
2 þræðið
3 þræði
þráðrinn pp m
þráðrin pp f
þráðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 þreyjumk
2 þreysk
3 þreysk
pl
1 þreyjumk
2 þreyizk
3 þreyjask
pres subj&middle
sg
1 þreyjumk
2 þreyisk
3 þreyisk
pl
1 þreyimk
2 þreyizk
3 þreyisk
þreysk 2sg imper middle
þreyjumk 1pl imper middle
þreyizk 1pl imper middle
þreyandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 þráðumk
2 þráðisk
3 þráðisk
pl
1 þráðumk
2 þráðuzk
3 þráðusk
pret subj&middle
sg
1 þræðumk
2 þræðisk
3 þræðisk
pl
1 þræðimk
2 þræðizk
3 þræðisk
þráðrizk pp n&middle
þreyandi prespart N sg m
þreyanda prespart A sg m
þreyanda prespart G sg m
þreyanda prespart D sg m
þreyandi prespart N sg f
þreyandi prespart A sg f
þreyandi prespart G sg f
þreyandi prespart D sg f
þreyanda prespart N sg n
þreyanda prespart A sg n
þreyanda prespart G sg n
þreyanda prespart D sg n
þreyandi prespart N pl m
þreyandi prespart A pl m
þreyandi prespart G pl m
þreyundum prespart D pl m
þreyandi prespart N pl f
þreyandi prespart A pl f
þreyandi prespart G pl f
þreyundum prespart D pl f
þreyandi prespart N pl n
þreyandi prespart A pl n
þreyandi prespart G pl n
þreyundum prespart D pl n 
þylja “recite”
pres indic
sg
1 þyl
2 þylr
3 þylr
pl
1 þyljum
2 þylið
3 þylja
pres subj
sg
1 þylja
2 þylir
3 þyli
pl
1 þylim
2 þylið
3 þyli
þyl 2sg imper
þyljum 1pl imper
þylið 2pl imper
pret indic
sg
1 þulða
2 þulðir
3 þulði
pl
1 þulðum
2 þulðuð
3 þulðu
pret subj
sg
1 þylða
2 þylðir
3 þylði
pl
1 þylðim
2 þylðið
3 þylði
þulðrinn pp m
þuliðrinn pp m
þulðrin pp f
þuliðrin pp f
þulðrit pp n
þuliðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 þyljumk
2 þylsk
3 þylsk
pl
1 þyljumk
2 þylizk
3 þyljask
pres subj&middle
sg
1 þyljumk
2 þylisk
3 þylisk
pl
1 þylimk
2 þylizk
3 þylisk
þylsk 2sg imper middle
þyljumk 1pl imper middle
þylizk 1pl imper middle
þylandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 þulðumk
2 þulðisk
3 þulðisk
pl
1 þulðumk
2 þulðuzk
3 þulðusk
pret subj&middle
sg
1 þylðumk
2 þylðisk
3 þylðisk
pl
1 þylðimk
2 þylðizk
3 þylðisk
þulðrizk pp n&middle
þuliðrizk pp n&middle
þylandi prespart N sg m
þylanda prespart A sg m
þylanda prespart G sg m
þylanda prespart D sg m
þylandi prespart N sg f
þylandi prespart A sg f
þylandi prespart G sg f
þylandi prespart D sg f
þylanda prespart N sg n
þylanda prespart A sg n
þylanda prespart G sg n
þylanda prespart D sg n
þylandi prespart N pl m
þylandi prespart A pl m
þylandi prespart G pl m
þylundum prespart D pl m
þylandi prespart N pl f
þylandi prespart A pl f
þylandi prespart G pl f
þylundum prespart D pl f
þylandi prespart N pl n
þylandi prespart A pl n
þylandi prespart G pl n
þylundum prespart D pl n 
æja “stop to rest”
pres indic
sg
1 æ
2 ær
3 ær
pl
1 æjum
2 æið
3 æja
pres subj
sg
1 æja
2 æir
3 æi
pl
1 æim
2 æið
3 æi
æ 2sg imper
æjum 1pl imper
æið 2pl imper
pret indic
sg
1 áða
2 áðir
3 áði
pl
1 áðum
2 áðuð
3 áðu
pret subj
sg
1 æða
2 æðir
3 æði
pl
1 æðim
2 æðið
3 æði
áðrinn pp m
áðrin pp f
áðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 æjumk
2 æsk
3 æsk
pl
1 æjumk
2 æizk
3 æjask
pres subj&middle
sg
1 æjumk
2 æisk
3 æisk
pl
1 æimk
2 æizk
3 æisk
æsk 2sg imper middle
æjumk 1pl imper middle
æizk 1pl imper middle
æandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 áðumk
2 áðisk
3 áðisk
pl
1 áðumk
2 áðuzk
3 áðusk
pret subj&middle
sg
1 æðumk
2 æðisk
3 æðisk
pl
1 æðimk
2 æðizk
3 æðisk
áðrizk pp n&middle
æandi prespart N sg m
æanda prespart A sg m
æanda prespart G sg m
æanda prespart D sg m
æandi prespart N sg f
æandi prespart A sg f
æandi prespart G sg f
æandi prespart D sg f
æanda prespart N sg n
æanda prespart A sg n
æanda prespart G sg n
æanda prespart D sg n
æandi prespart N pl m
æandi prespart A pl m
æandi prespart G pl m
æundum prespart D pl m
æandi prespart N pl f
æandi prespart A pl f
æandi prespart G pl f
æundum prespart D pl f
æandi prespart N pl n
æandi prespart A pl n
æandi prespart G pl n
æundum prespart D pl n 
flýja “flee”
pres indic
sg
1 flý
2 flýr
3 flýr
pl
1 flýjum
2 flýið
3 flýja
pres subj
sg
1 flýja
2 flýir
3 flýi
pl
1 flýim
2 flýið
3 flýi
flý 2sg imper
flýjum 1pl imper
flýið 2pl imper
pret indic
sg
1 flýða
2 flýðir
3 flýði
pl
1 flýðum
2 flýðuð
3 flýðu
pret subj
sg
1 flýða
2 flýðir
3 flýði
pl
1 flýðim
2 flýðið
3 flýði
flýðrinn pp m
flýðrin pp f
flýðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 flýjumk
2 flýsk
3 flýsk
pl
1 flýjumk
2 flýizk
3 flýjask
pres subj&middle
sg
1 flýjumk
2 flýisk
3 flýisk
pl
1 flýimk
2 flýizk
3 flýisk
flýsk 2sg imper middle
flýjumk 1pl imper middle
flýizk 1pl imper middle
flýandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 flýðumk
2 flýðisk
3 flýðisk
pl
1 flýðumk
2 flýðuzk
3 flýðusk
pret subj&middle
sg
1 flýðumk
2 flýðisk
3 flýðisk
pl
1 flýðimk
2 flýðizk
3 flýðisk
flýðrizk pp n&middle
flýandi prespart N sg m
flýanda prespart A sg m
flýanda prespart G sg m
flýanda prespart D sg m
flýandi prespart N sg f
flýandi prespart A sg f
flýandi prespart G sg f
flýandi prespart D sg f
flýanda prespart N sg n
flýanda prespart A sg n
flýanda prespart G sg n
flýanda prespart D sg n
flýandi prespart N pl m
flýandi prespart A pl m
flýandi prespart G pl m
flýundum prespart D pl m
flýandi prespart N pl f
flýandi prespart A pl f
flýandi prespart G pl f
flýundum prespart D pl f
flýandi prespart N pl n
flýandi prespart A pl n
flýandi prespart G pl n
flýundum prespart D pl n 
frýja “taunt ”
pres indic
sg
1 frý
2 frýr
3 frýr
pl
1 frýjum
2 frýið
3 frýja
pres subj
sg
1 frýja
2 frýir
3 frýi
pl
1 frýim
2 frýið
3 frýi
frý 2sg imper
frýjum 1pl imper
frýið 2pl imper
pret indic
sg
1 frýða
2 frýðir
3 frýði
pl
1 frýðum
2 frýðuð
3 frýðu
pret subj
sg
1 frýða
2 frýðir
3 frýði
pl
1 frýðim
2 frýðið
3 frýði
frýðrinn pp m
frýðrin pp f
frýðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 frýjumk
2 frýsk
3 frýsk
pl
1 frýjumk
2 frýizk
3 frýjask
pres subj&middle
sg
1 frýjumk
2 frýisk
3 frýisk
pl
1 frýimk
2 frýizk
3 frýisk
frýsk 2sg imper middle
frýjumk 1pl imper middle
frýizk 1pl imper middle
frýandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 frýðumk
2 frýðisk
3 frýðisk
pl
1 frýðumk
2 frýðuzk
3 frýðusk
pret subj&middle
sg
1 frýðumk
2 frýðisk
3 frýðisk
pl
1 frýðimk
2 frýðizk
3 frýðisk
frýðrizk pp n&middle
frýandi prespart N sg m
frýanda prespart A sg m
frýanda prespart G sg m
frýanda prespart D sg m
frýandi prespart N sg f
frýandi prespart A sg f
frýandi prespart G sg f
frýandi prespart D sg f
frýanda prespart N sg n
frýanda prespart A sg n
frýanda prespart G sg n
frýanda prespart D sg n
frýandi prespart N pl m
frýandi prespart A pl m
frýandi prespart G pl m
frýundum prespart D pl m
frýandi prespart N pl f
frýandi prespart A pl f
frýandi prespart G pl f
frýundum prespart D pl f
frýandi prespart N pl n
frýandi prespart A pl n
frýandi prespart G pl n
frýundum prespart D pl n 
selja “hand over”
pres indic
sg
1 sel
2 selr
3 selr
pl
1 seljum
2 selið
3 selja
pres subj
sg
1 selja
2 selir
3 seli
pl
1 selim
2 selið
3 seli
sel 2sg imper
seljum 1pl imper
selið 2pl imper
pret indic
sg
1 selda
2 seldir
3 seldi
pl
1 seldum
2 selduð
3 seldu
pret subj
sg
1 selda
2 seldir
3 seldi
pl
1 seldim
2 seldið
3 seldi
seldrinn pp m
seldrin pp f
seldrit pp n
pres indic&middle
sg
1 seljumk
2 selsk
3 selsk
pl
1 seljumk
2 selizk
3 seljask
pres subj&middle
sg
1 seljumk
2 selisk
3 selisk
pl
1 selimk
2 selizk
3 selisk
selsk 2sg imper middle
seljumk 1pl imper middle
selizk 1pl imper middle
selandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 seldumk
2 seldisk
3 seldisk
pl
1 seldumk
2 selduzk
3 seldusk
pret subj&middle
sg
1 seldumk
2 seldisk
3 seldisk
pl
1 seldimk
2 seldizk
3 seldisk
seldrizk pp n&middle
selandi prespart N sg m
selanda prespart A sg m
selanda prespart G sg m
selanda prespart D sg m
selandi prespart N sg f
selandi prespart A sg f
selandi prespart G sg f
selandi prespart D sg f
selanda prespart N sg n
selanda prespart A sg n
selanda prespart G sg n
selanda prespart D sg n
selandi prespart N pl m
selandi prespart A pl m
selandi prespart G pl m
selundum prespart D pl m
selandi prespart N pl f
selandi prespart A pl f
selandi prespart G pl f
selundum prespart D pl f
selandi prespart N pl n
selandi prespart A pl n
selandi prespart G pl n
selundum prespart D pl n 
setja “set”
pres indic
sg
1 set
2 setr
3 setr
pl
1 setjum
2 setið
3 setja
pres subj
sg
1 setja
2 setir
3 seti
pl
1 setim
2 setið
3 seti
set 2sg imper
setjum 1pl imper
setið 2pl imper
pret indic
sg
1 setta
2 settir
3 setti
pl
1 settum
2 settuð
3 settu
pret subj
sg
1 setta
2 settir
3 setti
pl
1 settim
2 settið
3 setti
settrinn pp m
settrin pp f
settrit pp n
pres indic&middle
sg
1 setjumk
2 setsk
3 setsk
pl
1 setjumk
2 setizk
3 setjask
pres subj&middle
sg
1 setjumk
2 setisk
3 setisk
pl
1 setimk
2 setizk
3 setisk
setsk 2sg imper middle
setjumk 1pl imper middle
setizk 1pl imper middle
setandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 settumk
2 settisk
3 settisk
pl
1 settumk
2 settuzk
3 settusk
pret subj&middle
sg
1 settumk
2 settisk
3 settisk
pl
1 settimk
2 settizk
3 settisk
settrizk pp n&middle
setandi prespart N sg m
setanda prespart A sg m
setanda prespart G sg m
setanda prespart D sg m
setandi prespart N sg f
setandi prespart A sg f
setandi prespart G sg f
setandi prespart D sg f
setanda prespart N sg n
setanda prespart A sg n
setanda prespart G sg n
setanda prespart D sg n
setandi prespart N pl m
setandi prespart A pl m
setandi prespart G pl m
setundum prespart D pl m
setandi prespart N pl f
setandi prespart A pl f
setandi prespart G pl f
setundum prespart D pl f
setandi prespart N pl n
setandi prespart A pl n
setandi prespart G pl n
setundum prespart D pl n 
beiða “ask for”
pres indic
sg
1 beiði
2 beiðir
3 beiðir
pl
1 beiðum
2 beiðið
3 beiða
pres subj
sg
1 beiða
2 beiðir
3 beiði
pl
1 beiðim
2 beiðið
3 beiði
beið 2sg imper
beiðum 1pl imper
beiðið 2pl imper
pret indic
sg
1 beidda
2 beiddir
3 beiddi
pl
1 beiddum
2 beidduð
3 beiddu
pret subj
sg
1 beidda
2 beiddir
3 beiddi
pl
1 beiddim
2 beiddið
3 beiddi
beiddrinn pp m
beiddrin pp f
beiddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 beiðumk
2 beiðisk
3 beiðisk
pl
1 beiðumk
2 beiðizk
3 beiðask
pres subj&middle
sg
1 beiðumk
2 beiðisk
3 beiðisk
pl
1 beiðimk
2 beiðizk
3 beiðisk
beiðsk 2sg imper middle
beiðumk 1pl imper middle
beiðizk 1pl imper middle
beiðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 beiddumk
2 beiddisk
3 beiddisk
pl
1 beiddimk
2 beiddizk
3 beiddisk
pret subj&middle
sg
1 beiddumk
2 beiddisk
3 beiddisk
pl
1 beiddimk
2 beiddizk
3 beiddisk
beiddrizk pp n&middle
beiðandi prespart N sg m
beiðanda prespart A sg m
beiðanda prespart G sg m
beiðanda prespart D sg m
beiðandi prespart N sg f
beiðandi prespart A sg f
beiðandi prespart G sg f
beiðandi prespart D sg f
beiðanda prespart N sg n
beiðanda prespart A sg n
beiðanda prespart G sg n
beiðanda prespart D sg n
beiðandi prespart N pl m
beiðandi prespart A pl m
beiðandi prespart G pl m
beiðundum prespart D pl m
beiðandi prespart N pl f
beiðandi prespart A pl f
beiðandi prespart G pl f
beiðundum prespart D pl f
beiðandi prespart N pl n
beiðandi prespart A pl n
beiðandi prespart G pl n
beiðundum prespart D pl n 
beita “harness”
pres indic
sg
1 beiti
2 beitir
3 beitir
pl
1 beitum
2 beitið
3 beita
pres subj
sg
1 beita
2 beitir
3 beiti
pl
1 beitim
2 beitið
3 beiti
beit 2sg imper
beitum 1pl imper
beitið 2pl imper
pret indic
sg
1 beitta
2 beittir
3 beitti
pl
1 beittum
2 beittuð
3 beittu
pret subj
sg
1 beitta
2 beittir
3 beitti
pl
1 beittim
2 beittið
3 beitti
beittrinn pp m
beittrin pp f
beittrit pp n
pres indic&middle
sg
1 beitumk
2 beitisk
3 beitisk
pl
1 beitumk
2 beitizk
3 beitask
pres subj&middle
sg
1 beitumk
2 beitisk
3 beitisk
pl
1 beitimk
2 beitizk
3 beitisk
beitsk 2sg imper middle
beitumk 1pl imper middle
beitizk 1pl imper middle
beitandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 beittumk
2 beittisk
3 beittisk
pl
1 beittimk
2 beittizk
3 beittisk
pret subj&middle
sg
1 beittumk
2 beittisk
3 beittisk
pl
1 beittimk
2 beittizk
3 beittisk
beittrizk pp n&middle
beitandi prespart N sg m
beitanda prespart A sg m
beitanda prespart G sg m
beitanda prespart D sg m
beitandi prespart N sg f
beitandi prespart A sg f
beitandi prespart G sg f
beitandi prespart D sg f
beitanda prespart N sg n
beitanda prespart A sg n
beitanda prespart G sg n
beitanda prespart D sg n
beitandi prespart N pl m
beitandi prespart A pl m
beitandi prespart G pl m
beitundum prespart D pl m
beitandi prespart N pl f
beitandi prespart A pl f
beitandi prespart G pl f
beitundum prespart D pl f
beitandi prespart N pl n
beitandi prespart A pl n
beitandi prespart G pl n
beitundum prespart D pl n 
blœða “bleed”
pres indic
sg
1 blœði
2 blœðir
3 blœðir
pl
1 blœðum
2 blœðið
3 blœða
pres subj
sg
1 blœða
2 blœðir
3 blœði
pl
1 blœðim
2 blœðið
3 blœði
blœð 2sg imper
blœðum 1pl imper
blœðið 2pl imper
pret indic
sg
1 blœdda
2 blœddir
3 blœddi
pl
1 blœddum
2 blœdduð
3 blœddu
pret subj
sg
1 blœdda
2 blœddir
3 blœddi
pl
1 blœddim
2 blœddið
3 blœddi
blœddrinn pp m
blœddrin pp f
blœddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 blœðumk
2 blœðisk
3 blœðisk
pl
1 blœðumk
2 blœðizk
3 blœðask
pres subj&middle
sg
1 blœðumk
2 blœðisk
3 blœðisk
pl
1 blœðimk
2 blœðizk
3 blœðisk
blœðsk 2sg imper middle
blœðumk 1pl imper middle
blœðizk 1pl imper middle
blœðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 blœddumk
2 blœddisk
3 blœddisk
pl
1 blœddimk
2 blœddizk
3 blœddisk
pret subj&middle
sg
1 blœddumk
2 blœddisk
3 blœddisk
pl
1 blœddimk
2 blœddizk
3 blœddisk
blœddrizk pp n&middle
blœðandi prespart N sg m
blœðanda prespart A sg m
blœðanda prespart G sg m
blœðanda prespart D sg m
blœðandi prespart N sg f
blœðandi prespart A sg f
blœðandi prespart G sg f
blœðandi prespart D sg f
blœðanda prespart N sg n
blœðanda prespart A sg n
blœðanda prespart G sg n
blœðanda prespart D sg n
blœðandi prespart N pl m
blœðandi prespart A pl m
blœðandi prespart G pl m
blœðundum prespart D pl m
blœðandi prespart N pl f
blœðandi prespart A pl f
blœðandi prespart G pl f
blœðundum prespart D pl f
blœðandi prespart N pl n
blœðandi prespart A pl n
blœðandi prespart G pl n
blœðundum prespart D pl n 
brenna “burn (tr.)”
pres indic
sg
1 brenni
2 brennir
3 brennir
pl
1 brennum
2 brennið
3 brenna
pres subj
sg
1 brenna
2 brennir
3 brenni
pl
1 brennim
2 brennið
3 brenni
brenn 2sg imper
brennum 1pl imper
brennið 2pl imper
pret indic
sg
1 brennda
2 brenndir
3 brenndi
pl
1 brenndum
2 brennduð
3 brenndu
pret subj
sg
1 brennda
2 brenndir
3 brenndi
pl
1 brenndim
2 brenndið
3 brenndi
brenndrinn pp m
brenndrin pp f
brenndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 brennumk
2 brennisk
3 brennisk
pl
1 brennumk
2 brennizk
3 brennask
pres subj&middle
sg
1 brennumk
2 brennisk
3 brennisk
pl
1 brennimk
2 brennizk
3 brennisk
brennsk 2sg imper middle
brennumk 1pl imper middle
brennizk 1pl imper middle
brennandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 brenndumk
2 brenndisk
3 brenndisk
pl
1 brenndimk
2 brenndizk
3 brenndisk
pret subj&middle
sg
1 brenndumk
2 brenndisk
3 brenndisk
pl
1 brenndimk
2 brenndizk
3 brenndisk
brenndrizk pp n&middle
brennandi prespart N sg m
brennanda prespart A sg m
brennanda prespart G sg m
brennanda prespart D sg m
brennandi prespart N sg f
brennandi prespart A sg f
brennandi prespart G sg f
brennandi prespart D sg f
brennanda prespart N sg n
brennanda prespart A sg n
brennanda prespart G sg n
brennanda prespart D sg n
brennandi prespart N pl m
brennandi prespart A pl m
brennandi prespart G pl m
brennundum prespart D pl m
brennandi prespart N pl f
brennandi prespart A pl f
brennandi prespart G pl f
brennundum prespart D pl f
brennandi prespart N pl n
brennandi prespart A pl n
brennandi prespart G pl n
brennundum prespart D pl n 
bœta “improve”
pres indic
sg
1 bœti
2 bœtir
3 bœtir
pl
1 bœtum
2 bœtið
3 bœta
pres subj
sg
1 bœta
2 bœtir
3 bœti
pl
1 bœtim
2 bœtið
3 bœti
bœt 2sg imper
bœtum 1pl imper
bœtið 2pl imper
pret indic
sg
1 bœtta
2 bœttir
3 bœtti
pl
1 bœttum
2 bœttuð
3 bœttu
pret subj
sg
1 bœtta
2 bœttir
3 bœtti
pl
1 bœttim
2 bœttið
3 bœtti
bœttrinn pp m
bœttrin pp f
bœttrit pp n
pres indic&middle
sg
1 bœtumk
2 bœtisk
3 bœtisk
pl
1 bœtumk
2 bœtizk
3 bœtask
pres subj&middle
sg
1 bœtumk
2 bœtisk
3 bœtisk
pl
1 bœtimk
2 bœtizk
3 bœtisk
bœtsk 2sg imper middle
bœtumk 1pl imper middle
bœtizk 1pl imper middle
bœtandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 bœttumk
2 bœttisk
3 bœttisk
pl
1 bœttimk
2 bœttizk
3 bœttisk
pret subj&middle
sg
1 bœttumk
2 bœttisk
3 bœttisk
pl
1 bœttimk
2 bœttizk
3 bœttisk
bœttrizk pp n&middle
bœtandi prespart N sg m
bœtanda prespart A sg m
bœtanda prespart G sg m
bœtanda prespart D sg m
bœtandi prespart N sg f
bœtandi prespart A sg f
bœtandi prespart G sg f
bœtandi prespart D sg f
bœtanda prespart N sg n
bœtanda prespart A sg n
bœtanda prespart G sg n
bœtanda prespart D sg n
bœtandi prespart N pl m
bœtandi prespart A pl m
bœtandi prespart G pl m
bœtundum prespart D pl m
bœtandi prespart N pl f
bœtandi prespart A pl f
bœtandi prespart G pl f
bœtundum prespart D pl f
bœtandi prespart N pl n
bœtandi prespart A pl n
bœtandi prespart G pl n
bœtundum prespart D pl n 
dreyma “dream”
pres indic
sg
1 dreymi
2 dreymir
3 dreymir
pl
1 dreymum
2 dreymið
3 dreyma
pres subj
sg
1 dreyma
2 dreymir
3 dreymi
pl
1 dreymim
2 dreymið
3 dreymi
dreym 2sg imper
dreymum 1pl imper
dreymið 2pl imper
pret indic
sg
1 dreymða
2 dreymðir
3 dreymði
pl
1 dreymðum
2 dreymðuð
3 dreymðu
pret subj
sg
1 dreymða
2 dreymðir
3 dreymði
pl
1 dreymðim
2 dreymðið
3 dreymði
dreymðrinn pp m
dreymðrin pp f
dreymðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 dreymumk
2 dreymisk
3 dreymisk
pl
1 dreymumk
2 dreymizk
3 dreymask
pres subj&middle
sg
1 dreymumk
2 dreymisk
3 dreymisk
pl
1 dreymimk
2 dreymizk
3 dreymisk
dreymsk 2sg imper middle
dreymumk 1pl imper middle
dreymizk 1pl imper middle
dreymandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 dreymðumk
2 dreymðisk
3 dreymðisk
pl
1 dreymðimk
2 dreymðizk
3 dreymðisk
pret subj&middle
sg
1 dreymðumk
2 dreymðisk
3 dreymðisk
pl
1 dreymðimk
2 dreymðizk
3 dreymðisk
dreymðrizk pp n&middle
dreymandi prespart N sg m
dreymanda prespart A sg m
dreymanda prespart G sg m
dreymanda prespart D sg m
dreymandi prespart N sg f
dreymandi prespart A sg f
dreymandi prespart G sg f
dreymandi prespart D sg f
dreymanda prespart N sg n
dreymanda prespart A sg n
dreymanda prespart G sg n
dreymanda prespart D sg n
dreymandi prespart N pl m
dreymandi prespart A pl m
dreymandi prespart G pl m
dreymundum prespart D pl m
dreymandi prespart N pl f
dreymandi prespart A pl f
dreymandi prespart G pl f
dreymundum prespart D pl f
dreymandi prespart N pl n
dreymandi prespart A pl n
dreymandi prespart G pl n
dreymundum prespart D pl n 
dœma “judge”
pres indic
sg
1 dœmi
2 dœmir
3 dœmir
pl
1 dœmum
2 dœmið
3 dœma
pres subj
sg
1 dœma
2 dœmir
3 dœmi
pl
1 dœmim
2 dœmið
3 dœmi
dœm 2sg imper
dœmum 1pl imper
dœmið 2pl imper
pret indic
sg
1 dœmða
2 dœmðir
3 dœmði
pl
1 dœmðum
2 dœmðuð
3 dœmðu
pret subj
sg
1 dœmða
2 dœmðir
3 dœmði
pl
1 dœmðim
2 dœmðið
3 dœmði
dœmðrinn pp m
dœmðrin pp f
dœmðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 dœmumk
2 dœmisk
3 dœmisk
pl
1 dœmumk
2 dœmizk
3 dœmask
pres subj&middle
sg
1 dœmumk
2 dœmisk
3 dœmisk
pl
1 dœmimk
2 dœmizk
3 dœmisk
dœmsk 2sg imper middle
dœmumk 1pl imper middle
dœmizk 1pl imper middle
dœmandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 dœmðumk
2 dœmðisk
3 dœmðisk
pl
1 dœmðimk
2 dœmðizk
3 dœmðisk
pret subj&middle
sg
1 dœmðumk
2 dœmðisk
3 dœmðisk
pl
1 dœmðimk
2 dœmðizk
3 dœmðisk
dœmðrizk pp n&middle
dœmandi prespart N sg m
dœmanda prespart A sg m
dœmanda prespart G sg m
dœmanda prespart D sg m
dœmandi prespart N sg f
dœmandi prespart A sg f
dœmandi prespart G sg f
dœmandi prespart D sg f
dœmanda prespart N sg n
dœmanda prespart A sg n
dœmanda prespart G sg n
dœmanda prespart D sg n
dœmandi prespart N pl m
dœmandi prespart A pl m
dœmandi prespart G pl m
dœmundum prespart D pl m
dœmandi prespart N pl f
dœmandi prespart A pl f
dœmandi prespart G pl f
dœmundum prespart D pl f
dœmandi prespart N pl n
dœmandi prespart A pl n
dœmandi prespart G pl n
dœmundum prespart D pl n 
eldask “grow old”
pres indic
sg
1 eldi
2 eldir
3 eldir
pl
1 eldum
2 eldið
3 elda
pres subj
sg
1 elda
2 eldir
3 eldi
pl
1 eldim
2 eldið
3 eldi
eld 2sg imper
eldum 1pl imper
eldið 2pl imper
pret indic
sg
1 elda
2 eldir
3 eldi
pl
1 eldum
2 elduð
3 eldu
pret subj
sg
1 elda
2 eldir
3 eldi
pl
1 eldim
2 eldið
3 eldi
elinn pp m
elin pp f
elit pp n
pres indic&middle
sg
1 eldumk
2 eldisk
3 eldisk
pl
1 eldumk
2 eldizk
3 eldask
pres subj&middle
sg
1 eldumk
2 eldisk
3 eldisk
pl
1 eldimk
2 eldizk
3 eldisk
eldsk 2sg imper middle
eldumk 1pl imper middle
eldizk 1pl imper middle
eldandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 eldumk
2 eldisk
3 eldisk
pl
1 eldimk
2 eldizk
3 eldisk
pret subj&middle
sg
1 eldumk
2 eldisk
3 eldisk
pl
1 eldimk
2 eldizk
3 eldisk
elizk pp n&middle
eldandi prespart N sg m
eldanda prespart A sg m
eldanda prespart G sg m
eldanda prespart D sg m
eldandi prespart N sg f
eldandi prespart A sg f
eldandi prespart G sg f
eldandi prespart D sg f
eldanda prespart N sg n
eldanda prespart A sg n
eldanda prespart G sg n
eldanda prespart D sg n
eldandi prespart N pl m
eldandi prespart A pl m
eldandi prespart G pl m
eldundum prespart D pl m
eldandi prespart N pl f
eldandi prespart A pl f
eldandi prespart G pl f
eldundum prespart D pl f
eldandi prespart N pl n
eldandi prespart A pl n
eldandi prespart G pl n
eldundum prespart D pl n 
endask “last, be sufficient”
pres indic
sg
1 endi
2 endir
3 endir
pl
1 endum
2 endið
3 enda
pres subj
sg
1 enda
2 endir
3 endi
pl
1 endim
2 endið
3 endi
end 2sg imper
endum 1pl imper
endið 2pl imper
pret indic
sg
1 enda
2 endir
3 endi
pl
1 endum
2 enduð
3 endu
pret subj
sg
1 enda
2 endir
3 endi
pl
1 endim
2 endið
3 endi
eninn pp m
enin pp f
enit pp n
pres indic&middle
sg
1 endumk
2 endisk
3 endisk
pl
1 endumk
2 endizk
3 endask
pres subj&middle
sg
1 endumk
2 endisk
3 endisk
pl
1 endimk
2 endizk
3 endisk
endsk 2sg imper middle
endumk 1pl imper middle
endizk 1pl imper middle
endandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 endumk
2 endisk
3 endisk
pl
1 endimk
2 endizk
3 endisk
pret subj&middle
sg
1 endumk
2 endisk
3 endisk
pl
1 endimk
2 endizk
3 endisk
enizk pp n&middle
endandi prespart N sg m
endanda prespart A sg m
endanda prespart G sg m
endanda prespart D sg m
endandi prespart N sg f
endandi prespart A sg f
endandi prespart G sg f
endandi prespart D sg f
endanda prespart N sg n
endanda prespart A sg n
endanda prespart G sg n
endanda prespart D sg n
endandi prespart N pl m
endandi prespart A pl m
endandi prespart G pl m
endundum prespart D pl m
endandi prespart N pl f
endandi prespart A pl f
endandi prespart G pl f
endundum prespart D pl f
endandi prespart N pl n
endandi prespart A pl n
endandi prespart G pl n
endundum prespart D pl n 
erfa “honor with a funeral feast”
pres indic
sg
1 erfi
2 erfir
3 erfir
pl
1 erfum
2 erfið
3 erfa
pres subj
sg
1 erfa
2 erfir
3 erfi
pl
1 erfim
2 erfið
3 erfi
erf 2sg imper
erfum 1pl imper
erfið 2pl imper
pret indic
sg
1 erfða
2 erfðir
3 erfði
pl
1 erfðum
2 erfðuð
3 erfðu
pret subj
sg
1 erfða
2 erfðir
3 erfði
pl
1 erfðim
2 erfðið
3 erfði
erfðrinn pp m
erfðrin pp f
erfðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 erfumk
2 erfisk
3 erfisk
pl
1 erfumk
2 erfizk
3 erfask
pres subj&middle
sg
1 erfumk
2 erfisk
3 erfisk
pl
1 erfimk
2 erfizk
3 erfisk
erfsk 2sg imper middle
erfumk 1pl imper middle
erfizk 1pl imper middle
erfandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 erfðumk
2 erfðisk
3 erfðisk
pl
1 erfðimk
2 erfðizk
3 erfðisk
pret subj&middle
sg
1 erfðumk
2 erfðisk
3 erfðisk
pl
1 erfðimk
2 erfðizk
3 erfðisk
erfðrizk pp n&middle
erfandi prespart N sg m
erfanda prespart A sg m
erfanda prespart G sg m
erfanda prespart D sg m
erfandi prespart N sg f
erfandi prespart A sg f
erfandi prespart G sg f
erfandi prespart D sg f
erfanda prespart N sg n
erfanda prespart A sg n
erfanda prespart G sg n
erfanda prespart D sg n
erfandi prespart N pl m
erfandi prespart A pl m
erfandi prespart G pl m
erfundum prespart D pl m
erfandi prespart N pl f
erfandi prespart A pl f
erfandi prespart G pl f
erfundum prespart D pl f
erfandi prespart N pl n
erfandi prespart A pl n
erfandi prespart G pl n
erfundum prespart D pl n 
eyða “lay waste”
pres indic
sg
1 eyði
2 eyðir
3 eyðir
pl
1 eyðum
2 eyðið
3 eyða
pres subj
sg
1 eyða
2 eyðir
3 eyði
pl
1 eyðim
2 eyðið
3 eyði
eyð 2sg imper
eyðum 1pl imper
eyðið 2pl imper
pret indic
sg
1 eydda
2 eyddir
3 eyddi
pl
1 eyddum
2 eydduð
3 eyddu
pret subj
sg
1 eydda
2 eyddir
3 eyddi
pl
1 eyddim
2 eyddið
3 eyddi
eyddrinn pp m
eyddrin pp f
eyddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 eyðumk
2 eyðisk
3 eyðisk
pl
1 eyðumk
2 eyðizk
3 eyðask
pres subj&middle
sg
1 eyðumk
2 eyðisk
3 eyðisk
pl
1 eyðimk
2 eyðizk
3 eyðisk
eyðsk 2sg imper middle
eyðumk 1pl imper middle
eyðizk 1pl imper middle
eyðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 eyddumk
2 eyddisk
3 eyddisk
pl
1 eyddimk
2 eyddizk
3 eyddisk
pret subj&middle
sg
1 eyddumk
2 eyddisk
3 eyddisk
pl
1 eyddimk
2 eyddizk
3 eyddisk
eyddrizk pp n&middle
eyðandi prespart N sg m
eyðanda prespart A sg m
eyðanda prespart G sg m
eyðanda prespart D sg m
eyðandi prespart N sg f
eyðandi prespart A sg f
eyðandi prespart G sg f
eyðandi prespart D sg f
eyðanda prespart N sg n
eyðanda prespart A sg n
eyðanda prespart G sg n
eyðanda prespart D sg n
eyðandi prespart N pl m
eyðandi prespart A pl m
eyðandi prespart G pl m
eyðundum prespart D pl m
eyðandi prespart N pl f
eyðandi prespart A pl f
eyðandi prespart G pl f
eyðundum prespart D pl f
eyðandi prespart N pl n
eyðandi prespart A pl n
eyðandi prespart G pl n
eyðundum prespart D pl n 
fella “fell; fit, suit”
pres indic
sg
1 felli
2 fellir
3 fellir
pl
1 fellum
2 fellið
3 fella
pres subj
sg
1 fella
2 fellir
3 felli
pl
1 fellim
2 fellið
3 felli
fell 2sg imper
fellum 1pl imper
fellið 2pl imper
pret indic
sg
1 fellda
2 felldir
3 felldi
pl
1 felldum
2 fellduð
3 felldu
pret subj
sg
1 fellda
2 felldir
3 felldi
pl
1 felldim
2 felldið
3 felldi
felldrinn pp m
felldrin pp f
felldrit pp n
pres indic&middle
sg
1 fellumk
2 fellisk
3 fellisk
pl
1 fellumk
2 fellizk
3 fellask
pres subj&middle
sg
1 fellumk
2 fellisk
3 fellisk
pl
1 fellimk
2 fellizk
3 fellisk
fellsk 2sg imper middle
fellumk 1pl imper middle
fellizk 1pl imper middle
fellandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 felldumk
2 felldisk
3 felldisk
pl
1 felldimk
2 felldizk
3 felldisk
pret subj&middle
sg
1 felldumk
2 felldisk
3 felldisk
pl
1 felldimk
2 felldizk
3 felldisk
felldrizk pp n&middle
fellandi prespart N sg m
fellanda prespart A sg m
fellanda prespart G sg m
fellanda prespart D sg m
fellandi prespart N sg f
fellandi prespart A sg f
fellandi prespart G sg f
fellandi prespart D sg f
fellanda prespart N sg n
fellanda prespart A sg n
fellanda prespart G sg n
fellanda prespart D sg n
fellandi prespart N pl m
fellandi prespart A pl m
fellandi prespart G pl m
fellundum prespart D pl m
fellandi prespart N pl f
fellandi prespart A pl f
fellandi prespart G pl f
fellundum prespart D pl f
fellandi prespart N pl n
fellandi prespart A pl n
fellandi prespart G pl n
fellundum prespart D pl n 
festa “fasten, settle”
pres indic
sg
1 festi
2 festir
3 festir
pl
1 festum
2 festið
3 festa
pres subj
sg
1 festa
2 festir
3 festi
pl
1 festim
2 festið
3 festi
fest 2sg imper
festum 1pl imper
festið 2pl imper
pret indic
sg
1 festa
2 festir
3 festi
pl
1 festum
2 festuð
3 festu
pret subj
sg
1 festa
2 festir
3 festi
pl
1 festim
2 festið
3 festi
festrinn pp m
festrin pp f
festrit pp n
pres indic&middle
sg
1 festumk
2 festisk
3 festisk
pl
1 festumk
2 festizk
3 festask
pres subj&middle
sg
1 festumk
2 festisk
3 festisk
pl
1 festimk
2 festizk
3 festisk
festsk 2sg imper middle
festumk 1pl imper middle
festizk 1pl imper middle
festandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 festumk
2 festisk
3 festisk
pl
1 festimk
2 festizk
3 festisk
pret subj&middle
sg
1 festumk
2 festisk
3 festisk
pl
1 festimk
2 festizk
3 festisk
festrizk pp n&middle
festandi prespart N sg m
festanda prespart A sg m
festanda prespart G sg m
festanda prespart D sg m
festandi prespart N sg f
festandi prespart A sg f
festandi prespart G sg f
festandi prespart D sg f
festanda prespart N sg n
festanda prespart A sg n
festanda prespart G sg n
festanda prespart D sg n
festandi prespart N pl m
festandi prespart A pl m
festandi prespart G pl m
festundum prespart D pl m
festandi prespart N pl f
festandi prespart A pl f
festandi prespart G pl f
festundum prespart D pl f
festandi prespart N pl n
festandi prespart A pl n
festandi prespart G pl n
festundum prespart D pl n 
fýsask “be eager”
pres indic
sg
1 fýsi
2 fýsir
3 fýsir
pl
1 fýsum
2 fýsið
3 fýsa
pres subj
sg
1 fýsa
2 fýsir
3 fýsi
pl
1 fýsim
2 fýsið
3 fýsi
fýs 2sg imper
fýsum 1pl imper
fýsið 2pl imper
pret indic
sg
1 fýsta
2 fýstir
3 fýsti
pl
1 fýstum
2 fýstuð
3 fýstu
pret subj
sg
1 fýsta
2 fýstir
3 fýsti
pl
1 fýstim
2 fýstið
3 fýsti
fýsinn pp m
fýsin pp f
fýsit pp n
pres indic&middle
sg
1 fýsumk
2 fýsisk
3 fýsisk
pl
1 fýsumk
2 fýsizk
3 fýsask
pres subj&middle
sg
1 fýsumk
2 fýsisk
3 fýsisk
pl
1 fýsimk
2 fýsizk
3 fýsisk
fýssk 2sg imper middle
fýsumk 1pl imper middle
fýsizk 1pl imper middle
fýsandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 fýstumk
2 fýstisk
3 fýstisk
pl
1 fýstimk
2 fýstizk
3 fýstisk
pret subj&middle
sg
1 fýstumk
2 fýstisk
3 fýstisk
pl
1 fýstimk
2 fýstizk
3 fýstisk
fýsizk pp n&middle
fýsandi prespart N sg m
fýsanda prespart A sg m
fýsanda prespart G sg m
fýsanda prespart D sg m
fýsandi prespart N sg f
fýsandi prespart A sg f
fýsandi prespart G sg f
fýsandi prespart D sg f
fýsanda prespart N sg n
fýsanda prespart A sg n
fýsanda prespart G sg n
fýsanda prespart D sg n
fýsandi prespart N pl m
fýsandi prespart A pl m
fýsandi prespart G pl m
fýsundum prespart D pl m
fýsandi prespart N pl f
fýsandi prespart A pl f
fýsandi prespart G pl f
fýsundum prespart D pl f
fýsandi prespart N pl n
fýsandi prespart A pl n
fýsandi prespart G pl n
fýsundum prespart D pl n 
fœða “give birth to, support, bring up”
pres indic
sg
1 fœði
2 fœðir
3 fœðir
pl
1 fœðum
2 fœðið
3 fœða
pres subj
sg
1 fœða
2 fœðir
3 fœði
pl
1 fœðim
2 fœðið
3 fœði
fœð 2sg imper
fœðum 1pl imper
fœðið 2pl imper
pret indic
sg
1 fœdda
2 fœddir
3 fœddi
pl
1 fœddum
2 fœdduð
3 fœddu
pret subj
sg
1 fœdda
2 fœddir
3 fœddi
pl
1 fœddim
2 fœddið
3 fœddi
fœddrinn pp m
fœddrin pp f
fœddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 fœðumk
2 fœðisk
3 fœðisk
pl
1 fœðumk
2 fœðizk
3 fœðask
pres subj&middle
sg
1 fœðumk
2 fœðisk
3 fœðisk
pl
1 fœðimk
2 fœðizk
3 fœðisk
fœðsk 2sg imper middle
fœðumk 1pl imper middle
fœðizk 1pl imper middle
fœðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 fœddumk
2 fœddisk
3 fœddisk
pl
1 fœddimk
2 fœddizk
3 fœddisk
pret subj&middle
sg
1 fœddumk
2 fœddisk
3 fœddisk
pl
1 fœddimk
2 fœddizk
3 fœddisk
fœddrizk pp n&middle
fœðandi prespart N sg m
fœðanda prespart A sg m
fœðanda prespart G sg m
fœðanda prespart D sg m
fœðandi prespart N sg f
fœðandi prespart A sg f
fœðandi prespart G sg f
fœðandi prespart D sg f
fœðanda prespart N sg n
fœðanda prespart A sg n
fœðanda prespart G sg n
fœðanda prespart D sg n
fœðandi prespart N pl m
fœðandi prespart A pl m
fœðandi prespart G pl m
fœðundum prespart D pl m
fœðandi prespart N pl f
fœðandi prespart A pl f
fœðandi prespart G pl f
fœðundum prespart D pl f
fœðandi prespart N pl n
fœðandi prespart A pl n
fœðandi prespart G pl n
fœðundum prespart D pl n 
fœðask “be born, grow”
pres indic
sg
1 fœði
2 fœðir
3 fœðir
pl
1 fœðum
2 fœðið
3 fœða
pres subj
sg
1 fœða
2 fœðir
3 fœði
pl
1 fœðim
2 fœðið
3 fœði
fœð 2sg imper
fœðum 1pl imper
fœðið 2pl imper
pret indic
sg
1 fœdda
2 fœddir
3 fœddi
pl
1 fœddum
2 fœdduð
3 fœddu
pret subj
sg
1 fœdda
2 fœddir
3 fœddi
pl
1 fœddim
2 fœddið
3 fœddi
fœinn pp m
fœin pp f
fœit pp n
pres indic&middle
sg
1 fœðumk
2 fœðisk
3 fœðisk
pl
1 fœðumk
2 fœðizk
3 fœðask
pres subj&middle
sg
1 fœðumk
2 fœðisk
3 fœðisk
pl
1 fœðimk
2 fœðizk
3 fœðisk
fœðsk 2sg imper middle
fœðumk 1pl imper middle
fœðizk 1pl imper middle
fœðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 fœddumk
2 fœddisk
3 fœddisk
pl
1 fœddimk
2 fœddizk
3 fœddisk
pret subj&middle
sg
1 fœddumk
2 fœddisk
3 fœddisk
pl
1 fœddimk
2 fœddizk
3 fœddisk
fœizk pp n&middle
fœðandi prespart N sg m
fœðanda prespart A sg m
fœðanda prespart G sg m
fœðanda prespart D sg m
fœðandi prespart N sg f
fœðandi prespart A sg f
fœðandi prespart G sg f
fœðandi prespart D sg f
fœðanda prespart N sg n
fœðanda prespart A sg n
fœðanda prespart G sg n
fœðanda prespart D sg n
fœðandi prespart N pl m
fœðandi prespart A pl m
fœðandi prespart G pl m
fœðundum prespart D pl m
fœðandi prespart N pl f
fœðandi prespart A pl f
fœðandi prespart G pl f
fœðundum prespart D pl f
fœðandi prespart N pl n
fœðandi prespart A pl n
fœðandi prespart G pl n
fœðundum prespart D pl n 
fœra “bring”
pres indic
sg
1 fœri
2 fœrir
3 fœrir
pl
1 fœrum
2 fœrið
3 fœra
pres subj
sg
1 fœra
2 fœrir
3 fœri
pl
1 fœrim
2 fœrið
3 fœri
fœr 2sg imper
fœrum 1pl imper
fœrið 2pl imper
pret indic
sg
1 fœrða
2 fœrðir
3 fœrði
pl
1 fœrðum
2 fœrðuð
3 fœrðu
pret subj
sg
1 fœrða
2 fœrðir
3 fœrði
pl
1 fœrðim
2 fœrðið
3 fœrði
fœrðrinn pp m
fœrðrin pp f
fœrðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 fœrumk
2 fœrisk
3 fœrisk
pl
1 fœrumk
2 fœrizk
3 fœrask
pres subj&middle
sg
1 fœrumk
2 fœrisk
3 fœrisk
pl
1 fœrimk
2 fœrizk
3 fœrisk
fœrsk 2sg imper middle
fœrumk 1pl imper middle
fœrizk 1pl imper middle
fœrandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 fœrðumk
2 fœrðisk
3 fœrðisk
pl
1 fœrðimk
2 fœrðizk
3 fœrðisk
pret subj&middle
sg
1 fœrðumk
2 fœrðisk
3 fœrðisk
pl
1 fœrðimk
2 fœrðizk
3 fœrðisk
fœrðrizk pp n&middle
fœrandi prespart N sg m
fœranda prespart A sg m
fœranda prespart G sg m
fœranda prespart D sg m
fœrandi prespart N sg f
fœrandi prespart A sg f
fœrandi prespart G sg f
fœrandi prespart D sg f
fœranda prespart N sg n
fœranda prespart A sg n
fœranda prespart G sg n
fœranda prespart D sg n
fœrandi prespart N pl m
fœrandi prespart A pl m
fœrandi prespart G pl m
fœrundum prespart D pl m
fœrandi prespart N pl f
fœrandi prespart A pl f
fœrandi prespart G pl f
fœrundum prespart D pl f
fœrandi prespart N pl n
fœrandi prespart A pl n
fœrandi prespart G pl n
fœrundum prespart D pl n 
gegna “amount to”
pres indic
sg
1 gegni
2 gegnir
3 gegnir
pl
1 gegnum
2 gegnið
3 gegna
pres subj
sg
1 gegna
2 gegnir
3 gegni
pl
1 gegnim
2 gegnið
3 gegni
gegn 2sg imper
gegnum 1pl imper
gegnið 2pl imper
pret indic
sg
1 gegnda
2 gegndir
3 gegndi
pl
1 gegndum
2 gegnduð
3 gegndu
pret subj
sg
1 gegnda
2 gegndir
3 gegndi
pl
1 gegndim
2 gegndið
3 gegndi
gegndrinn pp m
gegndrin pp f
gegndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 gegnumk
2 gegnisk
3 gegnisk
pl
1 gegnumk
2 gegnizk
3 gegnask
pres subj&middle
sg
1 gegnumk
2 gegnisk
3 gegnisk
pl
1 gegnimk
2 gegnizk
3 gegnisk
gegnsk 2sg imper middle
gegnumk 1pl imper middle
gegnizk 1pl imper middle
gegnandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 gegndumk
2 gegndisk
3 gegndisk
pl
1 gegndimk
2 gegndizk
3 gegndisk
pret subj&middle
sg
1 gegndumk
2 gegndisk
3 gegndisk
pl
1 gegndimk
2 gegndizk
3 gegndisk
gegndrizk pp n&middle
gegnandi prespart N sg m
gegnanda prespart A sg m
gegnanda prespart G sg m
gegnanda prespart D sg m
gegnandi prespart N sg f
gegnandi prespart A sg f
gegnandi prespart G sg f
gegnandi prespart D sg f
gegnanda prespart N sg n
gegnanda prespart A sg n
gegnanda prespart G sg n
gegnanda prespart D sg n
gegnandi prespart N pl m
gegnandi prespart A pl m
gegnandi prespart G pl m
gegnundum prespart D pl m
gegnandi prespart N pl f
gegnandi prespart A pl f
gegnandi prespart G pl f
gegnundum prespart D pl f
gegnandi prespart N pl n
gegnandi prespart A pl n
gegnandi prespart G pl n
gegnundum prespart D pl n 
gipta “give (in marriage)”
pres indic
sg
1 gipti
2 giptir
3 giptir
pl
1 giptum
2 giptið
3 gipta
pres subj
sg
1 gipta
2 giptir
3 gipti
pl
1 giptim
2 giptið
3 gipti
gipt 2sg imper
giptum 1pl imper
giptið 2pl imper
pret indic
sg
1 gipta
2 giptir
3 gipti
pl
1 giptum
2 giptuð
3 giptu
pret subj
sg
1 gipta
2 giptir
3 gipti
pl
1 giptim
2 giptið
3 gipti
giptrinn pp m
giptrin pp f
giptrit pp n
pres indic&middle
sg
1 giptumk
2 giptisk
3 giptisk
pl
1 giptumk
2 giptizk
3 giptask
pres subj&middle
sg
1 giptumk
2 giptisk
3 giptisk
pl
1 giptimk
2 giptizk
3 giptisk
giptsk 2sg imper middle
giptumk 1pl imper middle
giptizk 1pl imper middle
giptandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 giptumk
2 giptisk
3 giptisk
pl
1 giptimk
2 giptizk
3 giptisk
pret subj&middle
sg
1 giptumk
2 giptisk
3 giptisk
pl
1 giptimk
2 giptizk
3 giptisk
giptrizk pp n&middle
giptandi prespart N sg m
giptanda prespart A sg m
giptanda prespart G sg m
giptanda prespart D sg m
giptandi prespart N sg f
giptandi prespart A sg f
giptandi prespart G sg f
giptandi prespart D sg f
giptanda prespart N sg n
giptanda prespart A sg n
giptanda prespart G sg n
giptanda prespart D sg n
giptandi prespart N pl m
giptandi prespart A pl m
giptandi prespart G pl m
giptundum prespart D pl m
giptandi prespart N pl f
giptandi prespart A pl f
giptandi prespart G pl f
giptundum prespart D pl f
giptandi prespart N pl n
giptandi prespart A pl n
giptandi prespart G pl n
giptundum prespart D pl n 
glíma “wrestle”
pres indic
sg
1 glími
2 glímir
3 glímir
pl
1 glímum
2 glímið
3 glíma
pres subj
sg
1 glíma
2 glímir
3 glími
pl
1 glímim
2 glímið
3 glími
glím 2sg imper
glímum 1pl imper
glímið 2pl imper
pret indic
sg
1 glímða
2 glímðir
3 glímði
pl
1 glímðum
2 glímðuð
3 glímðu
pret subj
sg
1 glímða
2 glímðir
3 glímði
pl
1 glímðim
2 glímðið
3 glímði
glímðrinn pp m
glímðrin pp f
glímðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 glímumk
2 glímisk
3 glímisk
pl
1 glímumk
2 glímizk
3 glímask
pres subj&middle
sg
1 glímumk
2 glímisk
3 glímisk
pl
1 glímimk
2 glímizk
3 glímisk
glímsk 2sg imper middle
glímumk 1pl imper middle
glímizk 1pl imper middle
glímandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 glímðumk
2 glímðisk
3 glímðisk
pl
1 glímðimk
2 glímðizk
3 glímðisk
pret subj&middle
sg
1 glímðumk
2 glímðisk
3 glímðisk
pl
1 glímðimk
2 glímðizk
3 glímðisk
glímðrizk pp n&middle
glímandi prespart N sg m
glímanda prespart A sg m
glímanda prespart G sg m
glímanda prespart D sg m
glímandi prespart N sg f
glímandi prespart A sg f
glímandi prespart G sg f
glímandi prespart D sg f
glímanda prespart N sg n
glímanda prespart A sg n
glímanda prespart G sg n
glímanda prespart D sg n
glímandi prespart N pl m
glímandi prespart A pl m
glímandi prespart G pl m
glímundum prespart D pl m
glímandi prespart N pl f
glímandi prespart A pl f
glímandi prespart G pl f
glímundum prespart D pl f
glímandi prespart N pl n
glímandi prespart A pl n
glímandi prespart G pl n
glímundum prespart D pl n 
greiða “untangle; pay”
pres indic
sg
1 greiði
2 greiðir
3 greiðir
pl
1 greiðum
2 greiðið
3 greiða
pres subj
sg
1 greiða
2 greiðir
3 greiði
pl
1 greiðim
2 greiðið
3 greiði
greið 2sg imper
greiðum 1pl imper
greiðið 2pl imper
pret indic
sg
1 greidda
2 greiddir
3 greiddi
pl
1 greiddum
2 greidduð
3 greiddu
pret subj
sg
1 greidda
2 greiddir
3 greiddi
pl
1 greiddim
2 greiddið
3 greiddi
greiddrinn pp m
greiddrin pp f
greiddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 greiðumk
2 greiðisk
3 greiðisk
pl
1 greiðumk
2 greiðizk
3 greiðask
pres subj&middle
sg
1 greiðumk
2 greiðisk
3 greiðisk
pl
1 greiðimk
2 greiðizk
3 greiðisk
greiðsk 2sg imper middle
greiðumk 1pl imper middle
greiðizk 1pl imper middle
greiðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 greiddumk
2 greiddisk
3 greiddisk
pl
1 greiddimk
2 greiddizk
3 greiddisk
pret subj&middle
sg
1 greiddumk
2 greiddisk
3 greiddisk
pl
1 greiddimk
2 greiddizk
3 greiddisk
greiddrizk pp n&middle
greiðandi prespart N sg m
greiðanda prespart A sg m
greiðanda prespart G sg m
greiðanda prespart D sg m
greiðandi prespart N sg f
greiðandi prespart A sg f
greiðandi prespart G sg f
greiðandi prespart D sg f
greiðanda prespart N sg n
greiðanda prespart A sg n
greiðanda prespart G sg n
greiðanda prespart D sg n
greiðandi prespart N pl m
greiðandi prespart A pl m
greiðandi prespart G pl m
greiðundum prespart D pl m
greiðandi prespart N pl f
greiðandi prespart A pl f
greiðandi prespart G pl f
greiðundum prespart D pl f
greiðandi prespart N pl n
greiðandi prespart A pl n
greiðandi prespart G pl n
greiðundum prespart D pl n 
hefna “avenge”
pres indic
sg
1 hefni
2 hefnir
3 hefnir
pl
1 hefnum
2 hefnið
3 hefna
pres subj
sg
1 hefna
2 hefnir
3 hefni
pl
1 hefnim
2 hefnið
3 hefni
hefn 2sg imper
hefnum 1pl imper
hefnið 2pl imper
pret indic
sg
1 hefnda
2 hefndir
3 hefndi
pl
1 hefndum
2 hefnduð
3 hefndu
pret subj
sg
1 hefnda
2 hefndir
3 hefndi
pl
1 hefndim
2 hefndið
3 hefndi
hefndrinn pp m
hefndrin pp f
hefndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 hefnumk
2 hefnisk
3 hefnisk
pl
1 hefnumk
2 hefnizk
3 hefnask
pres subj&middle
sg
1 hefnumk
2 hefnisk
3 hefnisk
pl
1 hefnimk
2 hefnizk
3 hefnisk
hefnsk 2sg imper middle
hefnumk 1pl imper middle
hefnizk 1pl imper middle
hefnandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 hefndumk
2 hefndisk
3 hefndisk
pl
1 hefndimk
2 hefndizk
3 hefndisk
pret subj&middle
sg
1 hefndumk
2 hefndisk
3 hefndisk
pl
1 hefndimk
2 hefndizk
3 hefndisk
hefndrizk pp n&middle
hefnandi prespart N sg m
hefnanda prespart A sg m
hefnanda prespart G sg m
hefnanda prespart D sg m
hefnandi prespart N sg f
hefnandi prespart A sg f
hefnandi prespart G sg f
hefnandi prespart D sg f
hefnanda prespart N sg n
hefnanda prespart A sg n
hefnanda prespart G sg n
hefnanda prespart D sg n
hefnandi prespart N pl m
hefnandi prespart A pl m
hefnandi prespart G pl m
hefnundum prespart D pl m
hefnandi prespart N pl f
hefnandi prespart A pl f
hefnandi prespart G pl f
hefnundum prespart D pl f
hefnandi prespart N pl n
hefnandi prespart A pl n
hefnandi prespart G pl n
hefnundum prespart D pl n 
heita “brew”
pres indic
sg
1 heiti
2 heitir
3 heitir
pl
1 heitum
2 heitið
3 heita
pres subj
sg
1 heita
2 heitir
3 heiti
pl
1 heitim
2 heitið
3 heiti
heit 2sg imper
heitum 1pl imper
heitið 2pl imper
pret indic
sg
1 heitta
2 heittir
3 heitti
pl
1 heittum
2 heittuð
3 heittu
pret subj
sg
1 heitta
2 heittir
3 heitti
pl
1 heittim
2 heittið
3 heitti
heittrinn pp m
heittrin pp f
heittrit pp n
pres indic&middle
sg
1 heitumk
2 heitisk
3 heitisk
pl
1 heitumk
2 heitizk
3 heitask
pres subj&middle
sg
1 heitumk
2 heitisk
3 heitisk
pl
1 heitimk
2 heitizk
3 heitisk
heitsk 2sg imper middle
heitumk 1pl imper middle
heitizk 1pl imper middle
heitandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 heittumk
2 heittisk
3 heittisk
pl
1 heittimk
2 heittizk
3 heittisk
pret subj&middle
sg
1 heittumk
2 heittisk
3 heittisk
pl
1 heittimk
2 heittizk
3 heittisk
heittrizk pp n&middle
heitandi prespart N sg m
heitanda prespart A sg m
heitanda prespart G sg m
heitanda prespart D sg m
heitandi prespart N sg f
heitandi prespart A sg f
heitandi prespart G sg f
heitandi prespart D sg f
heitanda prespart N sg n
heitanda prespart A sg n
heitanda prespart G sg n
heitanda prespart D sg n
heitandi prespart N pl m
heitandi prespart A pl m
heitandi prespart G pl m
heitundum prespart D pl m
heitandi prespart N pl f
heitandi prespart A pl f
heitandi prespart G pl f
heitundum prespart D pl f
heitandi prespart N pl n
heitandi prespart A pl n
heitandi prespart G pl n
heitundum prespart D pl n 
heyra “hear”
pres indic
sg
1 heyri
2 heyrir
3 heyrir
pl
1 heyrum
2 heyrið
3 heyra
pres subj
sg
1 heyra
2 heyrir
3 heyri
pl
1 heyrim
2 heyrið
3 heyri
heyr 2sg imper
heyrum 1pl imper
heyrið 2pl imper
pret indic
sg
1 heyrða
2 heyrðir
3 heyrði
pl
1 heyrðum
2 heyrðuð
3 heyrðu
pret subj
sg
1 heyrða
2 heyrðir
3 heyrði
pl
1 heyrðim
2 heyrðið
3 heyrði
heyrðrinn pp m
heyrðrin pp f
heyrðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 heyrumk
2 heyrisk
3 heyrisk
pl
1 heyrumk
2 heyrizk
3 heyrask
pres subj&middle
sg
1 heyrumk
2 heyrisk
3 heyrisk
pl
1 heyrimk
2 heyrizk
3 heyrisk
heyrsk 2sg imper middle
heyrumk 1pl imper middle
heyrizk 1pl imper middle
heyrandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 heyrðumk
2 heyrðisk
3 heyrðisk
pl
1 heyrðimk
2 heyrðizk
3 heyrðisk
pret subj&middle
sg
1 heyrðumk
2 heyrðisk
3 heyrðisk
pl
1 heyrðimk
2 heyrðizk
3 heyrðisk
heyrðrizk pp n&middle
heyrandi prespart N sg m
heyranda prespart A sg m
heyranda prespart G sg m
heyranda prespart D sg m
heyrandi prespart N sg f
heyrandi prespart A sg f
heyrandi prespart G sg f
heyrandi prespart D sg f
heyranda prespart N sg n
heyranda prespart A sg n
heyranda prespart G sg n
heyranda prespart D sg n
heyrandi prespart N pl m
heyrandi prespart A pl m
heyrandi prespart G pl m
heyrundum prespart D pl m
heyrandi prespart N pl f
heyrandi prespart A pl f
heyrandi prespart G pl f
heyrundum prespart D pl f
heyrandi prespart N pl n
heyrandi prespart A pl n
heyrandi prespart G pl n
heyrundum prespart D pl n 
hitta “come upon, find, (happen to) meet”
pres indic
sg
1 hitti
2 hittir
3 hittir
pl
1 hittum
2 hittið
3 hitta
pres subj
sg
1 hitta
2 hittir
3 hitti
pl
1 hittim
2 hittið
3 hitti
hitt 2sg imper
hittum 1pl imper
hittið 2pl imper
pret indic
sg
1 hitta
2 hittir
3 hitti
pl
1 hittum
2 hittuð
3 hittu
pret subj
sg
1 hitta
2 hittir
3 hitti
pl
1 hittim
2 hittið
3 hitti
hittrinn pp m
hittrin pp f
hittrit pp n
pres indic&middle
sg
1 hittumk
2 hittisk
3 hittisk
pl
1 hittumk
2 hittizk
3 hittask
pres subj&middle
sg
1 hittumk
2 hittisk
3 hittisk
pl
1 hittimk
2 hittizk
3 hittisk
hittsk 2sg imper middle
hittumk 1pl imper middle
hittizk 1pl imper middle
hittandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 hittumk
2 hittisk
3 hittisk
pl
1 hittimk
2 hittizk
3 hittisk
pret subj&middle
sg
1 hittumk
2 hittisk
3 hittisk
pl
1 hittimk
2 hittizk
3 hittisk
hittrizk pp n&middle
hittandi prespart N sg m
hittanda prespart A sg m
hittanda prespart G sg m
hittanda prespart D sg m
hittandi prespart N sg f
hittandi prespart A sg f
hittandi prespart G sg f
hittandi prespart D sg f
hittanda prespart N sg n
hittanda prespart A sg n
hittanda prespart G sg n
hittanda prespart D sg n
hittandi prespart N pl m
hittandi prespart A pl m
hittandi prespart G pl m
hittundum prespart D pl m
hittandi prespart N pl f
hittandi prespart A pl f
hittandi prespart G pl f
hittundum prespart D pl f
hittandi prespart N pl n
hittandi prespart A pl n
hittandi prespart G pl n
hittundum prespart D pl n 
hleypa “cause to jump”
pres indic
sg
1 hleypi
2 hleypir
3 hleypir
pl
1 hleypum
2 hleypið
3 hleypa
pres subj
sg
1 hleypa
2 hleypir
3 hleypi
pl
1 hleypim
2 hleypið
3 hleypi
hleyp 2sg imper
hleypum 1pl imper
hleypið 2pl imper
pret indic
sg
1 hleypða
2 hleypðir
3 hleypði
pl
1 hleypðum
2 hleypðuð
3 hleypðu
pret subj
sg
1 hleypða
2 hleypðir
3 hleypði
pl
1 hleypðim
2 hleypðið
3 hleypði
hleypðrinn pp m
hleypðrin pp f
hleypðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 hleypumk
2 hleypisk
3 hleypisk
pl
1 hleypumk
2 hleypizk
3 hleypask
pres subj&middle
sg
1 hleypumk
2 hleypisk
3 hleypisk
pl
1 hleypimk
2 hleypizk
3 hleypisk
hleypsk 2sg imper middle
hleypumk 1pl imper middle
hleypizk 1pl imper middle
hleypandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 hleypðumk
2 hleypðisk
3 hleypðisk
pl
1 hleypðimk
2 hleypðizk
3 hleypðisk
pret subj&middle
sg
1 hleypðumk
2 hleypðisk
3 hleypðisk
pl
1 hleypðimk
2 hleypðizk
3 hleypðisk
hleypðrizk pp n&middle
hleypandi prespart N sg m
hleypanda prespart A sg m
hleypanda prespart G sg m
hleypanda prespart D sg m
hleypandi prespart N sg f
hleypandi prespart A sg f
hleypandi prespart G sg f
hleypandi prespart D sg f
hleypanda prespart N sg n
hleypanda prespart A sg n
hleypanda prespart G sg n
hleypanda prespart D sg n
hleypandi prespart N pl m
hleypandi prespart A pl m
hleypandi prespart G pl m
hleypundum prespart D pl m
hleypandi prespart N pl f
hleypandi prespart A pl f
hleypandi prespart G pl f
hleypundum prespart D pl f
hleypandi prespart N pl n
hleypandi prespart A pl n
hleypandi prespart G pl n
hleypundum prespart D pl n 
hlífa “protect”
pres indic
sg
1 hlífi
2 hlífir
3 hlífir
pl
1 hlífum
2 hlífið
3 hlífa
pres subj
sg
1 hlífa
2 hlífir
3 hlífi
pl
1 hlífim
2 hlífið
3 hlífi
hlíf 2sg imper
hlífum 1pl imper
hlífið 2pl imper
pret indic
sg
1 hlífða
2 hlífðir
3 hlífði
pl
1 hlífðum
2 hlífðuð
3 hlífðu
pret subj
sg
1 hlífða
2 hlífðir
3 hlífði
pl
1 hlífðim
2 hlífðið
3 hlífði
hlífðrinn pp m
hlífðrin pp f
hlífðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 hlífumk
2 hlífisk
3 hlífisk
pl
1 hlífumk
2 hlífizk
3 hlífask
pres subj&middle
sg
1 hlífumk
2 hlífisk
3 hlífisk
pl
1 hlífimk
2 hlífizk
3 hlífisk
hlífsk 2sg imper middle
hlífumk 1pl imper middle
hlífizk 1pl imper middle
hlífandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 hlífðumk
2 hlífðisk
3 hlífðisk
pl
1 hlífðimk
2 hlífðizk
3 hlífðisk
pret subj&middle
sg
1 hlífðumk
2 hlífðisk
3 hlífðisk
pl
1 hlífðimk
2 hlífðizk
3 hlífðisk
hlífðrizk pp n&middle
hlífandi prespart N sg m
hlífanda prespart A sg m
hlífanda prespart G sg m
hlífanda prespart D sg m
hlífandi prespart N sg f
hlífandi prespart A sg f
hlífandi prespart G sg f
hlífandi prespart D sg f
hlífanda prespart N sg n
hlífanda prespart A sg n
hlífanda prespart G sg n
hlífanda prespart D sg n
hlífandi prespart N pl m
hlífandi prespart A pl m
hlífandi prespart G pl m
hlífundum prespart D pl m
hlífandi prespart N pl f
hlífandi prespart A pl f
hlífandi prespart G pl f
hlífundum prespart D pl f
hlífandi prespart N pl n
hlífandi prespart A pl n
hlífandi prespart G pl n
hlífundum prespart D pl n 
hlýða “listen; be appropriate”
pres indic
sg
1 hlýði
2 hlýðir
3 hlýðir
pl
1 hlýðum
2 hlýðið
3 hlýða
pres subj
sg
1 hlýða
2 hlýðir
3 hlýði
pl
1 hlýðim
2 hlýðið
3 hlýði
hlýð 2sg imper
hlýðum 1pl imper
hlýðið 2pl imper
pret indic
sg
1 hlýdda
2 hlýddir
3 hlýddi
pl
1 hlýddum
2 hlýdduð
3 hlýddu
pret subj
sg
1 hlýdda
2 hlýddir
3 hlýddi
pl
1 hlýddim
2 hlýddið
3 hlýddi
hlýddrinn pp m
hlýddrin pp f
hlýddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 hlýðumk
2 hlýðisk
3 hlýðisk
pl
1 hlýðumk
2 hlýðizk
3 hlýðask
pres subj&middle
sg
1 hlýðumk
2 hlýðisk
3 hlýðisk
pl
1 hlýðimk
2 hlýðizk
3 hlýðisk
hlýðsk 2sg imper middle
hlýðumk 1pl imper middle
hlýðizk 1pl imper middle
hlýðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 hlýddumk
2 hlýddisk
3 hlýddisk
pl
1 hlýddimk
2 hlýddizk
3 hlýddisk
pret subj&middle
sg
1 hlýddumk
2 hlýddisk
3 hlýddisk
pl
1 hlýddimk
2 hlýddizk
3 hlýddisk
hlýddrizk pp n&middle
hlýðandi prespart N sg m
hlýðanda prespart A sg m
hlýðanda prespart G sg m
hlýðanda prespart D sg m
hlýðandi prespart N sg f
hlýðandi prespart A sg f
hlýðandi prespart G sg f
hlýðandi prespart D sg f
hlýðanda prespart N sg n
hlýðanda prespart A sg n
hlýðanda prespart G sg n
hlýðanda prespart D sg n
hlýðandi prespart N pl m
hlýðandi prespart A pl m
hlýðandi prespart G pl m
hlýðundum prespart D pl m
hlýðandi prespart N pl f
hlýðandi prespart A pl f
hlýðandi prespart G pl f
hlýðundum prespart D pl f
hlýðandi prespart N pl n
hlýðandi prespart A pl n
hlýðandi prespart G pl n
hlýðundum prespart D pl n 
hœfa “hit”
pres indic
sg
1 hœfi
2 hœfir
3 hœfir
pl
1 hœfum
2 hœfið
3 hœfa
pres subj
sg
1 hœfa
2 hœfir
3 hœfi
pl
1 hœfim
2 hœfið
3 hœfi
hœf 2sg imper
hœfum 1pl imper
hœfið 2pl imper
pret indic
sg
1 hœfða
2 hœfðir
3 hœfði
pl
1 hœfðum
2 hœfðuð
3 hœfðu
pret subj
sg
1 hœfða
2 hœfðir
3 hœfði
pl
1 hœfðim
2 hœfðið
3 hœfði
hœfðrinn pp m
hœfðrin pp f
hœfðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 hœfumk
2 hœfisk
3 hœfisk
pl
1 hœfumk
2 hœfizk
3 hœfask
pres subj&middle
sg
1 hœfumk
2 hœfisk
3 hœfisk
pl
1 hœfimk
2 hœfizk
3 hœfisk
hœfsk 2sg imper middle
hœfumk 1pl imper middle
hœfizk 1pl imper middle
hœfandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 hœfðumk
2 hœfðisk
3 hœfðisk
pl
1 hœfðimk
2 hœfðizk
3 hœfðisk
pret subj&middle
sg
1 hœfðumk
2 hœfðisk
3 hœfðisk
pl
1 hœfðimk
2 hœfðizk
3 hœfðisk
hœfðrizk pp n&middle
hœfandi prespart N sg m
hœfanda prespart A sg m
hœfanda prespart G sg m
hœfanda prespart D sg m
hœfandi prespart N sg f
hœfandi prespart A sg f
hœfandi prespart G sg f
hœfandi prespart D sg f
hœfanda prespart N sg n
hœfanda prespart A sg n
hœfanda prespart G sg n
hœfanda prespart D sg n
hœfandi prespart N pl m
hœfandi prespart A pl m
hœfandi prespart G pl m
hœfundum prespart D pl m
hœfandi prespart N pl f
hœfandi prespart A pl f
hœfandi prespart G pl f
hœfundum prespart D pl f
hœfandi prespart N pl n
hœfandi prespart A pl n
hœfandi prespart G pl n
hœfundum prespart D pl n 
kenna “recognize; feel,experience”
pres indic
sg
1 kenni
2 kennir
3 kennir
pl
1 kennum
2 kennið
3 kenna
pres subj
sg
1 kenna
2 kennir
3 kenni
pl
1 kennim
2 kennið
3 kenni
kenn 2sg imper
kennum 1pl imper
kennið 2pl imper
pret indic
sg
1 kennda
2 kenndir
3 kenndi
pl
1 kenndum
2 kennduð
3 kenndu
pret subj
sg
1 kennda
2 kenndir
3 kenndi
pl
1 kenndim
2 kenndið
3 kenndi
kenndrinn pp m
kenndrin pp f
kenndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 kennumk
2 kennisk
3 kennisk
pl
1 kennumk
2 kennizk
3 kennask
pres subj&middle
sg
1 kennumk
2 kennisk
3 kennisk
pl
1 kennimk
2 kennizk
3 kennisk
kennsk 2sg imper middle
kennumk 1pl imper middle
kennizk 1pl imper middle
kennandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 kenndumk
2 kenndisk
3 kenndisk
pl
1 kenndimk
2 kenndizk
3 kenndisk
pret subj&middle
sg
1 kenndumk
2 kenndisk
3 kenndisk
pl
1 kenndimk
2 kenndizk
3 kenndisk
kenndrizk pp n&middle
kennandi prespart N sg m
kennanda prespart A sg m
kennanda prespart G sg m
kennanda prespart D sg m
kennandi prespart N sg f
kennandi prespart A sg f
kennandi prespart G sg f
kennandi prespart D sg f
kennanda prespart N sg n
kennanda prespart A sg n
kennanda prespart G sg n
kennanda prespart D sg n
kennandi prespart N pl m
kennandi prespart A pl m
kennandi prespart G pl m
kennundum prespart D pl m
kennandi prespart N pl f
kennandi prespart A pl f
kennandi prespart G pl f
kennundum prespart D pl f
kennandi prespart N pl n
kennandi prespart A pl n
kennandi prespart G pl n
kennundum prespart D pl n 
kenna “teach”
pres indic
sg
1 kenni
2 kennir
3 kennir
pl
1 kennum
2 kennið
3 kenna
pres subj
sg
1 kenna
2 kennir
3 kenni
pl
1 kennim
2 kennið
3 kenni
kenn 2sg imper
kennum 1pl imper
kennið 2pl imper
pret indic
sg
1 kennda
2 kenndir
3 kenndi
pl
1 kenndum
2 kennduð
3 kenndu
pret subj
sg
1 kennda
2 kenndir
3 kenndi
pl
1 kenndim
2 kenndið
3 kenndi
kenndrinn pp m
kenndrin pp f
kenndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 kennumk
2 kennisk
3 kennisk
pl
1 kennumk
2 kennizk
3 kennask
pres subj&middle
sg
1 kennumk
2 kennisk
3 kennisk
pl
1 kennimk
2 kennizk
3 kennisk
kennsk 2sg imper middle
kennumk 1pl imper middle
kennizk 1pl imper middle
kennandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 kenndumk
2 kenndisk
3 kenndisk
pl
1 kenndimk
2 kenndizk
3 kenndisk
pret subj&middle
sg
1 kenndumk
2 kenndisk
3 kenndisk
pl
1 kenndimk
2 kenndizk
3 kenndisk
kenndrizk pp n&middle
kennandi prespart N sg m
kennanda prespart A sg m
kennanda prespart G sg m
kennanda prespart D sg m
kennandi prespart N sg f
kennandi prespart A sg f
kennandi prespart G sg f
kennandi prespart D sg f
kennanda prespart N sg n
kennanda prespart A sg n
kennanda prespart G sg n
kennanda prespart D sg n
kennandi prespart N pl m
kennandi prespart A pl m
kennandi prespart G pl m
kennundum prespart D pl m
kennandi prespart N pl f
kennandi prespart A pl f
kennandi prespart G pl f
kennundum prespart D pl f
kennandi prespart N pl n
kennandi prespart A pl n
kennandi prespart G pl n
kennundum prespart D pl n 
keppa “compete”
pres indic
sg
1 keppi
2 keppir
3 keppir
pl
1 keppum
2 keppið
3 keppa
pres subj
sg
1 keppa
2 keppir
3 keppi
pl
1 keppim
2 keppið
3 keppi
kepp 2sg imper
keppum 1pl imper
keppið 2pl imper
pret indic
sg
1 keppða
2 keppðir
3 keppði
pl
1 keppðum
2 keppðuð
3 keppðu
pret subj
sg
1 keppða
2 keppðir
3 keppði
pl
1 keppðim
2 keppðið
3 keppði
keppðrinn pp m
keppðrin pp f
keppðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 keppumk
2 keppisk
3 keppisk
pl
1 keppumk
2 keppizk
3 keppask
pres subj&middle
sg
1 keppumk
2 keppisk
3 keppisk
pl
1 keppimk
2 keppizk
3 keppisk
keppsk 2sg imper middle
keppumk 1pl imper middle
keppizk 1pl imper middle
keppandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 keppðumk
2 keppðisk
3 keppðisk
pl
1 keppðimk
2 keppðizk
3 keppðisk
pret subj&middle
sg
1 keppðumk
2 keppðisk
3 keppðisk
pl
1 keppðimk
2 keppðizk
3 keppðisk
keppðrizk pp n&middle
keppandi prespart N sg m
keppanda prespart A sg m
keppanda prespart G sg m
keppanda prespart D sg m
keppandi prespart N sg f
keppandi prespart A sg f
keppandi prespart G sg f
keppandi prespart D sg f
keppanda prespart N sg n
keppanda prespart A sg n
keppanda prespart G sg n
keppanda prespart D sg n
keppandi prespart N pl m
keppandi prespart A pl m
keppandi prespart G pl m
keppundum prespart D pl m
keppandi prespart N pl f
keppandi prespart A pl f
keppandi prespart G pl f
keppundum prespart D pl f
keppandi prespart N pl n
keppandi prespart A pl n
keppandi prespart G pl n
keppundum prespart D pl n 
kippa “snatch”
pres indic
sg
1 kippi
2 kippir
3 kippir
pl
1 kippum
2 kippið
3 kippa
pres subj
sg
1 kippa
2 kippir
3 kippi
pl
1 kippim
2 kippið
3 kippi
kipp 2sg imper
kippum 1pl imper
kippið 2pl imper
pret indic
sg
1 kippða
2 kippðir
3 kippði
pl
1 kippðum
2 kippðuð
3 kippðu
pret subj
sg
1 kippða
2 kippðir
3 kippði
pl
1 kippðim
2 kippðið
3 kippði
kippðrinn pp m
kippðrin pp f
kippðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 kippumk
2 kippisk
3 kippisk
pl
1 kippumk
2 kippizk
3 kippask
pres subj&middle
sg
1 kippumk
2 kippisk
3 kippisk
pl
1 kippimk
2 kippizk
3 kippisk
kippsk 2sg imper middle
kippumk 1pl imper middle
kippizk 1pl imper middle
kippandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 kippðumk
2 kippðisk
3 kippðisk
pl
1 kippðimk
2 kippðizk
3 kippðisk
pret subj&middle
sg
1 kippðumk
2 kippðisk
3 kippðisk
pl
1 kippðimk
2 kippðizk
3 kippðisk
kippðrizk pp n&middle
kippandi prespart N sg m
kippanda prespart A sg m
kippanda prespart G sg m
kippanda prespart D sg m
kippandi prespart N sg f
kippandi prespart A sg f
kippandi prespart G sg f
kippandi prespart D sg f
kippanda prespart N sg n
kippanda prespart A sg n
kippanda prespart G sg n
kippanda prespart D sg n
kippandi prespart N pl m
kippandi prespart A pl m
kippandi prespart G pl m
kippundum prespart D pl m
kippandi prespart N pl f
kippandi prespart A pl f
kippandi prespart G pl f
kippundum prespart D pl f
kippandi prespart N pl n
kippandi prespart A pl n
kippandi prespart G pl n
kippundum prespart D pl n 
klæðask “get dressed”
pres indic
sg
1 klæði
2 klæðir
3 klæðir
pl
1 klæðum
2 klæðið
3 klæða
pres subj
sg
1 klæða
2 klæðir
3 klæði
pl
1 klæðim
2 klæðið
3 klæði
klæð 2sg imper
klæðum 1pl imper
klæðið 2pl imper
pret indic
sg
1 klædda
2 klæddir
3 klæddi
pl
1 klæddum
2 klædduð
3 klæddu
pret subj
sg
1 klædda
2 klæddir
3 klæddi
pl
1 klæddim
2 klæddið
3 klæddi
klæinn pp m
klæin pp f
klæit pp n
pres indic&middle
sg
1 klæðumk
2 klæðisk
3 klæðisk
pl
1 klæðumk
2 klæðizk
3 klæðask
pres subj&middle
sg
1 klæðumk
2 klæðisk
3 klæðisk
pl
1 klæðimk
2 klæðizk
3 klæðisk
klæðsk 2sg imper middle
klæðumk 1pl imper middle
klæðizk 1pl imper middle
klæðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 klæddumk
2 klæddisk
3 klæddisk
pl
1 klæddimk
2 klæddizk
3 klæddisk
pret subj&middle
sg
1 klæddumk
2 klæddisk
3 klæddisk
pl
1 klæddimk
2 klæddizk
3 klæddisk
klæizk pp n&middle
klæðandi prespart N sg m
klæðanda prespart A sg m
klæðanda prespart G sg m
klæðanda prespart D sg m
klæðandi prespart N sg f
klæðandi prespart A sg f
klæðandi prespart G sg f
klæðandi prespart D sg f
klæðanda prespart N sg n
klæðanda prespart A sg n
klæðanda prespart G sg n
klæðanda prespart D sg n
klæðandi prespart N pl m
klæðandi prespart A pl m
klæðandi prespart G pl m
klæðundum prespart D pl m
klæðandi prespart N pl f
klæðandi prespart A pl f
klæðandi prespart G pl f
klæðundum prespart D pl f
klæðandi prespart N pl n
klæðandi prespart A pl n
klæðandi prespart G pl n
klæðundum prespart D pl n 
kyssa “kiss”
pres indic
sg
1 kyssi
2 kyssir
3 kyssir
pl
1 kyssum
2 kyssið
3 kyssa
pres subj
sg
1 kyssa
2 kyssir
3 kyssi
pl
1 kyssim
2 kyssið
3 kyssi
kyss 2sg imper
kyssum 1pl imper
kyssið 2pl imper
pret indic
sg
1 kyssta
2 kysstir
3 kyssti
pl
1 kysstum
2 kysstuð
3 kysstu
pret subj
sg
1 kyssta
2 kysstir
3 kyssti
pl
1 kysstim
2 kysstið
3 kyssti
kysstrinn pp m
kysstrin pp f
kysstrit pp n
pres indic&middle
sg
1 kyssumk
2 kyssisk
3 kyssisk
pl
1 kyssumk
2 kyssizk
3 kyssask
pres subj&middle
sg
1 kyssumk
2 kyssisk
3 kyssisk
pl
1 kyssimk
2 kyssizk
3 kyssisk
kysssk 2sg imper middle
kyssumk 1pl imper middle
kyssizk 1pl imper middle
kyssandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 kysstumk
2 kysstisk
3 kysstisk
pl
1 kysstimk
2 kysstizk
3 kysstisk
pret subj&middle
sg
1 kysstumk
2 kysstisk
3 kysstisk
pl
1 kysstimk
2 kysstizk
3 kysstisk
kysstrizk pp n&middle
kyssandi prespart N sg m
kyssanda prespart A sg m
kyssanda prespart G sg m
kyssanda prespart D sg m
kyssandi prespart N sg f
kyssandi prespart A sg f
kyssandi prespart G sg f
kyssandi prespart D sg f
kyssanda prespart N sg n
kyssanda prespart A sg n
kyssanda prespart G sg n
kyssanda prespart D sg n
kyssandi prespart N pl m
kyssandi prespart A pl m
kyssandi prespart G pl m
kyssundum prespart D pl m
kyssandi prespart N pl f
kyssandi prespart A pl f
kyssandi prespart G pl f
kyssundum prespart D pl f
kyssandi prespart N pl n
kyssandi prespart A pl n
kyssandi prespart G pl n
kyssundum prespart D pl n 
leiða “lead”
pres indic
sg
1 leiði
2 leiðir
3 leiðir
pl
1 leiðum
2 leiðið
3 leiða
pres subj
sg
1 leiða
2 leiðir
3 leiði
pl
1 leiðim
2 leiðið
3 leiði
leið 2sg imper
leiðum 1pl imper
leiðið 2pl imper
pret indic
sg
1 leidda
2 leiddir
3 leiddi
pl
1 leiddum
2 leidduð
3 leiddu
pret subj
sg
1 leidda
2 leiddir
3 leiddi
pl
1 leiddim
2 leiddið
3 leiddi
leiddrinn pp m
leiddrin pp f
leiddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 leiðumk
2 leiðisk
3 leiðisk
pl
1 leiðumk
2 leiðizk
3 leiðask
pres subj&middle
sg
1 leiðumk
2 leiðisk
3 leiðisk
pl
1 leiðimk
2 leiðizk
3 leiðisk
leiðsk 2sg imper middle
leiðumk 1pl imper middle
leiðizk 1pl imper middle
leiðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 leiddumk
2 leiddisk
3 leiddisk
pl
1 leiddimk
2 leiddizk
3 leiddisk
pret subj&middle
sg
1 leiddumk
2 leiddisk
3 leiddisk
pl
1 leiddimk
2 leiddizk
3 leiddisk
leiddrizk pp n&middle
leiðandi prespart N sg m
leiðanda prespart A sg m
leiðanda prespart G sg m
leiðanda prespart D sg m
leiðandi prespart N sg f
leiðandi prespart A sg f
leiðandi prespart G sg f
leiðandi prespart D sg f
leiðanda prespart N sg n
leiðanda prespart A sg n
leiðanda prespart G sg n
leiðanda prespart D sg n
leiðandi prespart N pl m
leiðandi prespart A pl m
leiðandi prespart G pl m
leiðundum prespart D pl m
leiðandi prespart N pl f
leiðandi prespart A pl f
leiðandi prespart G pl f
leiðundum prespart D pl f
leiðandi prespart N pl n
leiðandi prespart A pl n
leiðandi prespart G pl n
leiðundum prespart D pl n 
leita “seek (cf. II below)”
pres indic
sg
1 leiti
2 leitir
3 leitir
pl
1 leitum
2 leitið
3 leita
pres subj
sg
1 leita
2 leitir
3 leiti
pl
1 leitim
2 leitið
3 leiti
leit 2sg imper
leitum 1pl imper
leitið 2pl imper
pret indic
sg
1 leitta
2 leittir
3 leitti
pl
1 leittum
2 leittuð
3 leittu
pret subj
sg
1 leitta
2 leittir
3 leitti
pl
1 leittim
2 leittið
3 leitti
leittrinn pp m
leittrin pp f
leittrit pp n
pres indic&middle
sg
1 leitumk
2 leitisk
3 leitisk
pl
1 leitumk
2 leitizk
3 leitask
pres subj&middle
sg
1 leitumk
2 leitisk
3 leitisk
pl
1 leitimk
2 leitizk
3 leitisk
leitsk 2sg imper middle
leitumk 1pl imper middle
leitizk 1pl imper middle
leitandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 leittumk
2 leittisk
3 leittisk
pl
1 leittimk
2 leittizk
3 leittisk
pret subj&middle
sg
1 leittumk
2 leittisk
3 leittisk
pl
1 leittimk
2 leittizk
3 leittisk
leittrizk pp n&middle
leitandi prespart N sg m
leitanda prespart A sg m
leitanda prespart G sg m
leitanda prespart D sg m
leitandi prespart N sg f
leitandi prespart A sg f
leitandi prespart G sg f
leitandi prespart D sg f
leitanda prespart N sg n
leitanda prespart A sg n
leitanda prespart G sg n
leitanda prespart D sg n
leitandi prespart N pl m
leitandi prespart A pl m
leitandi prespart G pl m
leitundum prespart D pl m
leitandi prespart N pl f
leitandi prespart A pl f
leitandi prespart G pl f
leitundum prespart D pl f
leitandi prespart N pl n
leitandi prespart A pl n
leitandi prespart G pl n
leitundum prespart D pl n 
lenda “land”
pres indic
sg
1 lendi
2 lendir
3 lendir
pl
1 lendum
2 lendið
3 lenda
pres subj
sg
1 lenda
2 lendir
3 lendi
pl
1 lendim
2 lendið
3 lendi
lend 2sg imper
lendum 1pl imper
lendið 2pl imper
pret indic
sg
1 lenda
2 lendir
3 lendi
pl
1 lendum
2 lenduð
3 lendu
pret subj
sg
1 lenda
2 lendir
3 lendi
pl
1 lendim
2 lendið
3 lendi
lendrinn pp m
lendrin pp f
lendrit pp n
pres indic&middle
sg
1 lendumk
2 lendisk
3 lendisk
pl
1 lendumk
2 lendizk
3 lendask
pres subj&middle
sg
1 lendumk
2 lendisk
3 lendisk
pl
1 lendimk
2 lendizk
3 lendisk
lendsk 2sg imper middle
lendumk 1pl imper middle
lendizk 1pl imper middle
lendandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 lendumk
2 lendisk
3 lendisk
pl
1 lendimk
2 lendizk
3 lendisk
pret subj&middle
sg
1 lendumk
2 lendisk
3 lendisk
pl
1 lendimk
2 lendizk
3 lendisk
lendrizk pp n&middle
lendandi prespart N sg m
lendanda prespart A sg m
lendanda prespart G sg m
lendanda prespart D sg m
lendandi prespart N sg f
lendandi prespart A sg f
lendandi prespart G sg f
lendandi prespart D sg f
lendanda prespart N sg n
lendanda prespart A sg n
lendanda prespart G sg n
lendanda prespart D sg n
lendandi prespart N pl m
lendandi prespart A pl m
lendandi prespart G pl m
lendundum prespart D pl m
lendandi prespart N pl f
lendandi prespart A pl f
lendandi prespart G pl f
lendundum prespart D pl f
lendandi prespart N pl n
lendandi prespart A pl n
lendandi prespart G pl n
lendundum prespart D pl n 
leyfa “praise”
pres indic
sg
1 leyfi
2 leyfir
3 leyfir
pl
1 leyfum
2 leyfið
3 leyfa
pres subj
sg
1 leyfa
2 leyfir
3 leyfi
pl
1 leyfim
2 leyfið
3 leyfi
leyf 2sg imper
leyfum 1pl imper
leyfið 2pl imper
pret indic
sg
1 leyfða
2 leyfðir
3 leyfði
pl
1 leyfðum
2 leyfðuð
3 leyfðu
pret subj
sg
1 leyfða
2 leyfðir
3 leyfði
pl
1 leyfðim
2 leyfðið
3 leyfði
leyfðrinn pp m
leyfðrin pp f
leyfðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 leyfumk
2 leyfisk
3 leyfisk
pl
1 leyfumk
2 leyfizk
3 leyfask
pres subj&middle
sg
1 leyfumk
2 leyfisk
3 leyfisk
pl
1 leyfimk
2 leyfizk
3 leyfisk
leyfsk 2sg imper middle
leyfumk 1pl imper middle
leyfizk 1pl imper middle
leyfandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 leyfðumk
2 leyfðisk
3 leyfðisk
pl
1 leyfðimk
2 leyfðizk
3 leyfðisk
pret subj&middle
sg
1 leyfðumk
2 leyfðisk
3 leyfðisk
pl
1 leyfðimk
2 leyfðizk
3 leyfðisk
leyfðrizk pp n&middle
leyfandi prespart N sg m
leyfanda prespart A sg m
leyfanda prespart G sg m
leyfanda prespart D sg m
leyfandi prespart N sg f
leyfandi prespart A sg f
leyfandi prespart G sg f
leyfandi prespart D sg f
leyfanda prespart N sg n
leyfanda prespart A sg n
leyfanda prespart G sg n
leyfanda prespart D sg n
leyfandi prespart N pl m
leyfandi prespart A pl m
leyfandi prespart G pl m
leyfundum prespart D pl m
leyfandi prespart N pl f
leyfandi prespart A pl f
leyfandi prespart G pl f
leyfundum prespart D pl f
leyfandi prespart N pl n
leyfandi prespart A pl n
leyfandi prespart G pl n
leyfundum prespart D pl n 
leyna “conceal”
pres indic
sg
1 leyni
2 leynir
3 leynir
pl
1 leynum
2 leynið
3 leyna
pres subj
sg
1 leyna
2 leynir
3 leyni
pl
1 leynim
2 leynið
3 leyni
leyn 2sg imper
leynum 1pl imper
leynið 2pl imper
pret indic
sg
1 leynda
2 leyndir
3 leyndi
pl
1 leyndum
2 leynduð
3 leyndu
pret subj
sg
1 leynda
2 leyndir
3 leyndi
pl
1 leyndim
2 leyndið
3 leyndi
leyndrinn pp m
leyndrin pp f
leyndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 leynumk
2 leynisk
3 leynisk
pl
1 leynumk
2 leynizk
3 leynask
pres subj&middle
sg
1 leynumk
2 leynisk
3 leynisk
pl
1 leynimk
2 leynizk
3 leynisk
leynsk 2sg imper middle
leynumk 1pl imper middle
leynizk 1pl imper middle
leynandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 leyndumk
2 leyndisk
3 leyndisk
pl
1 leyndimk
2 leyndizk
3 leyndisk
pret subj&middle
sg
1 leyndumk
2 leyndisk
3 leyndisk
pl
1 leyndimk
2 leyndizk
3 leyndisk
leyndrizk pp n&middle
leynandi prespart N sg m
leynanda prespart A sg m
leynanda prespart G sg m
leynanda prespart D sg m
leynandi prespart N sg f
leynandi prespart A sg f
leynandi prespart G sg f
leynandi prespart D sg f
leynanda prespart N sg n
leynanda prespart A sg n
leynanda prespart G sg n
leynanda prespart D sg n
leynandi prespart N pl m
leynandi prespart A pl m
leynandi prespart G pl m
leynundum prespart D pl m
leynandi prespart N pl f
leynandi prespart A pl f
leynandi prespart G pl f
leynundum prespart D pl f
leynandi prespart N pl n
leynandi prespart A pl n
leynandi prespart G pl n
leynundum prespart D pl n 
lypta “lift”
pres indic
sg
1 lypti
2 lyptir
3 lyptir
pl
1 lyptum
2 lyptið
3 lypta
pres subj
sg
1 lypta
2 lyptir
3 lypti
pl
1 lyptim
2 lyptið
3 lypti
lypt 2sg imper
lyptum 1pl imper
lyptið 2pl imper
pret indic
sg
1 lypta
2 lyptir
3 lypti
pl
1 lyptum
2 lyptuð
3 lyptu
pret subj
sg
1 lypta
2 lyptir
3 lypti
pl
1 lyptim
2 lyptið
3 lypti
lyptrinn pp m
lyptrin pp f
lyptrit pp n
pres indic&middle
sg
1 lyptumk
2 lyptisk
3 lyptisk
pl
1 lyptumk
2 lyptizk
3 lyptask
pres subj&middle
sg
1 lyptumk
2 lyptisk
3 lyptisk
pl
1 lyptimk
2 lyptizk
3 lyptisk
lyptsk 2sg imper middle
lyptumk 1pl imper middle
lyptizk 1pl imper middle
lyptandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 lyptumk
2 lyptisk
3 lyptisk
pl
1 lyptimk
2 lyptizk
3 lyptisk
pret subj&middle
sg
1 lyptumk
2 lyptisk
3 lyptisk
pl
1 lyptimk
2 lyptizk
3 lyptisk
lyptrizk pp n&middle
lyptandi prespart N sg m
lyptanda prespart A sg m
lyptanda prespart G sg m
lyptanda prespart D sg m
lyptandi prespart N sg f
lyptandi prespart A sg f
lyptandi prespart G sg f
lyptandi prespart D sg f
lyptanda prespart N sg n
lyptanda prespart A sg n
lyptanda prespart G sg n
lyptanda prespart D sg n
lyptandi prespart N pl m
lyptandi prespart A pl m
lyptandi prespart G pl m
lyptundum prespart D pl m
lyptandi prespart N pl f
lyptandi prespart A pl f
lyptandi prespart G pl f
lyptundum prespart D pl f
lyptandi prespart N pl n
lyptandi prespart A pl n
lyptandi prespart G pl n
lyptundum prespart D pl n 
lýsa “shine; announce”
pres indic
sg
1 lýsi
2 lýsir
3 lýsir
pl
1 lýsum
2 lýsið
3 lýsa
pres subj
sg
1 lýsa
2 lýsir
3 lýsi
pl
1 lýsim
2 lýsið
3 lýsi
lýs 2sg imper
lýsum 1pl imper
lýsið 2pl imper
pret indic
sg
1 lýsta
2 lýstir
3 lýsti
pl
1 lýstum
2 lýstuð
3 lýstu
pret subj
sg
1 lýsta
2 lýstir
3 lýsti
pl
1 lýstim
2 lýstið
3 lýsti
lýstrinn pp m
lýstrin pp f
lýstrit pp n
pres indic&middle
sg
1 lýsumk
2 lýsisk
3 lýsisk
pl
1 lýsumk
2 lýsizk
3 lýsask
pres subj&middle
sg
1 lýsumk
2 lýsisk
3 lýsisk
pl
1 lýsimk
2 lýsizk
3 lýsisk
lýssk 2sg imper middle
lýsumk 1pl imper middle
lýsizk 1pl imper middle
lýsandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 lýstumk
2 lýstisk
3 lýstisk
pl
1 lýstimk
2 lýstizk
3 lýstisk
pret subj&middle
sg
1 lýstumk
2 lýstisk
3 lýstisk
pl
1 lýstimk
2 lýstizk
3 lýstisk
lýstrizk pp n&middle
lýsandi prespart N sg m
lýsanda prespart A sg m
lýsanda prespart G sg m
lýsanda prespart D sg m
lýsandi prespart N sg f
lýsandi prespart A sg f
lýsandi prespart G sg f
lýsandi prespart D sg f
lýsanda prespart N sg n
lýsanda prespart A sg n
lýsanda prespart G sg n
lýsanda prespart D sg n
lýsandi prespart N pl m
lýsandi prespart A pl m
lýsandi prespart G pl m
lýsundum prespart D pl m
lýsandi prespart N pl f
lýsandi prespart A pl f
lýsandi prespart G pl f
lýsundum prespart D pl f
lýsandi prespart N pl n
lýsandi prespart A pl n
lýsandi prespart G pl n
lýsundum prespart D pl n 
nefna “name”
pres indic
sg
1 nefni
2 nefnir
3 nefnir
pl
1 nefnum
2 nefnið
3 nefna
pres subj
sg
1 nefna
2 nefnir
3 nefni
pl
1 nefnim
2 nefnið
3 nefni
nefn 2sg imper
nefnum 1pl imper
nefnið 2pl imper
pret indic
sg
1 nefnda
2 nefndir
3 nefndi
pl
1 nefndum
2 nefnduð
3 nefndu
pret subj
sg
1 nefnda
2 nefndir
3 nefndi
pl
1 nefndim
2 nefndið
3 nefndi
nefndrinn pp m
nefndrin pp f
nefndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 nefnumk
2 nefnisk
3 nefnisk
pl
1 nefnumk
2 nefnizk
3 nefnask
pres subj&middle
sg
1 nefnumk
2 nefnisk
3 nefnisk
pl
1 nefnimk
2 nefnizk
3 nefnisk
nefnsk 2sg imper middle
nefnumk 1pl imper middle
nefnizk 1pl imper middle
nefnandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 nefndumk
2 nefndisk
3 nefndisk
pl
1 nefndimk
2 nefndizk
3 nefndisk
pret subj&middle
sg
1 nefndumk
2 nefndisk
3 nefndisk
pl
1 nefndimk
2 nefndizk
3 nefndisk
nefndrizk pp n&middle
nefnandi prespart N sg m
nefnanda prespart A sg m
nefnanda prespart G sg m
nefnanda prespart D sg m
nefnandi prespart N sg f
nefnandi prespart A sg f
nefnandi prespart G sg f
nefnandi prespart D sg f
nefnanda prespart N sg n
nefnanda prespart A sg n
nefnanda prespart G sg n
nefnanda prespart D sg n
nefnandi prespart N pl m
nefnandi prespart A pl m
nefnandi prespart G pl m
nefnundum prespart D pl m
nefnandi prespart N pl f
nefnandi prespart A pl f
nefnandi prespart G pl f
nefnundum prespart D pl f
nefnandi prespart N pl n
nefnandi prespart A pl n
nefnandi prespart G pl n
nefnundum prespart D pl n 
níðask “act basely”
pres indic
sg
1 níði
2 níðir
3 níðir
pl
1 níðum
2 níðið
3 níða
pres subj
sg
1 níða
2 níðir
3 níði
pl
1 níðim
2 níðið
3 níði
níð 2sg imper
níðum 1pl imper
níðið 2pl imper
pret indic
sg
1 nídda
2 níddir
3 níddi
pl
1 níddum
2 nídduð
3 níddu
pret subj
sg
1 nídda
2 níddir
3 níddi
pl
1 níddim
2 níddið
3 níddi
níinn pp m
níin pp f
níit pp n
pres indic&middle
sg
1 níðumk
2 níðisk
3 níðisk
pl
1 níðumk
2 níðizk
3 níðask
pres subj&middle
sg
1 níðumk
2 níðisk
3 níðisk
pl
1 níðimk
2 níðizk
3 níðisk
níðsk 2sg imper middle
níðumk 1pl imper middle
níðizk 1pl imper middle
níðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 níddumk
2 níddisk
3 níddisk
pl
1 níddimk
2 níddizk
3 níddisk
pret subj&middle
sg
1 níddumk
2 níddisk
3 níddisk
pl
1 níddimk
2 níddizk
3 níddisk
níizk pp n&middle
níðandi prespart N sg m
níðanda prespart A sg m
níðanda prespart G sg m
níðanda prespart D sg m
níðandi prespart N sg f
níðandi prespart A sg f
níðandi prespart G sg f
níðandi prespart D sg f
níðanda prespart N sg n
níðanda prespart A sg n
níðanda prespart G sg n
níðanda prespart D sg n
níðandi prespart N pl m
níðandi prespart A pl m
níðandi prespart G pl m
níðundum prespart D pl m
níðandi prespart N pl f
níðandi prespart A pl f
níðandi prespart G pl f
níðundum prespart D pl f
níðandi prespart N pl n
níðandi prespart A pl n
níðandi prespart G pl n
níðundum prespart D pl n 
reiða “brandish; weigh; carry on horseback”
pres indic
sg
1 reiði
2 reiðir
3 reiðir
pl
1 reiðum
2 reiðið
3 reiða
pres subj
sg
1 reiða
2 reiðir
3 reiði
pl
1 reiðim
2 reiðið
3 reiði
reið 2sg imper
reiðum 1pl imper
reiðið 2pl imper
pret indic
sg
1 reidda
2 reiddir
3 reiddi
pl
1 reiddum
2 reidduð
3 reiddu
pret subj
sg
1 reidda
2 reiddir
3 reiddi
pl
1 reiddim
2 reiddið
3 reiddi
reiddrinn pp m
reiddrin pp f
reiddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 reiðumk
2 reiðisk
3 reiðisk
pl
1 reiðumk
2 reiðizk
3 reiðask
pres subj&middle
sg
1 reiðumk
2 reiðisk
3 reiðisk
pl
1 reiðimk
2 reiðizk
3 reiðisk
reiðsk 2sg imper middle
reiðumk 1pl imper middle
reiðizk 1pl imper middle
reiðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 reiddumk
2 reiddisk
3 reiddisk
pl
1 reiddimk
2 reiddizk
3 reiddisk
pret subj&middle
sg
1 reiddumk
2 reiddisk
3 reiddisk
pl
1 reiddimk
2 reiddizk
3 reiddisk
reiddrizk pp n&middle
reiðandi prespart N sg m
reiðanda prespart A sg m
reiðanda prespart G sg m
reiðanda prespart D sg m
reiðandi prespart N sg f
reiðandi prespart A sg f
reiðandi prespart G sg f
reiðandi prespart D sg f
reiðanda prespart N sg n
reiðanda prespart A sg n
reiðanda prespart G sg n
reiðanda prespart D sg n
reiðandi prespart N pl m
reiðandi prespart A pl m
reiðandi prespart G pl m
reiðundum prespart D pl m
reiðandi prespart N pl f
reiðandi prespart A pl f
reiðandi prespart G pl f
reiðundum prespart D pl f
reiðandi prespart N pl n
reiðandi prespart A pl n
reiðandi prespart G pl n
reiðundum prespart D pl n 
reiðask “become angry”
pres indic
sg
1 reiði
2 reiðir
3 reiðir
pl
1 reiðum
2 reiðið
3 reiða
pres subj
sg
1 reiða
2 reiðir
3 reiði
pl
1 reiðim
2 reiðið
3 reiði
reið 2sg imper
reiðum 1pl imper
reiðið 2pl imper
pret indic
sg
1 reidda
2 reiddir
3 reiddi
pl
1 reiddum
2 reidduð
3 reiddu
pret subj
sg
1 reidda
2 reiddir
3 reiddi
pl
1 reiddim
2 reiddið
3 reiddi
reiinn pp m
reiin pp f
reiit pp n
pres indic&middle
sg
1 reiðumk
2 reiðisk
3 reiðisk
pl
1 reiðumk
2 reiðizk
3 reiðask
pres subj&middle
sg
1 reiðumk
2 reiðisk
3 reiðisk
pl
1 reiðimk
2 reiðizk
3 reiðisk
reiðsk 2sg imper middle
reiðumk 1pl imper middle
reiðizk 1pl imper middle
reiðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 reiddumk
2 reiddisk
3 reiddisk
pl
1 reiddimk
2 reiddizk
3 reiddisk
pret subj&middle
sg
1 reiddumk
2 reiddisk
3 reiddisk
pl
1 reiddimk
2 reiddizk
3 reiddisk
reiizk pp n&middle
reiðandi prespart N sg m
reiðanda prespart A sg m
reiðanda prespart G sg m
reiðanda prespart D sg m
reiðandi prespart N sg f
reiðandi prespart A sg f
reiðandi prespart G sg f
reiðandi prespart D sg f
reiðanda prespart N sg n
reiðanda prespart A sg n
reiðanda prespart G sg n
reiðanda prespart D sg n
reiðandi prespart N pl m
reiðandi prespart A pl m
reiðandi prespart G pl m
reiðundum prespart D pl m
reiðandi prespart N pl f
reiðandi prespart A pl f
reiðandi prespart G pl f
reiðundum prespart D pl f
reiðandi prespart N pl n
reiðandi prespart A pl n
reiðandi prespart G pl n
reiðundum prespart D pl n 
reisa “raise, establish”
pres indic
sg
1 reisi
2 reisir
3 reisir
pl
1 reisum
2 reisið
3 reisa
pres subj
sg
1 reisa
2 reisir
3 reisi
pl
1 reisim
2 reisið
3 reisi
reis 2sg imper
reisum 1pl imper
reisið 2pl imper
pret indic
sg
1 reista
2 reistir
3 reisti
pl
1 reistum
2 reistuð
3 reistu
pret subj
sg
1 reista
2 reistir
3 reisti
pl
1 reistim
2 reistið
3 reisti
reistrinn pp m
reistrin pp f
reistrit pp n
pres indic&middle
sg
1 reisumk
2 reisisk
3 reisisk
pl
1 reisumk
2 reisizk
3 reisask
pres subj&middle
sg
1 reisumk
2 reisisk
3 reisisk
pl
1 reisimk
2 reisizk
3 reisisk
reissk 2sg imper middle
reisumk 1pl imper middle
reisizk 1pl imper middle
reisandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 reistumk
2 reistisk
3 reistisk
pl
1 reistimk
2 reistizk
3 reistisk
pret subj&middle
sg
1 reistumk
2 reistisk
3 reistisk
pl
1 reistimk
2 reistizk
3 reistisk
reistrizk pp n&middle
reisandi prespart N sg m
reisanda prespart A sg m
reisanda prespart G sg m
reisanda prespart D sg m
reisandi prespart N sg f
reisandi prespart A sg f
reisandi prespart G sg f
reisandi prespart D sg f
reisanda prespart N sg n
reisanda prespart A sg n
reisanda prespart G sg n
reisanda prespart D sg n
reisandi prespart N pl m
reisandi prespart A pl m
reisandi prespart G pl m
reisundum prespart D pl m
reisandi prespart N pl f
reisandi prespart A pl f
reisandi prespart G pl f
reisundum prespart D pl f
reisandi prespart N pl n
reisandi prespart A pl n
reisandi prespart G pl n
reisundum prespart D pl n 
rekkja “go to bed”
pres indic
sg
1 rekki
2 rekkir
3 rekkir
pl
1 rekkum
2 rekkið
3 rekka
pres subj
sg
1 rekka
2 rekkir
3 rekki
pl
1 rekkim
2 rekkið
3 rekki
rekk 2sg imper
rekkum 1pl imper
rekkið 2pl imper
pret indic
sg
1 rekkða
2 rekkðir
3 rekkði
pl
1 rekkðum
2 rekkðuð
3 rekkðu
pret subj
sg
1 rekkða
2 rekkðir
3 rekkði
pl
1 rekkðim
2 rekkðið
3 rekkði
rekkðrinn pp m
rekkðrin pp f
rekkðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 rekkumk
2 rekkisk
3 rekkisk
pl
1 rekkumk
2 rekkizk
3 rekkask
pres subj&middle
sg
1 rekkumk
2 rekkisk
3 rekkisk
pl
1 rekkimk
2 rekkizk
3 rekkisk
rekksk 2sg imper middle
rekkumk 1pl imper middle
rekkizk 1pl imper middle
rekkandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 rekkðumk
2 rekkðisk
3 rekkðisk
pl
1 rekkðimk
2 rekkðizk
3 rekkðisk
pret subj&middle
sg
1 rekkðumk
2 rekkðisk
3 rekkðisk
pl
1 rekkðimk
2 rekkðizk
3 rekkðisk
rekkðrizk pp n&middle
rekkandi prespart N sg m
rekkanda prespart A sg m
rekkanda prespart G sg m
rekkanda prespart D sg m
rekkandi prespart N sg f
rekkandi prespart A sg f
rekkandi prespart G sg f
rekkandi prespart D sg f
rekkanda prespart N sg n
rekkanda prespart A sg n
rekkanda prespart G sg n
rekkanda prespart D sg n
rekkandi prespart N pl m
rekkandi prespart A pl m
rekkandi prespart G pl m
rekkundum prespart D pl m
rekkandi prespart N pl f
rekkandi prespart A pl f
rekkandi prespart G pl f
rekkundum prespart D pl f
rekkandi prespart N pl n
rekkandi prespart A pl n
rekkandi prespart G pl n
rekkundum prespart D pl n 
renna “slip, slide”
pres indic
sg
1 renni
2 rennir
3 rennir
pl
1 rennum
2 rennið
3 renna
pres subj
sg
1 renna
2 rennir
3 renni
pl
1 rennim
2 rennið
3 renni
renn 2sg imper
rennum 1pl imper
rennið 2pl imper
pret indic
sg
1 rennda
2 renndir
3 renndi
pl
1 renndum
2 rennduð
3 renndu
pret subj
sg
1 rennda
2 renndir
3 renndi
pl
1 renndim
2 renndið
3 renndi
renndrinn pp m
renndrin pp f
renndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 rennumk
2 rennisk
3 rennisk
pl
1 rennumk
2 rennizk
3 rennask
pres subj&middle
sg
1 rennumk
2 rennisk
3 rennisk
pl
1 rennimk
2 rennizk
3 rennisk
rennsk 2sg imper middle
rennumk 1pl imper middle
rennizk 1pl imper middle
rennandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 renndumk
2 renndisk
3 renndisk
pl
1 renndimk
2 renndizk
3 renndisk
pret subj&middle
sg
1 renndumk
2 renndisk
3 renndisk
pl
1 renndimk
2 renndizk
3 renndisk
renndrizk pp n&middle
rennandi prespart N sg m
rennanda prespart A sg m
rennanda prespart G sg m
rennanda prespart D sg m
rennandi prespart N sg f
rennandi prespart A sg f
rennandi prespart G sg f
rennandi prespart D sg f
rennanda prespart N sg n
rennanda prespart A sg n
rennanda prespart G sg n
rennanda prespart D sg n
rennandi prespart N pl m
rennandi prespart A pl m
rennandi prespart G pl m
rennundum prespart D pl m
rennandi prespart N pl f
rennandi prespart A pl f
rennandi prespart G pl f
rennundum prespart D pl f
rennandi prespart N pl n
rennandi prespart A pl n
rennandi prespart G pl n
rennundum prespart D pl n 
rétta “stretch out”
pres indic
sg
1 rétti
2 réttir
3 réttir
pl
1 réttum
2 réttið
3 rétta
pres subj
sg
1 rétta
2 réttir
3 rétti
pl
1 réttim
2 réttið
3 rétti
rétt 2sg imper
réttum 1pl imper
réttið 2pl imper
pret indic
sg
1 rétta
2 réttir
3 rétti
pl
1 réttum
2 réttuð
3 réttu
pret subj
sg
1 rétta
2 réttir
3 rétti
pl
1 réttim
2 réttið
3 rétti
réttrinn pp m
réttrin pp f
réttrit pp n
pres indic&middle
sg
1 réttumk
2 réttisk
3 réttisk
pl
1 réttumk
2 réttizk
3 réttask
pres subj&middle
sg
1 réttumk
2 réttisk
3 réttisk
pl
1 réttimk
2 réttizk
3 réttisk
réttsk 2sg imper middle
réttumk 1pl imper middle
réttizk 1pl imper middle
réttandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 réttumk
2 réttisk
3 réttisk
pl
1 réttimk
2 réttizk
3 réttisk
pret subj&middle
sg
1 réttumk
2 réttisk
3 réttisk
pl
1 réttimk
2 réttizk
3 réttisk
réttrizk pp n&middle
réttandi prespart N sg m
réttanda prespart A sg m
réttanda prespart G sg m
réttanda prespart D sg m
réttandi prespart N sg f
réttandi prespart A sg f
réttandi prespart G sg f
réttandi prespart D sg f
réttanda prespart N sg n
réttanda prespart A sg n
réttanda prespart G sg n
réttanda prespart D sg n
réttandi prespart N pl m
réttandi prespart A pl m
réttandi prespart G pl m
réttundum prespart D pl m
réttandi prespart N pl f
réttandi prespart A pl f
réttandi prespart G pl f
réttundum prespart D pl f
réttandi prespart N pl n
réttandi prespart A pl n
réttandi prespart G pl n
réttundum prespart D pl n 
reyna “try, test”
pres indic
sg
1 reyni
2 reynir
3 reynir
pl
1 reynum
2 reynið
3 reyna
pres subj
sg
1 reyna
2 reynir
3 reyni
pl
1 reynim
2 reynið
3 reyni
reyn 2sg imper
reynum 1pl imper
reynið 2pl imper
pret indic
sg
1 reynda
2 reyndir
3 reyndi
pl
1 reyndum
2 reynduð
3 reyndu
pret subj
sg
1 reynda
2 reyndir
3 reyndi
pl
1 reyndim
2 reyndið
3 reyndi
reyndrinn pp m
reyndrin pp f
reyndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 reynumk
2 reynisk
3 reynisk
pl
1 reynumk
2 reynizk
3 reynask
pres subj&middle
sg
1 reynumk
2 reynisk
3 reynisk
pl
1 reynimk
2 reynizk
3 reynisk
reynsk 2sg imper middle
reynumk 1pl imper middle
reynizk 1pl imper middle
reynandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 reyndumk
2 reyndisk
3 reyndisk
pl
1 reyndimk
2 reyndizk
3 reyndisk
pret subj&middle
sg
1 reyndumk
2 reyndisk
3 reyndisk
pl
1 reyndimk
2 reyndizk
3 reyndisk
reyndrizk pp n&middle
reynandi prespart N sg m
reynanda prespart A sg m
reynanda prespart G sg m
reynanda prespart D sg m
reynandi prespart N sg f
reynandi prespart A sg f
reynandi prespart G sg f
reynandi prespart D sg f
reynanda prespart N sg n
reynanda prespart A sg n
reynanda prespart G sg n
reynanda prespart D sg n
reynandi prespart N pl m
reynandi prespart A pl m
reynandi prespart G pl m
reynundum prespart D pl m
reynandi prespart N pl f
reynandi prespart A pl f
reynandi prespart G pl f
reynundum prespart D pl f
reynandi prespart N pl n
reynandi prespart A pl n
reynandi prespart G pl n
reynundum prespart D pl n 
ræsta “sweep, clean”
pres indic
sg
1 ræsti
2 ræstir
3 ræstir
pl
1 ræstum
2 ræstið
3 ræsta
pres subj
sg
1 ræsta
2 ræstir
3 ræsti
pl
1 ræstim
2 ræstið
3 ræsti
ræst 2sg imper
ræstum 1pl imper
ræstið 2pl imper
pret indic
sg
1 ræsta
2 ræstir
3 ræsti
pl
1 ræstum
2 ræstuð
3 ræstu
pret subj
sg
1 ræsta
2 ræstir
3 ræsti
pl
1 ræstim
2 ræstið
3 ræsti
ræstrinn pp m
ræstrin pp f
ræstrit pp n
pres indic&middle
sg
1 ræstumk
2 ræstisk
3 ræstisk
pl
1 ræstumk
2 ræstizk
3 ræstask
pres subj&middle
sg
1 ræstumk
2 ræstisk
3 ræstisk
pl
1 ræstimk
2 ræstizk
3 ræstisk
ræstsk 2sg imper middle
ræstumk 1pl imper middle
ræstizk 1pl imper middle
ræstandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 ræstumk
2 ræstisk
3 ræstisk
pl
1 ræstimk
2 ræstizk
3 ræstisk
pret subj&middle
sg
1 ræstumk
2 ræstisk
3 ræstisk
pl
1 ræstimk
2 ræstizk
3 ræstisk
ræstrizk pp n&middle
ræstandi prespart N sg m
ræstanda prespart A sg m
ræstanda prespart G sg m
ræstanda prespart D sg m
ræstandi prespart N sg f
ræstandi prespart A sg f
ræstandi prespart G sg f
ræstandi prespart D sg f
ræstanda prespart N sg n
ræstanda prespart A sg n
ræstanda prespart G sg n
ræstanda prespart D sg n
ræstandi prespart N pl m
ræstandi prespart A pl m
ræstandi prespart G pl m
ræstundum prespart D pl m
ræstandi prespart N pl f
ræstandi prespart A pl f
ræstandi prespart G pl f
ræstundum prespart D pl f
ræstandi prespart N pl n
ræstandi prespart A pl n
ræstandi prespart G pl n
ræstundum prespart D pl n 
rœða “discuss”
pres indic
sg
1 rœði
2 rœðir
3 rœðir
pl
1 rœðum
2 rœðið
3 rœða
pres subj
sg
1 rœða
2 rœðir
3 rœði
pl
1 rœðim
2 rœðið
3 rœði
rœð 2sg imper
rœðum 1pl imper
rœðið 2pl imper
pret indic
sg
1 rœdda
2 rœddir
3 rœddi
pl
1 rœddum
2 rœdduð
3 rœddu
pret subj
sg
1 rœdda
2 rœddir
3 rœddi
pl
1 rœddim
2 rœddið
3 rœddi
rœddrinn pp m
rœddrin pp f
rœddrit pp n
pres indic&middle
sg
1 rœðumk
2 rœðisk
3 rœðisk
pl
1 rœðumk
2 rœðizk
3 rœðask
pres subj&middle
sg
1 rœðumk
2 rœðisk
3 rœðisk
pl
1 rœðimk
2 rœðizk
3 rœðisk
rœðsk 2sg imper middle
rœðumk 1pl imper middle
rœðizk 1pl imper middle
rœðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 rœddumk
2 rœddisk
3 rœddisk
pl
1 rœddimk
2 rœddizk
3 rœddisk
pret subj&middle
sg
1 rœddumk
2 rœddisk
3 rœddisk
pl
1 rœddimk
2 rœddizk
3 rœddisk
rœddrizk pp n&middle
rœðandi prespart N sg m
rœðanda prespart A sg m
rœðanda prespart G sg m
rœðanda prespart D sg m
rœðandi prespart N sg f
rœðandi prespart A sg f
rœðandi prespart G sg f
rœðandi prespart D sg f
rœðanda prespart N sg n
rœðanda prespart A sg n
rœðanda prespart G sg n
rœðanda prespart D sg n
rœðandi prespart N pl m
rœðandi prespart A pl m
rœðandi prespart G pl m
rœðundum prespart D pl m
rœðandi prespart N pl f
rœðandi prespart A pl f
rœðandi prespart G pl f
rœðundum prespart D pl f
rœðandi prespart N pl n
rœðandi prespart A pl n
rœðandi prespart G pl n
rœðundum prespart D pl n 
senda “send”
pres indic
sg
1 sendi
2 sendir
3 sendir
pl
1 sendum
2 sendið
3 senda
pres subj
sg
1 senda
2 sendir
3 sendi
pl
1 sendim
2 sendið
3 sendi
send 2sg imper
sendum 1pl imper
sendið 2pl imper
pret indic
sg
1 senda
2 sendir
3 sendi
pl
1 sendum
2 senduð
3 sendu
pret subj
sg
1 senda
2 sendir
3 sendi
pl
1 sendim
2 sendið
3 sendi
sendrinn pp m
sendrin pp f
sendrit pp n
pres indic&middle
sg
1 sendumk
2 sendisk
3 sendisk
pl
1 sendumk
2 sendizk
3 sendask
pres subj&middle
sg
1 sendumk
2 sendisk
3 sendisk
pl
1 sendimk
2 sendizk
3 sendisk
sendsk 2sg imper middle
sendumk 1pl imper middle
sendizk 1pl imper middle
sendandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 sendumk
2 sendisk
3 sendisk
pl
1 sendimk
2 sendizk
3 sendisk
pret subj&middle
sg
1 sendumk
2 sendisk
3 sendisk
pl
1 sendimk
2 sendizk
3 sendisk
sendrizk pp n&middle
sendandi prespart N sg m
sendanda prespart A sg m
sendanda prespart G sg m
sendanda prespart D sg m
sendandi prespart N sg f
sendandi prespart A sg f
sendandi prespart G sg f
sendandi prespart D sg f
sendanda prespart N sg n
sendanda prespart A sg n
sendanda prespart G sg n
sendanda prespart D sg n
sendandi prespart N pl m
sendandi prespart A pl m
sendandi prespart G pl m
sendundum prespart D pl m
sendandi prespart N pl f
sendandi prespart A pl f
sendandi prespart G pl f
sendundum prespart D pl f
sendandi prespart N pl n
sendandi prespart A pl n
sendandi prespart G pl n
sendundum prespart D pl n 
sigla “sail”
pres indic
sg
1 sigli
2 siglir
3 siglir
pl
1 siglum
2 siglið
3 sigla
pres subj
sg
1 sigla
2 siglir
3 sigli
pl
1 siglim
2 siglið
3 sigli
sigl 2sg imper
siglum 1pl imper
siglið 2pl imper
pret indic
sg
1 siglda
2 sigldir
3 sigldi
pl
1 sigldum
2 siglduð
3 sigldu
pret subj
sg
1 siglda
2 sigldir
3 sigldi
pl
1 sigldim
2 sigldið
3 sigldi
sigldrinn pp m
sigldrin pp f
sigldrit pp n
pres indic&middle
sg
1 siglumk
2 siglisk
3 siglisk
pl
1 siglumk
2 siglizk
3 siglask
pres subj&middle
sg
1 siglumk
2 siglisk
3 siglisk
pl
1 siglimk
2 siglizk
3 siglisk
siglsk 2sg imper middle
siglumk 1pl imper middle
siglizk 1pl imper middle
siglandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 sigldumk
2 sigldisk
3 sigldisk
pl
1 sigldimk
2 sigldizk
3 sigldisk
pret subj&middle
sg
1 sigldumk
2 sigldisk
3 sigldisk
pl
1 sigldimk
2 sigldizk
3 sigldisk
sigldrizk pp n&middle
siglandi prespart N sg m
siglanda prespart A sg m
siglanda prespart G sg m
siglanda prespart D sg m
siglandi prespart N sg f
siglandi prespart A sg f
siglandi prespart G sg f
siglandi prespart D sg f
siglanda prespart N sg n
siglanda prespart A sg n
siglanda prespart G sg n
siglanda prespart D sg n
siglandi prespart N pl m
siglandi prespart A pl m
siglandi prespart G pl m
siglundum prespart D pl m
siglandi prespart N pl f
siglandi prespart A pl f
siglandi prespart G pl f
siglundum prespart D pl f
siglandi prespart N pl n
siglandi prespart A pl n
siglandi prespart G pl n
siglundum prespart D pl n 
signa “bless”
pres indic
sg
1 signi
2 signir
3 signir
pl
1 signum
2 signið
3 signa
pres subj
sg
1 signa
2 signir
3 signi
pl
1 signim
2 signið
3 signi
sign 2sg imper
signum 1pl imper
signið 2pl imper
pret indic
sg
1 signda
2 signdir
3 signdi
pl
1 signdum
2 signduð
3 signdu
pret subj
sg
1 signda
2 signdir
3 signdi
pl
1 signdim
2 signdið
3 signdi
signdrinn pp m
signdrin pp f
signdrit pp n
pres indic&middle
sg
1 signumk
2 signisk
3 signisk
pl
1 signumk
2 signizk
3 signask
pres subj&middle
sg
1 signumk
2 signisk
3 signisk
pl
1 signimk
2 signizk
3 signisk
signsk 2sg imper middle
signumk 1pl imper middle
signizk 1pl imper middle
signandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 signdumk
2 signdisk
3 signdisk
pl
1 signdimk
2 signdizk
3 signdisk
pret subj&middle
sg
1 signdumk
2 signdisk
3 signdisk
pl
1 signdimk
2 signdizk
3 signdisk
signdrizk pp n&middle
signandi prespart N sg m
signanda prespart A sg m
signanda prespart G sg m
signanda prespart D sg m
signandi prespart N sg f
signandi prespart A sg f
signandi prespart G sg f
signandi prespart D sg f
signanda prespart N sg n
signanda prespart A sg n
signanda prespart G sg n
signanda prespart D sg n
signandi prespart N pl m
signandi prespart A pl m
signandi prespart G pl m
signundum prespart D pl m
signandi prespart N pl f
signandi prespart A pl f
signandi prespart G pl f
signundum prespart D pl f
signandi prespart N pl n
signandi prespart A pl n
signandi prespart G pl n
signundum prespart D pl n 
skella “clash together”
pres indic
sg
1 skelli
2 skellir
3 skellir
pl
1 skellum
2 skellið
3 skella
pres subj
sg
1 skella
2 skellir
3 skelli
pl
1 skellim
2 skellið
3 skelli
skell 2sg imper
skellum 1pl imper
skellið 2pl imper
pret indic
sg
1 skellda
2 skelldir
3 skelldi
pl
1 skelldum
2 skellduð
3 skelldu
pret subj
sg
1 skellda
2 skelldir
3 skelldi
pl
1 skelldim
2 skelldið
3 skelldi
skelldrinn pp m
skelldrin pp f
skelldrit pp n
pres indic&middle
sg
1 skellumk
2 skellisk
3 skellisk
pl
1 skellumk
2 skellizk
3 skellask
pres subj&middle
sg
1 skellumk
2 skellisk
3 skellisk
pl
1 skellimk
2 skellizk
3 skellisk
skellsk 2sg imper middle
skellumk 1pl imper middle
skellizk 1pl imper middle
skellandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 skelldumk
2 skelldisk
3 skelldisk
pl
1 skelldimk
2 skelldizk
3 skelldisk
pret subj&middle
sg
1 skelldumk
2 skelldisk
3 skelldisk
pl
1 skelldimk
2 skelldizk
3 skelldisk
skelldrizk pp n&middle
skellandi prespart N sg m
skellanda prespart A sg m
skellanda prespart G sg m
skellanda prespart D sg m
skellandi prespart N sg f
skellandi prespart A sg f
skellandi prespart G sg f
skellandi prespart D sg f
skellanda prespart N sg n
skellanda prespart A sg n
skellanda prespart G sg n
skellanda prespart D sg n
skellandi prespart N pl m
skellandi prespart A pl m
skellandi prespart G pl m
skellundum prespart D pl m
skellandi prespart N pl f
skellandi prespart A pl f
skellandi prespart G pl f
skellundum prespart D pl f
skellandi prespart N pl n
skellandi prespart A pl n
skellandi prespart G pl n
skellundum prespart D pl n 
skemmta “amuse”
pres indic
sg
1 skemmti
2 skemmtir
3 skemmtir
pl
1 skemmtum
2 skemmtið
3 skemmta
pres subj
sg
1 skemmta
2 skemmtir
3 skemmti
pl
1 skemmtim
2 skemmtið
3 skemmti
skemmt 2sg imper
skemmtum 1pl imper
skemmtið 2pl imper
pret indic
sg
1 skemmta
2 skemmtir
3 skemmti
pl
1 skemmtum
2 skemmtuð
3 skemmtu
pret subj
sg
1 skemmta
2 skemmtir
3 skemmti
pl
1 skemmtim
2 skemmtið
3 skemmti
skemmtrinn pp m
skemmtrin pp f
skemmtrit pp n
pres indic&middle
sg
1 skemmtumk
2 skemmtisk
3 skemmtisk
pl
1 skemmtumk
2 skemmtizk
3 skemmtask
pres subj&middle
sg
1 skemmtumk
2 skemmtisk
3 skemmtisk
pl
1 skemmtimk
2 skemmtizk
3 skemmtisk
skemmtsk 2sg imper middle
skemmtumk 1pl imper middle
skemmtizk 1pl imper middle
skemmtandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 skemmtumk
2 skemmtisk
3 skemmtisk
pl
1 skemmtimk
2 skemmtizk
3 skemmtisk
pret subj&middle
sg
1 skemmtumk
2 skemmtisk
3 skemmtisk
pl
1 skemmtimk
2 skemmtizk
3 skemmtisk
skemmtrizk pp n&middle
skemmtandi prespart N sg m
skemmtanda prespart A sg m
skemmtanda prespart G sg m
skemmtanda prespart D sg m
skemmtandi prespart N sg f
skemmtandi prespart A sg f
skemmtandi prespart G sg f
skemmtandi prespart D sg f
skemmtanda prespart N sg n
skemmtanda prespart A sg n
skemmtanda prespart G sg n
skemmtanda prespart D sg n
skemmtandi prespart N pl m
skemmtandi prespart A pl m
skemmtandi prespart G pl m
skemmtundum prespart D pl m
skemmtandi prespart N pl f
skemmtandi prespart A pl f
skemmtandi prespart G pl f
skemmtundum prespart D pl f
skemmtandi prespart N pl n
skemmtandi prespart A pl n
skemmtandi prespart G pl n
skemmtundum prespart D pl n 
skipta “divide, change”
pres indic
sg
1 skipti
2 skiptir
3 skiptir
pl
1 skiptum
2 skiptið
3 skipta
pres subj
sg
1 skipta
2 skiptir
3 skipti
pl
1 skiptim
2 skiptið
3 skipti
skipt 2sg imper
skiptum 1pl imper
skiptið 2pl imper
pret indic
sg
1 skipta
2 skiptir
3 skipti
pl
1 skiptum
2 skiptuð
3 skiptu
pret subj
sg
1 skipta
2 skiptir
3 skipti
pl
1 skiptim
2 skiptið
3 skipti
skiptrinn pp m
skiptrin pp f
skiptrit pp n
pres indic&middle
sg
1 skiptumk
2 skiptisk
3 skiptisk
pl
1 skiptumk
2 skiptizk
3 skiptask
pres subj&middle
sg
1 skiptumk
2 skiptisk
3 skiptisk
pl
1 skiptimk
2 skiptizk
3 skiptisk
skiptsk 2sg imper middle
skiptumk 1pl imper middle
skiptizk 1pl imper middle
skiptandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 skiptumk
2 skiptisk
3 skiptisk
pl
1 skiptimk
2 skiptizk
3 skiptisk
pret subj&middle
sg
1 skiptumk
2 skiptisk
3 skiptisk
pl
1 skiptimk
2 skiptizk
3 skiptisk
skiptrizk pp n&middle
skiptandi prespart N sg m
skiptanda prespart A sg m
skiptanda prespart G sg m
skiptanda prespart D sg m
skiptandi prespart N sg f
skiptandi prespart A sg f
skiptandi prespart G sg f
skiptandi prespart D sg f
skiptanda prespart N sg n
skiptanda prespart A sg n
skiptanda prespart G sg n
skiptanda prespart D sg n
skiptandi prespart N pl m
skiptandi prespart A pl m
skiptandi prespart G pl m
skiptundum prespart D pl m
skiptandi prespart N pl f
skiptandi prespart A pl f
skiptandi prespart G pl f
skiptundum prespart D pl f
skiptandi prespart N pl n
skiptandi prespart A pl n
skiptandi prespart G pl n
skiptundum prespart D pl n 
spretta “open up”
pres indic
sg
1 spretti
2 sprettir
3 sprettir
pl
1 sprettum
2 sprettið
3 spretta
pres subj
sg
1 spretta
2 sprettir
3 spretti
pl
1 sprettim
2 sprettið
3 spretti
sprett 2sg imper
sprettum 1pl imper
sprettið 2pl imper
pret indic
sg
1 spretta
2 sprettir
3 spretti
pl
1 sprettum
2 sprettuð
3 sprettu
pret subj
sg
1 spretta
2 sprettir
3 spretti
pl
1 sprettim
2 sprettið
3 spretti
sprettrinn pp m
sprettrin pp f
sprettrit pp n
pres indic&middle
sg
1 sprettumk
2 sprettisk
3 sprettisk
pl
1 sprettumk
2 sprettizk
3 sprettask
pres subj&middle
sg
1 sprettumk
2 sprettisk
3 sprettisk
pl
1 sprettimk
2 sprettizk
3 sprettisk
sprettsk 2sg imper middle
sprettumk 1pl imper middle
sprettizk 1pl imper middle
sprettandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 sprettumk
2 sprettisk
3 sprettisk
pl
1 sprettimk
2 sprettizk
3 sprettisk
pret subj&middle
sg
1 sprettumk
2 sprettisk
3 sprettisk
pl
1 sprettimk
2 sprettizk
3 sprettisk
sprettrizk pp n&middle
sprettandi prespart N sg m
sprettanda prespart A sg m
sprettanda prespart G sg m
sprettanda prespart D sg m
sprettandi prespart N sg f
sprettandi prespart A sg f
sprettandi prespart G sg f
sprettandi prespart D sg f
sprettanda prespart N sg n
sprettanda prespart A sg n
sprettanda prespart G sg n
sprettanda prespart D sg n
sprettandi prespart N pl m
sprettandi prespart A pl m
sprettandi prespart G pl m
sprettundum prespart D pl m
sprettandi prespart N pl f
sprettandi prespart A pl f
sprettandi prespart G pl f
sprettundum prespart D pl f
sprettandi prespart N pl n
sprettandi prespart A pl n
sprettandi prespart G pl n
sprettundum prespart D pl n 
stefna “go (in a particular direction)”
pres indic
sg
1 stefni
2 stefnir
3 stefnir
pl
1 stefnum
2 stefnið
3 stefna
pres subj
sg
1 stefna
2 stefnir
3 stefni
pl
1 stefnim
2 stefnið
3 stefni
stefn 2sg imper
stefnum 1pl imper
stefnið 2pl imper
pret indic
sg
1 stefnda
2 stefndir
3 stefndi
pl
1 stefndum
2 stefnduð
3 stefndu
pret subj
sg
1 stefnda
2 stefndir
3 stefndi
pl
1 stefndim
2 stefndið
3 stefndi
stefndrinn pp m
stefndrin pp f
stefndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 stefnumk
2 stefnisk
3 stefnisk
pl
1 stefnumk
2 stefnizk
3 stefnask
pres subj&middle
sg
1 stefnumk
2 stefnisk
3 stefnisk
pl
1 stefnimk
2 stefnizk
3 stefnisk
stefnsk 2sg imper middle
stefnumk 1pl imper middle
stefnizk 1pl imper middle
stefnandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 stefndumk
2 stefndisk
3 stefndisk
pl
1 stefndimk
2 stefndizk
3 stefndisk
pret subj&middle
sg
1 stefndumk
2 stefndisk
3 stefndisk
pl
1 stefndimk
2 stefndizk
3 stefndisk
stefndrizk pp n&middle
stefnandi prespart N sg m
stefnanda prespart A sg m
stefnanda prespart G sg m
stefnanda prespart D sg m
stefnandi prespart N sg f
stefnandi prespart A sg f
stefnandi prespart G sg f
stefnandi prespart D sg f
stefnanda prespart N sg n
stefnanda prespart A sg n
stefnanda prespart G sg n
stefnanda prespart D sg n
stefnandi prespart N pl m
stefnandi prespart A pl m
stefnandi prespart G pl m
stefnundum prespart D pl m
stefnandi prespart N pl f
stefnandi prespart A pl f
stefnandi prespart G pl f
stefnundum prespart D pl f
stefnandi prespart N pl n
stefnandi prespart A pl n
stefnandi prespart G pl n
stefnundum prespart D pl n 
stýra “steer, rule”
pres indic
sg
1 stýri
2 stýrir
3 stýrir
pl
1 stýrum
2 stýrið
3 stýra
pres subj
sg
1 stýra
2 stýrir
3 stýri
pl
1 stýrim
2 stýrið
3 stýri
stýr 2sg imper
stýrum 1pl imper
stýrið 2pl imper
pret indic
sg
1 stýrða
2 stýrðir
3 stýrði
pl
1 stýrðum
2 stýrðuð
3 stýrðu
pret subj
sg
1 stýrða
2 stýrðir
3 stýrði
pl
1 stýrðim
2 stýrðið
3 stýrði
stýrðrinn pp m
stýrðrin pp f
stýrðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 stýrumk
2 stýrisk
3 stýrisk
pl
1 stýrumk
2 stýrizk
3 stýrask
pres subj&middle
sg
1 stýrumk
2 stýrisk
3 stýrisk
pl
1 stýrimk
2 stýrizk
3 stýrisk
stýrsk 2sg imper middle
stýrumk 1pl imper middle
stýrizk 1pl imper middle
stýrandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 stýrðumk
2 stýrðisk
3 stýrðisk
pl
1 stýrðimk
2 stýrðizk
3 stýrðisk
pret subj&middle
sg
1 stýrðumk
2 stýrðisk
3 stýrðisk
pl
1 stýrðimk
2 stýrðizk
3 stýrðisk
stýrðrizk pp n&middle
stýrandi prespart N sg m
stýranda prespart A sg m
stýranda prespart G sg m
stýranda prespart D sg m
stýrandi prespart N sg f
stýrandi prespart A sg f
stýrandi prespart G sg f
stýrandi prespart D sg f
stýranda prespart N sg n
stýranda prespart A sg n
stýranda prespart G sg n
stýranda prespart D sg n
stýrandi prespart N pl m
stýrandi prespart A pl m
stýrandi prespart G pl m
stýrundum prespart D pl m
stýrandi prespart N pl f
stýrandi prespart A pl f
stýrandi prespart G pl f
stýrundum prespart D pl f
stýrandi prespart N pl n
stýrandi prespart A pl n
stýrandi prespart G pl n
stýrundum prespart D pl n 
svelta “starve (tr.)”
pres indic
sg
1 svelti
2 sveltir
3 sveltir
pl
1 sveltum
2 sveltið
3 svelta
pres subj
sg
1 svelta
2 sveltir
3 svelti
pl
1 sveltim
2 sveltið
3 svelti
svelt 2sg imper
sveltum 1pl imper
sveltið 2pl imper
pret indic
sg
1 svelta
2 sveltir
3 svelti
pl
1 sveltum
2 sveltuð
3 sveltu
pret subj
sg
1 svelta
2 sveltir
3 svelti
pl
1 sveltim
2 sveltið
3 svelti
sveltrinn pp m
sveltrin pp f
sveltrit pp n
pres indic&middle
sg
1 sveltumk
2 sveltisk
3 sveltisk
pl
1 sveltumk
2 sveltizk
3 sveltask
pres subj&middle
sg
1 sveltumk
2 sveltisk
3 sveltisk
pl
1 sveltimk
2 sveltizk
3 sveltisk
sveltsk 2sg imper middle
sveltumk 1pl imper middle
sveltizk 1pl imper middle
sveltandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 sveltumk
2 sveltisk
3 sveltisk
pl
1 sveltimk
2 sveltizk
3 sveltisk
pret subj&middle
sg
1 sveltumk
2 sveltisk
3 sveltisk
pl
1 sveltimk
2 sveltizk
3 sveltisk
sveltrizk pp n&middle
sveltandi prespart N sg m
sveltanda prespart A sg m
sveltanda prespart G sg m
sveltanda prespart D sg m
sveltandi prespart N sg f
sveltandi prespart A sg f
sveltandi prespart G sg f
sveltandi prespart D sg f
sveltanda prespart N sg n
sveltanda prespart A sg n
sveltanda prespart G sg n
sveltanda prespart D sg n
sveltandi prespart N pl m
sveltandi prespart A pl m
sveltandi prespart G pl m
sveltundum prespart D pl m
sveltandi prespart N pl f
sveltandi prespart A pl f
sveltandi prespart G pl f
sveltundum prespart D pl f
sveltandi prespart N pl n
sveltandi prespart A pl n
sveltandi prespart G pl n
sveltundum prespart D pl n 
sýna “show”
pres indic
sg
1 sýni
2 sýnir
3 sýnir
pl
1 sýnum
2 sýnið
3 sýna
pres subj
sg
1 sýna
2 sýnir
3 sýni
pl
1 sýnim
2 sýnið
3 sýni
sýn 2sg imper
sýnum 1pl imper
sýnið 2pl imper
pret indic
sg
1 sýnda
2 sýndir
3 sýndi
pl
1 sýndum
2 sýnduð
3 sýndu
pret subj
sg
1 sýnda
2 sýndir
3 sýndi
pl
1 sýndim
2 sýndið
3 sýndi
sýndrinn pp m
sýndrin pp f
sýndrit pp n
pres indic&middle
sg
1 sýnumk
2 sýnisk
3 sýnisk
pl
1 sýnumk
2 sýnizk
3 sýnask
pres subj&middle
sg
1 sýnumk
2 sýnisk
3 sýnisk
pl
1 sýnimk
2 sýnizk
3 sýnisk
sýnsk 2sg imper middle
sýnumk 1pl imper middle
sýnizk 1pl imper middle
sýnandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 sýndumk
2 sýndisk
3 sýndisk
pl
1 sýndimk
2 sýndizk
3 sýndisk
pret subj&middle
sg
1 sýndumk
2 sýndisk
3 sýndisk
pl
1 sýndimk
2 sýndizk
3 sýndisk
sýndrizk pp n&middle
sýnandi prespart N sg m
sýnanda prespart A sg m
sýnanda prespart G sg m
sýnanda prespart D sg m
sýnandi prespart N sg f
sýnandi prespart A sg f
sýnandi prespart G sg f
sýnandi prespart D sg f
sýnanda prespart N sg n
sýnanda prespart A sg n
sýnanda prespart G sg n
sýnanda prespart D sg n
sýnandi prespart N pl m
sýnandi prespart A pl m
sýnandi prespart G pl m
sýnundum prespart D pl m
sýnandi prespart N pl f
sýnandi prespart A pl f
sýnandi prespart G pl f
sýnundum prespart D pl f
sýnandi prespart N pl n
sýnandi prespart A pl n
sýnandi prespart G pl n
sýnundum prespart D pl n 
sýnask “seem”
pres indic
sg
1 sýni
2 sýnir
3 sýnir
pl
1 sýnum
2 sýnið
3 sýna
pres subj
sg
1 sýna
2 sýnir
3 sýni
pl
1 sýnim
2 sýnið
3 sýni
sýn 2sg imper
sýnum 1pl imper
sýnið 2pl imper
pret indic
sg
1 sýnda
2 sýndir
3 sýndi
pl
1 sýndum
2 sýnduð
3 sýndu
pret subj
sg
1 sýnda
2 sýndir
3 sýndi
pl
1 sýndim
2 sýndið
3 sýndi
sýninn pp m
sýnin pp f
sýnit pp n
pres indic&middle
sg
1 sýnumk
2 sýnisk
3 sýnisk
pl
1 sýnumk
2 sýnizk
3 sýnask
pres subj&middle
sg
1 sýnumk
2 sýnisk
3 sýnisk
pl
1 sýnimk
2 sýnizk
3 sýnisk
sýnsk 2sg imper middle
sýnumk 1pl imper middle
sýnizk 1pl imper middle
sýnandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 sýndumk
2 sýndisk
3 sýndisk
pl
1 sýndimk
2 sýndizk
3 sýndisk
pret subj&middle
sg
1 sýndumk
2 sýndisk
3 sýndisk
pl
1 sýndimk
2 sýndizk
3 sýndisk
sýnizk pp n&middle
sýnandi prespart N sg m
sýnanda prespart A sg m
sýnanda prespart G sg m
sýnanda prespart D sg m
sýnandi prespart N sg f
sýnandi prespart A sg f
sýnandi prespart G sg f
sýnandi prespart D sg f
sýnanda prespart N sg n
sýnanda prespart A sg n
sýnanda prespart G sg n
sýnanda prespart D sg n
sýnandi prespart N pl m
sýnandi prespart A pl m
sýnandi prespart G pl m
sýnundum prespart D pl m
sýnandi prespart N pl f
sýnandi prespart A pl f
sýnandi prespart G pl f
sýnundum prespart D pl f
sýnandi prespart N pl n
sýnandi prespart A pl n
sýnandi prespart G pl n
sýnundum prespart D pl n 
sæta “undergo”
pres indic
sg
1 sæti
2 sætir
3 sætir
pl
1 sætum
2 sætið
3 sæta
pres subj
sg
1 sæta
2 sætir
3 sæti
pl
1 sætim
2 sætið
3 sæti
sæt 2sg imper
sætum 1pl imper
sætið 2pl imper
pret indic
sg
1 sætta
2 sættir
3 sætti
pl
1 sættum
2 sættuð
3 sættu
pret subj
sg
1 sætta
2 sættir
3 sætti
pl
1 sættim
2 sættið
3 sætti
sættrinn pp m
sættrin pp f
sættrit pp n
pres indic&middle
sg
1 sætumk
2 sætisk
3 sætisk
pl
1 sætumk
2 sætizk
3 sætask
pres subj&middle
sg
1 sætumk
2 sætisk
3 sætisk
pl
1 sætimk
2 sætizk
3 sætisk
sætsk 2sg imper middle
sætumk 1pl imper middle
sætizk 1pl imper middle
sætandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 sættumk
2 sættisk
3 sættisk
pl
1 sættimk
2 sættizk
3 sættisk
pret subj&middle
sg
1 sættumk
2 sættisk
3 sættisk
pl
1 sættimk
2 sættizk
3 sættisk
sættrizk pp n&middle
sætandi prespart N sg m
sætanda prespart A sg m
sætanda prespart G sg m
sætanda prespart D sg m
sætandi prespart N sg f
sætandi prespart A sg f
sætandi prespart G sg f
sætandi prespart D sg f
sætanda prespart N sg n
sætanda prespart A sg n
sætanda prespart G sg n
sætanda prespart D sg n
sætandi prespart N pl m
sætandi prespart A pl m
sætandi prespart G pl m
sætundum prespart D pl m
sætandi prespart N pl f
sætandi prespart A pl f
sætandi prespart G pl f
sætundum prespart D pl f
sætandi prespart N pl n
sætandi prespart A pl n
sætandi prespart G pl n
sætundum prespart D pl n 
sættask “be reconciled”
pres indic
sg
1 sætti
2 sættir
3 sættir
pl
1 sættum
2 sættið
3 sætta
pres subj
sg
1 sætta
2 sættir
3 sætti
pl
1 sættim
2 sættið
3 sætti
sætt 2sg imper
sættum 1pl imper
sættið 2pl imper
pret indic
sg
1 sætta
2 sættir
3 sætti
pl
1 sættum
2 sættuð
3 sættu
pret subj
sg
1 sætta
2 sættir
3 sætti
pl
1 sættim
2 sættið
3 sætti
sæinn pp m
sæin pp f
sæit pp n
pres indic&middle
sg
1 sættumk
2 sættisk
3 sættisk
pl
1 sættumk
2 sættizk
3 sættask
pres subj&middle
sg
1 sættumk
2 sættisk
3 sættisk
pl
1 sættimk
2 sættizk
3 sættisk
sættsk 2sg imper middle
sættumk 1pl imper middle
sættizk 1pl imper middle
sættandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 sættumk
2 sættisk
3 sættisk
pl
1 sættimk
2 sættizk
3 sættisk
pret subj&middle
sg
1 sættumk
2 sættisk
3 sættisk
pl
1 sættimk
2 sættizk
3 sættisk
sæizk pp n&middle
sættandi prespart N sg m
sættanda prespart A sg m
sættanda prespart G sg m
sættanda prespart D sg m
sættandi prespart N sg f
sættandi prespart A sg f
sættandi prespart G sg f
sættandi prespart D sg f
sættanda prespart N sg n
sættanda prespart A sg n
sættanda prespart G sg n
sættanda prespart D sg n
sættandi prespart N pl m
sættandi prespart A pl m
sættandi prespart G pl m
sættundum prespart D pl m
sættandi prespart N pl f
sættandi prespart A pl f
sættandi prespart G pl f
sættundum prespart D pl f
sættandi prespart N pl n
sættandi prespart A pl n
sættandi prespart G pl n
sættundum prespart D pl n 
veita “offer, help”
pres indic
sg
1 veiti
2 veitir
3 veitir
pl
1 veitum
2 veitið
3 veita
pres subj
sg
1 veita
2 veitir
3 veiti
pl
1 veitim
2 veitið
3 veiti
veit 2sg imper
veitum 1pl imper
veitið 2pl imper
pret indic
sg
1 veitta
2 veittir
3 veitti
pl
1 veittum
2 veittuð
3 veittu
pret subj
sg
1 veitta
2 veittir
3 veitti
pl
1 veittim
2 veittið
3 veitti
veittrinn pp m
veittrin pp f
veittrit pp n
pres indic&middle
sg
1 veitumk
2 veitisk
3 veitisk
pl
1 veitumk
2 veitizk
3 veitask
pres subj&middle
sg
1 veitumk
2 veitisk
3 veitisk
pl
1 veitimk
2 veitizk
3 veitisk
veitsk 2sg imper middle
veitumk 1pl imper middle
veitizk 1pl imper middle
veitandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 veittumk
2 veittisk
3 veittisk
pl
1 veittimk
2 veittizk
3 veittisk
pret subj&middle
sg
1 veittumk
2 veittisk
3 veittisk
pl
1 veittimk
2 veittizk
3 veittisk
veittrizk pp n&middle
veitandi prespart N sg m
veitanda prespart A sg m
veitanda prespart G sg m
veitanda prespart D sg m
veitandi prespart N sg f
veitandi prespart A sg f
veitandi prespart G sg f
veitandi prespart D sg f
veitanda prespart N sg n
veitanda prespart A sg n
veitanda prespart G sg n
veitanda prespart D sg n
veitandi prespart N pl m
veitandi prespart A pl m
veitandi prespart G pl m
veitundum prespart D pl m
veitandi prespart N pl f
veitandi prespart A pl f
veitandi prespart G pl f
veitundum prespart D pl f
veitandi prespart N pl n
veitandi prespart A pl n
veitandi prespart G pl n
veitundum prespart D pl n 
virða “estimate”
pres indic
sg
1 virði
2 virðir
3 virðir
pl
1 virðum
2 virðið
3 virða
pres subj
sg
1 virða
2 virðir
3 virði
pl
1 virðim
2 virðið
3 virði
virð 2sg imper
virðum 1pl imper
virðið 2pl imper
pret indic
sg
1 virða
2 virðir
3 virði
pl
1 virðum
2 virðuð
3 virðu
pret subj
sg
1 virða
2 virðir
3 virði
pl
1 virðim
2 virðið
3 virði
virðrinn pp m
virðrin pp f
virðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 virðumk
2 virðisk
3 virðisk
pl
1 virðumk
2 virðizk
3 virðask
pres subj&middle
sg
1 virðumk
2 virðisk
3 virðisk
pl
1 virðimk
2 virðizk
3 virðisk
virðsk 2sg imper middle
virðumk 1pl imper middle
virðizk 1pl imper middle
virðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 virðumk
2 virðisk
3 virðisk
pl
1 virðimk
2 virðizk
3 virðisk
pret subj&middle
sg
1 virðumk
2 virðisk
3 virðisk
pl
1 virðimk
2 virðizk
3 virðisk
virðrizk pp n&middle
virðandi prespart N sg m
virðanda prespart A sg m
virðanda prespart G sg m
virðanda prespart D sg m
virðandi prespart N sg f
virðandi prespart A sg f
virðandi prespart G sg f
virðandi prespart D sg f
virðanda prespart N sg n
virðanda prespart A sg n
virðanda prespart G sg n
virðanda prespart D sg n
virðandi prespart N pl m
virðandi prespart A pl m
virðandi prespart G pl m
virðundum prespart D pl m
virðandi prespart N pl f
virðandi prespart A pl f
virðandi prespart G pl f
virðundum prespart D pl f
virðandi prespart N pl n
virðandi prespart A pl n
virðandi prespart G pl n
virðundum prespart D pl n 
virðask “seem”
pres indic
sg
1 virði
2 virðir
3 virðir
pl
1 virðum
2 virðið
3 virða
pres subj
sg
1 virða
2 virðir
3 virði
pl
1 virðim
2 virðið
3 virði
virð 2sg imper
virðum 1pl imper
virðið 2pl imper
pret indic
sg
1 virða
2 virðir
3 virði
pl
1 virðum
2 virðuð
3 virðu
pret subj
sg
1 virða
2 virðir
3 virði
pl
1 virðim
2 virðið
3 virði
virinn pp m
virin pp f
virit pp n
pres indic&middle
sg
1 virðumk
2 virðisk
3 virðisk
pl
1 virðumk
2 virðizk
3 virðask
pres subj&middle
sg
1 virðumk
2 virðisk
3 virðisk
pl
1 virðimk
2 virðizk
3 virðisk
virðsk 2sg imper middle
virðumk 1pl imper middle
virðizk 1pl imper middle
virðandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 virðumk
2 virðisk
3 virðisk
pl
1 virðimk
2 virðizk
3 virðisk
pret subj&middle
sg
1 virðumk
2 virðisk
3 virðisk
pl
1 virðimk
2 virðizk
3 virðisk
virizk pp n&middle
virðandi prespart N sg m
virðanda prespart A sg m
virðanda prespart G sg m
virðanda prespart D sg m
virðandi prespart N sg f
virðandi prespart A sg f
virðandi prespart G sg f
virðandi prespart D sg f
virðanda prespart N sg n
virðanda prespart A sg n
virðanda prespart G sg n
virðanda prespart D sg n
virðandi prespart N pl m
virðandi prespart A pl m
virðandi prespart G pl m
virðundum prespart D pl m
virðandi prespart N pl f
virðandi prespart A pl f
virðandi prespart G pl f
virðundum prespart D pl f
virðandi prespart N pl n
virðandi prespart A pl n
virðandi prespart G pl n
virðundum prespart D pl n 
vænta “expect”
pres indic
sg
1 vænti
2 væntir
3 væntir
pl
1 væntum
2 væntið
3 vænta
pres subj
sg
1 vænta
2 væntir
3 vænti
pl
1 væntim
2 væntið
3 vænti
vænt 2sg imper
væntum 1pl imper
væntið 2pl imper
pret indic
sg
1 vænta
2 væntir
3 vænti
pl
1 væntum
2 væntuð
3 væntu
pret subj
sg
1 vænta
2 væntir
3 vænti
pl
1 væntim
2 væntið
3 vænti
væntrinn pp m
væntrin pp f
væntrit pp n
pres indic&middle
sg
1 væntumk
2 væntisk
3 væntisk
pl
1 væntumk
2 væntizk
3 væntask
pres subj&middle
sg
1 væntumk
2 væntisk
3 væntisk
pl
1 væntimk
2 væntizk
3 væntisk
væntsk 2sg imper middle
væntumk 1pl imper middle
væntizk 1pl imper middle
væntandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 væntumk
2 væntisk
3 væntisk
pl
1 væntimk
2 væntizk
3 væntisk
pret subj&middle
sg
1 væntumk
2 væntisk
3 væntisk
pl
1 væntimk
2 væntizk
3 væntisk
væntrizk pp n&middle
væntandi prespart N sg m
væntanda prespart A sg m
væntanda prespart G sg m
væntanda prespart D sg m
væntandi prespart N sg f
væntandi prespart A sg f
væntandi prespart G sg f
væntandi prespart D sg f
væntanda prespart N sg n
væntanda prespart A sg n
væntanda prespart G sg n
væntanda prespart D sg n
væntandi prespart N pl m
væntandi prespart A pl m
væntandi prespart G pl m
væntundum prespart D pl m
væntandi prespart N pl f
væntandi prespart A pl f
væntandi prespart G pl f
væntundum prespart D pl f
væntandi prespart N pl n
væntandi prespart A pl n
væntandi prespart G pl n
væntundum prespart D pl n 
þeysa “gush out”
pres indic
sg
1 þeysi
2 þeysir
3 þeysir
pl
1 þeysum
2 þeysið
3 þeysa
pres subj
sg
1 þeysa
2 þeysir
3 þeysi
pl
1 þeysim
2 þeysið
3 þeysi
þeys 2sg imper
þeysum 1pl imper
þeysið 2pl imper
pret indic
sg
1 þeysta
2 þeystir
3 þeysti
pl
1 þeystum
2 þeystuð
3 þeystu
pret subj
sg
1 þeysta
2 þeystir
3 þeysti
pl
1 þeystim
2 þeystið
3 þeysti
þeystrinn pp m
þeystrin pp f
þeystrit pp n
pres indic&middle
sg
1 þeysumk
2 þeysisk
3 þeysisk
pl
1 þeysumk
2 þeysizk
3 þeysask
pres subj&middle
sg
1 þeysumk
2 þeysisk
3 þeysisk
pl
1 þeysimk
2 þeysizk
3 þeysisk
þeyssk 2sg imper middle
þeysumk 1pl imper middle
þeysizk 1pl imper middle
þeysandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 þeystumk
2 þeystisk
3 þeystisk
pl
1 þeystimk
2 þeystizk
3 þeystisk
pret subj&middle
sg
1 þeystumk
2 þeystisk
3 þeystisk
pl
1 þeystimk
2 þeystizk
3 þeystisk
þeystrizk pp n&middle
þeysandi prespart N sg m
þeysanda prespart A sg m
þeysanda prespart G sg m
þeysanda prespart D sg m
þeysandi prespart N sg f
þeysandi prespart A sg f
þeysandi prespart G sg f
þeysandi prespart D sg f
þeysanda prespart N sg n
þeysanda prespart A sg n
þeysanda prespart G sg n
þeysanda prespart D sg n
þeysandi prespart N pl m
þeysandi prespart A pl m
þeysandi prespart G pl m
þeysundum prespart D pl m
þeysandi prespart N pl f
þeysandi prespart A pl f
þeysandi prespart G pl f
þeysundum prespart D pl f
þeysandi prespart N pl n
þeysandi prespart A pl n
þeysandi prespart G pl n
þeysundum prespart D pl n 
þyrsta “get thirsty”
pres indic
sg
1 þyrsti
2 þyrstir
3 þyrstir
pl
1 þyrstum
2 þyrstið
3 þyrsta
pres subj
sg
1 þyrsta
2 þyrstir
3 þyrsti
pl
1 þyrstim
2 þyrstið
3 þyrsti
þyrst 2sg imper
þyrstum 1pl imper
þyrstið 2pl imper
pret indic
sg
1 þyrsta
2 þyrstir
3 þyrsti
pl
1 þyrstum
2 þyrstuð
3 þyrstu
pret subj
sg
1 þyrsta
2 þyrstir
3 þyrsti
pl
1 þyrstim
2 þyrstið
3 þyrsti
þyrstrinn pp m
þyrstrin pp f
þyrstrit pp n
pres indic&middle
sg
1 þyrstumk
2 þyrstisk
3 þyrstisk
pl
1 þyrstumk
2 þyrstizk
3 þyrstask
pres subj&middle
sg
1 þyrstumk
2 þyrstisk
3 þyrstisk
pl
1 þyrstimk
2 þyrstizk
3 þyrstisk
þyrstsk 2sg imper middle
þyrstumk 1pl imper middle
þyrstizk 1pl imper middle
þyrstandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 þyrstumk
2 þyrstisk
3 þyrstisk
pl
1 þyrstimk
2 þyrstizk
3 þyrstisk
pret subj&middle
sg
1 þyrstumk
2 þyrstisk
3 þyrstisk
pl
1 þyrstimk
2 þyrstizk
3 þyrstisk
þyrstrizk pp n&middle
þyrstandi prespart N sg m
þyrstanda prespart A sg m
þyrstanda prespart G sg m
þyrstanda prespart D sg m
þyrstandi prespart N sg f
þyrstandi prespart A sg f
þyrstandi prespart G sg f
þyrstandi prespart D sg f
þyrstanda prespart N sg n
þyrstanda prespart A sg n
þyrstanda prespart G sg n
þyrstanda prespart D sg n
þyrstandi prespart N pl m
þyrstandi prespart A pl m
þyrstandi prespart G pl m
þyrstundum prespart D pl m
þyrstandi prespart N pl f
þyrstandi prespart A pl f
þyrstandi prespart G pl f
þyrstundum prespart D pl f
þyrstandi prespart N pl n
þyrstandi prespart A pl n
þyrstandi prespart G pl n
þyrstundum prespart D pl n 
œpa “cry out”
pres indic
sg
1 œpi
2 œpir
3 œpir
pl
1 œpum
2 œpið
3 œpa
pres subj
sg
1 œpa
2 œpir
3 œpi
pl
1 œpim
2 œpið
3 œpi
œp 2sg imper
œpum 1pl imper
œpið 2pl imper
pret indic
sg
1 œpða
2 œpðir
3 œpði
pl
1 œpðum
2 œpðuð
3 œpðu
pret subj
sg
1 œpða
2 œpðir
3 œpði
pl
1 œpðim
2 œpðið
3 œpði
œpðrinn pp m
œpðrin pp f
œpðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 œpumk
2 œpisk
3 œpisk
pl
1 œpumk
2 œpizk
3 œpask
pres subj&middle
sg
1 œpumk
2 œpisk
3 œpisk
pl
1 œpimk
2 œpizk
3 œpisk
œpsk 2sg imper middle
œpumk 1pl imper middle
œpizk 1pl imper middle
œpandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 œpðumk
2 œpðisk
3 œpðisk
pl
1 œpðimk
2 œpðizk
3 œpðisk
pret subj&middle
sg
1 œpðumk
2 œpðisk
3 œpðisk
pl
1 œpðimk
2 œpðizk
3 œpðisk
œpðrizk pp n&middle
œpandi prespart N sg m
œpanda prespart A sg m
œpanda prespart G sg m
œpanda prespart D sg m
œpandi prespart N sg f
œpandi prespart A sg f
œpandi prespart G sg f
œpandi prespart D sg f
œpanda prespart N sg n
œpanda prespart A sg n
œpanda prespart G sg n
œpanda prespart D sg n
œpandi prespart N pl m
œpandi prespart A pl m
œpandi prespart G pl m
œpundum prespart D pl m
œpandi prespart N pl f
œpandi prespart A pl f
œpandi prespart G pl f
œpundum prespart D pl f
œpandi prespart N pl n
œpandi prespart A pl n
œpandi prespart G pl n
œpundum prespart D pl n 
mæla “speak”
pres indic
sg
1 mæli
2 mælir
3 mælir
pl
1 mælum
2 mælið
3 mæla
pres subj
sg
1 mæla
2 mælir
3 mæli
pl
1 mælim
2 mælið
3 mæli
mæl 2sg imper
mælum 1pl imper
mælið 2pl imper
pret indic
sg
1 mælta
2 mæltir
3 mælti
pl
1 mæltum
2 mæltuð
3 mæltu
pret subj
sg
1 mælta
2 mæltir
3 mælti
pl
1 mæltim
2 mæltið
3 mælti
mæltrinn pp m
mæltrin pp f
mæltrit pp n
pres indic&middle
sg
1 mælumk
2 mælisk
3 mælisk
pl
1 mælumk
2 mælizk
3 mælask
pres subj&middle
sg
1 mælumk
2 mælisk
3 mælisk
pl
1 mælimk
2 mælizk
3 mælisk
mælsk 2sg imper middle
mælumk 1pl imper middle
mælizk 1pl imper middle
mælandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 mæltumk
2 mæltisk
3 mæltisk
pl
1 mæltimk
2 mæltizk
3 mæltisk
pret subj&middle
sg
1 mæltumk
2 mæltisk
3 mæltisk
pl
1 mæltimk
2 mæltizk
3 mæltisk
mæltrizk pp n&middle
mælandi prespart N sg m
mælanda prespart A sg m
mælanda prespart G sg m
mælanda prespart D sg m
mælandi prespart N sg f
mælandi prespart A sg f
mælandi prespart G sg f
mælandi prespart D sg f
mælanda prespart N sg n
mælanda prespart A sg n
mælanda prespart G sg n
mælanda prespart D sg n
mælandi prespart N pl m
mælandi prespart A pl m
mælandi prespart G pl m
mælundum prespart D pl m
mælandi prespart N pl f
mælandi prespart A pl f
mælandi prespart G pl f
mælundum prespart D pl f
mælandi prespart N pl n
mælandi prespart A pl n
mælandi prespart G pl n
mælundum prespart D pl n 
spenna “fasten around”
pres indic
sg
1 spenni
2 spennir
3 spennir
pl
1 spennum
2 spennið
3 spenna
pres subj
sg
1 spenna
2 spennir
3 spenni
pl
1 spennim
2 spennið
3 spenni
spenn 2sg imper
spennum 1pl imper
spennið 2pl imper
pret indic
sg
1 spennta
2 spenntir
3 spennti
pl
1 spenntum
2 spenntuð
3 spenntu
pret subj
sg
1 spennta
2 spenntir
3 spennti
pl
1 spenntim
2 spenntið
3 spennti
spenntrinn pp m
spenntrin pp f
spenntrit pp n
pres indic&middle
sg
1 spennumk
2 spennisk
3 spennisk
pl
1 spennumk
2 spennizk
3 spennask
pres subj&middle
sg
1 spennumk
2 spennisk
3 spennisk
pl
1 spennimk
2 spennizk
3 spennisk
spennsk 2sg imper middle
spennumk 1pl imper middle
spennizk 1pl imper middle
spennandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 spenntumk
2 spenntisk
3 spenntisk
pl
1 spenntimk
2 spenntizk
3 spenntisk
pret subj&middle
sg
1 spenntumk
2 spenntisk
3 spenntisk
pl
1 spenntimk
2 spenntizk
3 spenntisk
spenntrizk pp n&middle
spennandi prespart N sg m
spennanda prespart A sg m
spennanda prespart G sg m
spennanda prespart D sg m
spennandi prespart N sg f
spennandi prespart A sg f
spennandi prespart G sg f
spennandi prespart D sg f
spennanda prespart N sg n
spennanda prespart A sg n
spennanda prespart G sg n
spennanda prespart D sg n
spennandi prespart N pl m
spennandi prespart A pl m
spennandi prespart G pl m
spennundum prespart D pl m
spennandi prespart N pl f
spennandi prespart A pl f
spennandi prespart G pl f
spennundum prespart D pl f
spennandi prespart N pl n
spennandi prespart A pl n
spennandi prespart G pl n
spennundum prespart D pl n 
stilla “restrain, calm”
pres indic
sg
1 stilli
2 stillir
3 stillir
pl
1 stillum
2 stillið
3 stilla
pres subj
sg
1 stilla
2 stillir
3 stilli
pl
1 stillim
2 stillið
3 stilli
still 2sg imper
stillum 1pl imper
stillið 2pl imper
pret indic
sg
1 stillta
2 stilltir
3 stillti
pl
1 stilltum
2 stilltuð
3 stilltu
pret subj
sg
1 stillta
2 stilltir
3 stillti
pl
1 stilltim
2 stilltið
3 stillti
stilltrinn pp m
stilltrin pp f
stilltrit pp n
pres indic&middle
sg
1 stillumk
2 stillisk
3 stillisk
pl
1 stillumk
2 stillizk
3 stillask
pres subj&middle
sg
1 stillumk
2 stillisk
3 stillisk
pl
1 stillimk
2 stillizk
3 stillisk
stillsk 2sg imper middle
stillumk 1pl imper middle
stillizk 1pl imper middle
stillandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 stilltumk
2 stilltisk
3 stilltisk
pl
1 stilltimk
2 stilltizk
3 stilltisk
pret subj&middle
sg
1 stilltumk
2 stilltisk
3 stilltisk
pl
1 stilltimk
2 stilltizk
3 stilltisk
stilltrizk pp n&middle
stillandi prespart N sg m
stillanda prespart A sg m
stillanda prespart G sg m
stillanda prespart D sg m
stillandi prespart N sg f
stillandi prespart A sg f
stillandi prespart G sg f
stillandi prespart D sg f
stillanda prespart N sg n
stillanda prespart A sg n
stillanda prespart G sg n
stillanda prespart D sg n
stillandi prespart N pl m
stillandi prespart A pl m
stillandi prespart G pl m
stillundum prespart D pl m
stillandi prespart N pl f
stillandi prespart A pl f
stillandi prespart G pl f
stillundum prespart D pl f
stillandi prespart N pl n
stillandi prespart A pl n
stillandi prespart G pl n
stillundum prespart D pl n 
véla “trick, deceive”
pres indic
sg
1 véli
2 vélir
3 vélir
pl
1 vélum
2 vélið
3 véla
pres subj
sg
1 véla
2 vélir
3 véli
pl
1 vélim
2 vélið
3 véli
vél 2sg imper
vélum 1pl imper
vélið 2pl imper
pret indic
sg
1 vélta
2 véltir
3 vélti
pl
1 véltum
2 véltuð
3 véltu
pret subj
sg
1 vélta
2 véltir
3 vélti
pl
1 véltim
2 véltið
3 vélti
véltrinn pp m
véltrin pp f
véltrit pp n
pres indic&middle
sg
1 vélumk
2 vélisk
3 vélisk
pl
1 vélumk
2 vélizk
3 vélask
pres subj&middle
sg
1 vélumk
2 vélisk
3 vélisk
pl
1 vélimk
2 vélizk
3 vélisk
vélsk 2sg imper middle
vélumk 1pl imper middle
vélizk 1pl imper middle
vélandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 véltumk
2 véltisk
3 véltisk
pl
1 véltimk
2 véltizk
3 véltisk
pret subj&middle
sg
1 véltumk
2 véltisk
3 véltisk
pl
1 véltimk
2 véltizk
3 véltisk
véltrizk pp n&middle
vélandi prespart N sg m
vélanda prespart A sg m
vélanda prespart G sg m
vélanda prespart D sg m
vélandi prespart N sg f
vélandi prespart A sg f
vélandi prespart G sg f
vélandi prespart D sg f
vélanda prespart N sg n
vélanda prespart A sg n
vélanda prespart G sg n
vélanda prespart D sg n
vélandi prespart N pl m
vélandi prespart A pl m
vélandi prespart G pl m
vélundum prespart D pl m
vélandi prespart N pl f
vélandi prespart A pl f
vélandi prespart G pl f
vélundum prespart D pl f
vélandi prespart N pl n
vélandi prespart A pl n
vélandi prespart G pl n
vélundum prespart D pl n 
byggja “build, inhabit”
pres indic
sg
1 byggi
2 byggir
3 byggir
pl
1 byggum
2 byggið
3 bygga
pres subj
sg
1 bygga
2 byggir
3 byggi
pl
1 byggim
2 byggið
3 byggi
bygg 2sg imper
byggum 1pl imper
byggið 2pl imper
pret indic
sg
1 byggða
2 byggðir
3 byggði
pl
1 byggðum
2 byggðuð
3 byggðu
pret subj
sg
1 byggða
2 byggðir
3 byggði
pl
1 byggðim
2 byggðið
3 byggði
byggðrinn pp m
byggðrin pp f
byggðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 byggumk
2 byggisk
3 byggisk
pl
1 byggumk
2 byggizk
3 byggask
pres subj&middle
sg
1 byggumk
2 byggisk
3 byggisk
pl
1 byggimk
2 byggizk
3 byggisk
byggsk 2sg imper middle
byggumk 1pl imper middle
byggizk 1pl imper middle
byggandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 byggðumk
2 byggðisk
3 byggðisk
pl
1 byggðimk
2 byggðizk
3 byggðisk
pret subj&middle
sg
1 byggðumk
2 byggðisk
3 byggðisk
pl
1 byggðimk
2 byggðizk
3 byggðisk
byggðrizk pp n&middle
byggandi prespart N sg m
bygganda prespart A sg m
bygganda prespart G sg m
bygganda prespart D sg m
byggandi prespart N sg f
byggandi prespart A sg f
byggandi prespart G sg f
byggandi prespart D sg f
bygganda prespart N sg n
bygganda prespart A sg n
bygganda prespart G sg n
bygganda prespart D sg n
byggandi prespart N pl m
byggandi prespart A pl m
byggandi prespart G pl m
byggundum prespart D pl m
byggandi prespart N pl f
byggandi prespart A pl f
byggandi prespart G pl f
byggundum prespart D pl f
byggandi prespart N pl n
byggandi prespart A pl n
byggandi prespart G pl n
byggundum prespart D pl n
pres indic
sg
1 byggvi
2 byggvir
3 byggvir
pl
1 byggvum
2 byggvið
3 byggva
pres subj
sg
1 byggva
2 byggvir
3 byggvi
pl
1 byggvim
2 byggvið
3 byggvi
byggv 2sg imper
byggvum 1pl imper
byggvið 2pl imper
pret indic
sg
1 a
2 ir
3 i
pl
1 um
2
3 u
pret subj
sg
1 a
2 ir
3 i
pl
1 im
2
3 i
inn pp m
in pp f
it pp n
pres indic&middle
sg
1 byggvumk
2 byggvisk
3 byggvisk
pl
1 byggvumk
2 byggvizk
3 byggvask
pres subj&middle
sg
1 byggvumk
2 byggvisk
3 byggvisk
pl
1 byggvimk
2 byggvizk
3 byggvisk
byggvsk 2sg imper middle
byggvumk 1pl imper middle
byggvizk 1pl imper middle
byggvandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 umk
2 isk
3 isk
pl
1 imk
2 izk
3 isk
pret subj&middle
sg
1 umk
2 isk
3 isk
pl
1 imk
2 izk
3 isk
izk pp n&middle
byggvandi prespart N sg m
byggvanda prespart A sg m
byggvanda prespart G sg m
byggvanda prespart D sg m
byggvandi prespart N sg f
byggvandi prespart A sg f
byggvandi prespart G sg f
byggvandi prespart D sg f
byggvanda prespart N sg n
byggvanda prespart A sg n
byggvanda prespart G sg n
byggvanda prespart D sg n
byggvandi prespart N pl m
byggvandi prespart A pl m
byggvandi prespart G pl m
byggvundum prespart D pl m
byggvandi prespart N pl f
byggvandi prespart A pl f
byggvandi prespart G pl f
byggvundum prespart D pl f
byggvandi prespart N pl n
byggvandi prespart A pl n
byggvandi prespart G pl n
byggvundum prespart D pl n 
fylgja “follow”
pres indic
sg
1 fylgi
2 fylgir
3 fylgir
pl
1 fylgum
2 fylgið
3 fylga
pres subj
sg
1 fylga
2 fylgir
3 fylgi
pl
1 fylgim
2 fylgið
3 fylgi
fylg 2sg imper
fylgum 1pl imper
fylgið 2pl imper
pret indic
sg
1 fylgða
2 fylgðir
3 fylgði
pl
1 fylgðum
2 fylgðuð
3 fylgðu
pret subj
sg
1 fylgða
2 fylgðir
3 fylgði
pl
1 fylgðim
2 fylgðið
3 fylgði
fylgðrinn pp m
fylgðrin pp f
fylgðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 fylgumk
2 fylgisk
3 fylgisk
pl
1 fylgumk
2 fylgizk
3 fylgask
pres subj&middle
sg
1 fylgumk
2 fylgisk
3 fylgisk
pl
1 fylgimk
2 fylgizk
3 fylgisk
fylgsk 2sg imper middle
fylgumk 1pl imper middle
fylgizk 1pl imper middle
fylgandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 fylgðumk
2 fylgðisk
3 fylgðisk
pl
1 fylgðimk
2 fylgðizk
3 fylgðisk
pret subj&middle
sg
1 fylgðumk
2 fylgðisk
3 fylgðisk
pl
1 fylgðimk
2 fylgðizk
3 fylgðisk
fylgðrizk pp n&middle
fylgandi prespart N sg m
fylganda prespart A sg m
fylganda prespart G sg m
fylganda prespart D sg m
fylgandi prespart N sg f
fylgandi prespart A sg f
fylgandi prespart G sg f
fylgandi prespart D sg f
fylganda prespart N sg n
fylganda prespart A sg n
fylganda prespart G sg n
fylganda prespart D sg n
fylgandi prespart N pl m
fylgandi prespart A pl m
fylgandi prespart G pl m
fylgundum prespart D pl m
fylgandi prespart N pl f
fylgandi prespart A pl f
fylgandi prespart G pl f
fylgundum prespart D pl f
fylgandi prespart N pl n
fylgandi prespart A pl n
fylgandi prespart G pl n
fylgundum prespart D pl n 
kneikja “bend back”
pres indic
sg
1 kneiki
2 kneikir
3 kneikir
pl
1 kneikum
2 kneikið
3 kneika
pres subj
sg
1 kneika
2 kneikir
3 kneiki
pl
1 kneikim
2 kneikið
3 kneiki
kneik 2sg imper
kneikum 1pl imper
kneikið 2pl imper
pret indic
sg
1 kneikða
2 kneikðir
3 kneikði
pl
1 kneikðum
2 kneikðuð
3 kneikðu
pret subj
sg
1 kneikða
2 kneikðir
3 kneikði
pl
1 kneikðim
2 kneikðið
3 kneikði
kneikðrinn pp m
kneikðrin pp f
kneikðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 kneikumk
2 kneikisk
3 kneikisk
pl
1 kneikumk
2 kneikizk
3 kneikask
pres subj&middle
sg
1 kneikumk
2 kneikisk
3 kneikisk
pl
1 kneikimk
2 kneikizk
3 kneikisk
kneiksk 2sg imper middle
kneikumk 1pl imper middle
kneikizk 1pl imper middle
kneikandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 kneikðumk
2 kneikðisk
3 kneikðisk
pl
1 kneikðimk
2 kneikðizk
3 kneikðisk
pret subj&middle
sg
1 kneikðumk
2 kneikðisk
3 kneikðisk
pl
1 kneikðimk
2 kneikðizk
3 kneikðisk
kneikðrizk pp n&middle
kneikandi prespart N sg m
kneikanda prespart A sg m
kneikanda prespart G sg m
kneikanda prespart D sg m
kneikandi prespart N sg f
kneikandi prespart A sg f
kneikandi prespart G sg f
kneikandi prespart D sg f
kneikanda prespart N sg n
kneikanda prespart A sg n
kneikanda prespart G sg n
kneikanda prespart D sg n
kneikandi prespart N pl m
kneikandi prespart A pl m
kneikandi prespart G pl m
kneikundum prespart D pl m
kneikandi prespart N pl f
kneikandi prespart A pl f
kneikandi prespart G pl f
kneikundum prespart D pl f
kneikandi prespart N pl n
kneikandi prespart A pl n
kneikandi prespart G pl n
kneikundum prespart D pl n 
lengja “lengthen”
pres indic
sg
1 lengi
2 lengir
3 lengir
pl
1 lengum
2 lengið
3 lenga
pres subj
sg
1 lenga
2 lengir
3 lengi
pl
1 lengim
2 lengið
3 lengi
leng 2sg imper
lengum 1pl imper
lengið 2pl imper
pret indic
sg
1 lengða
2 lengðir
3 lengði
pl
1 lengðum
2 lengðuð
3 lengðu
pret subj
sg
1 lengða
2 lengðir
3 lengði
pl
1 lengðim
2 lengðið
3 lengði
lengðrinn pp m
lengðrin pp f
lengðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 lengumk
2 lengisk
3 lengisk
pl
1 lengumk
2 lengizk
3 lengask
pres subj&middle
sg
1 lengumk
2 lengisk
3 lengisk
pl
1 lengimk
2 lengizk
3 lengisk
lengsk 2sg imper middle
lengumk 1pl imper middle
lengizk 1pl imper middle
lengandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 lengðumk
2 lengðisk
3 lengðisk
pl
1 lengðimk
2 lengðizk
3 lengðisk
pret subj&middle
sg
1 lengðumk
2 lengðisk
3 lengðisk
pl
1 lengðimk
2 lengðizk
3 lengðisk
lengðrizk pp n&middle
lengandi prespart N sg m
lenganda prespart A sg m
lenganda prespart G sg m
lenganda prespart D sg m
lengandi prespart N sg f
lengandi prespart A sg f
lengandi prespart G sg f
lengandi prespart D sg f
lenganda prespart N sg n
lenganda prespart A sg n
lenganda prespart G sg n
lenganda prespart D sg n
lengandi prespart N pl m
lengandi prespart A pl m
lengandi prespart G pl m
lengundum prespart D pl m
lengandi prespart N pl f
lengandi prespart A pl f
lengandi prespart G pl f
lengundum prespart D pl f
lengandi prespart N pl n
lengandi prespart A pl n
lengandi prespart G pl n
lengundum prespart D pl n 
lægja “lower”
pres indic
sg
1 lægi
2 lægir
3 lægir
pl
1 lægum
2 lægið
3 læga
pres subj
sg
1 læga
2 lægir
3 lægi
pl
1 lægim
2 lægið
3 lægi
læg 2sg imper
lægum 1pl imper
lægið 2pl imper
pret indic
sg
1 lægða
2 lægðir
3 lægði
pl
1 lægðum
2 lægðuð
3 lægðu
pret subj
sg
1 lægða
2 lægðir
3 lægði
pl
1 lægðim
2 lægðið
3 lægði
lægðrinn pp m
lægðrin pp f
lægðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 lægumk
2 lægisk
3 lægisk
pl
1 lægumk
2 lægizk
3 lægask
pres subj&middle
sg
1 lægumk
2 lægisk
3 lægisk
pl
1 lægimk
2 lægizk
3 lægisk
lægsk 2sg imper middle
lægumk 1pl imper middle
lægizk 1pl imper middle
lægandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 lægðumk
2 lægðisk
3 lægðisk
pl
1 lægðimk
2 lægðizk
3 lægðisk
pret subj&middle
sg
1 lægðumk
2 lægðisk
3 lægðisk
pl
1 lægðimk
2 lægðizk
3 lægðisk
lægðrizk pp n&middle
lægandi prespart N sg m
læganda prespart A sg m
læganda prespart G sg m
læganda prespart D sg m
lægandi prespart N sg f
lægandi prespart A sg f
lægandi prespart G sg f
lægandi prespart D sg f
læganda prespart N sg n
læganda prespart A sg n
læganda prespart G sg n
læganda prespart D sg n
lægandi prespart N pl m
lægandi prespart A pl m
lægandi prespart G pl m
lægundum prespart D pl m
lægandi prespart N pl f
lægandi prespart A pl f
lægandi prespart G pl f
lægundum prespart D pl f
lægandi prespart N pl n
lægandi prespart A pl n
lægandi prespart G pl n
lægundum prespart D pl n 
merkja “signify”
pres indic
sg
1 merki
2 merkir
3 merkir
pl
1 merkum
2 merkið
3 merka
pres subj
sg
1 merka
2 merkir
3 merki
pl
1 merkim
2 merkið
3 merki
merk 2sg imper
merkum 1pl imper
merkið 2pl imper
pret indic
sg
1 merkða
2 merkðir
3 merkði
pl
1 merkðum
2 merkðuð
3 merkðu
pret subj
sg
1 merkða
2 merkðir
3 merkði
pl
1 merkðim
2 merkðið
3 merkði
merkðrinn pp m
merkðrin pp f
merkðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 merkumk
2 merkisk
3 merkisk
pl
1 merkumk
2 merkizk
3 merkask
pres subj&middle
sg
1 merkumk
2 merkisk
3 merkisk
pl
1 merkimk
2 merkizk
3 merkisk
merksk 2sg imper middle
merkumk 1pl imper middle
merkizk 1pl imper middle
merkandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 merkðumk
2 merkðisk
3 merkðisk
pl
1 merkðimk
2 merkðizk
3 merkðisk
pret subj&middle
sg
1 merkðumk
2 merkðisk
3 merkðisk
pl
1 merkðimk
2 merkðizk
3 merkðisk
merkðrizk pp n&middle
merkandi prespart N sg m
merkanda prespart A sg m
merkanda prespart G sg m
merkanda prespart D sg m
merkandi prespart N sg f
merkandi prespart A sg f
merkandi prespart G sg f
merkandi prespart D sg f
merkanda prespart N sg n
merkanda prespart A sg n
merkanda prespart G sg n
merkanda prespart D sg n
merkandi prespart N pl m
merkandi prespart A pl m
merkandi prespart G pl m
merkundum prespart D pl m
merkandi prespart N pl f
merkandi prespart A pl f
merkandi prespart G pl f
merkundum prespart D pl f
merkandi prespart N pl n
merkandi prespart A pl n
merkandi prespart G pl n
merkundum prespart D pl n 
sveigja “bend”
pres indic
sg
1 sveigi
2 sveigir
3 sveigir
pl
1 sveigum
2 sveigið
3 sveiga
pres subj
sg
1 sveiga
2 sveigir
3 sveigi
pl
1 sveigim
2 sveigið
3 sveigi
sveig 2sg imper
sveigum 1pl imper
sveigið 2pl imper
pret indic
sg
1 sveigða
2 sveigðir
3 sveigði
pl
1 sveigðum
2 sveigðuð
3 sveigðu
pret subj
sg
1 sveigða
2 sveigðir
3 sveigði
pl
1 sveigðim
2 sveigðið
3 sveigði
sveigðrinn pp m
sveigðrin pp f
sveigðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 sveigumk
2 sveigisk
3 sveigisk
pl
1 sveigumk
2 sveigizk
3 sveigask
pres subj&middle
sg
1 sveigumk
2 sveigisk
3 sveigisk
pl
1 sveigimk
2 sveigizk
3 sveigisk
sveigsk 2sg imper middle
sveigumk 1pl imper middle
sveigizk 1pl imper middle
sveigandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 sveigðumk
2 sveigðisk
3 sveigðisk
pl
1 sveigðimk
2 sveigðizk
3 sveigðisk
pret subj&middle
sg
1 sveigðumk
2 sveigðisk
3 sveigðisk
pl
1 sveigðimk
2 sveigðizk
3 sveigðisk
sveigðrizk pp n&middle
sveigandi prespart N sg m
sveiganda prespart A sg m
sveiganda prespart G sg m
sveiganda prespart D sg m
sveigandi prespart N sg f
sveigandi prespart A sg f
sveigandi prespart G sg f
sveigandi prespart D sg f
sveiganda prespart N sg n
sveiganda prespart A sg n
sveiganda prespart G sg n
sveiganda prespart D sg n
sveigandi prespart N pl m
sveigandi prespart A pl m
sveigandi prespart G pl m
sveigundum prespart D pl m
sveigandi prespart N pl f
sveigandi prespart A pl f
sveigandi prespart G pl f
sveigundum prespart D pl f
sveigandi prespart N pl n
sveigandi prespart A pl n
sveigandi prespart G pl n
sveigundum prespart D pl n 
telgja “cut (into hard material)”
pres indic
sg
1 telgi
2 telgir
3 telgir
pl
1 telgum
2 telgið
3 telga
pres subj
sg
1 telga
2 telgir
3 telgi
pl
1 telgim
2 telgið
3 telgi
telg 2sg imper
telgum 1pl imper
telgið 2pl imper
pret indic
sg
1 telgða
2 telgðir
3 telgði
pl
1 telgðum
2 telgðuð
3 telgðu
pret subj
sg
1 telgða
2 telgðir
3 telgði
pl
1 telgðim
2 telgðið
3 telgði
telgðrinn pp m
telgðrin pp f
telgðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 telgumk
2 telgisk
3 telgisk
pl
1 telgumk
2 telgizk
3 telgask
pres subj&middle
sg
1 telgumk
2 telgisk
3 telgisk
pl
1 telgimk
2 telgizk
3 telgisk
telgsk 2sg imper middle
telgumk 1pl imper middle
telgizk 1pl imper middle
telgandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 telgðumk
2 telgðisk
3 telgðisk
pl
1 telgðimk
2 telgðizk
3 telgðisk
pret subj&middle
sg
1 telgðumk
2 telgðisk
3 telgðisk
pl
1 telgðimk
2 telgðizk
3 telgðisk
telgðrizk pp n&middle
telgandi prespart N sg m
telganda prespart A sg m
telganda prespart G sg m
telganda prespart D sg m
telgandi prespart N sg f
telgandi prespart A sg f
telgandi prespart G sg f
telgandi prespart D sg f
telganda prespart N sg n
telganda prespart A sg n
telganda prespart G sg n
telganda prespart D sg n
telgandi prespart N pl m
telgandi prespart A pl m
telgandi prespart G pl m
telgundum prespart D pl m
telgandi prespart N pl f
telgandi prespart A pl f
telgandi prespart G pl f
telgundum prespart D pl f
telgandi prespart N pl n
telgandi prespart A pl n
telgandi prespart G pl n
telgundum prespart D pl n 
vígja “consecrate”
pres indic
sg
1 vígi
2 vígir
3 vígir
pl
1 vígum
2 vígið
3 víga
pres subj
sg
1 víga
2 vígir
3 vígi
pl
1 vígim
2 vígið
3 vígi
víg 2sg imper
vígum 1pl imper
vígið 2pl imper
pret indic
sg
1 vígða
2 vígðir
3 vígði
pl
1 vígðum
2 vígðuð
3 vígðu
pret subj
sg
1 vígða
2 vígðir
3 vígði
pl
1 vígðim
2 vígðið
3 vígði
vígðrinn pp m
vígðrin pp f
vígðrit pp n
pres indic&middle
sg
1 vígumk
2 vígisk
3 vígisk
pl
1 vígumk
2 vígizk
3 vígask
pres subj&middle
sg
1 vígumk
2 vígisk
3 vígisk
pl
1 vígimk
2 vígizk
3 vígisk
vígsk 2sg imper middle
vígumk 1pl imper middle
vígizk 1pl imper middle
vígandisk prespart middle
pret indic&middle
sg
1 vígðumk
2 vígðisk
3 vígðisk
pl
1 vígðimk
2 vígðizk
3 vígðisk
pret subj&middle
sg
1 vígðumk
2 vígðisk
3 vígðisk
pl
1 vígðimk
2 vígðizk
3 vígðisk
vígðrizk pp n&middle
vígandi prespart N sg m
víganda prespart A sg m
víganda prespart G sg m
víganda prespart D sg m
vígandi prespart N sg f
vígandi prespart A sg f
vígandi prespart G sg f
vígandi prespart D sg f
víganda prespart N sg n
víganda prespart A sg n
víganda prespart G sg n
víganda prespart D sg n
vígandi prespart N pl m
vígandi prespart A pl m
vígandi prespart G pl m
vígundum prespart D pl m
vígandi prespart N pl f
vígandi prespart A pl f
vígandi prespart G pl f
vígundum prespart D pl f
vígandi prespart N pl n
vígandi prespart A pl n
vígandi prespart G pl n
vígundum prespart D pl n 
vægja “yield”
pres indic
sg
1 vægi
2 vægir
3 vægir
pl
1 vægum
2 vægið
3 væga
pres subj
sg
1 væg